Kedi severler veya kedi sahiplerinin en çok merak ettiği soruyu araştırdık ve işledik. Kedilerin bıyıkları ne işe yarar? hep birlikte öğrenelim.

Kediler dünyanın en güzel ve asil canlıları olabilir. O kadar sevimli hayvanlardır ki, görünüşleriyle bile insanların kalbini feth edebilirler. Kocaman veya orta boyutta gözleri, minicik burunları, korkutucu görünen ama aslında çok tatlı duran küçük dişleri ve upuzun bıyıklarıyla hepimizin motivasyonunu arttırmaya yetiyor. Özellikle kedilerin bıyıkları o kadar uzundur ki, sürekli bıyıklarına dokunup hissetmek istersiniz. Kedilerin bıyıkları tatlı olmasının yanı sıra, aslında kedilerin en önemli uzuvlarından birisidir. Bazı insanlar Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? diye çok merak ediyorlar. Örnek vererek anlatacak olursak, biz insanların gözleri veya kulakları kadar öneminin büyük olduğunu söyleyebilirim.

Halk arasında şöyle bir algı var “kedi bıyığı kesildiği zaman kediler yürüyemez ve kısa bir süre sonra dengesini iyice kaybedip, ölürler” diye düşünülüyor. Kedi bıyıkları onlar için çok önemli olsa da, bıyıkları olmadan kedilerin yürüyemeyeceği veya dengesini kaybedeceği iddiası asla doğru değildir. Kedilerin bıyıkları olmadan da normal şekilde hayatlarına devam edildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yıllar önce bu iddia ortaya atıldıktan sonra kedi severlerde büyük bir korku oluşmuş. Gerçekten kedinin bıyıkları ne işe yarar? diye herkes düşünmeye başlamış ve bunu öğrenmek için bazı insanlar kedilerin bıyığını bile kesmiş. Bu ne kadar kötü ve acımasız bir durum olsa da, kesildikten sonra kedinin dengesini kaybedip ölmediğini görmüşler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi? Kesilirse Ne Olur? konusunu okuyabilirsiniz. Birçok iddianın olduğu tartışmalı soruyu, gelin hep beraber ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Kedi Bıyığı Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıkları ne kadar tatlı ve minnoş görünse de, aslında çok önemli görevleri var. Kediler nesnelerle olan mesafelerini algılamak için bıyıklarını kullanırlar. Özellikle dar bir alana girerken veya yüksekte olan bir yere atlarken, aradaki mesafeyi bıyıklarının sağladığı titreşimler sayesinde ölçerler. Kedilerin doğasında merak duygusu çok yoğun olduğu için her şeyi keşfetmek isterler.

Kediler evde iki duvar arasına veya çok dar alanlara girdiğinde bu duruma çok şaşırabilirsiniz. Kedile her yere girebildiği için kedi bıyığının görevini bilmeyenler arasında “kediler sıvıdır” diye bir algı dahi vardır 😺 Aslında bunun kedilerin gövdesiyle bir bağlantısı olmadığını, tamamen bıyıkları sayesinde mesafeyi ölçüp girebildiğini öğrenmiş olduk.

Kedilerin bıyıkları sadece dar alanlara girmeye değil, karanlıkta da mesafeyi ölçmelerine yardımcı olur. Evde kediniz varsa ışık kapalıyken bile kapı aralığından veya dar alanlara bıyıkları sayesinde girebilir. Etrafta hiç loş ışık olmasa bile sanki bıyıklarını üçüncü gözleri gibi kullanabilirler. Hatta “kedim karanlık odada yatıyor, acaba gece uyandığında sorun olur mu?” diye düşünen çok insan var. Kediler karanlıkta uyusa bile uyandığı zaman bıyıkları sayesinde istediği yere girip, zaman geçirebilir.

Kedilerin doğasında avlanmak olduğu için karanlıkta bile rahatlıkla avlanabilir. Mutlaka görmüş olmalısınız ki; kediler karanlık ortamda bile beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilir. Karanlık veya dar ortamda yiyecek kokusu aldıklarında bıyıkları sayesinde mesafeyi ölçüp rahatlıkla her yere girebilirler. Kedilerin bıyıkları adeta navigasyon gibi olduğu için kavga ettiği kediye saldırırken bile bıyığı sayesinde hassas noktasını algılar ve onu nereden ısırması gerektiğini çok iyi bilmiş olur. Böylesine zeki hayvanlarla beraber aynı çatı altında yaşadığımız için çok şanslıyız.

Kedi Bıyığı Ne İşe Yarar?
Kedi Bıyığı Ne İşe Yarar?

Kedilerin Bıyıkları Sadece Yüz Bölgesinde Bulunmaz

Her kedinin cinsi ve bıyıkları farklıdır, fakat genel olarak kedilerin 24 adet bıyıkları bulunur. Her bıyık teli birbirinden uzun veya kısa olsa da, bazılarında tamamen simetriktir. Kedilerin bıyıkları sadece yüz bölgesinde değil, vücutlarında da bıyıkları vardır. Gözlerinde, çenelerinde, kulaklarında, ön ve arka patilerinin üzerinde propriyoseptör tüyleri bulunmaktadır. Bu tüyler avlanma, atlama ve tırmanma gibi yeteneklerini desteklemeye yardımcı olur. Kediler her yaş atladığında yüz bölgesinde bulunan tüyleri, tıpkı insanların saçlarının beyazlaması gibi renk değiştirir. Vücutlarında bulunan bıyıkları, yüz bölgesindekiler gibi beyazlamaz.

