Kedilerin pati hareketlerinin anlamları olduğunu biliyor muydunuz? Anlamları bildiğiniz takdirde dostunuz ile aranızda güçlü bağ kurabilirsiniz.

Kedi Patisi o kadar tatlıdır ki onları ısırmamak için kendimizi zor tutarız. Kendimizi zor tutsak bizim sağlığımız için iyi olur, çünkü suratımıza tırmık yemek asla istemeyiz 🙀 Şaka bir yana kedilerin kuyruk hareketlerinin bir anlamı olduğu gibi pati hareketlerinin de mutlaka sebepleri vardır. Kedinizi daha iyi tanımak ve iyi bir iletişim kurmak için mutlaka patilerinin hangi anlama geldiğini iyi bilmelisiniz.

Kedinin Pati Atması

Kediler çok meraklı canlılar oldukları için etraflarında dikkatlerini çeken her şeye dokunmak isterler. Bilirsiniz masanın üzerinde duran büyük veya küçük nesnelere pati atarak yere düşürmeye bayılırlar. Sanki uçurumdan düşmanlarını itip bundan büyük keyif duymuşlar gibi arkalarından uzun uzun bakarlar 😺 Kediniz eşyalara pati atıyorsa büyük ihtimalle dikkatini çekmiştir ve onunla oyalanmak istemiştir.

Kediler sahipleriyle oyun oynarken aniden pati atabilirler. Bu hareket “oyunun kurallarını ben belirlerim, benim istediğim gibi oyna” anlamına gelebilir. Hatta sahipleri aninde oyunu bıraktıklarında yanlarına giderek pati attıkları da görülebilir. Çoğu zaman pati atışlarının arkasından tırmık, saldırma veya ısırma gibi eylemlerde bulunabilirler. Kediniz sizinle vakit geçirirken pati atıyorsa onun istediği gibi oyuna devam etmeli ve ayak uydurmalısınız.

Kedilerin Pati Hareketleri
Kedilerin Pati Hareketleri

Kedinin Tek Patisini Kaldırması

Kediler kendilerinden uzak veya büyük nesnelere ulaşabilmek için tek patilerini kaldırırlar. İki patilerini de kaldırırlarsa dengede duramayacaklarını bildiklerinden sadece tek patilerini kullanırlar. Bunu sadece o nesnelere için değil yememeleri gereken besinlere ulaşmak için de tek patilerini kaldırırlar. Tatlarını beğendikleri besinleri yemek için patilerinden geleni yaparlar.

Kediler sahipleriyle iletişim kurmak istedikleri zaman yanlarına giderek ayağa kalkarlar ve tek patisini havaya kaldırırlar. Hatta sahiplerine patilerini sanki seviyormuş gibi sürterek dikkat çekmeye çalışırlar. Yaptıkları bu hareket “hey bana bak, haydi benimle ilgilen” anlamını taşır. Eğer sizin de kediniz arada sırada yanınıza gelerek tak patisini kaldırıyorsa onunla iletişime geçmeli ve ne yapmak istediğini anlayıp ona ilgi göstermelisiniz.

Kedinin Patisini Açıp Kapatması

Kediler uyumaya yakın zamanlarda sahipleri tarafından sevildikleri zaman patilerini açıp kapatırlar. Bunun sebebi gayet huzurlu, mutlu ve sağlıklı olduklarının göstergesidir. Bazı kediler her iki patilerini veya tek patilerini açıp kapayarak sahipleriyle iletişim kurmak isterler. Özellikle sahiplerine bakarak bu hareketi yapıyorlarsa ya bir şey istiyorlar ya da oyun oynamak için davet ediyorlardır.

Kediniz size temas ederek veya dik dik bakarak patilerini açıp kapatıyorsa “benimle biraz ilgilenir misin? şefkate ihtiyacım var” demek isteyebilir. Aranızda bağ oluşması için dostunuzun yanına giderek bolca şefkat, değer, ilgi ve sevgi göstermelisiniz. Onunla tatlı anılar biriktirmek için oyun oynayarak zaman geçirmeli ve yanında olduğunuzu belli etmelisiniz.

Kedi Ayağı
Kedi Ayağı

Kedinin Patisiyle Yoğurma Hareketi Yapması

Kedilerin patileriyle nesnelere veya sahiplerine yoğurma hareketleri yaptıklarını görürüz. Genellikle iki veya tek patilerini kullanarak bölgenin üzerine baskı yaparlar. Bu hareketi yapmalarının 3 sebebi vardır: birincisi, yoğurma hareketi yaptıkları yeri işaretlerler ve kendilerine özel hale getirirler. İkincisi, çok mutlu olduklarını ve yaşadıkları ortamda huzurlu olduklarını gösterirler. Üçüncüsü, patileriyle sahiplerine masaj yaparak onları ne kadar çok sevdiklerini belli etmeye çalışırlar.

