Kedi sahipleri uzak bir yere gidince, Kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye merak ediyor. Bugünkü yazımda bu konuyu ayrıntılı şekilde açıklayacağım.

Kediler o kadar zeki ve duygulu hayvanlardır ki, onunla ilgilenen ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayan insanı asla unutmazlar. Sokak kedisi bile olsa, yıllar önce onun başını okşamış insanı unutmaz. O kişiyi tekrar gördüğünde yanına gider ve kendini sevdirir. Kaldı ki, sahiplendiğiniz kedinin sizi duygusal açıdan unutması neredeyse imkansızdır.

Kedilerin beyin ve burun yapısı çok güçlüdür ve haliyle kokladığı bir cismi asla unutmaz. Kediler için görme ve koklama duyuları çok önemlidir. Fark ettiyseniz, yeni sahiplendiğiniz kedinizi eve getirdiğinizde önce her yeri gezer, ondan sonra sahibini koklar ve tanımaya çalışır. Bunu yapmasının sebebi; hem size uyum sağlaması, hem de kokunuzu olarak size unutmamasını sağlamaktır. Böylelikle kediler sahiplerinin kokusunu ve görüşünü asla unutmazlar.

Kediler, sahiplerinin sesini asla unutmadığını biliyor muydunuz? Sahiplerinin sesi, kedilerin kulaklarına öyle bir işler ki, sesinin tınısını bile aklına kaydeder. Kediler sahiplerini uzun süre sonra görseler bile ona ismiyle seslendiğinde, kulaklarını yukarıya dikerek sahibinin sesini arayacaktır. Her zaman kedi sahiplerini bu konuda uyarıyorum; kediniz ile her zaman iletişim kurun ve gözlerine bakarak onunla konuşun. Kediler bu güçlü iletişimi hafızalarına kaydeder ve ne zaman sahibinin sesini duysa, her koşulda tepki verecektir.

Kedilerin sahiplerinin; kokusunu, görünüşünü, sesini ve ona karşı beslediği duyguları asla unutmadığını öğrendik. Şimdi Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur? sorusuna gelelim.

Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Kedilerin hafızasının ne kadar güçlü olduğunu artık biliyoruz. Kediler sahipleriyle arasında kurdukları sevgi ve hafıza bağı kurdukları için sahibini unutmadığını da kavramış olduk. Sahiplendiğiniz kedinin karakterini iyi tanımalısınız, çünkü her kedinin karakteri birbirinden çok farklıdır. Bazı kediler sahibini, 8-14 ayda unuturken; bazı kediler ise hiç unutmuyor. Yani kedilerin sahiplerini unutma süresi, tamamen kedinizin karakterine bağlıdır. Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur? sorusunu; yavru kedi ve yetişkin kedi olarak 2 bölüme ayıracağız.

Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yavru kedilerin koku ve hafızası, yetişkin kedilere göre daha gelişmediği için sahibini unutabilir. Yavru kedi sahiplendiyseniz, sürekli onunla annesi gibi ilgilendiğiniz için size çabuk bağlanacaktır. Yavru kediler sahiplerine hemen alışır, fakat ondan 1-4 ay aralığında uzak kalırsanız sahibini unutacaktır. Bu süre, yavru kedinin karakterine göre değişkenlik gösterebilir. Sizin yerinize başkası yavru kediyle ilgilendiğinde, ona karşı biraz çekingen davranabilir. Bunun sebebi size alıştığı içindir, fakat birkaç gün sonra yeni sahibine alışır.

Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yetişkin kedilerin, yavru kedilere nazaran koku ve hafızası yüksek düzeyde gelişmiştir. Yetişkin kediler, sahiplerinin özellikle kokusunu hiçbir zaman unutmaz. Kediler sahiplerini sürekli kokladıkları için ve sahibiyle arasında bir bağ kurduğu için unutması imkansızdır. Yetişkin bir kediniz varsa, sizin kokunuz onun hafızasında kalır ve sizinle alakalı bir koku eşyası bulduğu zaman onun aklına gelirsiniz. Yani siz kedinizden 1 yıl bile uzaklaşmış olsanız, sizin evinizde başkasıyla kalsa bile yine de sizi unutmayacaktır.

