Hiç havlamayan köpek cinsleri mi olurmuş? demeyin, gerçekten de sesini hiç duyamayacağınız oldukça az havlayan köpekler vardır.

Yaradılışları gereği köpekler çeşitli sebeplerden dolayı yüksek sesli havlarlar. Acıktıklarında, oyun oynamak istediklerinde veya hoşuna gitmeyen durumlar olduğunda önce minik sesler çıkarırlar daha sonra aniden havlamaya başlarlar. Köpeklerin havlaması, hayvan severleri hiç rahatsız etmese de bazı insanları çok rahatsız edebilir. Bahçeniz varsa köpek beslemek çok kolay olacaktır, çünkü dışarıda olduğu için havlasa bile insanlar alışkın oldukları için rahatsız olmazlar.

Farklı köpek cinsleri hakkında araştırma yapmayı seviyorsanız veya yakın zamanda kendinize dost sahiplenmek istiyorsanız, mutlaka havlamayan köpek cinslerini de çok merak ediyorsunuzdur. Sizler için havlamayan köpek türlerini yani az havlayan köpek cinslerini araştırdık.

1. Basenji

Basenji
Basenji

Dış görünüşlerinden agresif ve saldırgan gibi dururlar, fakat dünya çapında hiç havlamayan köpek olarak bilinirler. Köpek sahiplenmek isteyen ama belirli nedenlerden dolayı evlerine alamayan insanlara göredir. Mesela alerjisi olan insanlara uygundurlar, eğitilmeye son derece açıktırlar, havlamadıkları için evde beslenebilirler, neredeyse hiç tüy dökmezler ve hiç koku yapmazlar.

Eğer “acaba köpek mi yoksa kedi mi sahiplensem?” diye arada kaldıysanız, kesinlikle Basenji’yi tercih edebilirsiniz. Tıpkı kediler gibi kendilerini dakikalarca temizlerler, ağaçlara tırmanıp sessizce kuşları avlarlar, heyecanlandıklarında yerinde duramazlar, küçük yerlere kolaylıkla girebilirler ve bazen kedilerde gördüğünüz gibi uzaylı davranışları vardır.

2. Bloodhound

Bloodhound
Bloodhound

Her ne kadar iri bir köpek olsa da aslında sıcacık kalbi vardır diyebiliriz. Çocukları seven ve çok iyi anlaşan nadir köpeklerden birisidir. Aile fertlerine karşı son derece naziktir ve evde yaşayan diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşarak onları her türlü tehlikeye karşı korurlar. Kulakları, diğer köpeklere göre daha uzun olduğu için çok tatlı bir görünümleri vardır.

Yabancı birisini gördüğünde hiç agresif davranmazlar, sadece yanına giderek onu koklamaya çalışır. Havlamayı pek sevmezler, onun yerine gözleriyle takip etmeyi ve minik sesler çıkarmayı tercih ederler. En az havlayan köpek cinslerinden biri olduğu için özellikle apartmanda beslenmeye çok uygundur.

3. Akita Inu

Akita
Akita

Yuvarlak kafası ve tombul yanakları sayesinde çok şirin görünürler. Sanki yüzlerinde her zaman gülümsüyormuş gibi ifadeleri vardır. Japon köpeği olduğu için anavatanında zengin insanlar tarafından çok popülerlik kazanmıştır. Koruma köpeği olarak kullanıldığı halde havlamazlar, onun yerine heyecanlı tavırlar sergilerler.

İnsanlarla çok iyi anlaşırlar, fakat diğer hayvanlarla pek iyi anlaşamazlar. Yabancı hayvan gördükleri zaman birden agresifleşirler ve farklı sesler çıkarmaya başlarlar. Eğer Akita Inu sahiplenmeyi düşünüyorsanız, ondan başka evcil hayvan beslememenizi mutlaka bilmelisiniz.

4. Shar-Pei

Shar Pei
Shar Pei

Çin köpeği olan Shar-Pei’nin yüzü ve derisi çok buruşuk olduğu için yaşlı köpek gibi dururlar. Her zaman üzgün ve ağlamaklı yüz ifadeleri vardır. Bağımsız olmayı ve kafalarına göre yaşamayı çok sevseler de sahiplerine karşı her zaman sadık kalırlar. Yabancı hayvanlara ve insanlara karşı çok mesafeli davranırlar.

Çok sakin ve ılımlı köpek oldukları için çok havlamazlar, onun yerine minik ağız hareketleriyle sahipleriyle iletişim kurmaya çalışırlar. Eğer Shar-Pei sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sıklıkla dışarı çıkarmayı ve farklı yerleri görmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılabilir ve kaçma eyleminde bulunabilirler.

5. Golden Retriever

Golden Retriever
Golden Retriever

İstisnasız hepimizin tatlı bulduğu ve çok sevdiği köpek cinslerinden birisidir. Her yaş grubuyla çok iyi anlaşırlar ve oyun oynamaya bayılırlar. Ayrıca iki tane Golden Retriever’i buluşturduğunuzda birbirlerine hemen ısınırlar ve çok güzel oyunlar oynarlar. Hiç ısırma huyları olmadığı için onların yanına gönül rahatlığıyla çocuğunuzu bırakabilirsiniz.

