Peruvian Guinea Pig cinslerinin saçları ve tüyleri çok uzundur. Hatta tüylerinin uzunluğundan dolayı hareketleri kısıtlanır.

Peru kobaylarının isimlerinden de anlaşılacağı gibi kökenleri Peru’dur. Bazı iddialara göre kökenlerinin sadece Peru değil Amerika, Arjantin ve Bolivya olduğu söylenilir. Peru’daki insanlar Peruvian Guinea Pig cinslerini Fransa’ya taşıdıklarından itibaren herkes tarafından tanınmaya başlanmışlardır. Uzun tüyleri ve saçlarıyla oyuncaklara benzedikleri için herkesin dikkatini çekiyorlar.

Karakter Özellikleri

Peruvian Guinea Pig cinsleri sevimli, arkadaş canlısı, sıcakkanlı, utangaç ve tatlılardır. En göze çarpan karakter özellikleri ise kediler gibi meraklı olmalarıdır! Belki bu meraklarını hafife alacaksanız veya ”ne var canım her canlı meraklıdır” diyecekseniz ama bu tamamen farklı 🙂 Yani bir ginepig cinsinin bu kadar meraklı ve şüpheci olması gerçekten çok şaşırtıcı.

Fark ettikleri şeylerin arkasından giderler, bir koku aldıklarında takip ederler, yiyecek gördüklerinde koklarlar ya da bir ısırık alırlar, yeni bir insan gördüklerinde meraklı gözlerle bakarlar ve sahipleri bir şeylerle uğraşırken yanlarına gelip kontrol ederler. Hatta kafeslerindeyken dikkatlerini çekecek bir şey olursa farklı sesler çıkararak kafesten alınmak istediklerini belli ederler.

Peru Kobayı
Peru Kobayı

Özellikle evde evcil hayvanlar varsa gözleri sürekli onların üstündedir. Mesela beraber yaşadıkları evcil hayvanlar bir şeylerle oynarken ne yaptıklarını merak edip yanlarına giderler. Genellikle oradan kovulana veya pati yiyene kadar izlemeye devam ederler. Bu özellik onların karakterlerinde olduğu için maalesef kızmak veya bu durumdan yakınmak yersizdir 🙂

Peruvian ginepigler sahiplerine çok düşkünlerdir. Sahiplerinin çocukları varsa onlarla vakit geçirmeye bayılırlar. Çocuklara karşı sabırları yüksektir ve onların oyunlarına katılmaktan asla kaçınmazlar. Eve yabancı insanlar geldiklerinde kafeslerini ziyaret edeceklerini bildikleri için utangaçlıklarından hemen saklanacak yer ararlar. Yabancılarla birkaç saat zaman geçirdiklerinden sonra utangaçlıklarını yendikleri için güzel vakit geçirirler.

Peruvian Ginepig
Peruvian Ginepig

Fiziksel Özellikleri

Peru kobayları, diğerlerine göre biraz daha uzun ve ağırlardır. Mesela diğer ginepig cinslerinin ortalama 18-25 cm boyları ve 600-800 gram ağırlıkları vardır. Peru kobaylarının 25-35 cm uzunluğa ve 1.500 kg ağırlığa sahiptirler. Hatta Peru kobayları sahiplenen insanların dediklerine göre uzunluklarının 50 cm’e kadar arttığı da görülmüştür.

Uzun ve kaba tüylere sahip oldukları için sanki çok büyük canlılarmış gibi görünürler. Aslında tüylerinin olmadığı düşünülürse ne kadar küçük oldukları fark edilebilir. Peru gine domuzlarının tüyleri ölçüldüğünde yaklaşık 35-50 cm kadar uzun olduğu görünür. Hem vücutlarında uzun tüyler hem de kafalarının üzerinde uzun saçlar bulunur.

Genellikle saçları iki yana; vücutlarındaki tüyler ise geriye doğrudur. Sanki Rapunzel’in saçlarını taşıyorlarmış gibi havalı bir görünüşleri vardır. Evde serbest yürürlerken kurmalı peluş oyuncaklara benzerlik gösterirler. Şaka bir yana küçücük boylarıyla o kadar uzun tüyleri nasıl taşıyorlar veya hiç yorulmuyorlar mı? gerçekten merak edilesi bir konu.

Peruvian Guinea Pig cinslerinin kahverengi-beyaz, kahverengi-siyah, beyaz-karamel-siyah, sarı-siyah-kahverengi, sarı-gri-beyaz, beyaz-siyah-turuncu, beyaz-siyah-gri, çikolata rengi-beyaz-siyah, kahverengi-gri-beyaz vb. gibi iki veya üç renk kombinasyonlarında tüy renklerine sahiptirler. En çok açık kahverengi-sarı-siyah renkli olanlara rastlanılır.

