Cüce kedi olarak da bilinen Napolyon Kedisi hakkında merak ettiğiniz ve bilmek istediğiniz her şeyi sizin için derlediğimiz içeriğimizde bulabilirsiniz.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik65
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı70
Sıcakkanlılık80
İlgi İhtiyacı70
Konuşkanlık40
Taranma İhtiyacı75
Haraketlilik55
Kıl Dökülmesi65
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık60
Özgürlük Düşkünlüğü55
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık45
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar75
Bilgiler
 • Kökeni: ABD
 • Diğer İsimleri: Minuet, Napoleon
 • Yaşam Süresi: 9 – 15 yıl
 • Kilosu: 2 – 4 kg
 • Vücut Tipi: Orta
 • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
 • Tüy Dökme Oranı: Çok Tüy Döken
 • Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal
 • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan ve Yabancı Dostu
 • Benzer Cinsler: İran (Fars) Kedisi, Munchkin

Kedi denince aklımıza ilk gelen şey belki de dört ayak üzerine düşmeleridir. Ancak bu içeriğimizde bahsettiğimiz Napolyon kedisi dört ayağının üzerine düşecek kadar yükseklerde gezmiyor. Kısacık bacaklarıyla alışageldiğimizden çok çok farklı bir kedi cinsi olan Napolyon kedisi uzun, parlak, ipeksi tüylerini ve yüzünün ciddi duruşunu İran kedisinden; onu daha da sevimli gösteren kısa, küt bacaklarını Munchkin kedisinden almış ve hayatımıza çok çok yakın bir tarihte girmiş bir kedi cinsi.

Napolyon Kedisinin Kişiliği

Napolyon kedisi, kısacık bacaklarının ve basık yüzünün ona verdiği sevimli görünümü yansıtır şekilde sevecen ve sıcakkanlı bir kedi cinsi. İnsancıl yaklaşımıyla her minik adımında çevresindeki insanları takip etmeyi seven sosyal bir kedi. Görece hareketli sayılabilecek bir cins olmasına rağmen kısa bacaklarının onu kısıtlaması sebebiyle atlayıp zıplamak gibi alışkanlıkları olmayan Napolyon kedisi ortalıkta dolaşmaktan hoşlanır. Öte yandan bir kucak kedisi olduğu da söylenebilir. Sahibiyle fiziksel teması sever ve uzun süreler boyu kucağınızda oturabilir.

Fiziksel özellikleriyle dezavantajlı ama kıpır kıpır kalbiyle hareketli bir kedi olan Napolyon kedisi yalnız bırakılmaya hiç katlanamayan bir kedi cinsidir. Onunla, onu fiziksel olarak zorlamayacak ancak merakına ve ilgi ihtiyacına hitap edecek oyunlar oynamalısınız. Kendisini eğlendirmeyi bilen hareketli kedi cinslerinin birçoğu yükseklere tırmanmak, av egzersizleri yapmak, ulaşılmaz görünen yerleri karıştırmak gibi oyunlarla vakit geçirebilir. Ancak Napolyon, fiziksel olarak bunları yapabilecek bir kedi cinsi değildir. Bu yüzden eğer onu uzun süre yalnız bırakacağınız veya evde olduğunuz vakitlerde onunla yeterince ilgilenemeyeceğiniz bir hayatınız varsa başka kedi cinslerine yönelmek isteyebilirsiniz.

Napolyon kedisinin sadece yanında olmak bile onun için iyi bir arkadaşlığın temel şartı olsa da sadece bu yeterli olmayabilir. İnteraktif oyunlar ve oyuncaklarla onun zihin dünyasını desteklemeli ve kısa bacaklarıyla yapamadıklarının yerini doldurmalısınız.

Çocuklarla İletişimi

Napolyon kedisinin sosyal ve insancıl yapısı yetişkinlerle iyi ilişkiler kurmasını sağladığı gibi çocuklarla da arkadaş olabilmesi için önemli bir avantajdır. Napolyon, ilgi seven bir kedi olarak, kimi zaman yetişkinlerden göremediği ilgiyi çocuklarda bulabilmektedir. Zira biliyoruz ki çocukların merakı, enerjisi ve ilgisi hiç bitmiyor. Tam da Napolyon’un beklentilerini karşılayan özellikler. İşte bu yüzden Napolyon, ona nasıl davranması gerektiği konusunda eğitim almış nazik çocuklarla oldukça iyi anlaşabilir. Hatta, sizden çok çocuğunuzla vakit geçirdiğini görürseniz hiç şaşırmayın.

