Ginepiglerin çıkardıkları her sesin bir anlamı vardır. Sahipleriyle bu sesler sayesinde iletişime geçmeye bayılırlar.

Guinea Pig (Ginepig) dostlarımız, tavşan ve farelere çok benzedikleri için sıklıkla karıştırılıyorlar. Aslında birbirlerinden çok farklıdırlar çünkü ginepigler diğer hayvanlara pek benzemezler. Onların kendilerine göre duruşu, bakımı, sesleri, iletişimleri, duyguları, insanlarla olan bağları, arkadaşlarıyla yakınlıkları, karakter ve fiziksel özellikleri vardır.

Sahiplerine çok düşkünlerdir ve her zaman temas edilmek isterler. Eğer yeterince ilgi göremezlerse, tehlike altındalarsa, bakımları düzgün yapılmazsa ve hoşlarına gitmeyen şeyler olunca bunu sesleriyle belli etmekten hiç çekinmezler. Çıkardıkları seslerin ne anlama geldiğini bildiğimizde ginepigleri daha iyi tanıyabiliriz.

Vhek-Vhek Sesi (Mutluluk, İletişim)

İnsanların çıkardıkları ıslık sesine çok benzer. Bu ses oldukça yüksek ve rahatsız edici bir tiz ses olduğu için kulağa ilginç gelir. Aslında bu sesi çıkardıklarında ne kadar heyecanlı ve mutlu olduklarını anlatmak isterler. Eğer ginepig dostunuza çok iyi bakıyorsanız ve beslenmesini onun istediği gibi yapıyorsanız bu sesi çok sık duyarsanız. Ayrıca evde başka ginepig varsa onun yanına gitmek için de bu sesi çıkarabilirler.

Guinea Pig Seslerinin Anlamları
Guinea Pig Seslerinin Anlamları

Hırıltı Sesi (Sahibini Sevme, Huzur)

Sevgiye çok aç oldukları için her daim kendilerini sevdirirler. Onları kucağınıza aldığınızda kediler gibi kaçmazlar, tam aksine size yakın olabilmek için fazlasıyla temas kurarlar. Kucağınıza geldiğinde veya sevdiğinizde hırıltı sesleri çıkarırlar. Bu sesin anlamı “seninle olmaktan çok mutluyum, lütfen beni sevmeye devam et” demektir. Eğer sürekli dostunuza sevgi gösteriyorsanız bu sese alışkınsınız demektir.

Çığlık Sesi (Endişe, Açı, Korku)

Ginepig dostlarımızın çığlık atması iyi değildir. Bu ses dikkate alınmalı ve sesin şiddetine göre veterinere danışılmalıdır. Yüksek sesle çığlık attıkları zaman aslında “bir şeyler yolunda gitmiyor” demek isterler. Acı çektiklerini, kendilerini iyi hissetmediklerini, güven duymadıklarını ve tehlike altında olduklarını söylemek isterler. Onun daha huzurlu bir ortamda yaşaması için evini, beslenmesini ve kendisini inceleyerek asıl sorunu bulmalısınız.

Ginepig Seslerinin Anlamı
Ginepig Seslerinin Anlamı

Gıcırdama Sesi (Kızgınlık, Saldırganlık)

Ginepigler her zaman sevilmeyi tercih ettikleri için insanları ısırmazlar. Yine de bu hiç ısırmayacakları anlamına gelmez! Eğer gıcırdama sesi çıkarıyorlarsa ve başlarını kaldırıyorlarsa her an saldıracaklarını belli ederler. Büyük ihtimalle sahipleri onları mutlu etmeyecekleri bir şeyler yapmışlardır veya bakımlarını aksatmışlardır. Bunun karşılığında yüksek gıcırdama sesi duyacaklar ve ısırığın tadına bakacaklardır!

Sızlanma Sesi

Gün boyu evlerinde durup uyumazlar. En az kediler kadar meraklı oldukları için dikkatlerini çeken her şeyin peşinden gitmek isterler. Eğer onların peşinden sahiplerinin geldiklerini görürlerse bunu oyuna çekerek mutlu olurlar. Sızlanma sesi çıkararak bu durumdan hem memnun olduklarını hem de fazla heyecanlandıkları için hoşlanmadıklarını belli ederler. Sürekli dostunuzla oyun oynuyorsanız bu sesi duyabilirsiniz.

Ginepig Sesi
Ginepig Sesi

Guruldama Sesi (Durumu Beğenmeme)

Evinizde birden fazla ginepig varsa bu sese alışıksınız demektir. Birbirleriyle huzurlu şekilde yaşasalar da bazen de üstünlüklerini göstermek için guruldama sesi çıkarırlar. Eğer evinizde bir tane ginepig varsa ve yine gurulduyorsa ona yaptığınız bir hareketi beğenmedikleri anlamına gelir. Bu ses diğerlerinden farklı olduğu için ilk başta çok şaşırabilir veya bir şey olduğunu zannederek endişe edebilirsiniz. ginepig arkadaşınızı üzmemeli ve huzuru sağlamalısınız.

Vikleme Sesi (Heyecanlanma, Yemek ve Oyun İsteği)

Çok yüksek olacak şekilde vikleme sesi çıkarırlar. Sanki bir şey olmuş gibi sürekli “vik vik vik vik vik vik” derler. Bu ses çok heyecanlandıklarını, yemek yeme veya oyun oynama zamanının saatlerinin geldikleri anlamına gelir. Arada sırada bu sesi çıkarması normal ama eğer dostunuzdan bu sesi çok duyuyorsanız onun istediği gibi ilgilenmiyor, oyunlar oynamıyor veya bakımlarını yapmıyorsunuz anlamına gelir.

Tıslama Sesi (Sinirlenme)

İnsanların alt ve üst dişlerini birbirlerini vurarak çıkardıkları sese çok benzerler. Ön dişlerini kullanarak veya dillerini damaklarına değdirerek tıslama sesi çıkarırlar. Ayrıca kafalarını sürekli aşağı yukarı oynatarak dikkat çekmeye çalışırlar. Bu ses kulağa çok tatlı ve şirin gibi gelse de aslında onların çok sinirlendiklerini ve agresifleştikleri anlamına gelir. Eğer bu sesi çok duyuyorsanız rahatsız olduğu bir şey var demektir.

Kuş Sesine Benzer Ötme Sesi (Duygu Değişimi, Bunalım)

Çıkardıkları ses kuş sesine o kadar benzer ki “acaba ginepig mi yoksa kuş sesi mi?” diye düşünebilirsiniz. Henüz bu sesin ne anlama geldiği bilinmiyor ama uzman kişiler tarafından birkaç iddia bulunuyor. Kısa zamanda eşlerinden ayrıldıklarında, arkadaşları gittiğinde, duygu değişimlerinde, stresli olduklarında, üzüldüklerinde veya uzun süre evlerinde kaldıkları için artık çıkmak istedikleri için bu sesi çıkarırlar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?