Peru Gine Domuzu
Peru Gine Domuzu

Peru kobaylarının vücutları kendi cinslerine göre büyük olsa da ağızları, burunları ve ağızları küçüktür. Özellikle burun kısımları yanlara doğru geniş şekildedir. Bir şeyi koklarlarken burun delikleri daha çok genişleyip darlaşır. Bu da onların görünüşlerini daha tatlı yapmaya yeterlidir. Saçlarının uzunluklarından dolayı kulaklarının var olup olmadıkları bile belli olmaz. Kulaklarını görmek için sürekli saçlarını diğer yana atmak veya toplamak gerecektir.

Yaşam Alanları

Tüylerinin uzunluğundan ve vücutlarının büyüklüklerinden dolayı geniş alanda yaşamalılar. Ginepigler için tasarlanan kuş kafesine benzer kafesler, Peru kobayları için uygun değildir. Ortalama 30X90 veya daha geniş kafeslerden tedarik edilmelidir. İmkan varsa 2-3 katlı kafesler veya aynı kafesin içinde birkaç oda bulunan yaşam alanları çeşitleri tercih edilebilir.

Kafesin alt kısmının telli olmamasına çok dikkat edilmelidir. Peruvian Guinea Pig cinslerinin ayakları çok hassas oldukları için tellere her bastıklarında ayakları tel aralarına girebilir ve acı çekebilirler. Bu olumsuz durumu engellemek için tellerin üzeri sert bir zeminle veya koruyucu nesneyle kaplanmalıdır. Onun üzerine de yumuşak minder eklenirse ayak sağlıkları için çok daha iyi olacaktır.

Peruvian Ginepig meraklı oldukları için kafeste oyalanabilecek ilginç oyuncaklar alınmalıdır. Özellikle hareket eden, ışıklı veya zıplayan oyuncaklar çok dikkatlerini çekeceklerdir. Kafeslerinde en az vakit geçirdikleri alana su ve mama kabı eklenmelidir. Eğer oyun oynadıkları bölgeye yerleştirilirse her hareket anlarında kaplar dökülebilir.

Peruvian Guinea Pig Özellikleri
Peruvian Guinea Pig Özellikleri

Bakımları

Peru gine domuzlarının saçları ve tüylerine çok özen gösterilmelidir. Eğer tüylerine bir şey olursa veya yeteri kadar bakım yapılmazsa kendilerini büyük streste hissedebilirler. Her gün saçları taranmalı ve tüyleri de fırçalanmalıdır. Tüylerinin veya saçlarının birbirlerine dolaşmaması için veterinere danışarak sprey ürünler de kullanılabilir. Ayda bir defa uygun yıkama ürünüyle veya sade suyla banyo yapmalarında fayda olacaktır.

Saçları ve tüyleri çok uzadığı zaman rahatsız olduklarını belli edeceklerdir. Normal kullanılan makas yerine hayvan tüyü kesme makası alınarak tüyleri kırpılabilir. Bu işlemi yaparken çok dikkatli olunmalıdır, kendilerine zarar geleceğini düşündükleri için asla rahat durmayacaklardır. Makas ucu yanlışlıkla vücutlarını kesmemesi için mutlaka iki kişinin yardımıyla tüyleri kesilmelidir.

Bunların dışında Peru kobaylarının düzenli olarak tırnak kesimleri, diş kontrolleri ve kulak temizlikleri de yapılmalıdır. Peruvian ginepiglerinin tırnaklarını kesmek zor olduğu için bir kişi battaniye sarmalı diğer kişi de acele etmeden tırnaklarını kesmelidir. Uygun kulak solüsyonu temin edilerek pamuğa damlatılmalı ve kulakları temizlenmelidir. Dişlerinin fazla uzaması veya herhangi olağandışı durumda veterinere danışılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Tüm ginepiglerin vücutları C vitamini üretemedikleri için iskorbüt görülebilir. Bunu engellemek için bol sebze ve meyve çeşitleri yemeliler. Her şeyin fazlası zarar olduğu için sadece haftada birkaç defa ödül olarak sebze ve meyve yedirilmelidir. Sürekli yiyecekleri için kaliteli ve içeriği dolu olan mama seçilmesi de çok önemlidir. Bunların dışında farklı yiyeceklerin verilmemesi sağlıkları için çok önemlidir.

Sağlık Sorunları

Her ginepig türünde olduğu gibi Peruvian Guinea Pig cinslerinde de yaygın ve kalıtsal hastalıklar görünebilir. Tabii ki bu sayılan hastalıklar tüm Peru kobaylarında görülecek diye bir şey yoktur. Sadece bu konuda bilgili olmalı ve daha sağlıklı yaşamaları için önlem alınmalıdır;

  • Diş hastalıkları,
  • Kulak enfeksiyonları,
  • Göz sorunları,
  • Solunum yolları,
  • İskorbüt (C vitamini eksikliği)
  • Mesane enfeksiyonları.

olarak bilinir. Peru kobaylarının bakımları iyi yapılırsa ortalama 4-7 yıl kadar yaşayabilirler. Özellikle bu cinslerden bulmak çok zor olduğu için Türkiye’de hiç olmadığını ve sadece birkaç ülkede var oldukları söylenmektedir. Peru kobayı sahiplerinin dostlarına çok iyi baktıklarını ve sayılarını arttırmaya çalıştıklarını da tahmin edersiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?