Bu yoğurma hareketini yavru kediler daha çok yaparlar. Özellikle annelerinden ayrılmış olan bebek kediler, sanki annelerini emiyormuş gibi hissederek süt gelsin diye yumuşak nesnelerin üzerini yoğururlar. Hatta sahiplerinin kucaklarına çıkarak onları annelerinin yerine koyarlar ve sıcaklık hissetmek isterler. Eğer yavru kediniz yoğurma hareketi yapıyorsa annesine ihtiyacı var demektir.

Kedinin Arka Patilerini Vurması

Bazı kediler arka patilerini yere vurabilirler veya tekme atabilirler. Aynı hareketi tavşanlar da yaptıkları için “kedilerin tavşan tekmesi” diye de bilinir. Bazı kediler cansız nesnelerle ya da canlı hayvanlarla kavga edebilirler, ısırabilirler veya canlıymış gibi kızabilirler. Sinirlendikleri için arka patilerini yere vurabilirler veya cansız nesneye tekme atabilirler.

Bu hareketi yapmalarının asıl sebebi aslında kendilerini koruma altına almaktır. Karşısındaki canlı hayvan veya cansız hayvana karşı kendilerinin ne kadar güçlü olduklarını göstermek isterler. Yani aklı sıra karşısındakilere artistlik yaparak arka ayaklarını kullanmaya bayılırlar 😺 Her kedi arka patilerini vurma hareketini yapmayabilir ama yapan kedilerin sayısı oldukça fazladır.

Kediler Neden Pati Atar?
Kediler Neden Pati Atar?

Kedinin Pati Vermesi

Normal zamanlarda kedilerin patilerine dokunulduğu an tırmık veya diş saldırısı meydana gelir. Kedi patisini size veriyorsa gerçekten çok şanslısınız demektir. Size çok güvendiğini, mutlu olduğunu, bir sorunu olmadığını, sizi sevdiğini ve yaşadığı ortamı huzurlu bulduğu anlamına gelir. Kediniz size pati verdiğinde başını okşayın, güzel sözler söyleyin, ilgilenin ve değer verdiğiniz belli edin.

Pati verme hareketini daha çok sokak kedileri yapmaktadır. Sokak kedilerinin sevgiye ve şefkate ihtiyacı oldukları için kendilerine yakın gördükleri insanların yanlarına giderek pati vermekten çekinmezler. Sokak kedisi size pati verdiğinde teması bozmayın. Yani patisini ne zaman indirirse siz de o zaman elinizi çekebilirsiniz. Size sevgi gösterdiği için bunu görmezden gelmemelisiniz ve karnını güzelce doyurmalısınız 😻

Kedinin Patisiyle Yüzünü Kapatması

Kediler hassas canlılar oldukları için en ufak şeyden hemen etkilenebilirler. Dolayısıyla kendilerini rahatlatmak ve daha iyi koşullarda rutinlerini tamamlamak için patilerinden yardım alırlar. Kediler kendilerini yoğun ışıktan ve soğuktan korunmak için patileriyle yüzlerini kapatabilirler. Kediler patileriyle gözlerini kapatarak ışığı engellemiş ve burunlarını kapatarak kendilerini ısıtmış olurlar.

Kediler bu hareketi yaptıklarında çok sevimli oldukları için dayanamayıp hemen sevmeye, öpmeye veya sıkıştırmaya başlarız ama bu yanlıştır. Uyumak için bu yatış şeklini tercih ediyorsa rahatsız edilmeden uykuya dalmak istediklerini belli ederler. Kediniz patileriyle yüzünü kapatıyorsa hiç rahatı bozulmamalı ve kendi haline bırakılmalıdır.

Kedinin Patisini Suya Sokması

Kediler kaplarından su içmek yerine musluktan akan suyu, bardaktaki suyu, çiçek suyunu, akvaryum suyunu veya gördüğü herhangi bir su birikintisini içmeyi çok severler. Kediler tüm kuralları bozup kendilerine göre hareket etmek istedikleri için hiçbir eylemlerine şaşırmamak lazım 😺 Gözlerine kestirdikleri suyu gördükleri zaman yanına giderek gözleriyle incelerler ve tereddüt ederek patilerini suya değdirirler.

Gördükleri her suyun içine patilerini sokarak içindekinin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. “Acaba bu su mu? yoksa bana yasak olan bir içecek mi?” diye düşündüklerini kanıtlayamayız ama yemin edebiliriz 😺 Özellikle suyun içine patilerini soktukları zaman çıkartıp sallarlar ve patilerini yalarlar. Onlar keyiflerine bakarken aslında etrafın ıslandığını hiç düşünmezler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?