Kedilerin sağlığı ve uzun ömrü için mutlaka aşılarını yaptırmalısınız. Bu yazımızda kediler için en önemli olan karma aşıyı açıkladık.

Kediler bizim her şeyimizdir ve onları hayvan gibi değil de, çocuğumuz olarak görürüz. En ufak hastalığında veya psikolojik durumlarında evham yaparız ve onların başından ayrılmayız. Çocuklarımızın hasta olmaması için bağışıklık sistemine dikkat etmeliyiz ve aşılarını tam zamanında yaptırmalıyız. Bağışıklık sistemi düşük olan ve aşıları olmayan kedi, diğer kedilere göre her türlü hastalığı daha çabuk kapar ve tedavi süreci zorlu geçebilir.

Her türlü önlem almak için veterinere düzenli gitmek, detaylı muayeneden geçmek ve aşı takvimine göre aşılarını yaptırmak çok önemlidir. Kedilerin mutlaka olması gereken aşılar içerisinden en önemlisi karma aşıdır. Karma aşı kedi konusunda, kedi sahiplerinin aklında birçok soru var. Kedilerde karma aşı gerekli mi? veya aşıyı yaptırmazsak ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz? tüm soruları detaylıca açıkladık.

Kedi Karma Aşısı Nedir?

Bilmelisiniz ki, kedilerin olması gereken bazı aşılar vardır. Bu aşılar güncel olarak aşı takvimine eklenir ve her günü geldiğinde uygulanır. Aşıların içinde en önemlisi karma aşıdır ve kedi dünyaya geldiğinde olması gereken ikinci aşı çeşididir. Kedilerde karma aşı nedir? diye sorarsak, tüylü dostumuzda aniden virüs hastalıkları görülebilir ve vücutta sinsi şekilde ilerleyerek fark edilmesini geciktirebilir.

Bu sebepten dolayı vücutta herhangi bir hastalık oluşmasını ve hızla ilerlemesini önlemek adına karma aşısı yapılır. Kedi dünyaya geldiğinde annesinden gelen koruma bağışıklık sistemi ile birçok hastalıklara karşı direnç kazanabilir, fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Yavru kedi sahiplendiyseniz 6 haftalık zamanı geldiğinde mutlaka ilk karma aşısını yaptırmalısınız. Karma aşısının fiyatı diğer aşılara göre daha makul olduğu için maddi durumunuzu zorlamayacaktır.

Kedilerde Karma Aşı Ne İşe Yarar?
Kedilerde Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Kedilerde Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Yavru bebeğinizin vücudunda hastalık oluştuğu zaman bağışıklık sistemine yüksek zararlar verebilir. Bunlar oluşmadan önce kediye karma aşı yapılır ve birçok hastalığın oluşumunun önüne geçer. Karma aşı: Felin calici, Herpes Virüs ve Feline Parvos gibi virüslü hastalıklardan korur. Peki, bu virüslü hastalıklar nelerdir?

  • Feline parvos: Viral bir hastalıktır ve yavru kedilerin bağışıklık sistemini aniden düşürerek ölümüne sebep olur.
  • Herpes virüsü: çok yaygın görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve korunmak için tek yol aşı olmaktır.
  • Felin calici: Bulaşıcıdır, fakat diğer hastalıklara oranla daha az zarar verir. Ağız ülseri, göz nezlesi veya ağız kokusuna neden olur.

Kediye karma aşı yapılmazsa ne olur? diye sorarsak, yavru kediye karma aşı yapılmadığında bu hastalıklara yakalanabilir ve bağışıklık sistemine zarar gelebilir. Oluşabilen hastalıklar ne kadar basit gibi görünse de, yavru kedilerin vücudu çok hassas olduğu için kaldıramayabilir. Böyle bir durum oluşmaması için kedinize mutlaka karma aşı yaptırmalısınız.

Kedi Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?
Kedi Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Kediye Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Sokaktan yavru veya cins kedi sahiplendiyseniz, bahsettiğimiz hastalıklarından korunması için 6 haftalıkken karma-1 aşısını ve 9 haftalık zamana geldiğinde karma-2 aşısını yaptırmalısınız. Kediniz 16. haftaya geldiğinde eğer veteriner uygun görürse karma-3 aşısını uygulayacaktır. Karma aşı sonrası yan etkiler görebilirsiniz. Bu konu hakkında veteriner size bilgi verecektir.

Kedinize iğne vurulacağını düşündüğünüzde bir an endişelenebilirsiniz, fakat soğuk kanlı olmalısınız. Kedilerde karma aşının önemini, karma aşısını olmayan kedileri araştırarak öğrenebilirsiniz. Yavru kedinizin uzun süre boyunca sizinle aynı çatı altında yaşaması için karma aşı çok önemlidir. Lütfen karma aşıyı zamanında yaptırmayı unutmamalı ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

İlgili İçerik: Kedi Aşı Takvimi ve Aşı Fiyatları

Hangi Durumlarda Karma Aşısı Yapılmaz?

Her kedinin mutlaka olması gereken aşısı vardır, fakat her kediye aşı yapılmaz. Kediler genel muayeneden geçerek aşıya uygun olup olmadığına bakılır. Eğer kedinin vücudu aşıya uygunsa ve bağışıklık sistemi normalse aşı yapılır. Hamile, yavrularını emziren, hasta, aşırı zayıf, bakımsız, bağışıklığı zayıf, vitaminsiz ve yakın zamanda stresli olan kedilere karma aşı yapılmaz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?