Ev ortamına ayak uydurabilen bazı köpek cinsleri vardır. Köpek sahiplenmek isteyen insanlar, mutlaka bu cinsler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Bilindiği üzere her köpek evde yaşayamaz, bazıları bahçede veya çiftlik alanlarında yaşamaya daha müsaittir. Korumacı ve avlanma içgüdüleri yüksek olan köpekler her daim görev almayı sevdikleri için evin etrafında yaşamayı severler. Evde yaşayabilen köpek cinsleri genellikle daha sakin ve hareketsiz oldukları için köpek sahiplenmek isteyen insanların bir numaralı tercihleridir. Hangi köpek cinsinin ev ortamına ayak uydurduğu hakkında bilginiz yoksa, en iyi ev köpeklerini sizler için derledik.

1. Chihuahua

Chihuahua
Chihuahua

Dünyanın en küçük köpeklerindendir ve diğer adlarıyla Şivava olarak da bilinirler. Çok küçük oldukları için çantaya kolaylıkla girebilirler ve tasma yerine çantanın içinde gezmeye bayılırlar. Soğuktan nefret ettikleri için dışarıda kalmaları imkansızdır ve mutlaka ev ortamında yaşamalılardır. Egzersiz yapmak yerine yürüyüş yapmayı veya toplarla oynamayı tercih ederler.

İnatçı ve sahiplenici oldukları için kendi eşyalarını kimsenin dokunmasını istemezler. Özellikle yatağına, mama ve su kabına dokunulduğunu görünce aniden çıldırabilirler. İlgi ve sevgi istedikleri zaman sahiplerinin yüzlerini yalamaktan çok zevk alırlar. Çocuklarla iyi geçinebilirler ama sabırları düşük oldukları için ısırma gibi eylemlerde bulunabilirler.

2. Pug

Pug Köpek Cinsi
Pug Köpek Cinsi

Küçük köpek cinslerinden biri olan Puglar, belki de dünyanın en sevimlileri olabilir. Gözleri boncuk gibi yuvarlaktır ve masumane bakışlarıyla istedikleri her şeyi yaptırabilirler. Tüyleri oldukça kısadır, neredeyse hiç tüy dökmezler ve bu sebeple bakımları kolay oldukları için evde beslenebilecek en uygun köpek cinsidir.

Derileri buruşuk olmasının yanı sıra yüzleri basık olduğu için görünümleri diğer köpeklere göre çok farklıdır. Soğuk ve sıcak havalara karşı dirençsizlerdir ve dışarıya çıktıklarında hava koşullarına göre üzerine kıyafet giydirilmelidir. Yaşadığı ortamdaki insanlara kendilerini sevdirmeye çalışırlarlar ve ilgi görmek için çeşitli şaklabanlıklar yaparlar.

3. Beagle

Beagle Köpek Cinsi
Beagle Köpek Cinsi

Havlamayı sevmeyen köpek cinslerinden biri oldukları için köpek sahiplenmek isteyen insanların en çok tercih ettiği cinslerinden birisidir. Uzun kulakları ve küçük boyutlarıyla çok tatlı olan Beagle’ler, duygusal yönden de çok gelişmişlerdir. Sahiplerinin o anki yaşadığı hisleri anlayabilirler ve yüksek derecede empati kurabilirler.

Egzersiz ihtiyaçları çok yüksek oldukları için her gün mutlaka yürüyüşe veya koşuya çıkarılmalıdır. Diğer hayvanlarla ve yabancı insanlarla iyi anlaştıklarından saldırma gibi huyları yoktur. Eğer şımarırsa başına buyruk davranabilirler, onun sahibini olduğunuzu mutlaka bilmeliler ve her zaman kendinizi ön plana koymalısınız.

4. Pekinez

Pekinez Köpek Cinsi
Pekinez Köpek Cinsi

Evcil köpekler listesine en uygun olan Pekinez, görünümleriyle herkesi kendilerine hayran bırakabilirler. Kendisi çok küçüktür ama tüyleri uzun oldukları için sanki orta boyutlardaki köpekler gibi dururlar. Tüyleri düzenli taranırsa, daha pofuduk görünüme ulaşabilirler. Ağızları sürekli açık oldukları için sanki hep gülümsüyormuş gibi yüz ifadeleri vardır.

Kendilerine çok güvendikleri için büyük köpeklerle tartışmaya girebilirler ve çoğu zaman hırpalanırlar. Dolayısıyla dışarıda fazla vakit geçirmemeli ve mutlaka kucak yerine tasmayla gezdirilmelidir. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıkları için evde sahipleriyle birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

5. Maltese Terrier

Maltese Terrier Köpek Cinsi
Maltese Terrier Köpek Cinsi

Diğer adlarıyla Malta köpeği olarak tanınırlar ve ev köpeği cinslerinden birisidir. Küçük köpek oldukları için yaklaşık olarak 1-3 kg arasında ağırlıkları vardır. Ev ortamını çok severler ve dışarıya çıktıklarında hemen yaşadığı ortama geri dönmek için sabırsızlanırlar. Fazlasıyla sakin köpeklerdir ama sinirlendikleri zaman yüksek sesle havlayabilirler.