Havlamayı pek sevmezler ve farklı sesler çıkarmadıkları için apartman gibi evlerde beslenmeye çok uygundurlar. Yemek yemeyi çok severler ve beslenme saatini geciktirdiğiniz zaman bile havlamaz, sadece peşinizde dolaşarak bir şey unuttuğunuzu ima etmeye çalışır.

6. French Bulldog

French Bulldog
French Bulldog

Fransız Bulldog’ları özellikle yavru dönemlerinde çok tatlı ve sevimli olurlar. Büyüdükleri zaman kas seviyesi de yükseldiği için ilk bakışta korkulabilir ama aslında çok sakin köpektir. İnsanlarla çok iyi anlaşabilirler, fakat yabancı evcil hayvanlarla iyi iletişim kuramazlar. Yaşadıkları ortamda fare gördükleri zaman çıldırırlar ve onu avlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Az havladıkları gibi yüksek seslerden de hiç hoşlanmazlar. Ev ortamlarını çok severler ve kısa süre içerisinde benimseyebilirler. Göz yetileri çok gelişmiş olduğu için en ufak hareketi görebilirler ve havlamak yerine hiç kıpırdamadan belirlediği noktaya dikkat kesilirler.

7. Saint Bernard

Saint Bernard Köpek Cinsi
Saint Bernard Köpek Cinsi

İsviçre kökenli olan Saint Bernard, baş kısmının çok büyük ve vücutlarının ağır olmasından tanınır. Görünümleri sanki yaşlı dedelere benzer ve sürekli yorgun yüz ifadeleri vardır. Tam bir arkadaş canlısı oldukları için diğer evcil hayvanlarla hemen kaynaşırlar ve sıcakkanlı davranırlar. Her yaş grubuyla iyi anlaşabilirler ama özellikle çocuklara karşı sabır gösterirler.

Saint Bernard’ın sesini duyamazsınız, çünkü havlamayı pek sevmezler onun yerine salya akıtmayı tercih ederler. Tüyleri çok yoğun olduğu için sıcak havaları sevmezler, fakat ev ortamlarına bayılırlar. Oyun oynamak yerine aile fertleriyle zaman geçirmeyi daha çok severler. Eğitime açık değillerdir ama yavruluk döneminden itibaren eğitilirse komutları yerine getirebilir.

8. Rottweiler

Rottweiler
Rottweiler

Almanya’da savaş köpeği olarak bilinen Rottweiler’a “Alman kasabı” olarak da hitap edilir. Görünümleri nedeniyle biraz korkutucu dursalar da aslında çok zeki ve sıcakkanlı köpeklerdir. Öğrenmeye ve eğitilmeye çok açık oldukları için dayanıklı yapıları vardır. Havlamayı pek sevmezler, fakat havladıkları zaman sesinin çok kalın olduğunu fark edebilirsiniz.

Koruma içgüdüleri çok yüksektir, özellikle yanına çocuk veya evcil hayvan bıraktığınızda onu korumak için ellerinden geleni yaparlar. Yaşadığı ortama yabancı kişileri yaklaştırmayı sevmezler ve havlamak yerine vücut gücünü kullanmayı tercih ederler.

İlgili Yazı: Sahibini Koruyan Köpek Cinsleri

9. İrlanda Setter

İrlanda Setter
İrlanda Setter

Kıvırcık tüyleri sayesinde çok güzel görünümleri olan İrlanda Setter, son derece sakin bir köpektir. Yabancı insan veya hayvan gördükleri zaman hemen ısınabilirler ve kendilerini sevdirirler. Sürekli aynı komutları dinlemek ve aynı yerde dolaşmaktan hiç hoşlanmazlar.

İrlanda Setter’ların hiç sesi çıkmaz ve havlamayı sevmedikleri için bekçi köpeği olarak kullanılmazlar. İyi bir yürüyüş köpeği oldukları için genellikle aileler sahiplenir. Çok özel ve farklı bir cins olduğu için ömrünü uzatmak adına bakımını çok iyi yapmalısınız.

10. Great Dane

Great Dane
Great Dane

Büyük ve kaslı köpek cinsi olduğu için ilk bakışta korkulabilir ama alıştıkları zaman çok iyi dost olabilirsiniz. Sahiplenildiği aileye karşı çok sadık olur ve onları yabancılara karşı korurlar. Saldırmaya meyilli oldukları için yavruluk döneminde iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir.

Kendilerini çok iyi kontrol edebildikleri için havlamayı pek sevmezler, bunun yerine küçük ama güçlü sesler çıkarmayı tercih ederler. Great Dane sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sesini pek duyamayacağınız için yüz mimiklerinden ne demek istediğini anlamanız gerecektir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?