Upuzun tüylere sahip köpekleri gördüğünüzde okşamak isteyecekseniz. Bu yazımızda birbirinden güzel uzun tüylü köpek cinslerini açıkladık.

Bazı köpeklerin tüyleri yaradılışları gereği ip gibi upuzun olur. Tüyleri çok uzun oldukları için fazlasıyla tüy dökerler ve her daim tüy kalitesinin yüksek olması için haftada en az iki kere taranması gerekmektedir. Aksi halde tüyleri bakımsız görünür ve köpeğin kendini rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Uzun tüylü dostlarımızın bakımları ne kadar zor ve uğraştırıcı olsalar da gerçekten kendine güvenen köpek sahipleri için hiç de zor olmaz. Uzun tüylere sahip olan köpeklerin görünümleri birbirinden güzel ve tatlı oldukları için onları gördükten sonra sahiplenmek isteyeceğinizden eminiz. Meraklıları için en uzun tüylü köpek cinslerini araştırdık.

1. Afgan Tazısı

Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Güzellikleriyle dünya çapında popüler olan Afgan Tazıları, dünyanın en uzun tüylere sahip olan köpek cinslerinden birisidir. Tıpkı insan saçı gibi kafalarından boyun kısmına kadar uzun saçları vardır ve düzenli olarak tarandıkları zaman ipeksi görünüme sahip olurlar. Sırt bölgesinden, patilerinin alt kısmına kadar uzun tüyleri vardır bu özelliklerinden dolayı diğer köpeklere göre fazlasıyla tüy dökebilirler.

Her ne kadar kibar ve sıcakkanlı köpekmiş gibi görünseler de aslında insanlara ve hayvanlara karşı çok mesafeli davranırlar. Özgürlüklerine düşkün oldukları için kafalarına göre bağımsız takılmayı severler ve eğitim seviyeleri de düşüktür. Afgan Tazıları küçük şeylerden mutlu olurlar; günde iki kere tüylerini taranması ve okşanması onların çok hoşlarına gidecekleri için derin bir uykuya dalabilirler.

2. Komondor (Macar Çoban Köpeği)

Komondor (Macar Çoban Köpeği)
Komondor (Macar Çoban Köpeği)

Görünümleri nedeniyle paspasa benzeyen Komondorlar, çok kolay bir şekilde kamufle olabilirler. Yattıkları zaman sanki ip yığınıymış gibi göründükleri için çoğu kişi fark etmez ve aniden hareket ederek karşısındakileri şaşırtabilirler. Komondorların tüyleri ip gibi kalın ve sık oldukları için fırçalanmazlar, tüyleri birbirine dolaşmasın diye geniş tarak ile düzenli taranmalıdır.

Sahiplerine çok düşkünlerdir ve onu korumak için ne pahasına olursa olsun tüm korkusuzluğunu gösterebilirler. Özellikle yaşadıkları ortama yabancı hayvan veya insan girdiğinde aniden agresifleşebilirler ve sahiplerine zarar vereceğini düşünerek kovalayabilirler. Doğru bir eğitim verilerek canlıları koşturmalarını ve kamufle olarak korkutma gibi huylarını yapmamaları sağlanabilir.

3. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Uzun ve yumuşak tüy yapısıyla tüm dikkatleri üzerlerine çeken Yorkshire, sanılanın aksine çok az tüy döker. Doğru tarak çeşidiyle tüyleri tarandığı zaman tüy dökümü neredeyse tamamen engellenebilir ve daha bakımlı tüylere sahip olabilir. Vücudunda ne kadar tüy varsa kafa ve yüz bölgesinde de aynı yoğunlukta tüyler bulunur. Hatta bazı Yorkshire sahipleri, yüz kısımlarında bulunan tüyleri kestirmemek için tokayla bağlayıp gözlerinin önüne gelmesini engelliyorlar.

Boylarının küçük olduğuna aldanmayın, kendinden büyük köpeklere korkusuzca havlarlar. Yabancı insan gördüklerinde şüpheli bakışlarla süzerler ve sahibinin hareketlerini incelerler. Sahibini tehdit altındaymış gibi hissederlerse hemen agresifleşebilirler ve üşenmeden koşturmaya başlarlar. Bu özelliklerinden dolayı başını belaya sokabilecekleri için dışarıya tasmasız çıkarılmamalıdır.

4. Shih Tzu

Shih Tzu
Shih Tzu

Tam bir prenses köpekleri olan Shih Tzu’lar, upuzun tüylere sahip olmalarına rağmen küçük süs köpekleridir. Tüylerine günlük olarak düzenli bakım yapılmalı ve taranmalıdır. Diğer köpeklere göre daha fazla tüy döktükleri için yapılan bakımlarla bir miktar engellenebilir. Yürüdüğü zaman sanki üzerinde ip yığıntısı varmış gibi dururlar ve birçok insan tarafından ilk bakışta köpek olduğu fark edilmez.

