Her kedi cinsi birbirinden farklı, kendinize uygun olan kediyi sahiplenmelisiniz. Özellikle uysal kedi sahiplenecekler için en uysal kedi cinslerini açıkladık.

Kedi sahiplenmeden önce mutlaka kendi karakterinizi göz önünde bulundurarak kedi cinslerini araştırmalısınız. Size uygun olmayan kedi cinsi sahiplenirseniz, birbirinizle anlaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Sakin bir yaşamınız varsa ve hareket etmeyi sevmiyorsanız, en uysal kedi cinsini bulup sahiplenmeyi tercih edebilirsiniz. Sevimli tipleri ve sakin yapıları sayesinde uysal kedilerle çok iyi anlaşabilirsiniz 😻

Kedi cinsleri içerisinden karakterinize uygun olarak uysal kedi sahiplendiyseniz, hayatınıza ve evinize ekstra neşe katmışsınız demektir 😻 Uysal kediler; sahiplerine çok düşkün olurlar ve özellikle çocuklarla iletişimi çok uyumlu olur. Kedinize karşı koyduğunuz kuralları dinler ve istemediğiniz şeyleri yapmaktan kaçınırlar. Uysal oldukları için pek hareketli değillerdir, fakat oturdukları yerden etrafa pozitif enerji saçabilirler. Durup dururken sizin veya çocuğunuzun yanına gidip sırnaşır ve çeşitli tatlılıklar yaparlar. Gelin bu tatlılık abidelerini yakından daha fazla tanıyalım 😻

En Uysal Kedi Cinsleri

Uysal kedilere bayılıyorum! O kadar tatlı ve minnoş oluyorlar ki, hepsini sıkarak sevmek istiyorum 😻 Masum gözleriyle bakıp, minik ağızlarıyla “miyav” dedikleri zaman size her şeyi yaptırabilirler 😹 Bu yazımızı okurken kendi karakterinize göre en uysal kedi türleri isimlerini aklınızda tutarak, daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Sizler için araştırdığım en uysal 10 kedi cinsi listemizi inceleyelim.

1. İran Kedisi: En Uysal Kedi Cinsi

İran Kedisi
İran Kedisi

İran Kedisi, diğer isimleriyle Fars kedisi veya Persian kedisi olarak da adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi İran kökenli kedidir ve ismini oradan alarak, tüm dünyaya yayılmıştır. İran Kedisi’nin tüyleri çok yumuşak ve pofuduktur 😻 Kulak içinde, patilerinin altında hatta yüz hatlarını kapatacak şekilde boyun kısmında bile yoğun tüyleri vardır. Diğer kedi cinslerine göre bacakları kısadır, burunları basık ve kalkıktır. İran Kedisi, en uysal kedi cinsi olarak kabul edilmiştir ve her yaş grubundan insanla anlaşabilirler.

Oyun oynamayı seven, masaların üzerinden atlayıp koşuşturan kedi türlerinden değildir. Tüm gün evde sessiz ve sakin şekilde oturup, etliye sütlüye karışmazlar 😹 Onu sevmek istediğinizde zorluk çıkarmadan kendini rahatlıkla sevdirebilir. İran Kedisi aslında çok zekidir, fakat hareketsiz bir yapısı olduğu için bu özelliğini pek belli edemez. Ortalama ömürleri 12 ila 16 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

2. Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Amerika kökenli Maine Coon, büyük yapısıyla ve uysal türüyle tanınır. Cüssesi o kadar büyüktür ki, ilk gördüğünüz anda şaşırabilirsiniz. Yüz hatları diğer kedilere göre daha belirgin ve büyüktür. Tüyleri çok uzun olduğu için kış aylarında rahatlıkla ısınabilir, fakat yaz aylarında zorluk çekerler. Kulakları diktir ve diğer kedilere göre iç kulak yapısı oldukça gelişmiştir. Maine Coon’un gözlerine baktığınızda keskin bakışları olduğunu görürsünüz. Dışarıdan biraz sert ve soğuk bir kedi gibi görünse de, aslında en uysal kedi cinsi listesinin 2. sırasında yer almaktadır.

İnsanlara ve çocuklara çok düşkün olduğu için ev ortamına çok rahat bir şekilde uyum sağlar. Maine Coon’u seveceğiniz zaman endişe etmeden yanına gidip sevebilirsiniz. Uysal kedi olduğu için hemen kafasını kaldırarak sevmenize izin verecektir. Sakin ve uyumlu bir kedi olduğu için beraber aynı yatakta bile rahatlıkla yatabilirsiniz. 11-17 yıl arasında yaşama ömürleri vardır.

3. Selkirk Rex

Selkirk Rex
Selkirk Rex

Hayatınızda böyle sakin bir kedi görmediğinizden eminim! Selkirk Rex özelliklerini okuyunca ne kadar sakin kedi cinsi olduğunu fark edeceksiniz. Ondan önce nasıl ortaya çıktığından bahsedelim; Amerika’da kıvırcık tüyleri olan kediyle, İran kedisi çiftleştirilmiştir. Çiftleştirme sonucunda 7 tane Selkirk Rex doğmuştur. Yuvarlak ve büyük kafaya sahip olsalar da, minicik tatlı mı tatlı ağızları vardır 😻 Tüyleri uzun ve kıvırcık olan Selkirk Rex kedisinin, bıyıkları bile kıvırcıktır 😹 Tüy renkleri genelde beyaz, krem, siyah, duman ve çikolata renklerinde olabilir.

