Beyaz köpek cinslerinin pamuk gibi tüyleri oldukları için görünüm bakımından diğer köpeklerden farklıdırlar. En bilindik beyaz köpek cinslerini tanıyalım.

Hayvan severler bilirler ki, köpeklerin tüyleri hangi renk olursa olsun hepsini eşit derecede seviyoruz ve görünüşlerini çok tatlı buluyoruz. Bazı köpek cinslerinin tüyleri sadece beyaz oldukları için insanlar tarafından farklı olarak algılanıyor ve sırf görünüşleri nedeniyle sahiplenmek için can atıyorlar. Bu algı her ne kadar yanlış olsa da yine de sizler için bembeyaz tüylere sahip olan köpek cinslerini inceledik.

1. Maltese Terrier

Maltese Terrier Köpeği
Maltese Terrier Köpeği

Beyaz süs köpeği olan Malta Köpekleri, hafif dalgalı-kıvırcık tüyleriyle herkes tarafından çok seviliyor. Diğer köpekleri kendinden daha küçük gördükleri için büyük köpeklere bile havlayabilir ve kavgaya girebilirler. Bu sebepten dolayı dışarıda yaşamaya hiç alışkın değillerdir ve dışarı çıktıklarında mutlaka tasmayla gezdirilmelidir.

Beyaz tüylerinin daha bakımlı görünmesi için düzenli olarak kesilmelidir ve haftada 2 kere fırçalanmalıdır. Sakin bir köpek cinsi olduğu için taranmak hoşuna gidecektir ve hiçbir zorluk çıkartmayacaktır. Maltese Terrierler durduk yere havlamazlar, eğer havlıyorlarsa mutlaka kendilerini tehdit eden bir şeyler hissetmişlerdir.

2. Beyaz Alman Kurdu

Beyaz Alman Kurdu
Beyaz Alman Kurdu

Kulakları kafalarına sonradan eklenilmiş gibi görünümleri vardır ve asla agresif köpekler değillerdir. Tam aksine çok çekingen davranırlar ve yabancı insan gördüklerinde kaçabilirler. Bir insana zamanla alıştıktan sonra çok iyi koruma köpekleri olurlar ve kendilerini sevdirmek için sahiplerinin sözlerini yerine getirirler.

Beyaz Kurt Köpekleri, meraklı halleriyle çok eğlenceli oldukları için çoğu zaman güldürseler de bazen merakları başlarına dert açabilir. Gözlerine kestirdikleri avlarını dakikalarca izleyebilirler ama çok heyecanlı köpekler oldukları için çoğu zaman ellerinden kaçırabilirler.

3. Samoyed

Samoyed Cinsi
Samoyed Cinsi

Beyaz tüyleriyle aşırı tatlı olan Samoyedler, dik kulakları ve hafif üçgen kafasıyla diğer köpeklerden çok farklıdırlar. Soğuk bir iklimden geldikleri için kürkleri çift katmanlıdır ve soğuk havalara karşı çok dayanıklıdırlar. Tam tersi olarak sıcak havalardan çok bulanırlar ve tüylerinin kestirilmesi önerilir.

Eskiden kızak köpekleri olarak kullanıldıkları için dayanıklı köpeklerdir. Ağızları sürekli açık oldukları için sanki sürekli gülümsüyorlarmış gibi yüz ifadeleri vardır. Sıcakkanlı ve sevgi dolu yapılarıyla herkesi kendilerine hayran bıraksalar da tek olumsuz yönleri ortada bir sebep yokken çok havlamalarıdır.

4. Komondor

Komondor Cinsi Köpek
Komondor Cinsi Köpek

Diğer adıyla Macar Çoban Köpeği olarak bilinirler ve beyaz renkli ip gibi tüyleriyle çok popülerlerdir. Fazlasıyla özgür ruhlu köpeklerdir ama sahiplerine çok sadık oldukları için sözlerinden dışarı çıkmazlar. Yalnız kalmaktan nefret ederler ve olur da yalnız kalırlarsa tepki çekmek için aşırı yaramazlık yapabilirler.

Çok iyi bekçi köpeği oldukları için avlanma özellikleri de çok yüksektir. Yabancı insan ve hayvan gördüklerinde koşturma veya agresif tavırlar sergileseler de yavruluk dönemlerinden itibaren sosyalleştirildikleri zaman bu olumsuz özellikleri ortadan kalkacaktır. Ayrıca görünüşlerinden dolayı fiyatları dudak uçuklatacak kadar pahalıdır.

5. Bichon Frise

Bichon Frise Cinsi
Bichon Frise Cinsi

Bembeyaz tüylere sahip olan Bichon Friseler, küçük beyaz köpekler cinsleri arasında yer almaktadır. Onların küçük olduklarına bakmayın, kendinden büyük olan hayvanlarla başa çıkabilir ve yaşadıkları ortamdan kaçırtabilir. Havlama eğilimleri çok yüksek oldukları için fazlasıyla hareketli köpeklerdir.

