Teddy Guinea Pig cinsleri sevgi pıtırcıklarıdır. Çok sosyal canlılar oldukları için hayvan sevmeyen insanlara bile kendilerini sevdirebilirler.

Genel olarak tüm Ginepig cinsleri çok farklı canlılardır. Tavşan desen değil, fare desen o da değil, domuz desen hiç değil pek anlamlandırılamayan hayvanlardır 🙂 İlk defa Ginepig gören insanlar tavşan ve fare olmadıklarını öğrendiklerinde uzun süren şaşkınlık yaşayabilirler.

Ginepiglerin kendi içerisinde birçok cinsleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de çok sevilen Teddy Guinea Pig cinsidir. Görünüşleri o kadar tatlıdır ki ele alıp saatlerce sevilebilirler. Bu cinslerin diğer isimleri de Teddy kobay veya kobay oyuncaklarıdır.

Teddy Ginepig
Teddy Ginepig

Karakter Özellikleri

Arkadaş canlısı, sevimli, nazik, tatlı, meraklı, sevecen, sempatik ve cana yakın cinslerdir. Çok sakin bir yapıya sahip oldukları için evcil hayvanlarla, çocuklarla ve aile fertleriyle iyi anlaşırlar. Özellikle kendi cinslerini, diğer Guinea Pig cinslerini, tavşanları, kuşları, kedileri ve köpekleri çok severler.

Durduk yere sevilmek için herkese sokulmaya çalışırlar ve dakikalarca kendilerini sevdirebilirler. Hatta en sevdikleri aile ferdini gördüklerinde heyecandan ciyaklayabilirler ve yerlerinde duramazlar. Sevdikleri insana sarıldıkları zaman huzurlu ve mutlu oldukları için mırlayabilirler ya da uyuyabilirler.

Teddy Ginepig cinsleri oldukça hassas ve kırılgan hayvanlardır. En ufak bağırma sesine ya da çevresel seslere olumsuz tepki gösterebilirler. Hiçbir şekilde zarar görmemeleri için stresten ve üzüntüden uzak tutulmalıdır. Sosyallerdir ama 24 saat boyunca insanlarla vakit geçiremeyecekleri için mutlaka yanlarına cins arkadaş veya evcil hayvan alınmalıdır.

İlgili yazı: Ginepig Sesleri ve Seslerinin Anlamları Nelerdir?

Teddy Ginepig Cinsi
Teddy Ginepig Cinsi

Fiziksel Özellikleri

Bu cinsler kuyruksuz, kemirgen ve küçük canlılardır. Yaklaşık olarak 25-30 cm yani bir 30 cm’lik cetvel boyutunda uzunlukları vardır. Her Teddy Ginepig cinslerine göre farklılık gösterseler de ortalama 1-3 kg ağırlıkları vardır hatta bazıları gram kadardır. Özellikle dişi Teddy Guinea Pig cinsleri, erkeklere göre daha kısa ve küçük oldukları için cinsiyetleri kolaylıkla ayırt edilebilir.

Bu cinsler siyah, kahverengi, kırmızı, kiremit, kestane, beyaz, karamel, sarımsı, altın, gri ve turuncu tüylere sahiptir. Kahverengi-siyah, kahverengi-beyaz, siyah-kahverengi, siyah-beyaz-kahverengi, sarı-siyah-beyaz vb. gibi 2-3 renk bir araya gelerek renk kombinasyonu da oluşturabilirler.

Tüyleri yumuşak, parlak ve saten gibidir hatta dokunulduğunda kürklerinin ne kadar güzel olduğu anlaşılır. Bu tüylerin sürekli canlı ve bakımlı kalabilmesi için gereken bakımlar yapılmalıdır. Yapılmazsa tüyleri cansız ve yıpranmış şekilde olur. Diğer Ginepig cinslerine göre ağızları, burunları ve gözleri daha miniktir. Kulakları belirgindir ve aşağı doğru hafif kıvrık şekildedir.