Sahibine karşı çok sevgi gösterirler, fakat çocuklarla aynı ortamda bırakılmaması önerilir. Sabır seviyeleri düşük olduğu için ister istemez ısırma gibi eylemlerde bulunabilirler. Shih Tzu’nun en çok sevdiği şey; tüylerinin yavaş hareketlerle taranması ve kestirilmesidir. Bu işlemler yapılırken aşırı sakin dururlar ve hoşlarına gideceği için sahibine hiç zorluk çıkartmadan bitmesini beklerler.

5. Pekinez

Pekinez
Pekinez

Kökenleri çok eskiye dayanır ve dünya çapında popüler oldukları için herkes tarafından bilinirler. Basık burunlarıyla, boncuk gözleriyle ve upuzun tüyleriyle aşırı tatlı görünümleri vardır. Tıpkı oyuncak köpeklere benzerler ve hiç hareket etmeden durursa, insanlar oyuncak mı yoksa gerçek mi diye ayırt edemezler. Pekinez’ler hiç yerinde durmazlar, dolayısıyla uzun tüyleri birbirlerine yapışabilir veya dolaşabilir. Bunu önlemek için her gün tüyleri taranmalı ve kalitesinin düşmesi engellenmelidir.

Durup dururken havlamayı çok sevdikleri için diğer köpeklere göre daha gürültücülerdir. Her daim ilgi, sevgi beklerler ve sahibinden yeterince eylem göremediklerinde etraftı dağıtabilirler. Onu sakinleştirmek için tüylerini okşamak, yürüyüşe çıkarmak veya güzel kelimeler söylemek yeterli olacaktır. Küçük olmalarına rağmen enerjileri çok fazladır ve bütün gün oyun oynasalar bile asla yorulmazlar.

6. Havanese

Havanese
Havanese

Hafif dalgalı ve uzun tüyleriyle herkesi kendilerine aşık eden Havanese’ler, görünümleri nedeniyle tıpkı bebeklere benzerler. Çok masumane yüzleri vardır ve boncuk gözleriyle sanki sahibinden bir şey istermiş gibi bakarlar. Tüyleri düzenli olarak taranmalı, aksi takdirde birbirine dolaşacakları için tüy kalitesi düşebilir. Eğer genel tüyleri kesilmezse, mutlaka göz kısımlarındaki tüyler kesilmeli ve görüş alanı engellenmemelidir.

Çok iyi aile köpeğidir ve sahiplerine aşık oldukları kadar kendilerini de çok severler. Ses tonlarını çok sevdikleri için sürekli havlarlar ve bu çok hoşlarına gider. Koruma içgüdüleri düşük olmalarına rağmen bekçilik yapabilirler ve havlamalarıyla insanları ürkütebilirler. Karakterleri ve bakımı çok kolay oldukları için ilk kez köpek sahibi olacak kişilere uygundurlar.

7. Pomeranian Boo

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Uzun tüylü köpek cinslerinde yer aldıkları için çok şanslıyız, çünkü upuzun tüylerine rağmen çok az seviyede tüy dökerler. Peluş oyuncaklar gibi görünümleri vardır ve tam bir insan canlısı oldukları için herkese kendilerini sevdirmeye bayılırlar. Sürekli ağızları açık dolaştıkları için sanki gülüyormuş gibi yüz ifadeleri vardır ve bu özelliklerinden dolayı herkes tarafından çok popülerdir.

Tüylerinin taranması çok hoşlarına gittikleri için sahibine tarağını gösterir ve yanına getirir. Taranırken hiç kıpırdamazlar, çünkü bu hareket onları rahatlattığı için diğer köpekler gibi zorluk çıkarmazlar. Yalnız kalmaktan korktukları için sürekli sahibinin peşinden giderler ve gitmelerine izin vermezler. Sahibiyle oyun oynamayı çok severler ve özellikle atılan nesneyi geri getirdiklerinde çok mutlu olurlar.

8. Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği
Bernese Dağ Köpeği

Yumuşak ve uzun tüyleri sayesinde soğuk havalara karşı son derece dayanıklı yapıları vardır. Bacaklarında tüy yoğunluğu fazla olduğu için sanki kıyafet giymiş gibi dururlar. Tüylerinin kalitesinin daha çok artması için fırçalanmaya ve kırpılmasına özen gösterilmelidir. Çok tatlı görünümlerine rağmen herhangi bir tehdit hissettiklerinde ailesini korumak pahasına içlerinden canavar çıkarabilirler.

Sahibiyle yürüyüşe çıkmaya bayılırlar ve adından da anlaşıldığı gibi yüksek yerlere tırmanmayı çok severler. Dikkatli oldukları için en ufak sesleri duyabilirler ve nereden geldiğini bulmak için heyecanlanabilirler. Sahibinden memnuniyet ve olumlu kelimeler duymak için komutları yerine getirmeye çalışırlar. Şımarmaya elverişli yapıları oldukları için eğitim dersleri son derece kararlı ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?