Bu içeriğimizde kedi çiminin ne olduğuna, minik dostlarımızın neden kedi çimi tükettiğine, kedi çimi faydalarına ve kedi çiminin nasıl kullanıldığına değindik.

Sizin de kediniz ot yiyor ve siz bu durumu kontrol edemiyor musunuz? O zaman kedi çimi alarak kedilerin ot sevdasına da yardımcı olabilirsiniz. Kedim çim yemek istiyor nereden alabilirim diye mi soruyorsunuz? Kedi çimi tohumları nedir diye mi merak ediyorsunuz? Yazımızda her bilgiye ulaşabileceksiniz. Buyurun alt satırlara. 😸

Kedi Çimi Nedir?

Kedilerimizin her ne kadar etçil olduklarını düşünsek de bir o kadar da çim sevdiklerini fark etmişizdir. Kedilerimizin tüketimi için satın alabileceğimiz kedi çimlerinin görüntüsü bildiğimiz normal çimlerin görüntüsü ile aynıdır. İki çim arasındaki fark tohumlarıdır. Satışı yapılan kedi çimleri normal çimlere göre daha fazla besin değeri ve vitamin içerir. Hatta kedi çimleri kedilerin temel besin kaynaklarından olduğu için farklı kedi çimleri de üretilmektedir. Özellikle en çok tercih edilen kedi çimleri içerisinde buğday ve yulaf bulunanlardır. Her kedi ise farklı türdeki kedi çimlerini tüketmektedirler. Kedi çiminin yeşil kısımları ise klorofil, mineraller ve enzim açısından da oldukça zengindir.

Kedi Çimi
Kedi Çimi

Kediler Kedi Çimi Neden Tüketmelidir?

Kedilerin çim yeme sebebi midelerinde oluşan parazitlerin oluşturduğu kokuya engel olması ve boşaltım sistemlerini destekleyerek onları rahatlatmasıdır. Çoğumuz apartman dairelerinde yaşamlarını sürdürürken kediciklerimizi de bu hayata adapte ediyoruz. Bu yüzden canlarının istedikleri gibi dışarıda gezinip doğada bulunan otları tüketemiyorlar. Keza zaten her otu tüketmeleri de sakıncalı bir durum oluşturabilir. Kedi çimleri lif bakımından zengindirler ve mineral, vitamin içerirler. Bu sayede kedilerimiz kaliteli besin tüketmiş de olurlar. Kedilerin sürekli kendilerini yalama alışkanlıklarını hepimiz biliriz. Kedilerimiz yıkandıktan sonra veya gün içerisinde kendilerini yaladıklarından ötürü tüylerini yutma durumları vardır. Kedi çimlerini tüketerek kendilerini kusturabilir ve tüylerin dışarı atılımını sağlayabilirler. Bunun dışında kusma eğilimi göstermiyorlarsa yedikleri çimler boşaltım sistemlerini rahatlatıp ishal olmalarını sağlayacağından tüyler boşaltım yolu ile de vücutlarından uzaklaşmış olacaktır.

Eğer uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksanız ve kediciğinizi evde bırakacaksanız mutlaka kedi çimi satın alarak eve bırakın. Olası tüy yumağı yutmalarında kedi çimleri tüketerek kendilerini tehlikeye karşı korumalarına yardımcı olacaktır. Keza eve kedi çimi bırakılmadığı takdirde kediler evdeki diğer otları tüketebilirler. Bu da büyük bir tehlike arz edebilir. Çünkü her bitki kediler için uygun değildir ve önerilmez. Kedilere iyi gelebilecek otlardan bahsedersek şöyle sıralayabiliriz; tarla nanesi, buğday, yulaf, kedi nanesi, kekik, melisa otu, su nanesi vb. diyebiliriz.

Kedi çimleri aynı zamanda iyi bir besin kaynağıdır, oldukça yüksek B vitamini içerir ve niyasin eksikliğine iyi gelir.

Kediler Kedi Çimi Neden Tüketmelidir?
Kediler Kedi Çimi Neden Tüketmelidir?

Kedi Çimini Nereden Satın Alabilirsiniz?

Minik dostlarımız için oldukça faydalı olan kedi çimlerini petshoplarda bulabilirsiniz. Petshoplarda kedi çimlerinin fiyatları yüksek geldiği takdirde uygun fiyat için internet üzerinden tarama yaparak da kedi çimi satın alabilirsiniz. Evinizde kedi çimi bulundurmak her zaman kedileriniz için olası sağlık sorunlarında size yardımcı olacaktır. Tabii kedileriniz her zaman kedi çimini sağlık amacıyla yemeyebilir de. Belki sadece damak tadı öyledir, seviyordur ya da besin dengelemesi yapıyor olabilir. 😸

Kedi Çimi Tohumu
Kedi Çimi Tohumu

Kedi Çimi Tohumu Nedir?

