Evde kedi oyuncağı yapmak ya da satın almak mı istiyorsunuz? İçeriğimizde her iki konu için de faydalı kedi oyuncaklarını bulabilirsiniz.

Evlerimizin neşesi, bazen tatlı bir yaramaz, bazen uysal bir bebek, bazen de çılgın bir oyun tutkunu olarak farklı ruh halleriyle her daim gönüllerimize taht kuran sevgi yumaklarıdır onlar. Evet, tabi ki kedilerden bahsediyorum. Oyuncu şeker çocuğunuzun; pati atınca yuvarlanacak ya da hareket edecek, yakaladığında ağzına alıp taşıyabileceği ve arka ayaklarıyla üzerinde tepinebileceği oyuncaklar, kedinizin hayatına renk katarken sizin de işinizi kolaylaştıracak. Günümüzde kedi oyuncakları; bambaşka bir pazar ve tahmininizden daha geniş bir yelpazeye sahip ürünlerle kedi sahiplerine hitap ediyor.

1. Ponpon Toplar

Ponpon Top
Bir ponpon top örneği

Aslında çorabınızdan düşmüş renkli minik bir ponpon kedinizin en iyi oyuncağı olabilir. Üstelik bu, kediler için klasikleşmiş de bir oyuncaktır. Kedilerin topla oynama, ondan uzağa fırlattığınız topu yakalama ve sonra size geri getirip tekrar atmanızı bekleme gibi herkes tarafından bilinen oyun fantazileri vardır. İşte renk renk ve irili ufaklı boyutlardaki ponponlar tam da bu yüzden kedinize hitap eden bir oyuncaktır. Herhangi bir hobi malzemeleri satan dükkandan bulabileceğiniz gibi, bir pet shop’a gidip ya da online olarak kedi oyuncakları satan bir çok mekandan paketler halinde satılan ponponlardan temin edebilirsiniz. Ponponların uçları saçaklı olanları da mevcut. Ancak saçaklı bir form verilmiş tüyler ya da yünler kedinizin dişlerinin arasına almasıyla iplik iplik kopup boğazını tahriş edebilir. Ben onlardan önermiyorum. Piyasada en bilinen marka Lion ponpon toplar olarak karşınıza çıkacaktır.

2. Fare

Oyuncak Fare
Oyuncak fareler kedilerin favorisidir

Bir kedinin en ezeli düşmanı, gördüğünde hatta kokusunu aldığında dahi onu uykusundan uyandıran şey nedir diye sorsam hepiniz hiç düşünmeden fare dersiniz sanırım. Elbette bu düşmanlık kelime anlamı gibi nefrete dayalı bir düşmanlık değil, kedilerin avcılık güdülerinin tetiklediği bir durum. Hal böyle olunca bir kedinin saatlerce büyük bir konsantreyle oynayacağı, ve aslında yapısında olan avcılığı da tatmin etmesi oyuncak fare ile mümkün. Piyasada pek çok form ve ebatta bulabileceğiniz bir kedi oyuncağı olarak fareler, her renkte bulunuyor. Peluş dokulu olanları da var, deri ya da et bebeklerin materyalinde olanları da var. Sabit bir oyuncak gibi olanları varsa da, sizin uzaktan kumandayla yönetebileceğiniz oyuncak fareler en ilgi çekenlerden. Bazıları tüyleri, kuyruğu, bakışları hatta kaçması ile dahi tıpkı gerçek bir fareyi andıran oyuncaklar, kediniz için inanılmaz eğlenceli olacaktır. Onu yakalamaya çalışırken kendinden geçen kediniz harcadığı eforla, oyun bitiminde ilk bulduğu yerde uyumayacak, adeta bayılıp sızacaktır. Ses kontrollü Gigwi fare ve Lion uzaktan kumandalı fare markaları; en popüler fare oyuncakları markalarındandır.