Kedinizi başkası temelli sahiplendirirseniz; yeni sahibine alışması zor olacaktır. Yeni sahibini bir süre koklamak istemez, çünkü daha önce sizi sahibi benimsediği için, başka bir sahibi benimsemek ona zor gelecektir. Kediniz sizin kokunuz olmadığı yerde, yeni sahibiyle yaşamaya başlarsa sizi uzun süre sonra unutabilir. Fakat, bu temelli unutma olmaz. Sizin kokunuzu duyar duymaz aniden aklınıza gelirsiniz ama eskisi kadar sizinle samimi olmaz. Kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye sorduğumuzda özet olarak; kediniz sizin kokunuzun olduğu ortamda, siz olmasanız asla sizi unutmaz çünkü kokunuzu alır. Kedinizi başkasına sahiplendirip, sizin kokunuzu hiçbir şekilde almıyorsa sahibini 8-14 ay içerisinde unutabilir.

Uzun süre sahibinden ayrı kalan kedinin sahibini sesinde tanımasını konu alan bir deney.

Kedinin Sahibini Unutma Süresi Karakterine Bağlı

Kedilerin genel olarak yapıları aynı olsa da, karakterleri tamamen farklıdır. Şöyle düşünün; ikiz kardeş olarak doğan insanlar düşünün. İkisi ne kadar birbirine benzese de, karakterleri ve huyları tamamen farklıdır. Verdiğim bu örnek ile kedilerin karakterlerinin birbirinden farklı olduğunu daha iyi anladınız. Bazı kediler sahibine çok düşkün ve ona karşı uysal olurken; bazı kediler ise sahibine karşı bazen uysal bazen ise agresif olurlar. Bunun nedeni tamamen kedilerin karakterlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Her kedinin karakteri farklı olduğu için kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye sorduğumuzda, buna net bir cevap veremeyiz. Sizin kediniz, ondan uzaklaştığınızda 8-14 arasında unutursa; başkasının kedisi sahibi uzaklaştıktan sonra 2-4 ay arasında unutabilir. Bu durum tamamen kedilerin karakterine göre değişir. Yukarıda verdiğim istatistik zaman dilimleri, genel olarak kedilerin davranışlarını inceleyerek sonuçlanmıştır. Genel olarak yavru kedilerin sahiplerini unutma süresi; 1-4 ay, yetişkin kedilerin sahiplerini unutma süresi; 8-14 ay arası diye belirlenmiştir. Elinizden geldiği kadar kedinizden uzaklaşmayın, yoksa unutulur gidersiniz 🙀😺


Bugünkü yazımda kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? konusuna değindim. Bu konudaki fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından belirtebilirsiniz 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yusuf

  Arkadaşlar benim bir kedim var 8 aylık falan. Bebekliğinden beri bakıyorum. Şu an sınava hazırlanmam gerektiği için ve (apartmanda oturuyoruz 7.kat) düşme tehlikesi olduğu için kediyi sahiplendirmeyi düşünüyorum. Beni unutma süresini tahmini olarak yazar mısınız? ve benden ayrıldığında çok üzülür mü? cevaplarsanız sevinirim.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yilmaz

  Merhaba, kedimiz yavruladı 4 tane bebek kedimiz vardı ve bunları başka ailelere vermek zorunda kaldık mecburen. Büyük kızım bir tanesine çok bağlanmış onu geri alabilmek için ne yapabilirim yazdık kişilere ama onlarda geri verme niyetinde değiller. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Bence öncelikli olarak kedine en sevdiği şeyleri al. Mesela bu bir oyuncak ya da ödül maması olabilir. Bu şekilde sana daha çok başlanacağına inanıyorum.. 😊

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Mehmet gezen

  Merhabalar. Ben İstanbul Güngören’de ayakkabı imalatçısıyım. Bir aylıkken alıp yaklaşık yedi ay baktığım ve onunla güçlü bir bağ kurduğuma inandığım kedim, büyük erkek kedi saldırısı sonucu şu an Belediye Veterinerliğinde ameliyat oldu. Narkoz dikiş falan oldu ve 10 gün daha gözlem altında kalacak ve Belediye Veterinerliğinde de kediyi kesinlikle göstermiyorlar sonra sokağa bırakacaklarmış. Acaba bu durumda beni unutur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar. Benzer bir durum benim başıma geldi. Ben de Belediye Veterinerliğini aradım ve müdüre bağlamaları gerektiğini söyledim. Yetkili kişiye bağlandım ve onlarda beni ilgili veterinerlere bağladılar. Sonucunda köpeğimi görebildim ve tedavisi sonrasında da teslim ettiler. Telefonla arayın ve ne kadar kararlı olduğunuzu gösterin. Sorunuza gelince ameliyat korkusu kedileri değiştirebilir (psikolojik) olarak. Sizi unutabilir, mutlaka Belediyeyi arayıp durumu üst makamlara taşımalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Patisever

