Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi80
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk60
Hayvanlarla Dostluk20
Yabancılarla Dostluk60
Eğitilebilirlik30
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı85
Sıcaklık Hassasiyeti90
Ses90
Bekçilik100

Maymunlara benzetildikleri için çok popüler olan Affenpinscher cinsleri, ülkemizde pek popüler olmasalar da diğer yerlerde çok ünlüler.

Affenpinscher cinslerinin görünüşleri, diğer köpeklere göre daha farklıdır. Yüzleri maymunlara benzerlik gösterdiği için ”maymun köpek” veya ”maymun terrier” isimleriyle tanınırlar. Fransa’da ise ”küçük bıyıklı şeytan” olarak hitap edilirler. Bazı insanlara göre oyuncak türündeki köpeklerin en eskisi olduklarına dair iddialar vardır.

Kökenleri tam olarak bilinmese de çoğu kişi tarafından Almanya’da meydana geldikleri söylenir. 15. yüzyıllarda Hollandalı bir ressam resimlerinde yoğun tüylü, bıyıklı ve kaba sakallı köpekler çizmiştir. Bu köpeklerin Affenpinscher cinslerinin ataları oldukları düşünülmüştür ama yine de kesin bilgi bulunmamaktadır.

17. yüzyıllarda fareleri ve diğer küçük canlıları avlayan köpeklerin sayısı yok denilecek kadar azdı. Affenpinscher cinsleri de 1600 yıllarında Almanya’da farelerden böceklere kadar tüm hayvanları avlamaları için kullanıldılar. İnsanların evlerini bu canlılardan korudukları için herkesin gözdesi oldular, özellikle kadınlar evlerine alıp yardımcı olarak çalıştırdılar.

Dış görünüşlerinden dolayı komik olan Affenpinscher cinsleri sadece avlamak için değil, insanlara arkadaş etmek ve soğuk havalarda yatakları ısıtmak için yardımcı olmuşlardır. Özellikle Almanya’nın Münih bölgesinde popülerlik seviyeleri çok arttı ve herkes tarafından tanındılar. 1902 yılında bu köpekler için kulüp oluşturuldu ve ırklarının standartları üzerine çalışmalar yapıldı.

1. Dünya Savaşı’nda tüm köpek cinslerinde oldukları gibi Affenpinscher köpeklerinin de nesilleri tehlike altında girdi. Amerika ve Almanya bu köpekleri koruma altına alır almaz nesilleri üzerine çalıştılar. 2013 yılında köpeklerin gösteri ödülünü Affenpinscher cinsi ”Joe” isimli köpek kazandıktan sonra Amerika başta olmak üzere tüm ülkelerde tekrar popülerlikleri başlamıştır.

Affenpinscher Özellikleri
Affenpinscher Özellikleri

Affenpinscher Özellikleri

Almanların ve Fransızların Affenpinscher cinsleri için söyledikleri lakaplar her ne kadar ilginç gelse de aslında dikkatli bakıldığında gerçekten de bıyıklı maymuna benzerlik gösteriyorlar. Akla direkt ”acaba maymunla mı çiftleştirildi?” soruları gelse de atalarıyla veya kökenleriyle alakalı tam olarak kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu cinslerin hem fiziksel hem de karakter özellikleri hakkındaki bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Almanya
  • Ortalama Boyutları: 23-32 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 4-6 kg
  • Renkler: Siyah, Gri, Koyu Gri, Kahverengi, Ten, Krem, Açık Kahverengi, Kızılımsı
  • Diğer Adı: Monkey Dog, Maymun Köpek, Maymun Terrier, Küçük Bıyıklı Şeytan

Karakter Özellikleri

Eğlenceli ve komik özellikleriyle ön planda olan Affenpinscher cinsleri herkes tarafından çok seviliyorlar. Günümüzde Türkiye’de pek olmasa da diğer ülkelerde sahiplenme sayıları oldukça fazladır. Hayatlarındaki amaçlarından birisi, insanları komiklik yaparak eğlendirmek ve vakit geçirmelerini sağlamaktır. Bazen de yaramazlık yaparak insanları yorabilirler ve peşlerinde koşturulmasına bayılırlar.

