Hepimiz köpekleri çok seviyoruz, fakat küçük köpeklere karşı ayrı bir tutkumuz var. Bugünkü yazımızda bebek görünümlü küçük köpek cinslerinden bahsettik.

Köpek denilince akıllara; büyük boyutlu, ürkütücü ve kaslı oldukları aklımıza gelse de küçük köpek cinsleri de mevcuttur. Görünümleri nedeniyle dünyanın en minik köpek cinsleri listesine girmeyi başarırlar ve tatlılıklarından ödün vermedikleri için herkesi kendilerine aşık edebilirler. En çok sahiplenilen köpeklerden oldukları için dünya çapında da popülerlikleri vardır. Bu yazımızda merak edenler için birbirinden tatlı küçük köpek cinslerini belirttik.

1. Chihuahua: Dünyanın En Küçük Köpeği

Chihuahua
Chihuahua

Ağırlığı yaklaşık 1-2,5 kg arası; boyutları da 13 cm olan Chihuahua’lar, dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadırlar. İri ve sivri kulaklara sahip oldukları için ilk bakışta kafa kısımları büyükmüş gibi dursa da aslında minicik kafaları vardır. Tasmayla dolaşmayı pek sevmezler, onun yerine kucağa alınıp öyle dolaşmaya bayılırlar.

Chihuahua’lar, soğuktan nefret ederler ve dışarı çıktıkları zaman mutlaka kazak giydirilmelidir. Enerjileri yüksek oldukları için evde onu otururken göremezsiniz ya koşuyordur ya da eşyaların arasına girerek kendine farklı oyunlar buluyordur. Sahibiyle oyun oynamak istedikleri zaman kafalarını yana doğru yatırırlar ve her istediklerini yaptırmaya çalışırlar.

2. Toy Poodle

Toy Poodle
Toy Poodle

Kıvırcık tüyleriyle tıpkı oyuncak peluş köpeklere benzerlik gösterirler. Oyuncak mankenlerin yanında minik kahverengi köpek vardı, o köpek Toy Poodle’nin ta kendisidir. Kafa boyutları kaşık kadar küçüktür ama burun kısımları diğer küçük köpeklere göre daha uzundur. 3-4 kg kadar ağırlıkları vardır ve kucağa alındıkları zaman çok hafif olduğu hemen fark edilebilir.

Yabancı hayvan veya insan gördükleri zaman kendilerini tehdit altındaymış gibi hissedecekleri için yüksek sesle havlamaya başlarlar. Hatta bazen sahibinden yeterince ilgi görmediklerinde de havlayabilirler veya heyecanlı bir şekilde etrafı dağıtabilirler. Minicik olmalarına rağmen, boyundan büyük işlere kalkışabilirler ve cesaretleri herkesi şaşırtabilir.

3. Pekinez

Pekinez
Pekinez

Uzun tüyleriyle ve basık burunlarıyla tüm dikkatleri üzerlerine çeken Pekinez’ler, sahip olduğu boyutları ile davranışları arasında dağlar kadar fark vardır. En küçük köpek cinslerinden biri olduklarına bakmayın, aslında içinde bir canavar beslediklerine eminiz. Yaşadığı ortamı korumak için ellerinden ne gelirse yaparlar ve yabancı gördükleri zaman hiç çekinmeden kovalayabilirler.

Kendinden büyük canlılara korkusuzca kafa tuttukları için başlarına bir şey gelmesin diye yürüyüşe çıkmadan önce mutlaka tasma takılmalıdır. Minik oldukları için diğer köpeklerle kavgaya girdikleri zaman genellikle dayak yediklerinden canlarının acımaması için bazı önlemler alınmalıdır.

4. Pomeranian

Pomeranian
Pomeranian

Minicik boyutları ve patileriyle aşırı tatlı olan Pomeranian’lar, yoğun tüyleriyle her ne kadar iri görünseler de aslında yeni doğmuş bebek kadar küçüktürler. Yaklaşık olarak 2-3 kg ağırlıkları vardır ve kilo almaya elverişli olmadıkları için zayıf olurlar ve boyutları hep aynı kalır.

Aile fertlerine çok düşkündürler ve onları tehdit altındaymış gibi hissettikleri zaman küçücük boylarıyla kıyametleri koparabilirler. Yabancı insanları ve hayvanları gördükleri zaman aniden havlayabilirler ve bu da yetmezmiş gibi yorulana kadar kovalayabilirler. Masum olsalar da bu tarz özelliklere sahip olmaları onların elinde olan bir şey değildir, bu davranışlarının engellenmesi yanlış olacaktır.

5. Maltese Terrier

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Uzun tüyleri olması nedeniyle tüy dökeceklerine inanılsa da aslında çok az tüy dökerler. Genellikle beyaz kürk rengine ve kıvırcık tüylere sahip oldukları için herkes tarafından çok tercih edilen köpek cinsidir. 2-3 kg arası ağırlıklarına rağmen yoğun tüyleri olduğundan büyükmüş gibi dururlar.