  Merhaba, kedimi veteriner hekime kısırlaştırmaya götürdüğümde kedim kaçtı. Çok aradım ve bulamadım bana uzaklığı da 15 km mesafe de. Tekrar aramaya gideceğim, çok üzgünüm onu bulmak için ne yapmalıyım? Sesimi duysa gelir mi? sizce bulabilir miyim acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba, inşallah bulursunuz küçük yaramazı 🙁
   Özellikle kaybettiğiniz bölgeleri arayın. Kedinizi evde çağırmak için ne kullanıyorsanız, onunla beraber gidin. Sevdiği şeyin sesini duyunca belki gelir.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Eğer senin sesini duyunca geliyorsa gelir. Ama onun yakınlarında olman lazım.. 😊 İnşallah bulursun. ❤️

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba 👋 kedimiz yaklaşık 1 yaşında ve 1 aydır görmüyorduk, geldiğimizde bizi hiç tanımıyormuş gibi davrandı adını seslendiğimiz halde aldırış etmedi, neden böyle davranıyor ve bizi hatırlaması için ne yapmalıyız?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba. Kediler sahibini uzun süre görmezse, evde yalnız bırakırsa veya başkasına bırakıp bir yere giderse onu terk ettiğini zannedip depresyona girebilirler. Kedinizi yaklaşık 1 aydır görmediğiniz için onu unuttuğunuzu veya terk etmiş olduğunuzu düşünüyor olabilir. Aslında sizi tanıyor ama sahibini göremediği içim psikolojisi bozulmuş olabilir. Onunla eskiden yaptığınız aktiviteleri yine yapın, onun sevdiği mamayı, oyuncağı verin. Yani eskiden onunla beraber neler yapıyorsanız, yine aynısı yapın. Ona sıcaklığınızı ve sevginizi gösterin ki, gerçekten onu terk edip gittiğinizi düşünmesin. Sabırlı olun ve asla ona olumsuz davranmayın.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bazen bunu trip atmak için de yapıyor benim kedim, beni bıraktın gittin neredeydin diye tepki verme şekli

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Bence en sevdiği şeyleri almalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Benim yavru kedim vardı 9. Kattan düşünce onu dayıma bıraktık ve bırakalı 2 3 ay oldu ara sıra ziyaret ediyorum hep hatırlıyordu ama geçen ziyaret ettiğimizde duman bize yabancı gibi davrandığında üzüldüm sadece 1 yasında ve artık neden böyle davrandığını anladım

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, biz ailecek taşınıyoruz ve bu sebeple kedimi Veterinerimize vereceğiz ve onun yanında 1-2 ay olamayacağım. Tatile gideceğiz ve gideceğimiz yer kedi istemiyormuş -,- Kedim 1 buçuk yaşında sayılır beni unutur mu, çok çabuk unutan bi kedi.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, yaklaşık 1 hafta boyunca yavru kedimden uzak kalacağım ve bakılması için bir arkadaşıma bırakacağım. Sizce kedim beni unutur mu ya da bana karşı davranışları değişir mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Ben de şu an aynı durumdayım, kedinize döndüğünüzde davranışlarında bir değişiklik olmuş muydu? Ben de 1 hafta yanında olmayacağım unutmasından korkuyorum. 2.5 aylık ve 1 aydır bakıyordum.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba.
   Sorunuzu daha yeni gördüm, ama yine de cevaplayayım bilginiz olsun.
   1 hafta yavru bebeğinizden uzak kalacaksanız, bu çok kısa bir süre. Sizi unutacağını veya size karşı davranışlarının değişeceğini zannetmiyorum. Yavru kediler sahiplerini annesi gibi gördüğü için onu 1 hafta yalnız bıraktığınız için arkanızdan ağlayabilir. Gitmeden önce kedinizin yatağına kendi kokunuzun sinmiş olduğu tişörtünüzü bırakabilirsiniz. Bu sayede kokunuzu asla unutmaz ve sizi gördüğü zaman hiçbir şey olmamış gibi davranır.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bence 1 haftadan birşey olmaz. 😊