Kediler patileriyle masaj ve yoğurma hareketleri yaparlar. Çoğu zaman bunlar normal görülse de bazen sorun olduğunu belli ederler.

Kediler her zaman popülerdi ama özellikle ülkemizde meydana gelen virüs nedeniyle herkes evlerine kapandı. Evde canı çok sıkılan ve farklılık olsun isteyen birçok insan kedi sahiplenmeye karar verdi. Hatta uzmanlar tarafından incelendiğinde, pandemi döneminde kedi sahiplenen insan sayısının %70 arttığını fark etmişlerdir.

İnsanlar sahiplendikleri kedilerle daha çok vakit geçirdikleri için onların hareketlerini ve davranışlarını daha iyice benimsemiş oldular. Haliyle insanlar kedilerle alakalı her türlü soruyu ve düşünceyi birbirlerine sorarak fikir alışverişinde bulundular. Bazı bilgiler kulaktan dolma ve yanlış olduğu için insanlar bunlara kolaylıkla inanıp, doğru kabul etmiş olabilirler.

Özellikle kedilerin mutlaka yaptıkları birkaç hareket vardır. Bunlardan bir tanesi minik patilerini kullanarak eşyalara, sahiplerine veya yumuşak nesnelere yaptıkları masaj hareketidir. Kedilerin bu hareketi yapmalarının birden fazla nedeni olabilir. Kedinizin bu hareketi ne için yaptığını anlamak için mutlaka dostunuzun karakterini bilmelisiniz. Yine de genel olarak kedilerin yoğurma hareketi yapmalarının nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Kedilerin Yoğurma Hareketi
Kedilerin Yoğurma Hareketi

Yavruluk Dönemi

Dünyaya gelen yavru kediler belli bir süreye kadar annelerini emerler. Anne kediler yan yatarak pozisyon alır ve yavrularını emzirmeye başlarlar. Yavru kedilerde kalabalık oldukları için birbirlerinin üzerine çıkarak yeterince süt almaya çalışırlar. Yavru kediler içgüdüsel olarak annelerinden daha çok süt gelsin diye patileriyle annelerinin meme kısımlarına masaj yaparlar.

Eğer yavru kedi yeterince anne sütü almazsa veya annesinden çok erken ayrılmışsa, büyüdüğü zaman bile kendini hep eksik hisseder. Genellikle yumuşak nesnelere, yatağına, kardeşine, diğer kediye veya sahiplerine masaj yaparken patilerini emerler. Patilerini meme, masaj yaptığı yeri de anneleri olduğu zannederler.

⚠️Dikkat: Bazı kediler emmek için yumuşak veya tüylü nesneleri seçebilirler. Uyku esnasında tüylü nesneleri emeceği için yoğun tüy yutabilirler. Sonuç olarak boğulma, kusma isteği, iştahsızlık veya halsizlik gibi durumlar meydana gelebilir.

Sevgilerini Belli Etmek

Kediler sevmedikleri insanlara masaj yapmazlar. Mutlaka kendilerini yakın hissettikleri insanlara temas ederken, mutlaka patileriyle yoğurma hareketi yaparlar. Sahiplerinin yanına giderek kucaklarına çıkarlar veya yanlarına uzanarak sakin bir şekilde beklerler. Ardından çok yakın fiziksel temas kurarak, patilerini sahiplerine değdirirler ve masaj hareketi yaparlar.

Hatta bazı kediler sahiplerinin sırtlarına, omuzlarına, bacaklarına veya kafalarına çıkarak patilerini yoğururlar. Patileri de yumuşacık oldukları için sanki kendinizi masöre emanet etmiş gibi rahatlamış hissedersiniz. Eğer kediniz size temas ederek patileriyle masaj yapıyorsa, sizi çok seviyor ve güveniyor anlamına gelir.

Kedilerin Patileriyle Masaj Yapması
Kedilerin Patileriyle Masaj Yapması

Rahatlarına Düşkünlük

Çizgi filmlerden mutlak hatırlıyorsunuzdur, karakterler uyumadan önce yastıklarına vurarak masaj hareketleri yapıp kabartırlardı. Bu sayede yastık daha kabarık oluyordu ve karakterler kafalarını yastığa koydukları zaman pamuğa yatıyorlar zannediyorduk. Kediler de tıpkı çizgi film karakterleri gibi rahatlarına çok düşkünlerdir.