3. Kedi Tüneli

Kedi Tüneli
Farklı renklerde kedi Tünelleri

Özellikle kıpır kıpır, yerinde bir an olsun duramayan bir kedi annesi ya da babasıysanız; kedi tüneli almak için geç bile kaldınız demektir. Yeni şeyler ve yeni yerler keşfetmeye bayılan tatlı afacanlar için bir çok model ve kumaşta kedi tüneli bulabilmeniz mümkün. Yapısı hışırtılı, özel malzemelerle üretilen kedi tünellerinin üç yollusu, iki yollusu ve dönence gibi beş taneye kadar çıkan yollardan oluşanlar çok daha işlevsel. Çünkü kediniz bu yolları adeta labirent gibi kullanıp bilinmezliğin adrenaliniyle dönüp dolanmaya devam edecektir. Ayrıca girip çıkmayı başarabildiği yollar sayesinde mantıksal yönünü de geliştirmesine yardımcı olacağı için, sonrasında kedinize eğitim vermek istediğinize alıcıları ve kavrama yetisi daha da açık olacaktır. Pek çok markadan kedi tüneli bulmanız mümkün. Ancak sağlam, kullanışlı ve elbette sağlığa uygun olması açısından Pets üç yollu kedi tüneli beklentinizi gayet olumlu anlamda karşılayacaktır.

4. Hacıyatmaz

Hacıyatmaz
Kediler için hacıyatmaz örnekleri

Hacıyatmaz herkesin sevdiği bir oyuncaktır. Ama söz konusu kediler olunca, hacıyatmazı ittikten sonra geri gelmesi, onu yatırmak için büyük uğraşlar içine girmeleri, minik patileriyle itince hala dik kalabilmeleri ve üstüne üstlük görüntüleriyle kediye hırs arzusu vermeleri çok daha olası. Fare ya da kuş görünümünde olanları en çok tercih edilen kedi hacıyatmazları arasında. Alttan açılan ve sonrasında kolay kapatabileceğiniz haznesi olan kedilere özel hacıyatmazların içine catnip, yani kedi nanesi gibi sakinleştirici, gevşetici etkisi olan kedilere uygun bitkiler de koyabiliyorsunuz. Ürünü kaliteli seçerseniz kapağının açılıp bitkinin yere dökülmesi ve etrafın kirlenmesi gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Kaliteli ve ergonomik yapılı kedi hacıyatmazları almak için; Cat life, Pet Pretty ve yine Lion gibi bilindik markaları tercih edebilirsiniz.

5. Kedi Çubuğu

Kedi Çubuğu
Püsküllü kedi çubuğu

Ucuna bir oyuncak ya da renkli küçük bir nesne bağladığınız orta boyda ve orta bir çubuğu kedinize uzatın ve başlasın şenlik. Kedilerin duyusal hislerinin gelişmesine ve uzun saatler boyu eğlenerek vakit geçirmelerine yönelik bu oyuncağı evde basit bir biçimde yapabilirsiniz. Ama gerçekten de basit olacağı için kedinizin haşin bir şekilde patisini savurmasıyla kırılıp bozulması da çok kolay. Bu yüzden pet shop’lardan ya da internet üzerinden kedi oyuncakları satan sitelerden almanız daha mantıklı olacaktır. Hem her renkten, hem de çeşit çeşit eğlenceli ve süslü oyuncaklarla tasarlanmış kedi çubuklarının kedinizin vazgeçilmezi olacağı kesindir. Kedi çubuğu; tabanı genelde hacıyatmaz formunda olan, tam bir uzun armut gibi ovalleştirilmiş vazo tarzında bir parçanın, ucuna ip bağlanıp, ipin de ucuna küçük kuş veya fare ya da başka bir oyuncağın bağlanıp sarkmasıyla elde edilen bir oyuncak. Çubuğu salladıkça oyuncağın dönmesiyle, kediniz ipin ucundaki şeyi yakalamak için canla başla uğraşacaktır. Adeta bir avcı edasıyla avını yakalamaya çalışırken siz de onun bu şapşal hallerini izlemeye bayılacaksınız.

Ama sanıyoruz ki dikkat etmeniz gereken en önemli husus; kedi çubuğu ile oyununuz bittikten sonra oyuncağınızı ortadan kaldırmanız gerektiğidir. Zira uzmanlara göre; kedinizin bir av olarak algıladığı bu oyuncak, oynamadığınız zamanlarda kedinizin görüp ulaşabileceği bir yerde durursa kedilerdeki “av illüzyonu” denen kavramın yok olacağıdır.