Aşırı sakin olduğu için her türlü ortama rahatlıkla uyum sağlayabilir. Yaşadığı evde savaş çıksa bile yine sakin davranırlar ve usulca oradan uzaklaşıp, başka bölgede oturmaya devam eder 😹 Sahibine, yabancı insanlara ve çocuklara karşı çok sakin şekilde yaklaşarak kendisini sevdirir. Özellikle çocuklarınız ve beslediğiniz köpeğiniz varsa, Selkirk Rex sahiplenebilirsiniz. Sadece insanlara değil, köpeklere karşı da sakin ve sevgi dolu yaklaşır. İyi bakılırsa ortalama yaşama süresi 9-13 yıl arasıdır.

4. Korat

Korat
Korat

Tayland kökenli Korat, bulunduğu yerde şans getirdiğine inanıldığı için ekstra ilgi gösterilir. Tarihte kötü ruhları uzaklaştıran ve büyüye engel olan Korat kedisini kutsal olarak ilan etmişlerdir. Korat ilk baktığınızda zümrüt yeşili göz rengi dikkatinizi çeker. Gözleri o kadar güzeldir ki, sırf bu yüzden eski tarihte insanlar birbirlerine bu kediyi hediye ederlermiş. Tüyleri az olmasına rağmen oldukça zarif vücudu vardır.

Sahibine karşı aşırı düşkündür ve yaşadığınız ortama yabancı insanlar geldiğinde hemen yanınıza gelerek, yalnızca sizinle iletişim kurmak ister. Aslında bu hareketini, sahibine sadık olduğu için ve başkasıyla paylaşmak istemediğinden yapar. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır ve kendilerini saatlerce sevdirebilir. Uysal ve zarif kedi sahiplenmek istiyorsanız; Korat için olumlu düşünebilirsiniz. Ortalama yaşama süreleri 10-15 yıl arasında değişiklik gösterir.

5. Exotic Shorthair

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

İran kedisi ve Amerikan Shorthair çiftleşmesiyle meydana gelmiştir. Yüz hatları belirgin ve tombik surat yapıları vardır 😻 Göz ve rengi turuncu tondadır ve çok dikkat çeker. Göz yapısı ise yuvarlak,  aşağı doğru düşük ve burnu basıktır. Tüyleri kısa olsa da kalitesi yüksektir. Yavruyken tüyleri uzun, yetişkinlik dönemine geldiği zaman tüyleri kısalmaya başlar. Genelde sarı, karamel, duman, gri ve beyaz renkte tüyleri vardır. Sanki hüzünlü bir yüz ifadeleri varmış gibi olsa da, aslında enerjik ve oyuncu kedidir.

Yaşadığı ortamdaki insanlara karşı son derece uysal davranır. Onunla oyun oynamak istediğiniz zaman sizi geri çevirmeden uzun süre vakit geçirebilirsiniz. Exotic Shorthair, özellikle bebek ve çocuklara karşı çok sevecen davrandığı için en uysal kedi cinsi arasında yer alır. Ortalama yaşama süreleri ise 8 ila 14 yıl arası değişebilir.

6. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Kedi güzellik yarışması olsa, Ragdoll Kedisi‘nin açık ara birinci olacağından eminim 😻 Yüz hatları öyle güzel ki, görür görmez aşık olabilirsiniz. Kökeni Kalifornia’ya dayanan güzel yüzlü kedimiz, 1960’lı yıllarda doğmuştur. Gözleri genelde mavi renktir ve göz yapıları hem yuvarlak, hem de çekiktir. Burun yapısı diğer kedilere göre biraz daha büyüktür. Tüy yapıları çok kalitelidir ve sanki peluş oyuncak gibi çok yumuşaktır. Beyaz, çikolata, gümüş ve krem renklerinde tüyleri bulunur.

Sahiplerine kör kütük aşık gibi davranır ve nereye gitse peşinden gelir 😻 Sevildiğini hissettiği an hemen göbeğini göstererek onu sevmenize izin verir. Genelde sahibinin kucağından hiç inmez ve bebek gibi kucakta uyumayı severler. Aile ortamına çok iyi uyum sağlayan Ragdoll Kedisi, çocukların da kısa sürede sevgisini kazanır. En uysal kedi türü listesinde olduğu için gönül rahatlığıyla çocuklarınızla aynı ortamda bırakabilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri 12-17 yıl arası diyebiliriz.

7. Chinchilla

Chinchilla
Chinchilla

Masum bakışlarıyla gönüllerde taht kuran Chinchilla, 1882 yılında İngiltere’de görülmüştür. Aslında İran kedisinin bir türü diyebiliriz. Diğer kedilere göre kafası daha küçüktür ve yüz hatları daha minnoştur 😻 Sakin ve uysal bir kedi olduğu için birçok insan tarafından en çok sahiplenen kedi cinsi olduğunu duymuştum. Chinchilla kedisinin tüyleri oldukça yoğundur ve orta derecede tüy dökerler. Tüylerinin daha gösterişli ve bakımlı olması için her gün düzenli olarak taranmalı.