Uyku için yataklarına veya farklı bölgelere gittikleri zaman uyumadan önce uzun bir hazırlık yaparlar. Üzerine yatmak için bir nesne bulurlar ve veya sıcak-soğuk havayı dengelemek için havaya göre uyuyacak yer ayarlarlar. Yatacakları yeri buldukları zaman patileriyle yoğurma hareketleri yaparlar ve kendilerine konforlu bir alan hazırlamış olurlar.

Bölgelerini Belirlemek

Kedilerin patilerinde koku bezleri bulunmaktadır. Biz kedilerin patilerine baktığımızda koku bezlerini görmeyiz veya kokularını alamayız. Kediler evde gezerken beğendikleri ve kendilerini güvende hissettikleri alanlar olursa, patileriyle masaj yaparlar. Aslında patilerinde bulunan koku bezlerini, bu alanlara bırakarak ”burası sadece bana ait” demek isterler.

Evin bir ucunda olsalar da keskin koku alma yetenekleri sayesinde işaretledikleri alanların kokusunu hemen alırlar ve patileriyle koymuş gibi bulurlar. Eğer kediniz sürekli aynı bölgeye masaj yapıyorsa, belirledikleri alanı bozmayın veya kaldırmayın. Tekrar işaretledikleri bölgeyi bulamazlarsa, kendilerini eksik hissederler ve agresif olabilirler.

Kedilerin Masaj Hareketi Ne Demek?
Kedilerin Masaj Hareketi Ne Demek?

Sahiplerinden İlgi Beklemek

Kediler bazen sahiplerine agresif davranışlar sergileseler de aslında çok sevgi dolu hayvanlardır. Durup dururken sahiplerini ısırmaları veya tırmalamaları da aslında ”ben seni seviyorum, oyun oynamak istiyorum” anlamına gelir. Bazen de hiç beklenmedik şekilde sahiplerine fiziksel temasta bulunarak patileriyle masaj yaparlar.

Çoğu zaman kedi sahipleri bu hareketlerinin sadece masaj olduklarını sansalar da aslında vermek istedikleri mesaj çok farklıdır. ”Sen benimle hiç ilgilenmiyorsun, kalk benimle ilgilen” demek isterler. Sahipler bunu anlamadıkları zaman diğer aile fertlerinin yanlarına giderek yine aynı hareketleri yaparlar.

Kediler için ilgi ve değer görmek çok önemli olduğundan yeterince bunları hissedemezlerse, psikolojileri bozularak depresyona bile girebilirler. Kediciğiniz varsa ilgi, sevgi, değer, oyun ve bakım ihtiyaçlarını dört dörtlük bir şekilde karşılamayı aksatmamalısınız.

Kendilerini Rahatlatmak

Kediler kendilerini iyi hissetmedikleri zaman mutlaka rahatlatmaya çalışırlar. Genellikle oyuncakların, nesnelerin, yumuşak zeminlerin, yorganların, battaniyelerin, halıların, evde yaşayan diğer evcil hayvanın veya sahiplerinin üzerlerine masaj hareketleri yaparlar. Bu hareket sayesinde kendilerini daha iyi hissederler ve psikolojik olarak rahatlamış olurlar.

Eğer evinizde anne ve çocuğu varsa bazen annesinin üzerine çıkıp yoğurma hareketi yaptığını görebilirsiniz. Kediler 10 yaşlarına gelseler bile her zaman annelerine ihtiyaçları oldukları için annelerine temas ederek kendilerini daha iyi hissederler. Hatta bazı kediler gün içerisinde hiç uyumuyorsa veya agresif halleri varsa, yoğurma hareketlerinden sonra rahatlayacakları için derin bir uykuya daldıklarını fark edebiliriz.

Masaj Hareketlerinin Sıklığı

Kedilerin neden masaj hareketlerini yaptıklarını artık biliyoruz ama yine de dikkat etmeniz gereken bir şey var. Sağlıklı bir kedi masaj hareketlerini arada sırada veya çok nadir zaman dilimlerinde yaparlar. Eğer kediler yoğurma hareketlerini her gün, gün içerisinde 2-3 defa veya birkaç saatte bir yapıyorlarsa, psikolojik olarak bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir.

Stresli, depresif, depresyon veya psikolojisinde bir bozulma meydana gelme ihtimali yüksektir. Kedinizde böyle bir durum varsa gün içerisinde gözlemlenmeli ve iştahına bakılmalıdır. Sorun hala devam ediyorsa, zaman kaybetmeden veterinerinize danışmalı ve sorunu anlatarak çözüm yollarına başvurulmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?