Kedi çimi yapımında sıradan tohumlar kullanılmıyor. Daha lezzetli olması ve besin değeri açısından yüksek olması için çeşitli tohumlar aracılığıyla kedi çimleri yapılıyor. Kedi çimi tohumu alırken ise kedinizin en çok hangisini sevdiğine dikkat etmeniz gereklidir. Hatta kediniz için en sağlıklı olanı seçmeniz daha iyi olacaktır. Kedi çimi üretiminde en çok aşağıda ki tohumlardan yararlanılıyor.

Yulaf Tohumu: En çok tercih edilen kedi çimi tohumlarından biridir. Ve kedi çimine en uygun tohumdur. Tadının hafif tatlılığından kaynaklı kediler keyif alarak tüketeceklerdir.

Çavdar Tohumu: Kedilerin içerisinde uyuyabilecekleri çim alanları yaratmak için kullanılabilecek bir kedi çimi tohumudur.

Arpa Tohumu: Kediler için oldukça faydalı olan bu tohum yapısında buluna vitaminler, aminoasitler ve mineraller açısından oldukça sağlıklıdır.

Bu tohumlar diğer tohumlara nazaran kedi dostlarımız için en sağlıklı kedi çimi tohumlarıdır.

Kedi Çimi Nasıl Kullanılır?
Kedi Çimi Nasıl Kullanılır?

Kedi Çimi Nasıl Kullanılır?

Çiçekçilerden temin edebileceğiniz vermikülit maddesi satın aldığınız kedi çimlerini ekeceğiniz toprağın sürekli asitleşmesini ve fazla su ihtiyacını engelleyecektir. Bu maddeyi kullandığınız topraklarda kedi çimleri hızlı büyüme gösterecektir. Buğday ve yulaf gibi tohumlarınızı 1 saat boyunca vermikülit maddesi ile beraber soğuk suda bekletin. Daha sonra suyu boşaltıp, toprağın dökülmemesi için de kabın yarısına kadar ekleme yapın.

Ekim işleminden sonra 1 hafta 10 gün içerisinde kedi çimleri uzamaya başlayacaktır. Artık minik dostlarımızın tüketebilecekleri kedi çimlerinin uçlarından kedilerinize verebilirsiniz. Çimlere bakımı ve sulaması için yaklaşık 5-6 günde bir kabınızı suyla doldurmanız gerekecektir.

Ekim için farklı bir yöntem daha vardır. Evde bulunan geniş ve derin plastik kabın tabanına birkaç delik açın. Tohumlarınızı mutlaka ıslatın. Sonra tohumları bir tabağa alıp gazlı bez ile üzerini kapatın. Hepimiz çocukken pamukta fasulye ile deney yapıp filiz elde etmişizdir. Bu yöntemde tıpkı çocukken gerçekleştirdiğimiz deneye benziyor. İlk köklerinizi 3-4 gün içerisinde alacaksınızdır. Daha sonra köklerini veren tohumları başka bir kaba alarak çimleri ekin. Çim kabı sıcak bir yerde kalmalıdır. Bir süre sonra ilk çimler oluşacaktır ve bu çimleri kedinize verebilirsiniz. Afiyet olsun minnağa. 😽

Kedi çimi fiyatları markasına ve tohumuna göre oldukça fazla fiyat farklılığı içeriyor. 6 TL gibi uygun fiyatlara kedi çimi bulacağınız gibi 15-20-30 TL ve daha yüksek fiyatlara da bulabilirsiniz. Kalitesi ve besin değeri farklılık gösterecektir. Satın almadan önce fiyat araştırması yapmanızda fayda var.

Eğer daha önce kedi çimi kullandıysanız ve memnun kaldıysanız lütfen aşağıda yorum kısmında bizimle paylaşarak diğer üyelerimizin de fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. 😸

Merhabalar, Ben Süheyla. Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Bölümüm dışında yazarlık yapmaktan, öğrenmekten ve keşfetmekten çok zevk alıyorum. Minik dostlarımız, kedilerimiz hakkında araştırma yapmak ve sizinle paylaşmak oldukça keyifli :))

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Çimi Nedir? Her Yönüyle Kedi Çimi ve Tohumu".
  • Anonim

    Ekim de kedi çimi aldik kabına diktik, 1 hafta içinde büyüdü. O günden beri uzadıkça kesip veriyorum oğluma çok severek yiyor. Ben genellikle yaş almasına karıştırdığım zaman çok seviyordu bizde oğlumda memnun 💯💯 şu an da verdim yiyor😘

  • Kerem Akyol

    Bu konuda çok bir bilgim olmadığı için internette satılan en ucuz kedi çimini aldım, sonuç hüsran oldu. Nasıl olur da bir kedi bir çimi yemez anlamış değilim, sadece patileriyle parçaladı 😸 Daha sonra Mycat’in çiminden aldım, onu beğendi.