Birbirinden farklı kedi cinslerine ilgiliyseniz, hepsinin hakkında mutlaka bilginiz var demektir. Bu yazımızda burnu basık kedi cinslerine yer verdik.

Dünyada sadece bildiğimiz sokak kedileri değil, ataları belli olan ve bazı ülkelerde meydana gelmiş kedi cinsleri bulunmaktadır. Hepsinin görüntüsü birbirlerinden çok farklıdır, fakat aynı tip olan kedi cinslerinin tüy renkleri hariç her şeyleri aynıdır. Mesela bu kategoriye ait olan kedilerin kulak, göz, burun veya vücut yapıları aynı olduğu için diğer cinslerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Bazı insanlar cins kedilerin laboratuvarda üretildiğini ve genetikleriyle oynandığını düşünüyorlar.

Tam olarak ortada böyle bir kanı olmadığı için bilim insanları bunu reddetmekte ve sokak kedilerinden farkı olmadığını, sadece atalarında bulunduğunu söylüyorlar. Hepimiz cins kedilerin genetiğiyle oynandığını veya çiftleşmemesi gereken kedi cinsleriyle birleştirildikten sonra, ortaya hastalık taşıyan kedilerin ortaya çıktığınızı biliyoruz. Mesela bazı kedi cinslerinde genetik olarak kulak yapısı, böbrek, kalp, sindirim veya göz bozuklukları vardır ve sahiplenildiği zaman belirli rahatsızlıkları olduğu için düzenli olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir.

Sokak kedilerinin genetiğiyle oynanmadığı veya atalarından geçen hastalık olmadığı için böyle bir sorun görünmez, hatta en sağlıklı ve uzun ömürlü kedilerin Tekir olduğu yönünde araştırma sonuçları da bulunmaktadır. Cins kedileri çok seviyorsanız mutlaka burnu basık kedileri de biliyorsunuzdur. Burunlarından dolayı o kadar tatlı olurlar ki, masumane bakışlarının altında farklı bir sevimlilikleri vardır. Meraklıları için burnu basık tüm kedi cinslerini detaylıca araştırdık.

1. İran Kedisi

İran Kedisi
İran Kedisi

Diğer adlarıyla Fars Kedisi veya Persian olarak bilinen İran Kedisi, isminden de anlaşıldığı gibi kökeni İran’a dayanır. 17. yüzyılda kökeni tanınmıştır ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya namını yaymaya başarmıştır. Tüylerinin rengi genellikle sarıdır, fakat beyaz ve gri renkleri de bulunur. Tüyleri o kadar yumuşak, ipeksi ve kalitesi yüksektir. İran Kedisi’nin tüylerini severken sanki pamuğa dokunuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle boyun, ense ve kuyruk bölgelerinde daha fazla tüyleri bulunur.

Gözleri küçük ve yuvarlak olduğu için yüzüne ekstra olarak tatlılık katar. Burnu içe doğru basıktır ve sırf bu özelliğinden tanındığı için İran Kedisi, diğer kedilerden kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Burnundan dolayı nefes alırken zorlanırlar ve birtakım göz hastalıkları meydana gelebilir. Kafa tipine göre kulakları küçüktür ve hafif olarak öne doğru eğiktir. Kısa bacakları ve küçük patileri olduğu için gövdesi zemine yakındır, fakat yine de büyük bir kedidir. Hareketli, oyuncu ve yaramaz olmadıkları için sürekli yattığı yerde kalmak isterler ve bu da uyuma sürelerini uzatabilir.

Çok zeki yapıları vardır ve eğitime açık oldukları için sizin kurallarınıza kolaylıkla uyabilirler. Yüzleri asık gibi durduğuna bakmayın, aslında çok sıcakkanlı ve sevimli kedilerdir. Sakin yapıları oldukları için diğer kedilerle anlaşır ve uyum sağlayabilir. Bakımı düzenli yapılırsa ve sağlık kontrolleri aksatılmazsa yaklaşık 15-17 yıl yaşama ömürleri vardır. Eğer yoğun bir yaşantınız varsa ve evinize kedi sahiplenmek istiyorsanız, İran Kedisi sahiplenebilirsiniz. Oyunu ve fazla ilgiyi sevmedikleri için sizi asla yormayacaklardır.

2. Exotic Shorthair

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

American Shorthair ve İran Kedisi‘nin çiftleşmesinden dolayı ortaya çıktığı için haklı olarak İran Kedisi’yle çok karıştırılır. Geniş ve büyük kafaları olduğu için yanakları oldukça tombuldur. Sırf bu özelliğinden dolayı herkesi kendine hayran bırakılırlar ve çok sevilirler. Kulakları küçük ve ucu hafif sivri oldukları için koca kafalarına kıyasla, biraz komik görüntüleri vardır. Yuvarlak, orta büyüklükle gözleri vardır ve altın sarısı, bakır, ve turuncu göz renklerine sahiptirler. Burunları basıktır ve sanki bir şeye üzülmüş gibi yüz ifadeleri vardır. Tüyleri çok yoğun ve yumuşak olduğu için her daim bakımının özenle yapılması gerekmektedir.

Gövdesi, bacakları ve patileri küçük olduğu için diğer kediler gibi rahatlıkla yüksek yerlere sıçrayamazlar. Genellikle 3 ve 7 kilo ağırlıkları vardır ama bunun yarısından çoğu tüylerinden kaynaklanabilir. Avcılık yönleri çok kuvvetlidir ve o kadar sakin olmalarına rağmen havada uçan böcek gördükleri zaman gözleriyle takip ederler ve doğru zamanı bekleyip, hemen avlayabilirler. Her yaş grubuyla çok iyi anlaşırlar, fakat özellikle çocuklarla vakit geçirmeye bayılırlar. Oyun oynamayı pek sevmezler ama onunla vakit geçirmek istiyorsanız, buna hayır demeyecek ve yanınıza gelerek sizinle oyun oynayacaktır.

