Kedilerin Kaç Memesi Vardır? Kedilerin anatomisi ilginç ve çeşitlidir. Meme yapılarındaki sayı ve yapı değişikliğini biliyor musunuz?

Tıpkı insanlar gibi hayvanların da meme bezlerine sahip olduğu bilinmektedir. Kedilerde var olan meme bezleri, yavru kedilerin doyması için beslenme görevini yerine getirir. Dişi kedilerin yavrularını doyurabilmesi için, meme bezlerinde doğumdan önce süt oluşmaya başlar. Böylece yavruların gelişimi ve büyümesi için ilk adım atılmış olur. Sevimli kedilerin meme uçları göğüs kısmında bulunur ancak kedilerin kaç memesi olduğu konusu daha çok merak uyandırmaktadır. Şimdi merak uyandıran bu konuyu daha detaylı açıklayalım.

Bir Kedinin Kaç Memesi Bulunmaktadır?

Kedilerin genel olarak dört çift yani 8 memeleri bulunmaktadır. Ancak kedilerin meme sayıları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni, meme uçlarında oluşan anormallikler ve şekil bozukluğu gibi durumlardan kaynaklıdır. 6, 7, 8, 9, 10 ve 11  memeye kadar sayı artmaktadır.

Meme Sayısının Dengeli Olmaması Endişe Uyandırmalı Mı?

Kedilerin standart olarak 8 memesi olduğundan bahsetmiştik. Meme sayılarının standart sayılardan az veya fazla olması durumu, kedi dostlarına sahip bireylerde endişe oluşturmaktadır. Birbirinden sevimli hayvanlarınız için endişe duyulması olağandır ancak kaygılanacak bir durum söz konusu olmamalıdır. Çünkü kedilerin meme sayılarının standart bir çerçevede olmaması ne bir eksiklik ne de bir fazlalıktır. Kedilerin doğal anatomisi bu şekildeki çeşitliliklere açıktır. Sizinde kedinizde meme fazlalığı veya azlığı söz konusu ise, veteriner hekime başvurarak danışabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Meme sayısındaki anormallikler, kedilerin sağlığına zarar vermemekte ve doğum yapmalarına engel olmamaktadır. Ayrıca kediler için meme fazlalığı daha fazla süt oluşmasını sağladığı için olumlu bir taraftır. Böylelikle doğum yaptıktan sonra yavrularını beslemesi için bolca süt verebilir. Kedilerde 8 sayısından daha az meme bezi bulunduğunda ise, yavruların beslenmesi için durum zorlaşabilir. Yinede endişelenilmemesi gereklidir. Sütleri kedilere olabildiğince yeterli gelebilir. Ancak hem meme sayısı az ise hemde memelerde yeterli süt barındırmıyorsa pipet aracılığıyla besleyebilirsiniz. Veteriner hekiminizde böyle durumlarda size yeterli desteği sağlayacaktır.

Kedilerin Kaç Memesi Var
Kedilerin Kaç Memesi Var

Kedilerde Meme Sayısı Cinse Göre Farklılık Gösterir Mi?

Kediler gibi sevimli  hayvanlarla dost olmak büyük bir şanstır. Bir çok cinse sahip olan kediler, iri yapılı veya ufak tefek olabilen farklılıkları bulundurmaktadır. Aynı şekilde kedilerin dişi veya erkek olmasından kaynaklı meme sayılarının da farklı olup olmadığı merak konusudur. İster dişi olsun isterse erkek olsun meme sayıları her zaman 8’dir. Sabit bir rakam olarak 8 sayısı cinse bağlı olmaksızın da değişmemektedir.

Kedilerin anatomilerinde yer alan çeşitlilik, açıklandığı üzere meme sayılarında farklılık göstermektedir. Meme sayılarındaki farklılıklar karşısında endişelenmeniz gerekli değildir. Bu konuyla ilgili aklınıza takılan başka sorularınız varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.  Her zaman yorum ve görüşlerinize açığız.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilerin Kaç Memesi Vardır?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Kürt kızı

    Benim kedimin 4 memesi var ve 4 yavrusu. Göğüs kısmında da memeye benzer 2 detay var sanırım meme ama kullanamıyor 😹 Sokak kedisiydi sahiplendim fakat dışarıdan da mahrum bırakmıyorum, istediğinde gidip tekrar eve geliyor. Çok seviyorum çok tatlı bir anne, yavruları da öyle. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim😻