Napolyon Kedi Cinsi
Napolyon Kedi Cinsi

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Napolyon, hemen herkesle iyi geçinebilen her arkadaş grubunun vazgeçilmezi olan dostunuz olmaya aday bir kedi cinsi 😊 Sizinle veya çocuğunuzla olduğu gibi diğer evcil hayvanlarınızla da oldukça iyi anlaşabilir. İki evcil hayvan da birbirine karşı eğitildiğinde ve kontrollü ortamlarda tanıştırıldıklarında iyi arkadaş olabilirler. Özellikle kedi dostu köpekler ve nazik kediler siz ilgilenemediğiniz zamanlarda Napolyon için iyi bir ilgi kaynağı olabilir. Elbette bu tamamıyla cinse bağlı bir durum değildir. Aynı cinsin içerisindeki farklı bireyler birbirinden çok farklı davranışlar sergileyebilir. Ayrıca iki farklı hayvan ne kadar erken bir araya gelirse birbiriyle o kadar iyi arkadaş olacak ve birbirlerine herhangi bir şekilde zarar verme ihtimalleri düşecektir.

Napolyon Kedisinin Tarihçesi

Napolyon kedisi kökenleri İran ve Munchkin kedisine dayanan melez bir kedi cinsidir. İran kedisinin uzun, ipeksi tüylerini; Munchkin kedisinin kısa bacaklarını taşıyan Napolyon, insanlar tarafından bilinçli melezlemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu cins, Minuet kedisi olarak da tanınmaktadır ve “Napolyon” ismini, kısa boyuyla ünlü Napolyon Bonapart’a ithafen aldığı bilinmektedir.

Kökenleri çok yakın bir tarih olan 1996’ya uzanan Napolyon, aslında bir köpek yetiştiricisi olan Joe Smith’in okuduğu bir makaleden ilham alarak iki ırkın melezi bir kedi cinsi ortaya çıkarmaya karar vermesiyle hayatımıza girmiştir. Margie Gardner, Sam Tate ve Teri Harris adında başka yetiştiricilerin de katkılarıyla da Napolyon kedisinin yetiştirme programı son hâlini almış ve yaygınlaşmıştır. Napolyon cinsi, 2011 tarihinde The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından resmî olarak tanınmış ve kabul edilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=ri2p8SlhWH0

Napolyon Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Melez bir cins olan Napolyon kedisi fiziksel özelliklerini ataları olan İran ve Munchkin kedilerinden almaktadır. Her iki cinse ait farklı fiziksel özellikleri belirgin bir şekilde barındıran Napolyon; uzun tüylü, orta ağırlıkta, kısa boylu olarak kategorize edilebilir. Kısa bacakları dışında en belirgin özellikleri ise birçok kediden farklı olan yüzü ve ipeksi tüyleridir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Kedileri güzellik kalıpları içerisinde konumlandırmaktan pek hoşlanmasam da bu kedi cinsi yüzüyle güzelliğin tanımını yapıyor. Yüzü, İran kedisininkine benzer şekilde yuvarlak, basık ve onunki kadar olmasa da düz bir yapıda. İki cinsin sadece yüzüne bakıldığında birbirinden ayırmak neredeyse imkânsız. Ancak, dikkatli bir göz Napolyon’un burnunun öne doğru biraz daha çıkık olduğunu görebilir.

Neredeyse tam yuvarlak gözleri birbirine ne çok yakın ne de çok ayrık konumdadır. Yanakları, burnu ve bütün kafası düzgün hatlarla yuvarlak bir biçimdedir. Burnu İran kedisine göre biraz daha geniş yüzeylidir. Kulakları ise vücudun geri kalanına göre küçük olarak tanımlanabilir.

Napolyon Kedisi
Napolyon Kedisi

Vücut Yapısı

Her ne kadar kısa bacakları Napolyon’a tıknaz bir görünüm verse ve hareketlerini kısıtlasa da Napolyon oldukça kaslı ve çevik bir vücuda sahiptir. Kasları gibi kemikleri de güçlüdür.

Bacaklar ve Patiler

Napolyon kedisinin en belirgin özelliği kısacık bacaklarıdır. Gözle görülür bir biçimde kısa olan bu bacaklar bazen patileri neredeyse doğrudan gövdeye bağlanıyor gibi görünebilir. Hatta tüyleri normalden uzun ve bacakları normalden kısa Napolyonlar hiç bacakları yokmuş gibi bir görüntüye sahip olabilir. Bu ayırt edici özellik sosis olarak da bilinen Dachshund köpek cinsine benzetilebilir.