Küçük olduklarına bakmayın, aslında onların kocaman cesaretleri vardır! Kendilerinden büyük hayvanlara kafa tutabilirler ve tartışmaya girebilirler. Çoğu zaman dayak yedikleri için asla yalnız dışarıya çıkmalarına izin verilmemelidir. Bahçe veya evin dışarısında yaşamamalılar, çünkü fazla havladıkları için diğer köpekler bunu tehdit olarak algılayarak saldırabilirler.

Ailelerine ve evlerine çok düşkün oldukları için koruma seviyeleri yüksektir. Aile fertlerini tehlike altında hissettiklerinde çok hızlı bir şekilde yanlarına koşarlar ve onları korumaya çalışırlar. Affenpinscher cinslerin sinirlendiklerinde sakinleştirmek çok zor olduğu gibi sahiplerinin başlarına bir şey gelmediğine inandırmak da bayağı zaman alabilir.

Yabancı hayvanlarla ve insanlarla orta derece anlaşabilirler ama çocuklarla pek iletişim kuramazlar. Çocuklara karşı sabırları iyi olmadıkları için çocuklu ailelerin Affenpinscher cinslerini sahiplenmeleri pek önerilmez. Yavruluk dönemlerinde sahiplenilip, iyi ve doğru eğitim verildiği takdirde bir yetişkin tarafından gözlemlenerek çocuklarla aynı ortamda durabilirler.

Affenpinscher Cinsi
Affenpinscher Cinsi

Fiziksel Özellikleri

Küçük ve kare boyutlara sahiptirler. Oyuncak ve süs köpeği kategorisinde yer aldıkları için çok sevimli dış görünümleri vardır. Ortalama 23-32 cm boyuta, 4-6 kg kadar da ağırlığa sahiptirler. Bacakları yere yakındır ve her yürüyüşlerinde vücutlarının kare olduklarını belli ederler. Kuyrukları kısa, sivri ve diğerlerine göre daha incedir. Genellikle kuyruklarını dik tutarlar ama bazen bacaklarının arasına alarak gezerler.

Yuvarlak ve boncuk gibi gözlere sahiptirler. Burun bölgeleri dışa doğru çıkıktır ve oldukça belirgindir. Yüz kısımlarında çok yoğun tüyler vardır ve dudaklarının üstünde upuzun bıyıkları vardır. Gözlerinin üstünde de sanki kaşları varmış gibi uzun tüyler vardır. Sanki gözleri ve burunları yüzlerine sonradan eklenilmiş gibi dururlar. Dikkatli bakıldığında gerçekten de maymunlara benzedikleri fark edilir.

Yoğun, kabarık, sert, kalın, orta uzunlukta tüyleri olmalarına rağmen kürkleri tek katmanlıdır. Kalça ve sırt bölgelerinde tüyler daha azdır ama kafa, göğüs ve boyun kısımlarındaki tüyleri daha yoğundur. Affenpinscher cinslerinin yüzlerinde ve kafalarında ne kadar çok tüy varsa, maymunlara daha çok benzetildikleri söylenir. Genellikle siyah, gri, kahverengi, ten, krem, gümüş, açık ve koyu tonlarda tüy renkleri vardır.

Affenpinscher Bakımı

Kabarık ve sert tüylerinin düzgün görünmesi için yoğun bakıma ihtiyaçları vardır. Tüyleri hızlıca dolaştıkları için ilk önce el yardımıyla açılmalıdır. Eğer zorluk çekiliyorsa uygun tüy spreyi sıkılarak önce tüyler yumuşamalı, sonra açılmalıdır. Haftada 2-3 kez köpek tarağıyla fırçalanmalı ve ardından nemli bezle silinmelidir. Pek tüy dökmezler, sadece mevsimsel zamanlarda normal olarak yoğun tüy dökülmeleri yaşanabilir.