En İyi Kedi Tırmalama Oyuncakları

Kediler kaşınmak ve atalarından gelen avcılık güdülerinden dolayı, patilerini bir yere sürtmeye çokça meyillidirler. Bu sebeple bir yerleri tırmalamak onlar için büyük bir zevktir. Bir nesneye atılıp yakalamaya çalışırken önce patileriyle, yani tırnaklarıyla tutunurlar. Evinizdeki eşyaların zarar görmemesini istiyorsanız, tarihin en eski kedi oyuncağı olan kedi tırmalama oyuncaklarından almanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Elbette eski zamanlardaki kedi tırmalama aparatlarıyla şimdiki oyuncaklar arasında dağlar kadar fark var. Yeni nesil kedi tırmalama oyuncakları; pek çok modelde, renkte, materyal farklılıkları, kalıp farklılıkları olarak ve hatta müzikli ışıklı uyaranları olan şekillerde siz kedi ebeveynlerinin tercihine sunuluyor. Ancak biz ışıklı ya da müzikli olanlarını pek önermiyoruz. Çünkü kedilerin algılamaları çok ince ve duyarlı olduğundan bize normal gelen bir ses onların kulaklarını tırmalayıp rahatsız edebilir. Uyaranların fazla olması da kedilerin hırçınlaşmalarına ve ciddi bir agresiflik sergilemelerine neden olabilir. Zaten kediler işitsel olarak değil, tamamen güdüsel ve duyusal fıtratlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik oyuncaklara ilgi duyar. Kediler için tırmalama oyuncakları da, kedilerin temel ihtiyaçları gibi zaruri diyebileceğimiz bir öneme sahip. Çok sevdiğiniz koltuğunuzun gözünüzü önünde tırmalanıp parçalanmasını istemiyorsanız hadi şimdi gelin sizler için derlediğimiz en iyi 5 kedi tırmalama oyuncağını keşfedin.

1. Yuvalı Kedi Tırmalama Oyuncağı

Belki de gelmiş geçmiş en konforlu, en pratik kedi tırmalama oyuncağının bu olduğunu söyleyebiliriz. Kedinizin uyumak ya da kendisine özel bir alan oluşturmak için girip vakit geçireceği ona uygun minik yuvasıyla birleşik bir halde satılır. Yuvanın girişinin kenarında bulunan kedi tırmalama tahtası, (bu bazen tahta değil de daha farklı materyalden oluşur) gelip geçerken, yuvasına girip çıktığı zamanlarda gidereceği tırmalama ihtiyacı için muhteşem makul bir seçim olur. Ancak yuvanın büyüklüğünün ölçüsünü kedinize göre tercih edip kedinizin büyüklüğü ya da küçüklüğü ile ilgili doğru karar vermiş olmanız gerekli. Çünkü yuva küçüldükçe tırmalama tahtasının boyu da küçülecektir. Bu da eğer büyük bir kediye sahipseniz yanlış bir seçim olduğundan iş görmeyecek hatta kedinizin daha da sinirlenmesine sebep olacaktır.

İnternet üzerinden alışveriş yapacaksanız Cat House ya da Catmozz gibi markaların, yuvalı kedi tırmalama oyuncağını kolayca temin edebilirsiniz.

2. Kedi Tırmalama Rampası

Kedi Tırmalama Rampası
Kedi tırmalama rampasına bir örnek

Kedinizin tırmalama ihtiyacını, daha sade seçimlerle ve sadece ihtiyaç gidermeye yönelik bir tercihten yana yapacaksanız kedi tırmalama rampası ya da halısı tam size göre. Kedi tırmalama rampası, dokusu itibariyle tırmalamaya uygun kabarıklık ve tırtıklı yapıda olup kedinizin kaşınmaktan ve tırmalamaktan alacağı keyif için gayet uygundur. Tabi bu bir halı formunda olduğu için kediniz yüzeyini tırmaladıkça iplik veya tozlar havaya kalkıp etraf sık sık kirlenir mi diye düşünebilirsiniz. Ama eğer kaliteli ve tamamen kedilere uygun şekilde garanti veren bir marka tercih ettiyseniz kesinlikle böyle korkularınız olmasın.

