Guinea Pig’ler dış görünüşleriyle birbirlerine benzeyen hayvanlardır. Fakat farklı Guinea Pig Cinsleri vardır. İşte Ginepig Türleri hakkında detaylar.

Guinea Pig’ler hem kolay bakılabilen hem de çocuklu evlerde rahatça beslenilebilecek bir hayvandır. Fare ve tavşanlara benzetilse de bu hayvanların kendilerine özgü değişik ve ilginç özellikleri vardır. Diğer kemirgenler gibi her şeyi kemirmezler. Isırma huyları bulunmayan bu canlılar oldukça da ürkektir. Eşyalara ya da size zarar verme gibi huyları bulunmaz.

Ginepig’ler diğer kemirgenlerden ayıran özelliklerinden biride dışkı ve idrarlarının kokmamasıdır. Bundan dolayı ev ortamında rahatlıkla bakılabilir. Küçük yapılara sahip olmaları ve özel besinlere ihtiyaç duymamaları önemli özelliklerindendir. Bu özelliklerinden dolayı insanlar evcilleştirilmiş olanlarını tercih etmektedir.

Guinea Pig Cinsleri 10’dan fazladır. Guinea Pig‘ler kökeni Orta ve Güney Amerika’dır. Türlerini dış görünüşleri ve gösterdikleri farklı davranışlar belirlemektedir. Guinea Pig Cinsleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve bu hayvanlardan hangisini tercih etmek isteyeceğinizle alakalı yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Bu türlerin ne olduğu ve ne gibi özellikler gösterdiğini ise yazımızın devamında sizler için derledik.

Guinea Pig Cinsleri

Ginepig türleri oldukça geniş ve farklı karakter yapılarına sahip bir hayvandır. Dış görünüşleri itibari ile de birbirinden ayrılmakta ve farklı isimler ile bilinmektedir. Guinea Pig sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle bu canlıların cinsleri(türleri) ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler ise şunlardan oluşmaktadır;

1- Hollanda Guinea Pig (Amerikan Guinea Pig)

Hollanda Guinea Pig
Hollanda Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri denilince birçok kişinin bildiği ve akla ilk gelen cins Hollanda Guinea Pig türüdür. Bunun sebebi ise evcil hayvan olmasından kaynaklıdır. Dış görünüşü açısında kısa ve düzgün bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinden kaynaklı birçok kişi tarafından bu canlı bilinmekte ve tercih edilmektedir. Tüylerinin kısa olmasından dolayı bakımı oldukça kolay bir şekilde yapılır.

Hollanda Guinea Pig cinsi oldukça hareketli ve saf bir ırka sahiptir. Başka bir Guinea Pig cinsi ile aynı kafese konulduğunda da iyi uyum gösteren bir yapıdadır. Hırçın bir yapısının olmamasından dolayı evde küçük bir çocuk olması durumunda bu türün tercih edilmesi daha doğru bir seçim olur.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Evcil Sincap Türleri

2- Abyssinian Guinea Pig

Abyssinian Guinea Pig
Abyssinian Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri arasında en bilindik türlerden biride Abyssinian Guinea Pig‘tir. Dış görünüş itibari ile tüyleri 8 veya 10 adet dönen tüy şekline sahiptir. Bu tüy yapısına ise rozet adı verilir. Saf bir ırk olmasını seçmek için ise en az 8 adet rozetinin bulunup bulunmadığına bakılması gerekir. Melez olması durumunda ise bu sayı daha da azdır.

Tüyleri diğer cinslere göre daha fazla dökülmekte ve bundan dolayı bakımları biraz zorlaşmaktadır. Ancak üzerinde bulunan rozetler birçok kişi tarafından çok sevimli bir görüntünün ortaya çıktığını düşündürür. Abessininan cinsi yapı olarak afacan bir türe sahiptir. Bu yüzden de kafesinden rahatlıkla kaçabilme özelliği gösterebilir. Afacan bir cins olmasına rağmen kafesine alınacak bir diğer Ginepig ile iyi bir uyum içerisinde olur. Oyun oynamayı sevmesinden dolayı ise keyifli zaman geçirebileceğiniz bir canlıdır.

3- Peruvian Guinea Pig

Peruvian Guinea Pig
Peruvian Guinea Pig

Guinea Pig türleri arasında en belirgin cins özelliği gösteren türlerden biridir. Dış görünüşünden de fark edilebileceği gibi en uzun tüylere sahiptir. Bu uzunluk ise kimi zaman 50 cm kadar uzayabilir. Tüyleri düz bir yapıdadır. Ancak uzun olmasından dolayı sık sık taranması gerekir. Bu nedenle bakımları için özel bir ilgi göstermek gerekir.

Peruvian Guinea Pig genellikle endişeli ve tedirgin bir cins olarak karşınıza çıkar. Bu yüzden de yeni sahibine alışması ve yaşayacağı ortama adapte olabilmesi için belli bir süre gerekir. Bu türün genellikle tercih edilme nedenlerinden biride çok fazla hareket etmemesidir. Türkiyede en çok bulunan cinslerden biridir. Bu nedenle sahiplenilmesi oldukça kolaydır.