Kafalarında bulunan yoğun tüyler ve bıyıkları geriye doğru yumuşak tarakla taranmalıdır. Tüylerinin gözlerinin üzerine düşüp de görüşlerini engellememesi için özellikle göz kenarlarındaki tüyler düzenli olarak kesilmelidir. Tüyleri yavaş uzadıkları için çok sık tıraş olmalarına gerek yoktur, 3 ayda bir pet kuaförüne giderek tüy bakımları yaptırılabilir. Düzenli olarak tırnak kesimi, göz, kulak, ağız-diş bakımlarını yapmalı ve uygun solüsyonlarla temizlenmelidir.

Affenpinscher Köpek
Affenpinscher Köpek

Affenpinscher Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı ve genetik hastalıkları olmadıkları bilinir. Sıcak ve soğuk havalara karşı hassasiyetleri vardır. Sıcaklardan bunaldıkları zaman terleyemezler ve nefes nefese kalarak solunum güçlüğü yaşarlar. Sıcak havalarda serinlemeleri için gölge ve ferah yerlerde durmalıdırlar. Her zaman yanlarında soğuk su olmalıdır, bunaldıklarında soğuk su sayesinde rahatlayarak nefes alabilirler.

Affenpinscher cinslerinin tüyleri tek katmanlı oldukları için soğuk havalarda sıcak yerlerde durmalılar ve üzerlerine bir şey giydirilerek (yağmurluk, süveter, kazak, mont vb.) dışarı çıkarılmalıdırlar. Düzenli olarak detaylı veteriner muayenesinden geçip, tüm aşılarını olduklarından sonra herhangi bir sorun olmayacaktır.

Affenpinscher Egzersizi

Küçük olmalarına rağmen enerjileri harika denilecek kadar yüksektir. Günlük 1.5-2 km hafif tempolu yürüyüşler ve 1-1.5 saat kadar da aktiviteler yapılabilir. Bahçede oynamak, tırmanmak, zıplamak, kazmak, koşmak, nesne yakalama, kovalama, saklambaç vb. gibi oyunlar oynatılarak egzersiz ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.

Havalara karşı hassasiyetleri olduklarından yaz aylarında egzersiz akşam saatleri tercih edilmelidir. Kış aylarında ise mutlaka kıyafet giydirilerek egzersiz yaptırılmalıdır. Avcı köpekler oldukları için dışarı asla tasmasız çıkmamalıdırlar. Aniden büyük ve küçük canlıların peşlerinden koşarak onları avlamaya çalışacakları için gözden kaybolabilirler.

Affenpinscher Eğitilebilir mi?

Bu cinsler çabuk sıkıldıkları için eğitimlerden bunalarak kafalarına göre bağımsız takılabilirler. Her ne kadar sahiplerine ve evlerine düşkün olsalar da kimse onlara zorla bir şey yaptıramayacaklarını belli ederler. Ayrıca inatçı yapıları da oldukları için çoğu zaman eğitimlere karşı çıkarak ortamdan kaçmaya çalışabilirler. Mutlaka yavru Affenpinscher cinsi sahiplenilmeli ve daha küçükken eğitim dersleri verilmeye başlanmalıdır.

Temel komutlar verildikten sonra yabancı insanlara ve hayvanlara karşı iletişimlerinin daha iyi olması için çaba gösterilmelidir. Genel olarak eğitilmeleri zor olduklarından bu süreçte epey zorlanılabilir, hatta anlaşmazlıklar çıkabilir. Affenpinscher cinsi sahiplendiyseniz aranızın iyi olması, fiziksel ve psikolojik sağlıkları için uzman köpek yetiştiricisinden yardım alarak kısa sürede eğitilmelerini sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?