Her köpek çok zekidir, fakat eğitilme konusunda farklı yanıt verirler. Bazı köpekler eğitilmeye açıkken, bazıları eğitilmekten nefret ederler.

Her köpeğin cinsleri farklı oldukları için davranışları ve karakter yapıları da birbirilerinden çok ayrıdır. Bazı köpekler eğitilip sahiplerinin sözünden çıkmazken, diğer köpeklerin eğitilme seviyeleri olmadıkları için başlarına buyruk ve özgürce yaşayabilirler. Bu yazımızda eğitime çok açık olan ve kolaylıkla komutları algılayabilen en kolay eğitilebilir köpek cinslerinden bahsedeceğiz.

1. Border Collie

Border Collie Cinsi
Border Collie Cinsi

Zeka seviyeleri çok yüksek oldukları için dünyanın en akıllı köpek cinsleri arasında yer alırlar. Eğitime son derece açık oldukları için sahiplerine hiç zorluk çektirmeden tüm komutları kolaylıkla algılayabilirler. Normal oyunlar oynamak yerine; parkurlardan atlama, nesne yakalama, zıplama veya tırmanma gibi aktiviteleri severler.

Soğuk ve sıcak havalara karşı dayanıklı oldukları için bahçe, çiftlik vb. gibi ortamlarda yaşayabilirler. Enerjileri çok yüksek oldukları için sürekli hareket halinde olurlar ve her gördükleri şeye ulaşmak için gereğinden fazla heyecanlanabilirler. Yabancı insanlara veya hayvanlara karşı saldırganlık göstermezler, aksine sıcakkanlı davranırlar.

2. Kaniş

Kaniş Köpek Cinsi
Kaniş Köpek Cinsi

Kendileri çok küçük ama zekaları o kadar çok yüksektir ki, onlara komut verildiği zaman tıpkı insanlar gibi algılayabilirler ve herkesi şaşırtabilirler. Hatta bazı yerlerde ”Einstein Kaniş” bile hitap eden kişiler bulunmaktadır. Diğer köpekler gibi oyuncaklarla oynamak yerine, çocukların oynadığı zeka oyunlarını oynamayı tercih ederler.

Zeka seviyeleri yüksek olduğu gibi dikkat yapıları da çok kuvvetlidir. Yani Kanişlerin önüne en sevdiği mamayı veya oyuncakları koysanız bile bir şeye odaklandıysa asla mamaya bakmaz ve dikkatlerini dağıtmazlar. Bu da onların ne kadar akıllı ve kendilerine güvendiklerini gösterir. Duygusal yönden güçsüz oldukları için son derece sakin ve eğlenceli şekilde eğitilmelidir.

3. Alman Kurdu

Alman Kurdu Köpek Cinsi
Alman Kurdu Köpek Cinsi

En aktif ve akıllı köpeklerden biri olan Alman Kurtları, görünüşleri nedeniyle vahşi gibi dursalar da aslında çok sevecen köpeklerdir. Sahiplerini çok severler ve onları memnun etmek için tüm yeteneklerini kullanabilirler. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabilirler, hatta bu konuda iyi bir eğitim verildiyse yaşadıkları ailenin çocuklarına anne-baba gibi dadılık yapabilirler.

Eğitime açık oldukları için sahiplerinin sözlerinden dışarı çıkmazlar ve inatçılık yaparak sahiplerini yormazlar. Son derece hareketli köpekler oldukları için sürekli egzersiz yaptırılmalıdır. Yürüyüş, koşma, parkurlardan geçme veya zıplama gibi aktiviteleri çok severler. Bunları yapmadıkları halde tepki çekmek için komut dinlemeyebilirler, gereksiz yere havlayabilirler veya sürekli yatma gibi eylemlerde bulunabilirler.

4. Golden Retriever

Golden Retriever Köpek Cinsi
Golden Retriever Köpek Cinsi

Her köpek cinsi çok tatlıdır, fakat Goldenların tartışmasız bir güzellikleri vardır. Özellikle yavruları çok tatlı olurlar ve masum bakışlarıyla istedikleri her şeyi yaptırabilirler. En çok sahiplenilen köpek cinslerinden oldukları için onları sıklıkla görebilirsiniz. Fazlasıyla zeki yapılarından en ufak komutları algılayabilirler ve sahiplerinin dediklerini yaptıklarından sonra mutlaka övgü duymak isterler.

Tam bir aile köpeği oldukları için yalnız kalmaktan nefret ederler ve sürekli sahipleriyle zaman geçirme isterler. Egzersiz yapmayı çok sevdikleri için birtakım oyuncakları ağızlarına alarak, sahiplerinin yanına götürürler. Akıllı ama nazik oldukları için koruma seviyeleri oldukça düşüktür, yani yabancılara sadece havlamakla yetinirler.