Kediler Bıyıkları Sayesinde Algılar

Kediler etrafı iyice tanırken veya insanlarla iletişim kurarken bıyıklarını kullanırlar. Kediler keşfedecekleri eşyaların yanına giderek bıyıklarını temas ettirirler ve titreşim sayesinde cansız nesneleri bile kolaylıkla algılayabilirler. Tanımak istediği insanın yanına gider ve bıyıklarını sürttürerek o insanı kolaylıkla algılar. Bıyıklarının iç ve dış kısmında sinirler bulunduğu için bıyığının her temas ettiği yerde sinirler devreye girer ve böylece algılama yetileri çok yüksek olur. Böylece kedilerin bıyıkları ne işe yarar? sorusunun cevabını “algılamak” için var olduğunu öğrenmiş olduk.

Bıyıkları Sayesinde Tırmanır ve Yüksek Yerlere Atlarlar

Kediler genelde tırmanmayı ve yüksek yerlere atlamayı çok sevdiği için bunu yapmadan önce bıyıklarını kullanarak durum tespiti yaparlar. Kedilerin bacak arkasında ve ön kısmında bulunan alıcı tüyler sayesinde yüksek yere atlayıp atlayamayacağını anlayabilirler. Eğer kediler yüksek yere atlayamıyor veya tırmanamıyorsa, herhangi fiziksel sorunu yoksa bıyıklarında oluşan bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Kediler hareket etmek istedikleri zaman önce bıyıklarıyla durum tespiti yaptığı için bacakları onlar için her zaman ikinci plandadır.

Kediler kutularla oynamayı çok sevdiği için boyutu çok küçük olan bir kutuya bile rahatlıkla sığabilir. Kutunun yanına giderek bıyıklarıyla mesafeyi algılar ve daha sonra rahatlıkla kutunun içine girebilir. Hatta şöyle bir örnek verebilirim; kör olan veya gözlerini kaybeden kediler, evde rahatlıkla hareket edebilir ve istediği yere girebilir. Bıyık fonksiyonları, gözlerinden daha yüksek ve önemli olduğu için bıyıklarından yardım alarak hayatlarına devam edebilirler.

Kediler Bıyıklarını Navigasyon Gibi Kullanır

kedi bıyıkları ne işe yarar? sorusunun cevabını, kediler yönünü bulması için işe yarar diyebiliriz. Kediler yaşadığı yerde rahatlıkla dolaşması ve yönünü bulabilmesi için bıyıklarını kullanırlar. Hatta yürürken bacak ve pati dengesini doğru oranda tutmasının sebebi bıyıklarıdır. Kedilerin bıyıkları, onların antenidir desem, sanırım doğru bir benzetme yapmış olurum 😻

Eğer kediniz dengesini şaşıyorsa veya yön algısı şaşmaya başladıysa, anteni oynatmanız yeterli olacaktır 😺 Tabii şaka bir yana, kediler yönünü bulabilmesi, kendi yatağını, mama kabını ve tuvalet kabını rahatlıkla bulabilmesi için bıyıklarını kullanırlar. Hatta bazen kediniz herhangi bir eşyayı algılarken bıyıklarının titrediğini fark edebilirsiniz. Bıyıklarında sinir hücreleri olduğu için her şeyi tek başına kolaylıkla yapabilir ve keşfedebilir.

Kedi Bıyıkları Ne İşe Yarar?
Kedi Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kediler Bıyıklarına Ruh Hallerini Yansıtır

Evcil hayvanlar dünyasında, ruh halini en iyi yansıtan canlının kediler olduğunu biliyor muydunuz? Kediler bıyıklarını her hareket ettirdiğinde meydana gelen titreşim hızından ruh halini kolaylıkla algılayabilirsiniz. Kediler avlanma zamanında veya sinirlendikleri zaman bıyıklarını öne doğru eğitirler ve açılı şekilde durur. Çok huzurlu ve mutlu olduklarında bıyıklarını serbest bırakırlar ve yanlara doğru düz şekilde durur. Eğer çok endişeli veya korktuğu zaman bıyıklarını geriye doğru hareket ettirirler. Bu bilgileri öğrendiğiniz zaman kedinizin ruh halini bıyıkları sayesinde kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu da kedilerin bıyıkları ne işe yarar? konusunda uzman olmanızı sağlar.

Kedilerin Bıyıklarına Dokunabilir miyiz?

Kedilerin bıyıklarına dokunmak konusunda herkesin farklı bir fikri bulunuyor. Kedi bıyıklarına dokunduğunuz anda hemen titreşim salgılayarak size tepki verir. Bıyıklarına parmağınızla sağ sola doğru dokunduğunuzda gıdıklanır gibi tepki verir ve dokunmanıza da izin vermeyebilir. Hatta kediler uykudayken bile bıyıkları uyumaz ve dokunduğunuz zaman hemen tepki verir. Kedilerin bıyık boyutları birbirlerinden çok farklı olabilir. Kimi kedinin bıyıkları çok kısayken, kimi kedilerin de çok uzun olabilir. Bu tamamen kedi cinsinin genetiğine bağlıdır, fakat bıyık işlevleri tamamen aynıdır.


Bu yazımızda kedilerin bıyıkları ile ilgili ortaya atılan iddialardan bahsettik ve doğru şekilde anlattık. Yazımızı okuduktan sonra kedilerin bıyıkları ne işe yarar? Sorusunun cevabını tam olarak öğrenmiş oldunuz. Düşüncelerinizi veya söylemek istediklerinizi aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?".
  • Ahmet

    Bu yazıyı kim yazdıysa harika yazmış gerçekten emeğe sağlık… Tıpkı uzman kişiden yazılmış yazı gibi, ellerinize sağlık.