Sahiplerine aşık ve düşkün oldukları için başka hayvanları sevmelerine asla katlanamazlar. İlgi odağı onun üzerinden gittiğini hissettiklerinde tekrar ilgiyi çekmek için evin içerisinde koşmaya başlayabilirler. Uyku saatleri uzun oldukları için kalktıklarında sahiplerinden sevgi dolu sözler duymak isterler.

6. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Cinsi
Pomeranian Boo Cinsi

Dik kulakları sayesinde tilkilere benzeyen Pomeranian Boo’lar, evde bakılacak köpekler arasında yer alırlar. Onu ilk gördüğünüzde oyuncak zannetmeniz çok normaldir, ama fazlasıyla enerjik oldukları için oradan oraya atlarken denk gelebilirsiniz. Aşırı inatçı olmasıyla tanınırlar ve istedikleri şeyi alamayınca dişlerini göstererek karşındakileri korkutmaya çalışırlar.

Minik ısırma gibi eylemleri oldukları için genellikle çocuklarla aynı ortamda yalnız bırakılması önerilmez. Günlük egzersiz ihtiyaçlarını dışarıya çıkmadan evde kolaylıkla giderebilirler. Toplarla, iplerle veya yastıklarla çok oynamayı sevdikleri için genellikle Pomeranian Boo sahiplerinin evleri hep dağınıktır.

7. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Cinsi
Yorkshire Terrier Cinsi

Küçük kız çocuklarına benzerlik gösteren Yokshire Terrier’ler ev ortamına çok kolay ayak uydurabilirler. Sahipleriyle beraber evde oyunlar oynamayı ve kucakta oturmayı çok severler. Kendilerinin boyutları çok küçüktür ama kalpleri o kadar büyüktür ki sevdikleri insanlara gönülden bağlanabilirler. Cesur yapıları oldukları için yabancı köpeklere düşman gibi davranırlar.

Akıllı olduklarından kendilerine denilen şeyleri kolaylıkla anlayabilirler ama sert şekilde uyarıldığında dişlerini gösterebilirler. Yavruluk dönemlerinden itibaren kalabalık ortamlarda yaşamaya alıştıklarında küçük çocuklarla yalnız bırakılabilir, fakat yetişkin alındıysa dikkat edilmelidir.

8. Fransız Bulldog

Fransız Bulldog
Fransız Bulldog

Diğer adlarıyla French Bulldog olarak tanınır ve komik halleriyle en çok sahiplenilen köpek cinslerindendir. Küçük cins oldukları için tıpkı bebekler gibi davranışları vardır ve sahiplerinden hiç ayrı kalmak istemezler. Çabuk yoruldukları için oyun oynadıktan sonra kesintisiz uyuyabilirler. Hatta uyurken salya akıtma veya horlama gibi özellikleri oldukları için mışıl mışıl uyuduğunu anlayabilirsiniz.

Baskınlığı tam üzerinde hissetmezlerse inatçı olabilirler ve sahiplerinin sözlerini pek dinlemezler. Ev ortamında yaşamaya çok müsait oldukları için her istediklerini yapmaya çalışsalar da mutlaka kuralları bilmeleri gerekir. Sevdikleri eşyaları paylaşmayı sevmedikleri için aynı ortamda başka hayvan istemezler ve sahiplerini kıskanırlar.

9. Golden Retriever

Golden Retriever Cinsi
Golden Retriever Cinsi

Aile köpekleri olan Golden Retriever’ler, tatlılıkları ve zekalarıyla herkesin gönüllerine fethetmeyi başarırlar. Tüyleri uzun oldukları için fazlasıyla tüy dökebilirler ama düzenli bakım sayesinde çok zorluk çıkartmazlar. Sahiplerine tam anlamıyla aşık gibi davranırlar ve evden çıkarken gördükleri zaman hareketleriyle beraber gitmek istediklerini belli ederler.

Yabancı insan ve hayvanlarla karşı iyi davranışlar sergileyebilirler ama kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırma gibi huylar göstermezler. Sadece havlarlar veya değişik sesler çıkararak o ortamı hemen terk etmelerini beklerler. Sevdiklerinden her zaman ilgi beklerler, eğer göremezlerse dikkat çekmek için hareket etmezler ve sürekli sahiplerinin gözlerinin içlerine bakarlar.

10. Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier Cinsi
Jack Russell Terrier Cinsi

En zeki ve eğitilmesi kolay köpek cinslerinden birisidir. Evcil köpek olarak bilinirler ve dışarıda vakit geçirmek yerine evde sahipleriyle beraber zaman geçirmeyi tercih ederler. Avcılık içgüdüleri gelişmiş oldukları için meraklıdırlar ve evde gözlerine kestirdikleri nesneleri testten geçirmeden asla rahat etmezler.

İnatçı oldukları için kendi dedikleri olsun isterler ama sahipleri dominantsa geri planda dururlar. Yabancı insan ve hayvanlarla karşı mesafeli dursalar da onları kokladıktan sonra eğer tehdit hissetmezlerse iyi anlaşabilirler. Egzersiz yapmayı sevdikleri için koşmayı, toprak kazmayı ve top oynamaya bayılırlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?