Alman kökenli olan köpekler sadece meydana geldikleri ülkede değil, dünyanın dört bir yanından yoğun ilgiyle karşılanmışlar ve sahiplenilmişlerdir.

Dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olan Almanya, her anlamda gelişmiş ve gözde bölgedir. Almanya’da meydana gelen ve köpek yetiştiricileri tarafından dünyaya tanıtılan Alman kökenli köpekler çok popülerlerdir. Sizler için en bilindik Alman köpek cinslerini tanıttık ve haklarında farklı bilgiler verdik.

1. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Diğer bir adıyla k9 kurt köpeği olarak da bilinirler. Kökenleri Almanya’dır ve geçmişleri 19. yüzyıla dayandıkları için eski köpek cinsi olarak kabul edilirler. Alman Çoban Köpeklerinin özelliklerinden birisi ise zeki ve harika koku alma kabiliyetlerinin olmasıdır. Bu özelliklerinden dolayı polis, bekçi, jandarma veya arama kurtarma ekiplerinde yardımcı personel olarak çalışırlar. Ayrıca dünyanın en zeki köpek cinsleri listesinde de yer alırlar.

Alman Çoban Köpekleri yabancı insanlara ve hayvanlara karşı çok mesafeli yaklaşırlar. Kendilerini tehlike altında hissettikleri zaman aniden koşturmaya başlayabilirler ve saldırma gibi eylemlerde bulunabilirler. Eğer yavruluk dönemlerinde uzman kişi tarafından doğru bir eğitim verilirse sosyalleşirler ve herkese karşı şefkatli yapıları oluşur.

2. Alman Av Köpeği

Alman Av Köpeği
Alman Av Köpeği

Alman Av Terrier’leri yeni bir ırk sayılırlar. Genç bir köpek cinsi olmalarına rağmen dünya çapında tanınıyorlar ve özellikleri merak ediliyor. Kökenleri Almanya’dır, fakat daha çok Amerika ve Kanada ülkelerinde en çok sahiplenilen köpek cinsi olarak biliniyor. Fazlasıyla cesur olan Alman Av Köpekleri, ayı ve kurtlara meydan okuyabilecek kadar güçlüdürler.

Tehdit edilmedikleri müddetçe insanlara ve hayvanlara karşı havlayıp saldırganlık göstermezler. Sahiplerine çok düşkünlerdir ve itaatkar oldukları için eğitilmeleri daha kolaydır. İlk defa köpek sahiplenecek olan kişilere göre uygun değillerdir, çünkü fazlasıyla enerjik oldukları için onları asla sabit dururken göremezsiniz.

3. Rottweiler

Rottweiler
Rottweiler

Almanya’nın Rottweil kasabasında meydana geldikleri için adlarını oradan almışlardır. Geçmiş yıllarda savaş ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır. 20. yüzyılın başlarında Rottweiler’ın nesilleri tükenme sorunuyla karşı karşıya kalınmıştır ama daha sonra birkaç köpek yetiştiricisi sayesinde bu tehlike tamamen ortadan kalkmıştır.

Bazı hareketleri korkutucu ve panik yaratıcı olsalar da aslında çok sevimli ve ılımlı köpeklerdir. Ailelerine karşı çok sadık davrandıkları için onları korumak adına her şeyi yapabilirler. Zaten vücut yapıları kaslı oldukları için hızlı koşabilirler ve o esnada düşme ya da takılma gibi ufak tefek sorunlara karşı acı eşikleri yüksektir.

4. Doberman

Doberman
Doberman

En güçlü köpek cinsleri listesine girmeyi başaran Dobermanlar, 20. yüzyılda Almanya’da meydana gelmişlerdir. Fark edildikleri zaman ilk önce bekçi köpeği olarak kullanıldılar, daha sonra koruma ve eğitim köpekleri olarak tanındılar. Çok asil görünümleri oldukları için soğuk gibi görünebilirler ama aslında çok sakin ve yerine göre davranışlarını değiştirebilen köpeklerdir.

Fazlasıyla cesur ve korkusuz olduklarından yaşadıkları bölgeyi tamamen sahiplenip yabancıların girmelerine asla izin vermezler. Kendilerini tehlikede hissettikleri zaman yüz ifadeleri hemen gerginleşir ve hırıltılı bir şekilde havlamaya başlarlar. Ağırlıkları 80 kilograma ulaştıkları için ilk defa köpek sahiplenecek olan insanlar için önerilmezler.

5. Boksör

Boksör
Boksör

Almanya’nın gözde köpeklerinden biri olan Boxer cinsleri, karakteristik yapıdaki yüzleri ve eğlenceli yanlarıyla bilinirler. Cesaretleri fazla oldukları için tehlike altında hissetseler bile kendilerini ortaya atarlar. Sahiplerine olan düşkünlüklerini onları her şeyden korumalarından ve her yere peşlerinden gitmelerinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Çok hareketli köpekler olduklarından yerlerinde duramazlar ve sürekli enerjilerini atmak isterler. Yalnız kalmaktan nefret ederler, eğer uzun süre tek kalırlarsa terk edildiklerini düşünerek kaygı bozukluğu yaşayabilirler. Bacak boyları diğer köpeklere göre daha uzun oldukları için kolaylıkla zıplayabilirler, tırmanabilirler ve koşarken kendilerini kolaylıkla durdurabilirler.

