Siyah tüy renklerine sahip olan köpekleri görünce, siyahın tonlarının ne kadar çok yakıştığını fark edebilirsiniz.

Her köpek cinsinin tüy renkleri birbirinden farklı olsa da bazılarını sahip oldukları tek tüy renklerinden tanıyabiliriz. Genetik olarak atalarından gelen bir tane tüy rengi vardır ve eğer farklı cinsle çiftleştirilmezlerse ömür boyu aynı tüy rengiyle nesillerine devam edebilirler. Tam tersi atalarından gelen bu özellikleri farklı cinslerle kaybederlerse, beklenmedikleri tüy renkleriyle ortaya çıkabilirler. Bu yazımızda en çok tanınan birbirinden asil siyah köpek cinslerini tanıttık.

1. Alman Kurdu

Alman Kurdu Cinsi
Alman Kurdu Cinsi

Diğer köpekler arasından en aktif ve hareketli olan Alman Kurtları, siyah tüyleriyle çok asil görünüme sahiptirler. Koku alma kabiliyetleri çok güçlü oldukları için polis, bekçi, arama kurtarma gibi ekiplerde yardımcı personel olarak çalışırlar. Çok zeki oldukları için kolaylıkla eğitilebilirler ve sahiplerinden gelen komutları her daim dikkate alırlar.

Siyah tüylerinin daha parlak ve bakımlı görünmeleri için haftada 2 kez taranmalıdırlar. Alman Kurtları da bakımları çok sevdikleri için siz tüylerini tararken hiç seslerini çıkartmazlar, aksine çok hoşlarına gider. Alman Kurtları hareket etmeyi çok severler eğer uzun süre egzersiz yaptırılmazsa bilinçsizce etrafı kazarlar ve eşyaları dağıtabilirler.

2. Boxer

Boxer Cinsi
Boxer Cinsi

Diğer adlarıyla ”Boksör” diye hitap edilirler ve tam da söylenildiği gibi görünümleri vardır. Genellikle kahverengi-beyaz tüy renklerine sahip olurlar ama tamamen siyah tüy renkleri olan Boxer cinsleri de bulunur. Yüzleri orta boyuttadır ama kulakları büyük oldukları için çok tatlı görünümleri vardır.

Uzun bacaklarıyla çok hızlı koşabilirler ve kendi yüksekliğinin birkaç katına kadar zıplayabilirler. Sahiplerine çok düşkün oldukları için onları her daim korumak isterler ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde içlerinden canavar çıkmış gibi koşarlar. Fazlasıyla hareketli yapıları oldukları için sakin kalmayı pek sevmezler ve yorulana kadar çeşitli oyunlar oynamak isterler.

3. Labrador Retriever

Labrador Retriever Cinsi
Labrador Retriever Cinsi

Su için yaratılmışlardır desek hiç de abartmış olmayız. Onları suyun içine koyduğunuzda asla kaçmazlar ve sıkılana kadar yüzebilirler. Eski balıkçılar oltalarla balık tutmak yerine Labrador Retrieveleri suyun içine koyarlardı ve balıkları yakalayıp onlara getirmelerini sağlarlardı.

Ayrıca çok iyi koşucu oldukları için 4-5 saniye içerisinde yaklaşık olarak 25 km kadar hıza ulaşabilirler. Tıpkı Alman Kurtları gibi ekiplerde yardımcı olmak için kullanılırlar ve çok zeki yapılara sahip olduklarından rehber köpek olarak da bilinirler. Siyah tüyleriyle çok dikkat çektikleri için daha da bakımlı görünmeleri adına düzenli olarak tüy rutinlerinin yapılmaları gerekir.

4. İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı Cinsi
İtalyan Tazısı Cinsi

Uzun bacakları ve siyah tüyleri sayesinde asil görünümleri olan İtalyan Tazılar, günümüzde hala avlanmak için kullanılıyor. Hareket eden şeyleri gördüklerinde kovalamaya başlarlar, hatta bacaklarının da uzun olmaları sayesinde kovaladıkları arabaları geçebilirler ve önlerini kesebilirler. Bu gibi olumsuz durumları engellemek için dışarıya çıkartılırken mutlaka tasma takılmalıdır.

Eğitilmeye bir şartla açıktırlar; karşılığında mutlaka bir şey isterler! Eğer İtalyan Tazılarına bir şey öğretmek istiyorsanız öncesinde en çok sevdiği ödül mamasını göstermeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda ilgiyi çok sevdikleri için sahiplerinden sürekli güzel iltifatlar ve motive edici cümleler duymak isterler.

5. İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel Cinsi
İngiliz Cocker Spaniel Cinsi

Uzun kulaklarıyla tanınan İngiliz Cocker Spaniller, sarı tüy renklerine sahip oldukları bilinse de aslında siyah olanları da bulunmaktadır. Yabancı hayvanları gördüklerinde hiç tereddütlü davranmazlar, tam tersi direkt yanlarına giderek iletişim kurmaya çalışırlar. Aynı şey yabancı insanlar içinde geçerlidir, hatta onlardan sevgi görmek için birtakım şaklabanlıklar yapabilirler.

