Yüzyıllardır yaşam süren çoban köpekleri birbirinden farklı türlere ayrılmaktadır. En bilindik ve popüler Çoban Köpeği cinsleri nelerdir biliyor musunuz?

İnsanlar tarafından uzun yıllardır sürü korumacılığı ve bekçilik görevleri için yetiştirilen Çoban Köpekleri, dünyaca popüler köpekler içerisindedir. Çoban Köpeği cinsleri genel olarak; eğitilebilir, güçlü, çoğu iklim koşuluna dayanıklı ve korumacı özelliklerinden ötürü tercih edilmektedir. Bu yazımızda birbirinden farklı özelliklere sahip olan Çoban Köpeği türlerini ve cinslerini sizler için derledik. Sizlerde en meşhur ve hünerli olan çoban köpeklerini merak ediyorsanız, buyurunuz yazımız sizlerle.

1- Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Çöpeği bir diğer ismi ile Alman Kurdu olarak adlandırılan bu köpek cinsi, sadık ve güvenilir bir dost olarak uzun yıllar boyunca üretilmeye çalışılmış olan bir ırktır. Bu köpek ırkı üretildikten sonra Alman polis teşkilatının önemli bir görevini üstlenmeye başlamıştır. Alman Çoban Köpekleri, bu sebeple güçlü ve kuvvetli olarak anılmakta ve dünyaca ünlü köpekler arasında yerini ayırarak popülaritesini artırmaktadır.

Alman Çoban Köpeği’nin karakteristik kişiliği ve özellikleri ise; genel olarak sadık ve güvenilirdir. köpeğe bakmak isteyenler için istihbarat ajanı olarak görev yapmaktadırlar. Herhangi bir tehlike anında hemen sahibine haber vererek temkinli hareket etmesiyle meşhurdur. Bu nedenle eğitilebilir olması, en dikkat çekici özellikleri arasındadır. İşitme engeli bulunan insanları uyandırmak, hissettiği tehlikelere karşı sahibini hemen uyarmak ve önlem almak gibi çeşitli hünerleri vardır.

Sevimli oldukları kadar saldırgan da değillerdir. Yalnızca sahiplerine karşı bağımlılıkları yüksek olduğu için yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve görmezden gelindiğinde tepki verebilirler. Alman Çoban Köpeği cinsi görünüm olarak, sert iklimlerde yetişmiş ve yaşamış olduğundan ötürü, tüy yapısı oldukça kalındır. Alman kurtları, genellikle orta uzunlukta ve siyah-krem-siyah-gümüş tonlarında olabilen bir hayvan cinsidir. Dişiler 30 kg, erkekler ise 40 kg oranlarında vücut ağırlığa sahiplerdir.

2- Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği
Kafkas Çoban Köpeği

Kafkasya’da yaşam sürdüren nadir ve dünyaca popüler bir köpek cinsidir. Kafkas dağlarının Çerkez beldesinde fazlasıyla bulunmaktadır. Çobanlık görevi gören bu köpek cinsi; Kars, Erzurum ve Ağrı illerinde yetiştirilme oranı daha fazladır. Bunun nedenleri arasında soğuk iklim koşullarına karşı dayanıklı, dağlı veya engebeli alanlara uyum sağlayabilen hünerleri olmasıdır.

Kafkas Çoban Köpeği’nin özellikleri arasında en yaygın olanı güçlü yapıları ve koruyucu özellikleri ile ideal bir köpek cinsine sahip olmasıdır. Tehlikelere karşı biraz hırçın hareket eden, vahşi bir görünüme sahip olsalar da gayet usludurlar. Ancak onu sahiplenmek isteyenlere karşı anlayışlı olmayabilir.

Kafkas Çoban Köpeği genellikle liderlik vasfını taşıyabilen ve iyi bir eğitici olarak onla ilgilenen kişilerle bağ kurar. Genel olarak inatçı ve biraz hırçın oldukları için onları eğitirken sabırlı olmanız gerekecektir. Kafkas Çoban Köpeği görünüm olarak ise, kafa yapıları fazlasıyla büyük ve siyah renktedir. Ağızları, çene yapıları büyük ve dişleri ise keskindir. Tüyleri kabarık ve karışık bir görünüme sahiptir. İri pençeli ve oldukça kuvvetli bir vücut yapıları vardır.

3- Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği Cinsi
Anadolu Çoban Köpeği Cinsi

Çoban köpeği türleri arasında bir diğer meşhur olan Anadolu çoban köpeği, mastif türünde ve dünyaca tanınan bir köpek cinsidir. İri ve kuvvetli olmaları ile bilinen bu çoban köpekleri, hayvan sürülerini ve sahiplerini olası tüm tehlikelerden koruyabilir yapılarından dolayı meşhurdurlar. Sadakatli ve güvenilir özellikleri ile Anadolu çoban köpekleri dayanıklıdır ve sürekli tercih edilen önemli bir cinstir.