Fazlasıyla uysal ve sakin yapıları olduğu için uyumayı çok severler. Oyun oynamayı pek sevmeseler de, onunla oynamak için uyandığı anı yakalamalısınız. Chinchilla, uyandığı zaman daha enerjik olduğu için oyun isteğinizi geri çevirmeyecektir. Evinize gelen misafirlere ve çocuklara karşı adeta sevgi pıtırcığı gibi davranır 😻 Kalabalık bir evde yaşıyorsanız, ortama uyum sağlaması için Chinchilla sahiplenebilirsiniz. Ortalama ömürleri ise 14-17 yıl arası değişebilir.

8. Birman Kedisi

Birman Kedisi
Birman Kedisi

Birmanya kökenli olan Birman Kedisi, 1920 yılından sonra herkes tarafından tanınmaya başlamıştır. Tüyleri o kadar güzeldir ki, sanki kadife yapısı varmış gibi görünür. Genelde vücudunda bulunan tüy rengi beyaz, kafası ve pati tüyleri koyu renktir. Tüyleri çok yoğun olduğu için yüz hatları belirgin değildir. Bazen yüzü siyah, diğer vücut bölgeleri beyaz renk olan Birman da görebiliriz. Genel olarak gözleri mavidir ve göz yapıları sanki boncuğu andırırmış gibi yuvarlaktır 😻

Aşırı tatlı bir kedidir ve gören herkesi kendine hayran bırakır. Sahibine ve diğer insanlara karşı çok nazik ve sevgi dolu yaklaşır. Kucağınızdan indirmediğiniz sürece asla inmez ve duruşunu bozmaz. Yaşadığınız ortama uyum sağlar ve hep beraber sakin bir hayat yaşayabilirsiniz. Birman Kedisi aynı zamanda sosyal hayvan oldukları için diğer kedilere ve köpeklere karşı da uysal davranırlar. 12-15 yıl arası yaşayabilir.

9. Tiffanie Kedisi

Tiffanie Kedisi
Tiffanie Kedisi

Tiffanie Kedisi, 1980 yılında uzun tüy geni taşıyan kedi ile İngiltere’de çiftleştirilmiştir. Yüz hatları orta belirginliktedir ve elmacık kemikleri diğer kedilere göre daha çıkıktır. Kuyruk bölgesindeki tüyleri, vücut tüylerine göre daha fazladır. Tüylerinin kalitesi yüksek olsa da, mevsimsel olarak fazlasıyla tüy dökebilir. Göz yapıları çıkık ve büyüktür, göz renkleri ise genellikle yeşil ve sarı tonları arasındadır.

Bebek gibi davranışlar sergileyerek, insanlardan ekstra ilgi beklerler. Aşırı derecede sevgi dolu bir kedi olduğu için en uysal kedi cinsi listesinde yer alır. Prenses/prens gibi davrandığı için oldukça hassas ve kibardır 😹 Her yaş grubuyla anlaşır ve herkese kendini sevdirmek için elinden geleni yapar. Hem çok minnoş, hem de uysal kedi istiyorsanız, Tiffanie Kedisi’ni sahiplenebilirseniz. Ortalama yaşam süresi 11-16 yıl arasındadır.

10. Bombay Kedisi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Bombay Kedisi, normal kedi ağırlığında gibi görünse de, onu kucağınıza aldığınızda ağırlığının fazla olmasına şaşırabilirsiniz. Vücudundaki gibi yüz hatlarındaki kas kütleleri, diğer kedilere göre fazlasıyla gelişmiştir. Gözleri genelde yeşil renktir ve göz yapıları çok keskindir. Tüyleri kısa ve sadece siyah renk tüyleri vardır. Halkımızda şöyle bir algı var “siyah tüyleri olan kediler yaramazdır” derler, Bombay Kedisi’ne baktığınızda gerçekten yaramaz gibi görünebilir. Aslında çok nazik, tatlı ve uysal bir kedidir!

Evinize gelen misafirlere karşı son derece sevgi dolu yaklaşır ve kucağa alındığında inmek için çabalamaz. Omuzda ve kucakta taşınmayı çok seven Bombay Kedisi, adeta bebek gibi onunla ilgilenmenizi ister 😻 Dışarıdan siyah panter gibi görülse de, aslında çok minnoş bir kalbi vardır. Gönül rahatlığıyla sahiplenebilir ve aile ortamında mutlu ve sakin bir hayat sürebilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri ise 12-16 yıl arası değişebilir.

En uysal kedi cinslerini sizlerle paylaşırken, aslında her kedi türünün birbirinden güzel olduğunu fark ettim 😻 Yazımı okurken umarım yeterince bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Bu arada bahsettiğimiz kedi cinsleri ile alakalı yorumlarınızı belirtebilirsiniz. Kedili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?