Kıvırcık tüylü köpeklerin görünümlerini hepimiz çok tatlı buluyoruz. Peki, kim bu kıvırcık köpek cinsleri? yazımızda hepsini açıkladık.

Kıvırcık tüylü köpeklerin meydana geldikleri ülkeler farklı oldukları için davranışları da birbirlerine hiç benzemez. Kıvırcık köpekler, genellikle küçük oldukları için kullanım amaçları aynı olsa da bazıları da boyutlarına bakmadan tıpkı bekçi köpekleri gibi korumacı ve saldırgan olabiliyorlar. Ne kadar tatlı ve sevimli olduklarını görmeniz için kıvırcık köpek cinslerini araştırdık.

1. Toy Poodle

Toy Poodle
Toy Poodle

Halk arasında “Kaniş” olarak da bilinen Toy Poodle’ler tatlılıklarıyla çok popülerdir. Hatta bazı oyuncakların yanında kahverengi renkli Toy Poodle’leri de görmek mümkündür. Kıvırcık tüylere sahip oldukları için tüyleri birbirine yapışabilir, bunu engellemek için düzenli olarak tüyleri kısaltılmalıdır.

Çok oyuncu ve yaramazdırlar, hatta bazen sahibinin üzerine atlayarak onu yalar ve oyuna davet etmek için birçok tatlılık yaparlar. Boyutunun küçük olduğuna bakmayın, aslında son derece korumacıdırlar ve sevdiklerini paylaşmaya katlanamazlar. Haliyle sahibine bağlı oldukları için sürekli onun peşinden gider ve yabancı insanlarla temas halinde olmasını istemezler.

2. İrlanda Su Spanyölü

İrlanda Su Spanyölü
İrlanda Su Spanyölü

Daha önce bu köpek cinsinin adını duymadığınızdan çok eminiz! Adından da anlaşıldığı gibi meydana geldiği ülke İrlanda’dır ve görünüşleri nedeniyle çok popülerdir. Sanki köpeğin üzerine kıvırcık tüy postu koyulmuş gibi görünümleri vardır, çünkü yüz kısımları hariç her yeri daha sonradan eklenilmiş gibi tüylüdür. Dolayısıyla İrlanda Su Spanyölü, kıvırcık süs köpekleri arasında yer almaktadır.

Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve sabırları yüksek olduğu için hiç agresif davranışlar sergilemezler. Gönül rahatlığıyla aynı ortamda yalnız bırakılabilirler, çünkü beraber oldukça eğlenceli vakit geçireceklerdir. Çocukların anne-babasından çok daha iyi bir şekilde onlara göz kulak olurlar ve evdeki olası tehlikelere karşı korurlar.

3. Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği
Portekiz Su Köpeği

Suyu çok sevdikleri için balıkçıların bir numaralı işçileridir. Patileri perdeli olduğundan çok iyi yüzerler ve suyun içerisinde gördüğü her balığı anında ağzına alarak balıkçılara getirirler. Yakalanan balık tekrar suyun içine düşerse suyun en derinlerine dalar ve balığı yakalamadan asla geri dönmezler.

Kıvırcık tüylere sahiptirler ve genellikle su olan ortamlarda oldukları için tüylerinin ıslanmasına çok alışkındırlar. Tüylerinin kurutulmasını hiç istemeseler de sahiplerine karşı çok saygılı olduklarından pek seslerini çıkarmazlar. Aşırı derecede arkadaş canlısı oldukları için her yaş grubuyla iyi anlaşabilirler ama özellikle çocukları çok severler.

4. Airedale Terrier

Airedale Terrier
Airedale Terrier

Kıvırcık tüylere, sivri kulaklara ve burun yapısına sahip oldukları için ilk bakışta onu keçiye benzetmeniz çok muhtemeldir. Çok hareketli yapıları olduğu için yorulmak nedir asla bilmezler, hatta tüm günlerini koşarak ve toprakları eşeleyerek geçirirler. İçgüdülerinde bu gibi özellikleri olduğu için onu engellemek hiç hoşlarına gitmeyecektir.

Tam bir aile köpekleridir ve çocuklara çok iyi bakıcılık yaparak her türlü olumsuz durumdan koruyabilirler. Yalnız kalmaktan nefret ederler, uzun süre yalnız bırakılırsa agresifleşir ve aniden etraftaki eşyaları dağıtabilirler. Yüzmeyi çok sevdikleri için arada sırada suyun içerisine girmeliler.