5. Doberman

Doberman Köpek Cinsi
Doberman Köpek Cinsi

Yüzleri vahşi ve korkutucu olsalar da aslında çok nazik ve kibar köpeklerdir. Aşırı derecede hareketli yapıları oldukları için yorulmak nedir bilmezler ve sürekli zeka oyunları oynamak isterler. Eğitime açıktırlar, fakat doğru şekilde eğitim verilmezse sahiplerinin rolünü üstlenir ve alfa konumuna geçerler. Yaşadıkları ortamdaki sahiplerini çok severler ve onlarla vakit geçirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar ama yine de çocukların ani hareketlerinden etkilenerek yüksek tepki gösterebilirler. Yalnız kalmaktan nefret ettikleri için ilgi çekmek için komutları duymazlıktan gelebilirler veya inatçılık yaparak verilen komutların tam tersini yapabilirler. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak için doğru eğitim verilmeli ve yalnız bırakılmamalıdır.

6. Rottweiler

Rottweiler Köpek Cinsi
Rottweiler Köpek Cinsi

Çok eski köpek cinsilerinden biri olan Rottweilerlar, doğal olarak dünyanın her bölgesinde tanınırlar. Fiziksel olarak kaslı ve iri oldukları için ilk bakışta korkutucu gibi görünebilirler. Yabancılara değil ama sahiplerine karşı son derece nazik, sevecen ve sıcakkanlı davranışları vardır.

Eğitime açık oldukları için hiç inatçılık göstermeden sahiplerinin verdikleri komutlarını yerine getirmeye çalışırlar. Koruma seviyeleri çok yüksek oldukları için kendilerini tehlike altında hissettiklerinde onları durdurmak çok zor olabilir. Özellikle ”dur, hayır, gel, yapma” komutlarının mutlaka öğretilmesi gerekmektedir.

7. Papillon

Papillon Köpek Cinsi
Papillon Köpek Cinsi

Küçük köpek cinslerinden birisi olmalarına rağmen oldukça sert yapıları vardır. Karşısındaki insanları korkutmak için minik dişlerini gösterirler ve ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar. Bu görüntü çok komik olduğu için kendileriyle dalga geçildiğini düşünürler ve sesleri daha yüksek çıkabilir. Kulakları tıpkı kelebeğin kanatlarını andırdığı için dünyada çok popülerlikleri vardır.

Özgüvenli insanlar gibi kendilerine çok güvenilirler ve boyundan büyük işlere kalkmayı çok severler. Zeki köpek oldukları için sahiplerinin her dediklerini algılayabilirler ve hemen harekete geçerler. Kıskanç yapıları olduğundan yabancı hayvanlarla hiç anlaşamazlar ve onları kovmak için ellerinden geleni yaparlar. Hayvanlarla sosyalleşebilmeleri için ekstra eğitim verilmesi gerekebilir.

8. Labrador

Labrador Köpek Cinsi
Labrador Köpek Cinsi

Meraklı yapılarından dolayı dikkatlerini çeken her şeyi incelemek isterler. Çoğu zaman kendilerini yaraladıkları veya fazla meraklarının başlarına bela oldukları da görülmüştür. Koku alma yetileri o kadar çok gelişmiştir ki, kilometrelerce uzakta kalan eşyalarının izlerini sürerek kolaylıkla bulabilirler.

Aşırı zeki yapılarından dolayı sahiplerinin komutlarını hemen algılayabilirler, hatta kendilerinden istenilen eşyaları bile saniyeler içerisinde algılayıp getirebilirler. Çocuklarla çok iyi anlaşabildikleri için her daim onların güvenliklerini sağlarlar ve hiç yorulmadan onlarla eğlenceli vakit geçirebilirler. Hatta çok iyi eğitim almış Labradorların, bebeğin uyuması için patileriyle salladıkları bile görülmüştür.

9. Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği Cinsi
Shetland Çoban Köpeği Cinsi

Havlamayı çok sevdikleri için komşuların şikayetleri üzerine apartman hayatına hiç uyum sağlayamazlar. Özellikle bahçe ve çiftlik gibi ortamlarda yaşamaya alışkındırlar. Sesleri çok gür ve kalın çıktıkları için dışarıdaki insanları rahatsız edebilirler, dolayısıyla yavruluk dönemlerinden itibaren doğru ve iyi bir eğitim verilmesi gerekmektedir.

Zeki köpek olduklarından sahiplerinin komutlarını algılayabilirler ve her defasında övgü kelimeleri duymayı beklerler. Fazlasıyla hassas yapıları oldukları için bazen sahiplerinden çekinebilirler veya hemen küsebilirler. Shetland Çoban Köpekleri eğitime açıktırlar ama nazik şekilde eğitim verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

10. Bloodhound

Bloodhound Köpek Cinsi
Bloodhound Köpek Cinsi

Buruşuk yüzleri, düşük gözleri ve uzun kulaklarıyla tıpkı yaşlı dedeleri andırırlar. İlk bakışta sanki ağırkanlı köpek gibi dursalar da aslında hareket düzeyleri çok yüksektir. Egzersiz seviyeleri diğer köpeklere göre daha azdır, fakat yerine göre enerjilerini ayarlayabilirler. Özellikle çocuklarla oynarken birden enerjileri yükselir ve onları zıplarken bile görebilirsiniz.

Koku alma yetileri çok güçlü oldukları için kolaylıkla iz sürebilirler. Avlarının kokularını kilometrelerce öteden hissedebilirler ve bunu takip ederek hedeflerine ulaşabilirler. Sahiplerinin onlarla yüksek sesle konuşmasını hiç sevmezler ve bir köşeye giderek hareket etmeden tepki gösterirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?