Her insan grubuyla çok iyi anlaşsalar da yabancılara karşı agresif tutumları vardır. Özellikle sevmediği insana karşı dakikalarca havlayabilirler ve ortamdan uzaklaştırana kadar kovalayabilirler. Minik köpek cinsleri listesinde yer aldıklarına bakmayın, onlar çok iyi bekçi ve korumacıdırlar.

6. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Shih Tzu’lar için kucak köpekleri desek daha olur, çünkü tasmayla gezmeyi pek sevmezler bunun yerine sahibinin kucağında dolaşmayı tercih ederler. Egzersiz ihtiyaçları çok az olduğu için dışarı çıkmayı istemezler, daha çok aile fertleriyle evde zaman geçirmeyi daha uygun görürler.

Yaklaşık 3-5 kg arasında ağırlıkları vardır ama yarısı tüy yoğunluğundan kaynaklanır. Tüyleri hem uzun hem de gür olduğu için ilk bakışta orta boy köpekmiş gibi görünseler de tüyleri kısaltıldığında çok minik oldukları fark edilir. Çok iyi bir arkadaşlardır ve sahiplerinin duygularını hemen anlayabilirler.

7. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel

Çok eski bir köpek cinsi oldukları için kraliyet zamanlarında herkes tarafından çok popülerlerdi. 5 kg kadar ağırlıkları vardır ve kuyruklarından kafalarına kadar 30-33 cm kadar uzunluklara sahiptirler. Kulakları, diğer köpeklere göre daha uzundur ve bu özelliklerinden dolayı herkes tarafından farklı olarak bilinirler.

Tam bir aile köpekleridir ve yalnız kalma korkularından dolayı sahipleri nereye giderse sürekli takip ederler. Dışarı çıktıklarında çok dikkatli davranırlar ve koku alma yetileri de geliştiği için tavşan, kuş veya kedi gibi hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Çok nazik ve kibar yapıya sahip oldukları için kendilerine karşı agresif davranılmasından hiç hoşlanmazlar.

8. Pug

Pug
Pug

Burunları basık, gözleri pörtlek oldukları için çok tatlı ve farklı görünümleri vardır. Yaklaşık olarak 6-7 kg kadar ağırlıkları olsa da aslında daha küçük dururlar. Kısa bacaklara sahip olmalarına rağmen oldukça kaslılardır ve diğer hayvanların darbelerine karşı dayanıklı yapıları vardır. Fazlasıyla hareketli değillerdir ama dışarıya çıktıklarında heyecanlanıp oraya buraya atlayabilirler.

Koruma içgüdüleri düşük olsa da avcılık yetileri çok gelişmiştir. Kendi küçük boyutlarına bakmadan kendinden büyük hayvanlara sataşabilirler veya dişlerini göstererek korkutmaya çalışırlar. Burunları basık olduğu için solunum hastalıklarına çok yatkınlardır, dolayısıyla sıcak veya soğuk havalarda egzersiz yapılmamalıdır.

9. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Sıcakkanlı ve dost canlısı oldukları için dünyada en çok tanınan ve sahiplenilen köpek cinslerindendir. Bekçilik yanları çok gelişmiştir ve yabancı insan gördüklerinde çıldırmış gibi havlamaya başlarlar. Karşısındaki insan, onları kızdıracak hareketler yaparsa, bu durum hiç hoşlarına gitmez ve küçük boylarına bakmadan saldıracakmış gibi koştururlar.

Ortalama 3-4 kg ağırlığa sahiptirler ve kucağa alındıkları zaman tıpkı bebek gibi görünürler. Aile fertlerini ne kadar çok sevseler de yürüyüşe çıkmaya ve çimlerde koşturmaya bayılırlar. Başlarını belaya sokmamaları için mutlaka tasma takılmalı ve yalnız başına bırakılmamalıdır.

10. Dakhund

Dakhund
Dakhund

Sanki sosis yutmuş gibi uzun boyutlara sahiptirler ve 7 kg civarında ağırlıkları vardır. Kulakları büyük ve yana doğru düşük oldukları için çok tatlı görünümleri vardır. Dachund’ların uzun olduklarına rağmen, kucağa alındıklarında çok hafif oldukları fark edilir. Minik bedenlerine rağmen o kadar inatçı yapıları vardır ki bazen sahiplerini sinir edebilirler.

Çok zeki oldukları için aslında eğitilmeye son derece açıktırlar ama kediler gibi canları istedikleri zaman tepki vermeyi severler. Aile fertlerine karşı büyük bir tutku yaşarlar ama fazlasıyla korumacı davrandıkları için diğer köpeklerle kavga ettiklerini görebilirsiniz. Küçük köpek cinsi olduklarına kanmayın, söz konusu yaşadığı ortamsa canını dişine takıp tüm cesurluklarını gösterebilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?