Oldukça sert ve tam bir yokuş gibi olup tahta ya da kalın süngerimsi maddeden yapılanları vardır. Bunlara ilave olarak yıkanabilir antibakteriyel ve antialerjik olarak üretilmiş halı görünümünde olanları da sık tercih edilen kedi tırmalama rampaları arasında. Dik ve daha küçük olarak tam rampa olan kedi tırmalama oyuncaklarını Karlie, Petsi gibi markalardan temin edebilirsiniz. Ancak daha büyük ve halı formunda, aynı zamanda da antibakteriyel olanını Lepus markasının farklı renk ve desenlerinden tercih edebilirsiniz.

3. Kedi Tırmalama İpi

Pek çok kedi tırmalama oyuncağına kıyasla en uygun fiyatlı olan oyuncaklardan biridir. Görünüşü ince bir urgan ipini andırsa da aslında sisal ipine şekil verilerek üretilen bir oyuncaktır. Sisal oldukça lifli bir bitki olduğundan, bu bitkinin işlenip ip haline getirilmesi, hem sentetik malzemeden olmayıp sağlık adına sakıncalı haller doğurmaması adına hem de ekonomik olarak uygun fiyatlı satılmasına olanak sağlar. Sisal ipinin urgandan farklı olarak, yapısının can acıtmıyor oluşunu ve aldığı şekli bozulmadan tamamıyla muhafaza ediyor oluşunu sayabiliriz. Online olarak sadece sisal halat satın alıp evde kendiniz şekil verip öylece kedinize verebilirsiniz ama bu pek kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden çok uygun fiyatlara internetten pek çok siteden kedi tırmalama ipi olarak arattığınızda dilediğiniz birisini satın alıp kedinize armağan edebilirsiniz. İpsan kedi tırmalama ipi en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor.

4. Kedi Tırmalama Direği

Kedi Tırmalama Direği
Kaktüs görünümlü kedi tırmalama direği

Kedi tırmalama direği; üstte de bahsettiğimiz sisal ipinin halat haline getirilip, kedinizin boyuna uygun mini bir direğin ortasına dolayarak yerleştirilme suretiyle yapılan oyuncaktır. Salt zemini ve direği ahşap olanları görsel olarak oldukça hoş bir obje gibidirler. Evinizin bir köşesinde durabilecek, misafiriniz gelse dahi ortadan kaldırmaya gerek duymayacağınız estetikliktedir. Kedinizin esneyip rahatlama sevdasını bir miktar rahatlatacak ebatlarda olanlardan satın alabilirsiniz. Uzun olması sıkıntı oluşturmaz ama kedinizin boyundan kısa olursa kaşınmak ve tırmalamak için kedinizi yorup bunu yapmasına izin vermeyecektir. Bu yüzden ölçü tercihinizi dikkatli yapmalısınız. Direkt olarak zevkinize göre satın alabileceğiniz gibi, tüm malzemelerini teker teker satın alıp kedi tırmalama direğinizi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler; sisal halatı, kontrplak, pvc boru ve vidalar. Daha detaylı bir yapım aşaması için internetten kısa bir araştırma yapmanız yeterli. Ancak; “Ben evde uğraşamam, hem bu kadar uygun fiyata hazır yapılmışı da varken…” diyorsanız o halde Petsi markasının kedi tırmalama direklerine bir göz atabilirsiniz. Çok daha şık olanlarını da Petfoods markasında bulabilirsiniz.

