Kedilerin uyuma şekillerinin anlamları olduğunu biliyor muydunuz? Bunları öğrenerek bize ne demek istediklerini anlamamız mümkündür.

Kediler dünyanın en tatlı, sevimli, afacan, tuhaf, zeki ve bazen de anlam verilemeyen canlılarından biridirler. Biz kedi severler için sokak ve ev kedisi fark etmeksizin hepsinin yeri ayrıdır. Evdeki kedimize nasıl davranıyor, üzerine titriyor, koruyor, seviyor, bakımlarını üstleniyor ve ilgileniyorsak aynı şekilde sokaktaki diğer dostlarımıza da aynı değeri gösteriyoruz.

Kedileri dikkatlice gözlemlediğimiz zaman uyku pozisyonları da dikkatimizi çeker. Kedilerin bütün yatış şekillerinin bir anlam ifade ettiğini bilirsek onları daha iyi anlayabiliriz. Bu sayede aramızda güçlü bir bağ kurarak çok iyi bir dost olabiliriz. Peki, kedilerin yatış şekilleri ne anlama gelir? veya kedilerin uyku pozisyonları nelerdir? kedi severlerin en çok merak ettiği konuyu açıkladık.

Göbeği Açık Uyuma

Kedilerin en tatlı uyuma şekli göbeği açık uyuma pozisyonudur. Sadece ev kedileri bu pozisyonda uyumayı severler, çünkü onları tehdit eden herhangi bir durum yoktur. Sokak kedileri dışarıdaki tehlikelere ve diğer canlılara karşı her an tetikte oldukları için asla göbeği açık şekilde uyumazlar. Ev kediniz göbeği açık şekilde uyuyorsa çok şanlısınız demektir. Bu pozisyon “ben sana çok güveniyorum bu yüzden göbeğimi açıyorum” anlamına gelmektedir.

Kedilerin Uyku Pozisyonları ve Anlamları
Kedilerin Uyku Pozisyonları ve Anlamları

Yan Uyuma

Kedilerin en çok tercih ettikleri ve sevdikleri uyuma pozisyonudur. Çoğu kedinin bu pozisyonda uyuduğunu görmüşüzdür. Yan yattıkları zaman ortamın sıcaklığı, sesi, sakinliği ve huzurun tam kıvamında olduğunu düşünürler. Yan şekilde uyurlarken karınları açık olmasına rağmen hem sahiplerine hem de ev ortamına güvendikleri için hiçbir endişeleri olmadan rahatça uyurlar. Kediniz yan şekilde uyurken hafifçe sevdiğiniz zaman genellikle patilerini ileri uzatarak rahatlamış olduğunu belli eder.

Gözleri Hafif Açık Uyuma

Bazı insanlar uyudukları zaman gözleri hafif olarak açık kalır. Bu bazen komik olsa da bazen şaşırtıcı derecede korkutucu olabiliyor. Bu tip insanlar genellikle derin uykuya daldıklarında gözleri hafif açık kalır ama kedilerde böyle değildir. Kediler sadece uykularını almak için uyumazlar, yoruldukları için dinlenmek isterler. Gözleri hafif açık olduğu için uyuyor gibi görünebilirler ama bilinçleri yerindedir ve seslenildiğinde hemen tepki de verebilirler.

Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları
Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kıvrık Şekilde Uyuma

Bu uyku pozisyonunu hem ev kedileri hem de sokak kedileri tercih ederler. Tüm kedigiller genellikle bu pozisyonda uyudukları için bu pozisyonda uyumazlarsa rahat edemezler. Karınlarını saklayarak uyuduklarından her ihtimale karşı kendilerini korumak isterler. Kuyruklarını da karın bölgesine doğru kıvırarak derin bir uykuya dalarlar. Soğuk havalarda kendilerini ısıtarak daha rahat uykuya dalmak için bu uyuma şeklini kullanırlar.

Patileriyle Yüzü Kapatarak Uyuma

Kediler bu pozisyonda uyudukları zaman aşırı tatlı oluyorlar 😺 Onları ısırmamak ve mıncıklamamak için kendimizi zor tutarız. Her kedi uyumak için bu pozisyonu tercih etmez, eğer kediniz bu şekilde uyuyorsa üç nedeni vardır: birincisi, bulunduğu ortamdaki ışık gözlerini rahatsız etmiştir ve yüzünü kapatıyordur. İkincisi, burnu ve kulakları üşüdüğü için patilerini önce kulaklarına daha sonra gözlerine götürerek ısıtmaya çalışırlar. Üçüncüsü, hiç kimsenin onu rahatsız etmesini istemediği için bunu pati hareketiyle belli etmiş olur.

Kedilerin Yatış Şekilleri
Kedilerin Yatış Şekilleri

Gerinerek Uyuma

Kediler uykuya dalmadan önce veya uykunun en tatlı yerinde gerilirler. Ön ayaklarını ileriye doğru, arka ayaklarını da geriye doğru uzatarak rahatlamaya çalışırlar. Kediler bu pozisyonda en savunmasız halde olmalarına rağmen sahiplerine ve yaşadıkları ortama güvendikleri için gerilme pozisyonunu kullanırlar. Sizin de kediniz gerilerek uyuyorsa gerçekten sevinebilirsiniz, çünkü sizi çok seviyor ve yaşadığı evden de çok memnun olduğu anlamına gelir.

Oturma Şekliyle Uyuma

Sokak kedilerinin en çok tercih ettiği uyuma şeklidir. Her an bir tehlikeyle karşı karşıya kalabileceklerini bildikleri için tedirgin şekilde oturarak uyurlar. Haliyle ev kedileri de bu pozisyonda uyuyorlarsa yaşadıkları ortamda rahatsız olduğu bir durum var demektir. Patilerini de yüz kısımlarının altına alarak uyuyormuş gibi görünürler ama en ufak seste hemen uyanırlar. Bu sorunun kaynağı bulunmalı ve kedilerin daha rahat bir şekilde uykuya dalmaları sağlanmalıdır.

Yatan Kedi
Yatan Kedi

Yüzüstü Uyuma

Kediler bu pozisyonda uyudukları zaman aynı ekmeğe benzerler 😻 Patilerini ve kuyruklarını karın altına alarak yüzüstü yatmaya bayılırlar. Hem kendilerini ısıtmış hem de dışarıdaki olağan tehlikelere karşı kendilerini korumuş olurlar. Kediler bu pozisyonda uzun süre uyuyamazlar, çünkü fiziksel yapıları saatler boyunca bu şekilde durmalarına engeldir. Yoruldukları zaman dinlenmek veya gün içerisinde şekerleme yapmak için bu uyuma şeklini kullanırlar.

Patiyi Yastık Kullanarak Uyuma

Kediler genellikle yoruldukları zaman tek patisini kafalarının altına alarak uyurlar. Bilinçleri yarı şekilde açık olur, çünkü göbekleri de açık olacağı için en ufak ses duyduklarında ya da temas hissettiklerinde hemen uyanabilirler. Kediler bu şekilde uyuduklarında çok tatlı görünseler de rahatsız etmemek en iyisidir. Rahatsız olduklarında hem uykuları bölündüğü için mutsuz olurlar hem de pozisyon değiştirecekleri için bu harika manzara yok olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?