6. Dakhund

Dakhund Köpek
Dakhund Köpek

Uzun gövdeleri ve kısa bacaklarıyla halk arasında sosis köpek olarak hitap edilirler. Kulaklarının da uzun olması onları daha çok sevimli yapan özelliklerinden biridir. Sosis köpeklerin kökenleri Mısır’a dayandığı hakkında iddialar olsa da aslında anavatanları Almanya’dır. Onların komik görünümleri olduklarına bakmayın, av konusunda gerçekten çok yeteneklidirler.

Toprakları kazmayı çok sevdikleri için gün içerisinde sürekli bir şeyleri eşelemek için enerji harcarlar. Çok akıllı köpeklerdir ama eğitime pek açık değillerdir. Bağımsızlıklarına düşkün oldukları için kendi istediklerini yaparlar ve canları ne zaman isterse sahiplerinden komut alırlar. Sosis köpekleri yine de eğitmek istiyorsanız, yavruyken sahiplenilmeli ve mutlaka sabırlı olunmalıdır.

7. Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer
Minyatür Schnauzer

Bu köpek cinslerinin burunları çok dikkat çeker, çünkü fazlasıyla ön plandadır ve diğer köpeklere göre şekilleri daha düzdür. Kafaları da vücutlarından daha büyükmüş gibi dururlar ve hafif kare şeklinde kafa yapıları vardır. Burunları sayesinde harika koku alma duyuları vardır ve uzaklardan bile avlarının kokularını algılayabilirler. 1948 yıllarında köpek cinsi olarak kabul edildikten sonra küçük hayvanları avlamak için kullanıldılar.

Çok zeki ve itaatkar köpek oldukları için eğitilmeleri çok kolaydır ama fazlasıyla inatçı yapıları vardır. Onları eğitirken yanlışlıkla sizi eğitebilirler ve alfa konumuna geçebilirler 🐶 Duygusal açıdan çok hassas köpeklerdir, eğer sahipleri tarafından uzun süre yalnız bırakılırlarsa terk edildiklerini düşünerek psikolojileri bozulabilir.

8. Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher
Minyatür Pinscher

Eski zamanlarda çiftliklerde veya ormanlık alanlarda farelerden korunmak için kullanılırlardı. Zamanla zekalarının ne kadar yüksek olduklarını fark edilince bekçi ve koruma köpeği olarak görevler verilmeye başlandı. Minyatür Pinscher köpekler her ne kadar Doberman cinslerine benzeseler de aslında aralarında herhangi bir bağlantı yoktur.

Boyutlarının küçük olduklarına aldanmayın, aslında çok güçlü ve çevik köpeklerdir. Hızlı koşarak aynı zamanda yönlerini belirlemeleri gibi mükemmel özellikleri vardır. Bunun yanında ailesine son derece düşkünlerdir ama özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yavruluk dönemlerinde çok şımartılırlarsa bunu alışkanlık haline getirirler ve takdir edilmek için sahiplerinin istediklerini yaparlar.

9. Weimaraner

Weimaraner
Weimaraner

1800’lü yıllarda Almanya’da meydana gelmişlerdir. Köpek yetiştiricileri tarafından akıllı, koku duyuları çok yüksek ve avcılık gibi özelliklerinin taşımaları hedeflenmiştir ve gerçekten de öyle olmuştur. Günümüzde çiftlik ortamında çalışan veya avcılık yapan insanların yanında arkadaşlık yaparlar. Enerjileri fazla oldukları için sürekli hareket edip koşuşturmak isterler. Dolayısıyla apartman ortamına veya bahçesiz evlere pek uygun değillerdir.

Bu köpek cinsinin büyük, iri ve güçlü olduklarına kanmayın; aslında son derece bebek gibi narin yapıları vardır. Sahiplerinden uzak kaldıkları zaman duygusallaşırlar ve yalnız kaldıklarını düşünerek yeme içmeden bile kesilebilirler. Eğitim sırasında sahiplerinin sözünü dinlemediklerinde azar işittikleri zaman çok üzülebilirler.

10. Danua

Danua
Danua

Dünyanın en büyük köpek cinslerinden biridirler. Ne zaman meydana geldikleri tam bilinmese de 19. yüzyılda Almanya’da popülerlik kazanmışlardır ve herkes tarafından tanınmaya başlanmışlardır. Yetişkin Danua’ların kilosu 75-100 kg arası boyları ise 1 metreyi bile geçebilirler. Vücutlarıyla beraber kafa yapıları da çok büyüktür ve kulaklarının yana doğru sarkık olması onları sevimli hale getirir.

Çok iyi koruma ve bekçi köpekleri oldukları için özel mülkleri korumak için kullandıkları yönünde iddialar vardır. Egzersiz konusunda pek hevesli değillerdir, daha çok parkurlarda zaman geçirmeyi ya da sahipleriyle beraber zeka oyunları oynamayı severler. Davranışları aldıkları eğitime göre değişebilir ama genel olarak çok sakin ve sevgi dolu köpeklerdir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?