5. Pumi

Pumi
Pumi

Yeni kıvırcık tüylü köpek cinslerinden biri olan Pumi, kısa süre içerisinde popülerlik kazanmıştır. Yüz yapıları uzundur ve burunları diğer köpeklere nazaran daha büyüktür. Kulakları sanki kelebek kanadı gibi yukarı doğrudur ve bu özelliklerinden dolayı farklı görünümleri vardır. Meraklı oldukları için her yere girebilirler ve kıvırcık tüylerine nesneler yapıştığı için çok rahatsız olurlar.

Aşırı koruyucu yapıları olduğu için yaşadığı ortama göz kulak olurlar ve yabancı insanların girmelerini istemezler. Diğer hayvanlara karşı şüpheci davranırlar, koklarlar ve kanları ısınmazsa aniden havlamaya ve kovalamaya başlarlar. Yapısında yorulmak olmadığı için kilometrelerce koşsalar bile hiç pes etmezler ve nefes nefese kalmazlar.

6. Bichon Frise

Bichon Frise
Bichon Frise

Küçük boyutlu, kıvırcık ve kabarık tüylere sahip olan Bichon Frise, “kıvırcık kucak köpeği” olarak da bilinir. Beraber yürümek yerine onu kucağa alarak da gezdirebilirsiniz. Çok tatlı oldukları için en fazla sahiplenilen köpek cinslerinden birisidir. Heyecanlı ve hareketli köpek olduklarından hiç yorulmazlar ve hatta bazen sahibini çok yorabilirler.

Çekingen oldukları için koruma seviyeleri düşüktür ve yabancı insan gördüklerinde hemen saklanabilirler veya sahibinin kucağına kaçabilirler. Eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde ilk başta hiç anlaşamayabilirler, hatta kıskandıkları için sahibinin kucağından hiç inmezler. Birbirlerine alıştıklarından sonra iyi arkadaş olsalar da yine de tedbiri elden bırakmazlar.

7. Bedlington Terrier

Bedlington Terrier
Bedlington Terrier

Yüz ve kıvırcık tüy yapılarıyla koyunlara aşırı benzerlik gösteren Bedlington, bu özelliklerinden dolayı en fazla ilgi gösterilen köpek cinslerinden birisidir. Kafa yapısı uzun, gözleri çekik, kulakları tıpkı koyunlar gibi geniş, boyun kısımları uzun ve kuyrukları da çok incedir. Sürekli koşmak, yürümek, yüksek yerlerden atlamak ve nesneleri yakalamak onlar için tutkudur.

Her yaş grubundaki insanlarla çok iyi anlaşabilirler ama diğer hayvanlarla hiç tahammülleri yoktur. Etraflarında hayvan gördüklerinde kıskanırlar ve hiç pes etmeden onları kovalayabilirler. Sahibinden her zaman ilgi ve sevgi bekledikleri için yaşadıkları ortamı koruyarak, aile fertlerinden memnuniyet ve “aferin” demelerini beklerler.

8. Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier
Kerry Blue Terrier

Yoğun kıvırcık ve mavi-gri renkli tüyleri olan Kerry Blue Terrier, çok becerikli ve akıllı köpeklerdir. Kıvırcık tüylerinin birbirine yapıştığını görürler ve sahibine tarağı göstererek, tüylerinin taranmasını gerektiğini anlatmaya çalışır. Çok iyi avcı ve bekçi oldukları için yaşadığı ortamı korumak için tüm cesaretlerini kullanırlar.

Yabancı insanlarla ve hayvanlarla hiç anlaşamazlar, hatta kendini tehdit altında hissederlerse agresifleşip saldırma eylemleri gösterebilirler. Ailesiyle birlikte vakit geçirmekten, oyunlar oynamaktan ve kampa gitmekten çok hoşlanırlar. Yön duyguları çok gelişmiş olduğu için kaybolmaları imkansızdır ve doğru yolu bulacaklarından çok eminlerdir.

9. Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever
Curly Coated Retriever

Görünümleri nedeniyle çok farklı olan Kıvırcık Kaplamalı Retriever, nadir bulunan köpek cinslerindendir. Sıkı ve bukle kıvırcık tüyleriyle ne kadar tatlı dursalar da aslında çok iyi avcılardır. Kuş, tavşan vb. gibi küçük hayvanları gözlerine kestirirler ve onları avlamak için akıllıca hareket ederler.

