Dünyanın en zeki köpeklerini hiç merak ettiniz mi? Akıllarıyla herkesi kendilerine hayran bırakan köpek cinslerini görünce çok şaşıracaksınız.

Hayvanlar aleminin en zeki ve duygulu canlılarından biri olan köpekler, ne cinste olurlarsa olsunlar hepsinin farklı yetenekleri vardır. Kimi köpekler çok zeki olurken, bazıları ise eğitime açık olmayarak daha çok ev köpeğine daha uygun olurlar. İçgüdüsünde olmasa bile herhangi bir köpek uygun koşullarda ve doğru bir şekilde eğitilse uzun bir zaman sonra istenilen köpek türü (korumacı, bekçi, çoban köpeği vb.) haline gelir. Yani herhangi bir köpek cinsi sahiplenildiğinde yetenekleri keşfedilerek o yönde eğitilmesi gerekir. Eğer zeki ve diğer köpeklere göre daha eğitime açık bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sizler için dünyanın en akıllı köpek cinslerini araştırdık.

1. Border Collie: Dünyanın En Akıllı Köpeği

Border Collie Cinsi
Border Collie Cinsi

Çiftlik alanlarında koyunları koruma görevlerini başarıyla yerine getiren Border Collie, bu yeteneklerinden dolayı dünyanın en zeki köpeği olarak tanınır. Keskin zekaları ve yüksek enerjileriyle herkesi kendilerine hayran bırakmayı başarırlar. Eğitime çok açık köpekler oldukları için normal oyunlar oynamak yerine güç gerektiren aktiviteleri yapmayı severler.

Hareketli yapıya sahip olduklarından boş boş durmayı asla sevmezler, her gün mutlaka yürüyüşe çıkmalılar ve oyun parklarında vakit geçirmek isterler. Ayrıca sahiplerine fazlasıyla düşkün oldukları için yaşadıkları ortamda yalnız zaman geçirmeyi hiç istemezler, hatta depresyona bile girebilirler.

2. Toy Poodle

Toy Poodle Cins
Toy Poodle Cins

Görünümlerinden dolayı en küçük köpek cinslerinde bulunsalar da aynı zamanda dünyanın en akıllı köpek listesine girmeyi başarmışlardır. Boyunun küçük ve kahverengi kıvırcık tüyleriyle tatlı olduğuna bakmayın, aslında çok zekilerdir ve Fransa’da av köpeği olarak kullanılmışlardır. Yüksek zekalarıyla beraber yetenek gerektiren oyunlarda herkesi şaşırtacak kadar çok iyilerdir.

Sanılanın aksine çok atletik vücut yapıları vardır ve kendilerinden çok daha yüksek yerlere kolaylıkla zıplayabilirler. Çocuklarla çok iyi anlaşabildikleri için zekalarını kullanarak onlarla vakit geçirebilirler, hatta ebeveynleri gibi bakıcılık bile yaparak çocukları koruyabilirler.

3. Alman Kurdu

Alman Kurdu Cins
Alman Kurdu Cins

Dünyanın en yüksek zekasına sahip olan Alman Kurtları; arama kurtarma, polis ya da askerlerin ekiplerinde başarıyla yer alırlar. Koku alma kabiliyetleri çok yüksektir ve kilometrelerce ötedeki kokuları ayırt edebilecek kadar akıllılardır. Sahiplerine çok düşkün oldukları için peşlerinden ayrılmazlar ve nereye giderlerse gitsinler onları korumak için takip ederler.

Fazlasıyla korumacı oldukları için diğer kardeşlerinin başlarına bir şey gelmesin diye sürekli etraflarında dolanırlar ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırma içgüdülerini ortaya çıkarırlar. Sahiplerinden aldıkları komutları saniyeler içerisinde algılayabilirler ve görevlerini yerine getirmeden asla başka şeylerle uğraşmazlar.

4. Doberman

Doberman Cins
Doberman Cins

En güçlü köpek cinslerinde yer alan Doberman, aslında çok narin ve zarif vücut hatlarına sahiptirler. Zekalarıyla ünlüdürler ve eğitim parkurlarında vakit geçirmekten çok zevk alırlar. Sahiplerinin sözlerinden dışarı çıkmadan kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirmekten de hiç gocunmazlar. Ayrıca Alman Kurtları gibi polis ekiplerinde başarıyla çalışabilirler.

Fazlasıyla enerjik yapıları oldukları için yerlerinde hiç durmazlar ve sürekli onları hareket halindeyken görebilirsiniz. Akıllı köpek oldukları için zekalarını kullanarak sahiplerinden daha üstün role geçmeye çalışırlar. Dolayısıyla Doberman sahibiyseniz, mutlaka kendinizin ondan daha üstün ve lider olduğunuzu belli etmelisiniz. Yavruyken mutlaka bu konuda eğitim vermelisiniz ve onun istediklerini yapmadan, kendi dediklerinizi yapmalarını sağlamalısınız.

5. Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpek Cins
Shetland Çoban Köpek Cins

Bekçilik görevinde çok başarılı oldukları için çoğu yerde korumacı köpeği olarak yer alırlar. Tam bir aile köpekleridir ve dünyadaki en yegane görevlerinden bir tanesi de çocukları korumaktır. Çocuklarla kaliteli vakit geçirmeye bayılırlar ve başlarına bir şey gelmesin diye onların peşlerinde dolaşarak tehlikelere karşı korumaya çalışırlar.

Fazlasıyla oyuncu oldukları için günlerinin yarısından çoğunu ya koşarak ya da kendi kendilerine oyun oynayarak geçirirler. Ayrıca Shetland Çoban Köpeklerinin sesleri çok güçlüdür, öyle bir havlarlar ki sanki uzaklardan buğulu bir ses duymuş gibi hissedersiniz. Eğer komşularınızla iyi geçinmek istiyorsanız, mutlaka yavruyken eğitim vermelisiniz.

6. Golden Retriever

Golden Retriever Cins
Golden Retriever Cins

Zekaları ve duygusal yönleriyle herkesi kendilerine hayran bırakan Goldenlar, ayrıca dünyanın en tatlı köpek cinsleri listesine girmeyi başarmışlardır. Sıcakkanlı oldukları için yabancı insanlara bile kendilerini sevdirirler ve onlarla yakın bağ kurarak vakit geçirmeye çalışırlar.

Eğitime pek açık olmasalar da zeki oldukları için denilen her komutu anlayabilirler ama tıpkı kediler gibi canları istedikleri zaman harekete geçerler. Herhangi bir görevi başarıyla tamamladıklarında fazlasıyla ilgi ve değer gördüklerinde hemen şımarma potansiyelleri de vardır. Fazsıyla yüz verirseniz komut dinlemekte zorluk çekerler, dolayısıyla onlara karşı ilginizi sabit tutmalısınız.

7. Papillon

Papillon Cins
Papillon Cins

Kulakları tıpkı kelebek kanadı benzediği için birçok insan tarafından çok beğeniliyorlar. Kendileri küçük olsa da akılları çok yüksektir ve normal oyunlar oynamak yerine zeka oyunlarında çok iyilerdir. Enerjileri o kadar yüksektir ki asla oturmayı veya yatmayı sevmezler, onun yerine sürekli koşmayı veya etrafa atlamayı çok severler.

Aile köpekleri oldukları için yalnız kalmayı hiç sevmezler ve yeterince ilgi göremedikleri zaman bir köşeye giderek sessiz sessiz fark edilmeyi beklerler. Karşısındaki insanların o anki duygu durumunu anlayabilirler ve keyiflerini yerine getirmek için şaklabanlar gibi güldürmeye çalışırlar.

8. Labrador

Labrador Cins
Labrador Cins

En akıllı köpek cinslerinden biri olan Labradorlar, insanların kanser olup olmadığını bile anlayabilecek kadar zekilerdir. Koku alma ve görme kabiliyetleri çok iyi oldukları için arama kurtarma ekibinin bir parçasıdırlar. Uzağa atılan herhangi bir nesneyi gördükleri anda saniyeler içerisinde onu alıp, sahiplerine geri getirebilirler.

Aynı zamanda çok iyi yüzücü oldukları için gün boyunca havuz veya denizde yüzerek vakit geçirebilirler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onlara karşı sabırları üst düzeydedir. Hatta küçük çocuklar istemeden Labradorlara zarar verseler bile onların çocuk olduklarını bildikleri için yüksek tepkiler vermezler.

9. Rottweiler

Rottweiler Cins
Rottweiler Cins

Güçlü çene kaslarıyla koruma ve bekçi köpeği olarak bilinseler de aslında çok zeki köpek cinsleridir. Çoban köpekleri gibi sürü korumada ve yönlendirmede çok başarılılardır. Aynı zamanda arama kurtarma ekiplerinde yer aldıkları için diğer köpeklerden daha zeki olduklarının da bir göstergesidir.

Eskilerden beri süregelen köpekler oldukları için en çok sahiplenilen cinslerden bir tanesidir. Fazlasıyla meraklıdırlar ve etraftan duydukları seslerin nereden geldiğini bulmadan rahatlamazlar. Egzersiz ihtiyaçları yüksek oldukları için tek başına oyun oynamaktansa, sahipleriyle birlikte vakit geçirmek isterler.

10. Bloodhound

Bloodhound Cins
Bloodhound Cins

Uzun kulakları ve yaşlı dedeler gibi yüz görünümleri olan Bloodhoundlar, çok akıllı köpeklerdir. Bakıldığında çok sakin ve uysal köpeklermiş gibi dursalar da aslında komut duyar duymaz hemen harekete geçerler. Genel olarak enerjik yapıları vardır ama bu özelliklerini yerine göre kullanırlar.

Harika derecede iz sürme yetenekleri vardır ve bu özelliklerinden dolayı içgüdüsel olarak sürekli burunları yerde gezerler. Ayrıca burunlarına farklı bir koku geldiklerinde onu takip etmek için sıklıkla ortadan kaybolabilirler. Bunu engellemek için yavruyken iyi bir eğitimden geçmelidirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Dünyanın En Akıllı/Zeki 10 Köpek Cinsi".
  • Can

    Beagle yoksa benim köpeğim bunlar köpek degil