Kedimiz ile birlikte araba yolculuğuna çıkarken dikkat etmemiz gereken bir çok konu mevcut, işte seyahate dikkat etmemiz gerekenler.

Kediler, evimizin neşesi, bizlerin sadık dostlarıdır. Özellikle çocuğu olmayan ya da küçük çocukları olan aileler, evlerinde besleyebilmek için çoğunlukla kedileri tercih ediyorlar. Oyuncu olmalarıyla da bilinen kediler, çocuklarımız için bulunmaz bir arkadaş oluyor. Tüm aile bireylerinin kısa sürede sevgisini kazanmayı başarabilen bu minikler enerjik oldukları için de kolay kolay yorulmuyorlar.

Kedi sahiplerinin pek çoğu kedi seyahat edebilir mi konusunda araştırma yapıyorlar. Pek çok kedi sahibi kedilerini evde bırakamadıkları için evden çıkamıyorlar. Bu sebeple kedinin seyahat edebilmesi oldukça önem taşıyor. Peki kediler seyahat edebilir mi? Edebilirlerse bunu nasıl sağlayabiliriz?

Kedilerin araba seyahati için tek yapmanız gereken bir taşıma çantası edinmektir. Seyahat çantası ile kedilerde genel olarak sorun yaşanmaz. Kedi çantasında aranması gereken en önemli özellik, kedinin rahatlıkla hareket edebilecek kadar geniş ve nefes almasına izin verecek kadar ferah olmasıdır.

Seyahat öncesinde minik meleğinizin seyahat çantasına girebilmesini sağlamalısınız. Bu işlem, genel olarak zordur. O yüzden, öncelikle kedinizi seyahat çantasına alıştırmanız sonrasında sizin zorluk yaşamamanız için gereklidir. Kedilerin evde uyumayı sevdiği belli noktalar olacaktır. Sevimli dostunuzun seyahat çantasına alışabilmesi için bu noktalara çantayı koymanız bir çözüm olabilir. Yine taşıma çantasının üzerini çıkarmak da kedinin çantaya alışabilmesi için bir yöntemdir. Çanta altına kedinizin daha önce üzerinde uyuduğu bir şey koyabilirsiniz. Bu, sizin kıyafetlerinizden bir tanesi de olabilir. Minik dostunuzun bir nesneye alışabilmesi için öncelikle kendisini rahat ve güvende hissetmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bütün bunlar çözüm olamıyorsa, taşıma çantasına kedinizin en sevdiği yiyeceklerden koymayı deneyebilirsiniz. Başlangıçta kediniz çantaya girmeyi reddedebilir. Böyle durumlarda korkmanıza hiç gerek yok. Yalnızca bir süre daha yiyecek koymaya devam ederek bu süreci atlatabilirsiniz.

Araba Koltuğunda Oturan Kedi
Araba Koltuğunda Oturan Kedi

Gerek sevimli dostunuzun gerekse sizin güvenliğiniz açısından kedinizin araba hareket halindeyken araba içerisinde dolaşması doğru değildir. Bu konuda gereken özeni kesinlikle göstermelisiniz. Kedinizle araba seyahati esnasında yapacağınız en ufak bir hata geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Araba hareket halindeyken kedinizin taşıma çantasını havlu ile kapatmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kediniz kendini çok daha güvende hissedecektir. Kedinizin en rahat olacağı seyahat şeklini ise farklı pek çok denemeden sonra kendiniz seçebilirsiniz.

Özellikle gidilecek yol uzunsa, sevimli meleğinizin yolda tuvaleti gelebilir. Bu sebeple kedi seyahat tuvaleti de yanınızda mutlaka yer alması gereken eşyalar arasındadır. Tek kullanım olan kutuyu tamamen kapladığına emin olacak şekilde emici pedi yerleştirerek rahatlıkla kedinize tuvaletini yapacağı bir alan yaratabilirsiniz.

Arabadan Yağmuru İzleyen Kedi
Arabadan Yağmuru İzleyen Kedi

Kediniz arabadayken asla onu arabada yalnız bırakıp gitmemelisiniz. Hepimizin belli ihtiyaçları oluyor. Özellikle uzun yolculuklarda mola yerlerinde duruyoruz. Fakat kedinizin siz ihtiyaçlarınızı giderirken uzun süre arabada kalması tehlikeli olabilir. Sıcak havalarda bu tehlike daha fazla artar. Araba içerisinde kalan kedi hem aşırı sıcakta hem de havasız kalacaktır. Bununla beraber kedilerin genelinin araba kapılarını açabildiği veya pencerelerden çıkıp gittikleri de bilinmektedir. Bu sebeple, kediniz kaybolduğunda size ulaşılabilmesi için yakasına üzerinde telefonunuzun yazdığı bir tasmalık takabilirsiniz. Yine kedinizin kaybolmasını göz önüne alarak kedinizin son halinin olduğu bir fotoğrafı elinizde bulundurmak yerinde bir davranış olacaktır. Bu sayede kediniz için kayıp broşürleri hazırlayabilirsiniz. Eğer mecburi olarak kedinizi arabada bırakmanız gerekiyorsa bu süreyi mümkün mertebe kısa tutmanızda fayda var. Bu hareketi yaparken arabayı gölgeye park etmeyi ihmal etmemeli; kedinizi arabada en fazla 5 dakika yalnız bırakmalısınız. Bununla beraber camları içeriye hava girecek kadar az açmayı da ihmal etmeyin. Böylece kediniz sıcaktan ve havasızlıktan korunacaktır.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?