Görünüş olarak, farklı renklerde olabilen vahşi-ürkütücü bir dış görünüşleri vardır. Ancak ev ortamında bile yetiştirilerek uysal bir şekilde size bağlılık duyabilirler. Herhangi bir tehdit hissetmedikleri sürece gayet sakin ve saygılı özellikleri bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isteyenler ve merak edenler, “En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi” yazımızı inceleyebilirler.

4- Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği
Avustralya Çoban Köpeği

Adı Avustralya olarak geçse de ABD kökenli bir cinstir. Çok güçlü ve eğitilebilir olduğu için oldukça popüler bir köpek cinsidir. Özellikle de ortalama yaşam süresi uzun ve koruyabilir olması bu köpeği daha da meşhur kılmaktadır.  Farklı bir kişiliğe sahip olan Avustralya Çoban Köpeği, zaman zaman etrafındaki insanlara karşı bir lider olma ve üstünlük kurma gibi özellikleri barındırdığı için ilk defa köpek sahiplenecek kişilere tavsiye edilmemektedir.

Saygılı ve sadık karakterlerini barındırır ve herhangi bir tehlikeye karşı sahibini hemen uyarır. Sesi fazlasıyla yüksektir ve bir yabancıyla karşılaştığında yüksek sesle havlamaya başlarlar. Avustralya Çoban Köpeğini dost edinmek isteyenler, erken yaşlardan itibaren  insanlarla geçirebileceği ortamlarda bulundurulmalıdır. Aksi takdirde sosyalleşemeyen köpeklerin agresifliği ve hırçınlığı artabilir.

5- İran Çoban Köpeği

İran Çoban Köpeği, bir diğer ismiyle Sarabi Mastiff, İran’ın Sarab beldesine özgü bir hayvandır. Çok eskilerden beridir yaşam süren bu köpek cinsi, hem sıcak iklim koşullarında hem de soğuk iklim koşullarında zorluğa dayanabilen bir sürü koruyucu köpeğidir. Özellikle koruyucu özelliği bulunan bu köpek, sahibine karşı oldukça nazik ve saygılı ancak yabancılara karşı agresif olabilmektedir.

Bekçi köpeği olarak da anılan İran Çoban Köpeği, başka köpeklerle aynı ortamda olmaktan pek hazzetmez. Genel olarak agresif bir karaktere sahip olsa da gün içerisinde yürüyüşlere çıkarılmalı ve enerjisini atmaya yardımcı olunmalıdır. Böylelikle İran Köpeği sakin kalmaktadır.

6- Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği
Shetland Çoban Köpeği

Çok eskiden beridir yaşam süren Shetland Çoban Köpeğine, İlk olarak İskoçya’da rastlanmıştır. Dünyaca popülerliği ile tanınan İskoç Çoban Köpeği, uysal bir karaktere sahiptir. Uysal olmaları, eğitilme şekillerine bağlı da değişebilmektedir.  Genel olarak eğitilebilir bir köpek cinsi olduğu için daha yavruyken uysal yetiştirilmesine dikkat edilmelidir.

İskoçyalı Çoban Köpeğini, meşhur kılan ve tercih edilmesinde ön plana çıkan nokta, ılıman iklim koşullarına uyum sağlamasıdır. Diğer çoban köpekleri türlerine göre Shetland Çoban Köpeği, ev ortamında yetiştirilmeye daha uygun bir köpek cinsidir. Zeki, saygılı ve anlaşılabilir bir köpek cinsi olduğu için eğitilme ve itaat seviyeleri ağır basmaktadır. Farklı hayvan sürülerinde yardımcı görev alabilen bu köpekler, ev içi aile ortamına da uyum sağlayabiliyorlar.

7- Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği
Belçika Çoban Köpeği

Belçika Kurdu olarak da adlandırılan bu köpek türünün dünyaca tanınmasına neden olan güçlü kas yapısıyla bilinmektedir. Dış görünüş olarak alman kurdunu anımsatır. En çok tercih edilmesindeki etkenler arasında koruyucu özelliğinin fazla gelişmiş olması yer almaktadır.

Belçika Çoban Köpeği, çok fazla enerjiye sahip ve devamlı hareket halinde olmaktan haz alır. Yabancılara karşı alışamadan  samimi davranamaz ancak sahibine karşı gayet oyun oynamaya hevesli bir yapıya sahiptir. Belçika Çoban Köpekleri iş-bekçi köpekleri olarak da kategorileştirilir. En çokta eğitime açık ve hızlı olmaları nedenleriyle iş köpeği olarak tercih edilirler.