Teddy Guinea Pig Özellikleri
Teddy Guinea Pig Özellikleri

Yaşam Alanları

Teddy Guinea Pig cinslerinin rahat yaşam sürdürebilmeleri için büyük kafes alınmalıdır. Örnek olarak kafes ölçüleri; bir tane için 30×50, iki tane için 30×70 ve üç tanesi için de 30×90 ölçülerde kafes tercih edilebilir. Daha rahat hareket etmeleri ve oyalanabilmeleri için 2-3 katlı villa tarzı zengin kafes de alınabilir 🙂

Kafeslerinin alt kısmının telden değil tamamının kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Eğer alt kısım telden olursa ayakları tel arasına takılacağı için olumsuz durumlar yaşanabilir. Kafeslerinin en uygun yerine mama ve su kabı koyulması gerekir. Ödül olarak sahiplerinin ellerinden marul, yeşil yaprak, kırmızı yaprak, havuç, yeşil biber; elma, muz, yaban mersini, çilek ve muz yiyebilirler.

İlgili yazı: Guinea Pig Kafesi ve Kafes İçin Gerekenler Nelerdir?

Fiziksel aktivitelerini daha fazla geliştirmek için kafes içerisine saklanabilecekleri oyuncaklar, çiğneme nesneleri, tırmanma oyuncakları vb. gibi eşyalar alınmalıdır. Sürekli kafes içerisinde durmayacakları için evin her köşesinde gezip keşfetmeyi isteyeceklerdir. Keşifleri bittikten sonra kafese döndüklerinde canlarının sıkılmaması şarttır.

Teddy Guinea Pig Domuzu
Teddy Guinea Pig Domuzu

Bakımları

Bu cinslerin bakımları pek zor değildir. Haftalık olarak uygun tarakla tüyleri detaylı fırçalanmalıdır. Saç kısımları iyice uzamışsa ince makas yardımıyla kesilebilir. Tüylerinin arasında hastalık, parazit veya farklı bir hastalık olmadığı müddetçe banyo yapmalarına gerek yoktur. Genel olarak tüm Ginepig cinslerinin tırnakları sert oldukları için kesilmesi pek kolay değildir.

Teddy Guinea Pig cinsleri hakkında pek bakım bilginiz yoksa veterinere giderek tırnaklarını kestirebilir ve diğer bakımlarını yaptırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir şey var: her veteriner klinikleri Teddy Guinea cinslerini veya diğer kobayları hasta olarak kabul etmeyebilirler. Özellikle Ginepig cinsleriyle ilgilenen veteriner kliniklere düzenli olarak gidilmelidir.

İlgili yazı: Guinea Pig Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlık Sorunları

Teddy Ginepig cinslerinin bakımlarıyla yeterince ilgilenilmezse birtakım sorunlar meydana gelebilir. Bazı Teddy cinslerinde de genetik olarak sağlık durumları görülebilir. Bu sorunlara karşı duyarlı olmalı ve herhangi bir belirti görüldüğünde mutlaka veterinere danışılmalıdır.

  • Kulakları iyi temizlenmezse enfeksiyon oluşabilir ve sürekli kafaları önde durur,
  • Genetik ciltleri kuru oldukları için fazla yıkanmamalı ve onlara özel üretilen şampuanlardan kullanılmalıdır,
  • Özellikle bu cinslerde iskorbüt hastalığı (vitamin eksikliği) görüldüğü için beslenmelerine ve vitamin alımlarına dikkat edilmelidir,
  • Sıklıkla idrar yollarında enfeksiyonla karşılaşılabilir. İdrar yaparken zorluk çekme, iştahsızlık ve cansızlık gibi durumlar fark edilirse veterinere danışılmalıdır,
  • Göz sorunlarına yatkınlık gösterirler. Gözlerini ıslak mendille silmemeli veya kafaya göre damla damlatılmamalıdır,
  • Eğer yaşlı kobaya sahipseniz hastalıklara daha hızlı yakalanabileceğini bilmelisiniz. Özellikle tümör sorunları görülebilir,
  • Alt katmanı tel olan kafeste yaşıyorlarsa pododermatit denilen rahatsızlık görülebilir. Ayak altında yaralar veya enfeksiyon çıkabilir.
Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?