5. Karton Kutu

Karton Kutu
Kediler Karton Kutulara Bayılır

Tüm kedi tırmalama oyuncakları arasında her bütçeden, her kesimden insanın bulabileceği, hatta bulmak için çaba dahi harcamasına gerek olmayan, hemen hemen hepimizin kilerinde ya da deposunda bulunan karton kutular vardır. Kim bilir belki de kedinize aldığınız özel bir oyuncağın kutusuyla büyük bir zevkle oynayıp tatlı patilerini kaşıdığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Siz para verip aldığınız kedi tırmalama oyuncağıyla oynamasını beklerken, kediniz epey kanaatkar olacak ki sıradan bir karton kutuyla işini sakince hallediyor. 😊 Şaka bir yana aslında bazen sadece minik bir karton kutu ya da sadece bir karton parçası kedi tırmalama oyuncağı olarak kedinize yeterli olacaktır. Kediniz; maliyeti sıfır ve ulaşılması zahmetsiz olan karton kutunun içine girip, onunla yuvarlanıp size şımarıklıklar yaptığında bir çok oyuncak ile eğleneceğinizden daha fazlasını elde etmiş olabilirsiniz.

Elbette bütçesi uygun olan kişiler, pek çok kedi tırmalama oyuncağından birisini seçip alabilir. Ama bütçesi uygun olmayan ya da minimal hayat tarzını benimsemiş kedi severler içinse karton kutu oldukça makul bir fikir gibi. Ne dersiniz?


Kedinize Oyuncak Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birkaç madde ile kedimize oyuncak alırken;

 • Delici ve kesici aletlerle birbirine kenetlenmesi sağlanmış oyuncaklara dikkat: Bunlar, kedinizin olağan bir parçalama anında canını acıtabilir.
 • Yutulası oyuncaklara dikkat: Kediler bazen oyunu fazla abartarak oyuncakları avlanacak böcek olarak değerlendirebilirler. Karton parçası ya da ip yutma durumları yaşanabilir ve sonuçları hem onun sağlığı hem de sizin paniğe kapılmanız düşünülürse hiç de iyi olmaz.
 • Aşırı kimyasal içeren boyalardan uzak durun: Bizler gibi onların da aşırı kimyasal ürünlere karşı vücutları sorun çıkarır. Doğal, hayvan sağlığını olumsuz etkilemediğinden emin olduğunuz ürünleri evinize sokmalısınız.
 • Dayanıklı maddeler kullanın: Kedilerin diş yapıları güçlüdür. Isırmalara dirençli malzemelerle üretilen oyuncakları tercih ederseniz, kedinizin sağlığını da oyuncağın durumunu da korumuş olursunuz.
 • Fiyatından çok işlevi: Bunu bazen kendimiz için de yaparız. Uygun fiyatlı olsun diye bir tık kalitesiz ürünü alırız. İşin ucunda, kendinize emanet ettiğiniz bir canın sorumluluğu var ve onun sizin kadar özgür bir tercih hakkı yok. Bunu düşünerek, fiyattan çok kalite ve işlev değerlendirmesi yapın.

Çocuğunuzla zaman geçirirken, onun keyif alacağı oyunlar türetmek konusunda yetersiz kalıyorsanız, yazım sanırım tam sizler için. Bir kedi sever olarak yukarıda tanıttığım nesnelerin genel itibariyle çocuklarınıza biçilmiş kaftan olacağına inanıyorum. Evinde kedisine özgün oyuncaklar üreten ya da verdiğim fikirlerden esinlenerek bebeğinin gününün daha mutlu geçmesini sağlayan takipçilerimizi, yorumlar kısmından bizlerle yaşadıklarını paylaşmaya davet ediyorum. Anlatın, bizler de yeni eğlence yöntemleri keşfedelim. 😊

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "En İyi Kedi Oyuncakları".
 • zeroHERO664

  Benim kedimin adı Midas ve onun genelde oynadığı oyuncaklar yılbaşı ağacı süsleri.

 • kedi delisi Cedy

  Benim kedimde peluşları seviyor

 • Aleyna

  Kedi tırmalama oyuncağını kedime almıştım ve çok sevmişti, durmadan vurup vurup duruyordu 😀 Peluş kedi oyuncaklarını da çok seviyor, sağ sola hareket ettiriyorum takip falan ediyor.

  • Kediş

   Benim kedim de zıpzıp, top kovalamayı seviyor.

   • •ipek

    Benimde 😂

    • kedi delisi Cedy

     Bende 😀