8- İngiliz Çoban Köpeği

İngiliz Çoban Köpeği
İngiliz Çoban Köpeği

İngiliz Çoban Köpekleri’nin kökeni ile ilgili farklı teoriler bulunsa da 19. yüzyıldan beridir popülerliğini oluşturmuş bir köpek türüdür. Bobtail ismiyle de anılan bu köpeklerin bazıları doğuştan kuyrukları olmadığı için öyle anılmaktadır. Genelde inatçı bir karakterleri vardır ve bağımsız hareket etmekten hoşlanırlar. Bu tür nedenlerden dolayı eğitilmesi biraz zor bir köpek cinsidir.

Eğitildikten sonra sizlere sadık ve sevecen bir şekilde yaklaşacaklardır. Özellikle çocuklara karşı dostane davranışlar sergilerler. İngiliz Çoban Köpeğini, diğer köpek türlerinden ayıran niteliği, belinden kalçasına kadar kavisli bir yapısı olmasıdır. Başındaki tüyler uzun ve tüy yapısı olarak karmaşık bir tarza sahip olmasıyla da ilgi görmektedir.

9- Macar Çoban Köpeği

Macar Çoban Köpeği
Macar Çoban Köpeği

Bir diğer ismiyle komodor olarak isimlendirilen bu köpek cinsi, Macaristan’da yetiştirilmektedir. Yalnızca beyaz renge sahip olan Macar Çoban Köpeği, koruma özellikleri ile en popüler türler arasındadır. En çok dış görünüşleriyle dikkat çeker. Çünkü tüyleri fazlasıyla uzun ve kalındır hatta bu sebeple paspas köpeği olarak da anılabiliyor.

Sevecen, saygılı ve sadık özelliklerini barındırmaktadır. Yaşam süreleri 10-12 yıl kadar uzun bir süreyi kapsamaktadır. Ancak tüy yapısından dolayı temizlik ve bakımı biraz maliyetlidir. Her zaman mükemmel bir Komondor Çoban Köpeği olarak anılmakta ve enerjisi yüksek bir bekçi köpeği olarak bilinmektedir.

10- Pyrenees Çoban Köpeği

Pyrenees Çoban Köpeği
Pyrenees Çoban Köpeği

Fransa’nın Pyrenees bölgesinde yaşam sürmeye başlamış olan bu köpek cinsi, yüzyıllardır çoban köpeği olarak popülerliğini devam ettirmiştir. Pyrenees Çoban Köpeği, çoban köpeklerinde var olan tüm özellikleri barındırmaktadır. Bu köpek türü, genel olarak iri yapılı ve kafası ile birlikte komple ayıyı andıran bir tüy yapısına sahiptir.

Pyrenees Çoban Köpeğine ilgi duyulmasının en mühim nedeni ise, çok nadir hastalık geçiren bir dayanıklılığı bulunmasıdır. Aynı şekilde zor iklim şartlarına dayanabilir ve farklı coğrafyalara uyum sağlar. İnatçı bir karakter özelliği olduğundan ötürü eğitilmesi zor olsa da yavruyken sahiplenerek sosyal bir köpek olarak  eğitilmesi durumunda gayet uyumlu bir köpek olur.

Bonus: Diğer Çoban Köpekleri

En bilindik 10 çoban köpeğinin dışında farklı çoban köpek cinsleri de bulunmaktadır. Bunlardan ilki Hollanda Çoban Köpeğidir. Fazlasıyla atletik, kaslı ve korkusuz çoban köpekleridir. Kurt Köpeklerini andıran Hollanda çoban köpeği, sığır ve koyun gibi hayvan sürülerini korumada yeteneklidir ve tehlikeleri hemen hissedebilen yapılarından ötürü tercih edilmektedir.

Karpat Çoban Köpeği, eskiden beridir Romanya’da yaşamaktadır.  Boyut olarak büyük ve dinç bir yapısı vardır. Yüzyıllardır çobanlık olarak görev almakta ve sürüleri cesaretiyle her zaman koruma altına almaktadır. Sahibine karşı saygısı ve bağlılık duygusu yüksektir. Ayrıca uyanık ve dengeli hareketleriyle eşsiz bir bekçi görevini üstlenmektedirler.

Bergamasco Çoban Köpeği, Çoğu köpek türünden farklı bir kürk yapısına sahip olmasının yanında aşırı kötü iklim koşullarında dahi yaşayabilen ve sürüleri koruyabilen özellikleri vardır. Genellikle sevgi dolu ve ilgiden çok hoşlanan bu köpek cinsi, sakin bir yapıdadır.

Son olarak İsveç Çoban Köpeği ise, adından da anlaşılacağı üzere İsveç ırkına sahip olan köpeklerdir. Her ne kadar kısa bacaklara sahip olsalarda güçlü olmalarından ötürü sürü bekçiliği ile meşhurdurlar. Devamlı tetikte duran bir yapıları vardır. Eğitime açık ve pozitif yanıyla yaklaşmaktadır. Ayrıca aile ortamında da yaşayabilen en ideal Çoban Köpeği türüdür.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?