4- Silkie Guinea Pig

Silkie Guinea Pig
Silkie Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri arasında tüyleri uzun olan bir diğer cinste Silkie Guinea Pig’tir. Bu cinsin tüyleri yapısı itibari ile arkaya taranmış bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle sık sık tarama işlemine gerek kalmaz. Tüylerinin uzun oluşu ve diğer Guinea Pig türlerine göre biraz fazla bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle çocuklu aileler çok fazla tercih etmemektedir. Bu türün bakımına zaman ayırabilecek kişiler tercih edebilir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Abyssinian Guinea Pig

5- Teddy Guinea Pig

Teddy Guinea Pig
Teddy Guinea Pig

Teddy Guinea Pig cinsini diğer cinslerden ayıran özelliği tüylerinin ince, kısa ve tel tel ayrık yapıda olmasıdır. Diğer türlere göre yumuşak bir tüy yapısı olmasa da bakımı oldukça kolaydır. Taranmaya sıklıkla ihtiyacı olmasa da belli aralıklar ile taranması gerekir. Bu Guinea Pig Cinsi ise kalkık burun yapısı ile de diğer cinslerden kendini ayırmaktadır.

6- Texel Guinea Pig

Texel Guinea Pig
Texel Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri ve özellikleri arasında dış görünüşü ile en farklı olan türdür. Farklı olması birçok insanın dikkatini çekmektedir. Dış görünüşünün kıvırcık, uzun ve yumuşak bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça popülerdir. Ancak tüylerin ciddi bir şekilde bakımının yapılması ve sürekli olarak taranması gerekir. Düzenli bir şekilde bakım yapılmaması durumunda ise kıvırcık olan tüyler birbirine yapışır. Böyle bir durumda istenilemeyen kötü bir görüntü ortaya çıkar.

7- Crested Guinea Pig

Crested Guinea Pig
Crested Guinea Pig

Ginepig türleri arasında beyaz Crested Guinea Pig en az sahiplenilen ve beslenilen tür olarak bilinir. Tüyleri oldukça kısa ve düz bir yapıdadır. Bundan dolayı da fazla bir bakım gerektirmez. Hollanda Guinea Pig (Amerikan Guinea Pig) cinsi ile aynı özellikleri gösterir. Ancak bu türleri ayıran tek farklı özellik kafasının üzerinde bulunan beyaz tüyleridir. Karakter yapısı itibari ile kalabalık olan yerlerde daha az tedirgin olmakta ve kendini daha güvende hissetmektedir.

8- Himalayan Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri arasında en belirgin özellikleri bulunan cins Himalayan Guinea Pig‘tir. Bunun sebebi ise Siyam kedilere benzeyen bir dış görünüşe sahip olmalarıdır. Koyu renk ayak uçları, burun ve kulakları vardır. Gövde kısımları ise beyaz tüyler ile kaplıdır. Tüyleri kısa ve düz bir yapıdadır. Bundan dolayı da bakımları oldukça kolaydır. Çocuklu ailelerin rahatlıkla bakabilecekleri bir türdür. Ancak sıcak yerlerde bulunan kişiler için sahiplenilmesi önerilmez. Fakat onu diğer türlerinden ayıran ayak ucu ve diğer kahverengi alanların renklerinde açılmalar meydana gelir. Gözleri kırmızı bir özellik gösterse de kırmızı olmayan melezleştirilmiş cinsleri de bulunmaktadır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Guinea Pig Kafesi ve Kafes İçin Gerekenler Nelerdir?

9- Rex Guinea Pig

Rex Guinea Pig
Rex Guinea Pig

Guinea Pig türleri arasında bulunan Rex Guinea Pig cinsi kısa tüylere sahip ve diğer cinslere göre daha siyah bir dış görünüşe sahiptir. Memeli hayvanlarda nemden ve kürkü yıpranmalardan koruyacak katmanları vardır. Ancak bu cinste diğer memelilerde bulunan koruyucu katmanlar bulunmaz. Bu yüzden de tüylerin dokusu gözle görülür anlamda yün hissi verir. Diğer cinslerden onu ayıran en belirgin özelliği ise uzun ve düşük bir yapısı olan kulaklarıdır. Bununla birlikte de yün tüy yapısı ve tüylerinin çok sık olması ile ayırt edilir. Bu türün bakımı oldukça kolaydır.

10- Skinny Guinea Pig

Skinny Guinea Pig
Skinny Guinea Pig

Guinea Pig Cinsleri arasında en değişik özelliği bulunan ve diğer cinslere benzemeyen Skinny Guinea Pig Sfenks (Sphynx) Kedisi’ne benzer. Bundan dolayı da neredeyse hiç yok denecek kadar az tüyü vardır. Sadece ayak bölgesinde ve burnunun üstünde az yapı da tüyleri bulunmaktadır. Diğer Ginepig cinslerine göre birçok farklı özelliği mevcuttur. Bunlardan biri ise tüylerinin bulunmamasından dolayı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara oldukça açık bir yapısının olmasıdır.

Çok kolay bir şekilde hastalık kapma ihtimali olmasından dolayı bulunmuş olduğu kafesin sürekli olarak temizlenmesi ve temiz tutulması gerekir. Bununla birlikte de yaşadığı kafes daima sıcak ortamda bulunmalıdır. Cereyan alan ve soğuk olan yerlerde ise asla tutulmamalıdır. Bakımı bu yüzden oldukça zordur. Ufak bir dikkatsizlik bile hasta olmalarına sebebiyet verir. Bu yüzden de her aile için uygun yapıda olan bir tür değildir. Diğer Guinea Pig türleri arasında farklı gösterilmesinin bir diğer nedeni de laboratuar türü olmasıdır. Bundan dolayı da Türkiye de çok rastlanan bir cins değildir.

Sizler için bu yazımızda kolay beslenebilen hayvanlardan olan Guinea Pig Cinsleri hakkında bilgi verdik. Ginepig‘ler hakkındaki görüşlerinizi ve paylaşmak istediğiniz detayları bizlere yorumlara yazarak ulaştırabilirsiniz. Bir sonraki araştırmamızı istediğiniz konuyu ise bize yorumlar kısmında iletebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?