Beraber yaşadığı aile fertlerine çok bağlı ve saygılı olsalar da yabancı insanlara şüpheli bakarlar. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde sürekli havlayabilirler ve yabancıları uzaklaştırmak için ellerinden geleni yaparlar. Eğitilmesi çok zor olan köpek cinslerinden birisidir ama ufak komutları bildiği takdirde sahibinin dediklerini dinlerler.

10. Barbet

Barbet
Barbet

Yüzündeki ince bukleli kıvırcık tüylerinden dolayı “sakallı köpek” olarak da bilinirler. Yoğun ve sık tüylere sahip oldukları için sıklıkla taranmalı veya düzenli olarak kestirilmelidir. Tüylerinden dolayı büyük boyutları varmış gibi görünseler de aslında orta büyüklükte yapıları vardır.

Akıllı köpek oldukları için her türlü zeka oyunlarını hiç sıkılmadan ve zorlanmadan oynayabilirler. Top oynama, nesne atıp yakalama veya saklanbaç gibi oyunları da çok severler. Barbet’ler kuş gibi küçük hayvanları avlamak için kullanırlar ve yakaladıkları zaman sahiplerine getirerek övgü beklerler.

11. Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli
Amerikan Su Spanieli

Su geçirmez sık ve kıvırcık tüylere sahip oldukları için çok iyi yüzebilirler ve uzun süre suyun içerisinde zaman geçirebilirler. Narin köpek cinsidir, sahibini mutlu edecek hareketler yaptıkları zaman mutlaka ödüllendirilmek ve sevilmek isterler. Dost canlısı oldukları için yabancı insanlarla iyi anlaşırlar ve bir kere gördüğü insan yüzünü bir daha asla unutmazlar.

Tek başlarına kalmayı hiç sevmezler ve sıkıldıkları zaman rahatsız edecek derecede havlamaya başlarlar. Çocuklara çok düşkün oldukları için onları her tehlikeye karşı korumak isterler ve onlarla oyun oynamak için ağızlarında oyuncak taşırlar. Diğer köpeklerle pek anlaşamasalar da birbirlerine alıştıklarından sonra çok iyi arkadaş olabilirler.

12. Bichon Bolognese

Bichon Bolognese
Bichon Bolognese

Neşeli ve hayat dolu Bolognese’ler kıvırcık tüyleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar. Sahiplerine çok bağımlı oldukları için sürekli peşlerinden giderler. Oyun oynamaya bayılırlar, yemek yemek yerine her zaman koşmayı, saklambaç oynamayı veya oyuncaklarla vakit geçirmeyi tercih ederler.

Küçük olmalarına rağmen kendilerini diğer hayvanlardan daha büyük olarak gördükleri için havlarlar ve kovalamaya çalışırlar. Bu özelliklerinden dolayı birçok köpek tarafından hırpalanan ve dayak yiyen köpek cinslerindendir. Komut almaya pek meyilli olmasalar da eğitilmeye son derece açıktırlar ve sahiplerini mutlu etmek için her sözlerini dinlerler.

13. Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo
Lagotto Romagnolo

Sık ve kıvırcık tüyleriyle çok sevimli görünümleri vardır. İtalya’da çok popüler oldukları için avcılar tarafından yer mantarlarını bulmak için kullanılırlar. Tüylerinin üst kısmı su geçirmez, bu özelliklerinden dolayı suyun içerisine dalabilir ve balıkları yakalayabilirler. Tüyleri ıslandıktan sonra vücutlarına ağırlık vereceği için bu durumdan rahatsız olabilirler, hemen kurutulmalı ve taranmalıdır.

Bacak boyları, diğer köpeklere göre daha uzun oldukları için çok hızlı koşabilirler ve yoğun tüylerinden hiç etkilenmeyerek en küçük yerlere bile girebilirler. Zekasının daha çok gelişmesi için yavruluk döneminden beri eğitilmeli ve sürekli olarak zeka oyunları oynatılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kıvırcık Tüylü 13 Köpek Cinsi".
  • deniz

    kıvırcık saçl köpek ismi

  • sahil

    Beyaz tüylü köpek ismi