Kafaları büyük ve tombul yanaklı olduğu için sürekli mıncıklamak isteyebilirsiniz, fakat asla sizi engellemeyecektir. İran Kedileri gibi değillerdir, tam tersi olarak yoğun ilgiyi ve sevilmeyi hep isterler. Yoğun tüyleri olduğundan birbirleriyle karışmaması ve daha kaliteli görünmeleri için haftada 2 veya 3 kere mutlaka tüylerini taramalısınız. Çok hassas bünyeleri olduğu için çabuk hastalanabilirler, bundan dolayı bakımına çok dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz varsa ve kedi sahiplenmek istiyorsanız, birbirleriyle çok iyi dost olacakları için tercihinizi Exotic Shorthair tarafından yapabilirsiniz.

3. Chinchilla

Chinchilla

Chinchilla

İran Kedisi’nin bir türü olan Chinchilla,19. yüzyılda tanınmıştır ve toplum tarafından hemen kabul görmese de kısa süre içerisinde herkese kendini sevdirmeyi başarmıştır. Orta büyüklüktedirler, 3,5 veya 7 kilogram ağırlıkları olsa da tombul kedi değillerdir. Kilo almaya çok elverişli oldukları için mutlaka beslenme listesine uyulmalı ve fazla yemesi engellenmelidir. Aksi halde tüyleri de çok yoğun olduğu için fazla kilo alırlar ve taşınması bile zorlaşabilir. Burunları çok basık değildir, fakat yüzleri tombul olduğu için bu kategoriye girerler.

Tüyleri çok yoğundur, özellikle boyun, çene ve kuyruk bölgelerinde fazla tüyleri bulunur. Krem, beyaz, sarı, gri veya hepsinden karışık tüy renkleri bulunsa da genellikle beyaz tüylere sahip olurlar. Yavru Chinchilla’nın tüylerinin renginin her zaman daha koyu olduğunu görürsünüz ama büyüdükçe renkleri açılır. Tüy dökerler ve bunu engellemek için haftada 3 defa sık tarakla tüylerinin taranması gerekir. Ortalama ömürleri 15 yıldır, fakat genetik olarak göz, böbrek ve kalplerinde problem yaşadıkları için bakımı iyi bir şekilde yapıldığı takdirde yaşama süreleri uzatılabilir.

Çok sakin, ılımlı ve sıcakkanlı kedilerdir ve herkese kendilerini sevdirirler. Chinchilla’yı kucağınıza aldığınızda inmek istemez ve ihtiyaç saatleri gelene kadar sizinle beraber zevkle zaman geçirebilirler. Hareketli değillerdir ama bir yerlerde oyuncak gördükleri zaman dayanamazlar ve onunla oynamak için can atabilirler. Çekingen yapıları olduğu için diğer kedilerle hemen uyum sağlayamazlar, fakat bir zaman sonra çok yakın arkadaş olabilirler. İlgiyi çok sevdikleri için arada sırada yanınıza gelerek, zorla kedilerini sevdirebilirler.

4. Napolyon Kedisi

Napolyon Kedisi
Napolyon Kedisi

Kedi yetiştiricileri tarafından deneysel yollarla ortaya çıkarıldığına inanılan Napolyon Kedisi, aşırı tatlı ve sakin bir kedi cinsidir. Yaklaşık olarak 2-4 kilo arasında ağırlıkları vardır ve bazı yerlerde ”kucak kedisi” olarak da bilinirler. Burun bölgeleri fazla basık değildir ama surat yapıları tombuldur. Gözleri küçük, hafif çekik yapıları vardır ve genellikle mavi, yeşil, kahverengi ve siyah göz renklerine sahiptirler. Tüyleri pamuk gibi çok yumuşaktır ve dokunduğunu zaman nasıl bu kadar pofuduk olduğuna şaşırabilirsiniz.

Tıpkı diğer burnu basık kediler gibi yanakları belirgin olduğu için solunum konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Tüy renkleri beyaz, sarı, gri, kül veya karışık olsa da bazen tek renk olsalar da alın bölgelerinde çizgi şeklinde farklı renkler bulunur. Vücutları ve bacakları kaslı olduğu için istedikleri yere rahatça atlayabilir veya inebilirler. Çok nazik yapıları olduğu için insanlarla ve hayvanlarla iyi iletişim kurabilirler. Oyun oynamayı çok severler ve onunla vakit geçirdiğinizde çok hoşuna gider. Sürekli olarak peşinizde dolaşır ve miyavlayarak sanki bir şeyler anlatırmış gibi konuşurlar.

Tüyleri çok yoğun olduğu için düzenli olarak tararsanız hem tüylerinin kalitesi artar hem de daha ipeksi tüylere sahip olurlar. Sıklıkla göz akıntısı yaşadıkları için veterinere danışarak uygun solüsyon ile gözleri temizlenmelidir. Ayrıntılı olarak genetik rahatsızlıklarının bilim insanları tarafından ne olduğu bilinmiyor, fakat sahiplenildiği zaman mutlaka sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Bakımları çok iyi yapılsa ve düzgün şartlar altında yaşasa da maalesef ömürleri çok kısa ve ölüm oranları yüksektir. Yaklaşık olarak 9 ila 11 yıl kadar yaşayabilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?