Tüy Çeşitleri

Napolyon kedileri atası İran kedisinin baskın genlerinden miras kalan uzun, ipeksi, parlak tüy özelliğini taşımaktadır. Napolyon’a pelüş oyuncak görünümü katan bu tüyler çok çeşitli desenlerde ve renklerde olabilir. Hatta aklınıza gelebilecek her kombinasyonda olabileceği söylenebilir. Öte yandan genellikle uzun tüylü olan Napolyonlar kısa tüylü de olabilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=a_rASTB__P4

Ağırlığı ve Boyutları

Napolyon kedisinin ortalama vücut ağırlığı 2 ila 4 kg arasında, ortalama boyu ise 17 ila 20 cm arasındadır. Bu ortalama değerler her kedide beslenme, egzersiz, aktivite, genetik gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Napolyon Kedisinin Bakımı

Napolyon cinsi bakım konusunda çok nazlı bir tür olmamakla birlikte özellikle cinsin uzun tüylü bireyleri için tüylerin sık sık taranması çok önemlidir. Bunun haricinde orta düzeyde bakım gerektirdiği söylenebilir. Napolyon, pek çok sosyal kedi cinsi gibi bakımdan çok ilgiye ihtiyaç duyan bir cinstir.

Temizlik

Napolyon kedisinin temizliği tüy özelliğine göre değişmektedir. Napolyon kediniz uzun tüylüyse haftada 4 – 5 kez, kısa tüylüyse 1 kez tüylerini taramanız gerekmektedir. Ayrıca günlük ağız temizliği ve düzenli tırnak bakımı aksatılmamalıdır. Oyuncaklar, tuvalet, mama kabı gibi kişisel eşyaların hijyenine özen gösterilmelidir.

Napolyon Kedi Cinsi
Napolyon Kedi Cinsi

Napolyon Kedisinin Sağlık Durumu

Napolyon kedisi genel olarak sağlıklı bir kedi cinsi olarak kabul edilse de melez bir kedi olması ve fiziksel olarak dezavantajlı özelliklere sahip olması sebebiyle bazı hastalıklara yatkın olduğu bilinmektedir. Bu yatkınlık kedinizin mutlaka bu hastalıklardan birine veya birkaçına yakalanacağı veya başka hastalıklar geçirmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Sağlık Sorunları

Napolyon kedisinin İran ve Munchkin’den aldığı genlerle kalıtsal olarak yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

 • Bakisefali, kafa ve yüz yapısında basıklıktan kaynaklanan bozukluk olarak tanımlanabilir. İran ve Napolyon gibi yüzü basık kedilerde ağız ve diş hastalıkları, yeme içme bozuklukları, solunum hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.
 • Lordoz, omurgada aşırı eğrilik olarak açıklanabilen bu hastalık Napolyon’un kısa bacakları sebebiyle yatkın olduğu bir sağlık sorunudur.
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • Katarakt
Napolyon Kedi
Napolyon Kedi

Yaşam Süresi

Napolyon kedisi sağlıklı ortamlarda, bakımlı ve mutlu olarak hayatını sürdüğünde ortalama 9 – 15 yıl yaşayabilir. Her canlıda olduğu gibi kedilerde de yaşam süresi pek çok faktörün ve sonsuz ihtimalin bir sonucudur. Başta genetik miras olmak üzere beslenme, bakım, mutluluk gibi faktörler yaşam süresini etkileyebilmektedir.


Kısa bacakları sebebiyle ismini aldığı Napolyon Bonapart’a yüzünün ciddiyetiyle de benzemeye çalışan Napolyon kedisi hakkında merak ettiğimiz her şeyi sizin için derledik ve kedi severlerle paylaştık. Kediler hakkında bildiklerimiz paylaştıkça artacak ve bildiklerimizle kedi dostlarımızın hayatlarına daha çok dokunacağız. Siz de Napolyon kedisi hakkında bildiklerinizi veya deneyimlediklerinizi yorumlara yazarak kedi severlerin kediler hakkındaki bilgisine ve kedi dostlarımızın hayatlarına katkıda bulunabilirsiniz 😊

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

A comment was made on "Napolyon Kedisi".
 • Kerem

  Çok tatlı kedi yahu bana bir tane Napolyon kedisi lazım. 🙂