Kedinizi adeta bir tüy yumağına çevirecek noktalar neresi? En çok nerelerinin okşanmasını seviyorlar hiç merak ettiniz mi?

Minik dostlarımızın en çok ihtiyacı olan şey sevgidir. Onların seviyle büyüyüp, en sevimli halleriyle bizlere güzel görünmeleri ve sevdirmeleri gerçekten büyük bir keyiftir. Özellikle de kedileri çok seven insanların onların en güzel hallerini görmek ayrı bir mest eder. Tabii ki minik dostlarımızın bizim keyfimiz için yaratılmadıklarını da bilmemiz gerekir. Çünkü kediler genel olarak insanlara sevimli gözüktüklerinde mutlaka bir şey isterler. Kedilerin bu davranışlarının aslında siyaseten olduğunu da bilmemiz gerekir. Kediler, insanlara en sevimli hallerinde geldiklerinde onlardan bir şeyler alabileceklerini rahatlıkla düşünürler. Bundan ötürü kedilerin sevimliliğini görmek adına, biz insanların da mutlu olduğu en özel anların bu anlar olduğunu söyleyebiliriz. Minik dostlarımız aynı zamanda oyun oynarken de aynı şekilde bizlere kendilerini sevdirmek adına sevimlilikler yapabilirler.

Kedilerin belirli bir yaşa kadar oyuncu olduklarını bilmeyen yoktur. Kedilerin en önemli özelliklerinin başında gereğinden fazla oyuncu olmaları ve oyun oynamayı çok sevmeleri gelmektedir. Özellikle kediler uykudan kaldıktan sonra oynanan oyunlara bayılırlar. Zaten bu sebeple de, kedilerin oyuncakları diğer hayvanlardan çok daha farklıdır. Kedilerin oyuncuların daha tüylü ve daha renkli olmaktadır. Çünkü kedilerin renklere verdikleri tepkiler diğer hayvanlardan farklıdır. Kedilerin oyun sonrası kendilerini sevdirmesi de, bazen dinlenmek amacıyla olabilir. Kedilerin insanlarla etkileşime sık giren hayvanlardan olması sebebiyle böyle durumlarla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. İşte Kedilerin okşandıkları vakit mest olacakları yerleri;

Çene

Minik dostlarımızın çeneleri oldukça hassas ve sürekli olarak kaşınan yerleridir. Kediler genellikle çenelerinin altını kaşıyamazlar ve oralara asla ulaşamazlar. Bu sebeple de, kedilerin en çok sıkıntı çektikleri yerlerin başında çeneleri gelir. Örnek verecek olursak bir pire ya da herhangi bir yabancı madde çenelerine girdiği anda, kediler ciddi şekilde huylanırlar ve o bölgelerini kaşımak isterler. O yüzden sürekli olarak çenelerini yere veya başka yerlere sürterler. Hatta kedilerin gördükleri her sivri nesneyi çenelerinin altına sürtmesinin altında da bu istekleri yatmaktadır. Bu sebeple kedilerin en çok hoşlanıp aynı zamanda ciddi şekilde huylandıkları yerleri çeneleridir. Çenelerini okşadığınız kedicikler bundan mest olacaktır.

Çeneden Kedi Sevmek
Çeneden Kedi Sevmek

Gıdı

Minik dostlarımızın gıdılarının da en az çeneleri kadar hassas olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Hatta gıdılarının, çenelerinden çok daha hassas ve çok daha ulaşılamaz olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Kedi dostlarımızın çeneleri genellikle, gıdılarıyla birleşik olduklarından ikisinin de aynı yer olduğu düşünülebilir. Ancak iki yerde birbirine pek benzemez. Gıdı dediğimiz bölge daha ulaşılmaz ve daha zorlu bir yerdedir. Bu yüzden kaşınması da hiç kolay değildir. Gıdı bölgeleri, çene bölgelerinden daha fazla kaşındığı için kedi dostlarımızın gıdılarını okşamanız hatta kaşımanız onları oldukça mutlu edecektir. Hatta biraz daha fazla kaşımanız için sizlere daha şirin gözükmek isteyebilirler. O sebeple onların isteklerini kırmayıp yapmanız daha doğru olacaktır.

Gıdıdan Kedi Sevmek
Gıdıdan Kedi Sevmek

Kulak Arkası

Minik dostlarımızın kulak arkaları yine en çok kaşınan yerlerinin başında gelmektedir. Çünkü kulak arkaları pirelenme ve diğer bakterilerin yuvalanmak için en ideal yerlerindendir. Kulaklar genellikle dış dünya ile iletişimlerini sağladığı için, kediler açısından oldukça önemli bir yerdir. Ayrıca vücutlarındaki ısı yükselmelerini veya düşmelerini kedilerin kulaklarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kedilerin vücut ısıları düştüğü vakit, ilk olarak kulakları soğumaya başlar. Çünkü kulakları bir nevi termometre görevi görmektedir. Bu sebepten kedilerin kulaklarını özellikle de kulak arkasını sevmeniz onların mutlu olmasına vesile olacaktır. Kulak arkalarının hassas olması ve vücutlarının denge yerlerinden biri olması sebebiyle mutluluk bölgesi olarak bilinen bir bölgedir.

Ense

Kedilerin enseleri, yine diğer bir mutluluk bölgesidir. Kediler, çene ve gıdıları gibi enselerine de erişirken zorlanırlar. Gerçi patileriyle enselerini kaşımak konusunda rahattırlar ancak bazı yerleşen bakterilerin enselerinde ciddi kaşıntılara sebep olduğunu söyleyebiliriz. Kedilerin en çok sevdikleri yerlerden birisinin de enseleri olduğunu unutmayalım. Hatta bir kedi dostunuzu ensesinden tutarsanız, hareketsiz kalacaktır. Çünkü kedilerin enseleri genellikle sinir sisteminin geçtiği noktalardan birisidir. Kedinin ensesinden tutunca, tüm sinir sistemi kilitlenecektir. Ancak siz yine de onlara bunu yapmayın ve minik dostlarımızın enselerini olabildiğince fazla sevmeye bakın.

Enseden Kedi Sevme
Enseden Kedi Sevme

Kuyruk Sokumu

Minik dostlarımızın kuyruk sokumları en önemli yerlerinden birisidir. Özellikle dişi kedilerin kuyruk sokumları, erkek kedilere göre oldukça hassastır. Kediler aynı zamanda kuyruk sokumlarından da sevilmeye bayılırlar. Çünkü kedilerin hassas sinirlerinin geçtiği yerlerden birisi de kuyruk sokumlarıdır. Kuyruk sokumu bölgesinden sevdiğiniz kedinin kuyruğu kalkacak ve size doğru sevimli bir bakış atacaktır. Bu durum dişi kedilerde daha fazla olur ama erkek kedilerde de olmaktadır. Ancak bazı kedilerin kuyruk sokumunun sevilmesinden pek hoşlanmadığını ve bu yüzden biraz kızacaklarını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Zira bazı kedilerin kuyruk sokumları gereğinden fazla hassas olduğu için kediler o bölgenin ellenmesinden rahatsız olabilirler. Öyle bir durumda zaten ses ile rahatsız olduklarını kesinlikle belli edeceklerdir. Eğer öyle bir tepki verirse hiçbir şekilde kuyruk sokumundan sevmemelisiniz. Aksi takdirde daha da saldırganlaşabilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedinizi Neresinden Okşarsanız Mest Olur".
  • Kediş

    Kedim sinirliyken çenesini ve kulak arkasını sevince siniri geçiyor.