Yavruluk dönemlerinde mutlaka verilmesi gereken ilk komut ”dur” işaretidir. Fazlasıyla hareketli oldukları için nerede durup durmayacaklarını çok iyi bilmeliler. Eğitilmeleri çok kolaydır, fakat onlara karşı dominant yaklaşırsanız bunu hiç sevmezler ve inat olsun diye dediklerinizin tam tersini yapabilirler.

6. Doberman

Doberman Cinsi Köpek
Doberman Cinsi Köpek

Simsiyah tüylere sahip olan Dobermanlar, yaşadıkları ortamdaki aile bireylerini çok severler. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde fazlasıyla agresif olabilirler ama tanıdıkları insanlara karşı böyle davranmazlar. Yalnız kalmaktan nefret ederler, bunun yerine sahipleriyle birlikte vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Fazlasıyla hareketli yapıları oldukları için egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Basit oyunlar oynamak yerine koşu, yürüyüş yapmayı ve hazırlanmış parkurlarda zaman geçirmeyi daha çok severler. Her ihtimale karşı dışarı çıkartmadan önce mutlaka güvenli olan tasma çeşitlerini kullanmayı ihmal etmeyiniz.

7. Affenpinscher

Affenpinscher Cinsi
Affenpinscher Cinsi

Zeytin gibi gözleri, minik burunları ve küçücük kafalarıyla aşırı tatlı görünümleri olan Affenpinscherler, siyah tüyleriyle de çok popülerlerdir. Eski zamanlarda tarlalardaki böcekleri, fareleri ve tavşanları avlamak için kullanılmıştır, fakat daha sonra herkes tarafından ilgi görülmeye başladıklarında insanlar tarafından sahiplenilmeye başlandılar.

Artistlik olsun diye kendinden büyük köpeklere havlarlar, hatta bununla yetinmeyip üstlerine doğru koşarak saldırmaya başlayabilirler. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için dışarıya çıkarılmadan önce mutlaka tasma takılmalı ve insanların pek bulunmadığı yerlerde gezdirilmelidir. Parkta oynamayı çok sevdikleri için arada sırada salıncakla sallanmaya, kaydıraktan kaymaya ve saklambaç oynamaya bayılırlar. Ne de olsa çocuk sayılırlar 😻

8. Dakhund

Dakhund Cinsi
Dakhund Cinsi

Halk arasında sosis köpek diye bilinirler ve görünüşleri de bir hayli komiktir. Hatırlarsanız Tom ve Jerry çizgi filminde bu iki kahraman kendilerinden büyük besinleri yediklerinde onların şeklini alırlardı, aynı Dakhund cinslerinin vücutlarını da böyledir. Siyah ve kısa tüylere sahip oldukları için tıpkı oyuncak peluş köpeklere benzeseler de aşırı hareketli özellikleri vardır.

Çok iyi avcılar oldukları için gözlerine kestirdikleri her küçük canlıyı avlamak için tüm stratejileri kullanabilirler. Özellikle bahçe ortamında yaşıyorsa bitki veya çiçek ekmemenizi öneririz, çünkü Dakhundlar kazmayı çok sevdikleri için sürekli toprakla oynamak isteyeceklerdir ve yasak koyulduğunda buna karşı çıkarak havlayabilirler.

9. Chihuahua

Chihuahua Cinsi Köpek
Chihuahua Cinsi Köpek

Diğer adlarıyla Şivava olarak bilinirler ve dünya çapında oldukça popülerlerdir. Genellikle sarı, beyaz ve kahverengi tüy renkleri oldukları bilinse de aslında siyah tüylere sahip olan Chihuahualarda bulunmaktadır. Tıpkı bebekler gibi hareketleri vardır ve sahiplerinden her zaman yoğun ilgi görmeyi çok severler.

Sahip oldukları eşyaları benimser ve aile fertleri dahil olmak üzere kimsenin dokunmasını istemezler. Aksi halde minik ve sivri dişlerini göstererek karşılarındaki insanı korkutmaya çalışırlar. Onların küçük olduklarına sakın aldanmayın, kendilerinden büyük hayvanları gördüklerinde saldırmaya çalışsalar da çoğu zaman dayak yerler 😺

10. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Cinsi Köpek
Pomeranian Boo Cinsi Köpek

En tatlı süs köpeklerinden biri olan Pomeranian Boolar, siyah tüylere sahip olabilirler. Üçgen-dik kulakları, büyük gözleri ve geniş burun yapılarıyla çok tatlı görünümleri vardır. Yabancılardan hiç hoşlanmazlar ve yaşadıkları ortama girdiklerini görünce aniden agresifleşebilirler ve minik dişlerini göstererek korkutmaya çalışırlar.

Küçük olduklarından mı bilinmez ama hiç bitmeyen enerjileri vardır. Kolay kolay yorulmadıkları için sürekli sahipleriyle beraber oyun oynamak isterler ve günlük olarak dışarıda yürüyüş yapmayı severler. Yabancı hayvanları pek sevmezler ama alıştıkları zaman çok iyi arkadaş olabilirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?