İlk defa gördükleri yabancı insanlara ve hayvanlara karşı agresif tavırlar sergilemezler, aksine sıcakkanlı oldukları için hemen arkadaşlık kurmaya çalışırlar. Duygusal bakımdan çok hassas oldukları için sahiplerinden sert söz duyduklarında çok incinirler ve bir kenara giderek gönüllerin alınmalarını beklerler.

6. Dogo Argentino

Dogo Argentino Cinsleri
Dogo Argentino Cinsleri

Bekçi köpekleri oldukları için sahiplerini herkese karşı korurlar ve kendilerini tehlikede hissettiklerinde sanki içlerinden canavar çıkar. Bembeyaz tüylere sahiptirler ama bazı Dogo Argentinoların tüylerinin aralarında krem, siyah veya kahverengi tüylerde bulunabilir.

Görünüşlerinden sert ve agresif köpeklermiş gibi dursalar da tehdit edilmedikleri taktirde sıcakkanlı köpeklerdir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve yanlarında ebeveynleri olmadığında onlara harika şekilde dadılık yapabilirler. Eğitime son derece açıktırlar, fakat sahipleri dominant değilse çoğu zaman komutlara uymazlık yaparlar ve alfa konumuna geçmeyi severler.

7. Japon Spitzi

Japon Spitzi Cinsi
Japon Spitzi Cinsi

Kar gibi bembeyaz tüyleriyle dikkatleri üzerlerine çeken Japon Spitziler, üçgen kulakları ve yuvarlak kafalarıyla aşırı tatlı köpeklerdir. Aslanlar gibi boyun-çene altında yoğun kürkleri bulunur ve kuyrukları da o kadar tüylüdür ki sırtlarına doğru kıvrık tüyleri olduğu için çoğu zaman kuyrukları görünmez.

Fazlasıyla duygusal, hassas ve empati yeteneği çok gelişmiş köpekler oldukları için ailesine çok düşkünlerdir ama yalnız kalmaktan nefret ederler. Sahipleriyle ayrı kaldıklarında anksiyeteleri ciddi oradan artabilir ve çok üzülebilirler. Havlamadıkları için sessiz köpeklerdir ve apartman hayatına çok uygundurlar.

8. West Highland White Terrier

West Highland White Terrieri
West Highland White Terrieri

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri olarak da bilinirler ve bembeyaz tüyleriyle tıpkı pamuğa benzerler. Ortaya çıktıkları ilk zamanlarda zehirli küçük hayvanları avlamak için kullanılsalar da daha sonraki yıllarda süs köpeği haline gelmiştir. O kadar sıcakkanlı hayvanlardır ki görünüşleriyle bile insanları kendilerine aşık edebilirler.

Sakin köpeklerdir ama yabancı insanlar tarafından kızdırılırsa bunu asla sineye çekmezler ve minik dişleriyle saldırıya geçebilirler. Yalnız kalmaya alışıklardır, fakat onları yalnız bırakmadan önce en çok sevdikleri oyuncaklar alınmalı ve televizyonda çizgi film kanalı açık olmalıdır.

9. Amerikan Eskimo Köpeği

Amerikan Eskimo Köpeği Cinsi
Amerikan Eskimo Köpeği Cinsi

Adlarından da anlaşılacağı gibi kış köpekleridir ve bembeyaz çift katmanlı tüyleri vardır. Soğuk havalara karşı çok dirençli vücutları oldukları için hiç üşümezler ama sıcak havalardan nefret ederler. Fazlasıyla hareketli oldukları için yerlerinde duramazlar, sürekli oyun oynama peşinde veya sahiplerinin yüzlerini yalamakla meşgul olurlar.

Amerikan Eskimo Köpekler eğitim almaktan çok hoşlanırlar ve sahiplerini çok önemli bir insan gibi gördükleri için onları memnun etmek adına ellerinden gelen her şeyi yapabilirler. Yabancı insanlara karşı biraz temkinlidirler ama asla saldırgan değillerdir, biraz alıştıktan sonra tıpkı sahipleri ne yaptıkları gibi samimi davranırlar. Yaşadıkları ortama yabancı hayvan girdiğinde hemen iletişime geçerek arkadaş olmak isterler.

10. Pyrenees Çoban Köpeği

Pyrenees Çoban Köpeği
Pyrenees Çoban Köpeği

Dağ köpekleri olarak bilinseler de aynı zamanda çiftlik alanlarındaki hayvanları korumak için kullanılmışlardır. Dağ ortamlarına çok alışkın oldukları için eski zamanlarda çığ altında kalan insanları kurtardıkları bile vardır. Kürkleri çok kalın ve tüyleri çok sık oldukları için soğuk havalara karşı oldukça temkinlidirler. Yoğun kar yağdığında sahiplerine yardım ederler ve fazla karların kenara çekilmesine yardımcı olurlar.

Bembeyaz tüylerinin daha bakımlı olabilmeleri için haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır ve sıcak havalarda kestirilmelidir. Her yaş grubundaki çocukları çok sevdikleri için onlarla bütün gün vakit geçirebilirler, hatta kendilerine çocuk emanet edildiklerinde güvenliklerini sağlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?