Kedi sahipleri uzak bir yere gidince, Kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye merak ediyor. Bugünkü yazımda bu konuyu ayrıntılı şekilde açıklayacağım.

Kediler o kadar zeki ve duygulu hayvanlardır ki, onunla ilgilenen ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayan insanı asla unutmazlar. Sokak kedisi bile olsa, yıllar önce onun başını okşamış insanı unutmaz. O kişiyi tekrar gördüğünde yanına gider ve kendini sevdirir. Kaldı ki, sahiplendiğiniz kedinin sizi duygusal açıdan unutması neredeyse imkansızdır.

Kedilerin beyin ve burun yapısı çok güçlüdür ve haliyle kokladığı bir cismi asla unutmaz. Kediler için görme ve koklama duyuları çok önemlidir. Fark ettiyseniz, yeni sahiplendiğiniz kedinizi eve getirdiğinizde önce her yeri gezer, ondan sonra sahibini koklar ve tanımaya çalışır. Bunu yapmasının sebebi; hem size uyum sağlaması, hem de kokunuzu olarak size unutmamasını sağlamaktır. Böylelikle kediler sahiplerinin kokusunu ve görüşünü asla unutmazlar.

Kediler, sahiplerinin sesini asla unutmadığını biliyor muydunuz? Sahiplerinin sesi, kedilerin kulaklarına öyle bir işler ki, sesinin tınısını bile aklına kaydeder. Kediler sahiplerini uzun süre sonra görseler bile ona ismiyle seslendiğinde, kulaklarını yukarıya dikerek sahibinin sesini arayacaktır. Her zaman kedi sahiplerini bu konuda uyarıyorum; kediniz ile her zaman iletişim kurun ve gözlerine bakarak onunla konuşun. Kediler bu güçlü iletişimi hafızalarına kaydeder ve ne zaman sahibinin sesini duysa, her koşulda tepki verecektir.

Kedilerin sahiplerinin; kokusunu, görünüşünü, sesini ve ona karşı beslediği duyguları asla unutmadığını öğrendik. Şimdi Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur? sorusuna gelelim.

Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Kedilerin hafızasının ne kadar güçlü olduğunu artık biliyoruz. Kediler sahipleriyle arasında kurdukları sevgi ve hafıza bağı kurdukları için sahibini unutmadığını da kavramış olduk. Sahiplendiğiniz kedinin karakterini iyi tanımalısınız, çünkü her kedinin karakteri birbirinden çok farklıdır. Bazı kediler sahibini, 8-14 ayda unuturken; bazı kediler ise hiç unutmuyor. Yani kedilerin sahiplerini unutma süresi, tamamen kedinizin karakterine bağlıdır. Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur? sorusunu; yavru kedi ve yetişkin kedi olarak 2 bölüme ayıracağız.

Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?
Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yavru Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yavru kedilerin koku ve hafızası, yetişkin kedilere göre daha gelişmediği için sahibini unutabilir. Yavru kedi sahiplendiyseniz, sürekli onunla annesi gibi ilgilendiğiniz için size çabuk bağlanacaktır. Yavru kediler sahiplerine hemen alışır, fakat ondan 1-4 ay aralığında uzak kalırsanız sahibini unutacaktır. Bu süre, yavru kedinin karakterine göre değişkenlik gösterebilir. Sizin yerinize başkası yavru kediyle ilgilendiğinde, ona karşı biraz çekingen davranabilir. Bunun sebebi size alıştığı içindir, fakat birkaç gün sonra yeni sahibine alışır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Neden Eve İşer?

Yetişkin Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?

Yetişkin kedilerin, yavru kedilere nazaran koku ve hafızası yüksek düzeyde gelişmiştir. Yetişkin kediler, sahiplerinin özellikle kokusunu hiçbir zaman unutmaz. Kediler sahiplerini sürekli kokladıkları için ve sahibiyle arasında bir bağ kurduğu için unutması imkansızdır. Yetişkin bir kediniz varsa, sizin kokunuz onun hafızasında kalır ve sizinle alakalı bir koku eşyası bulduğu zaman onun aklına gelirsiniz. Yani siz kedinizden 1 yıl bile uzaklaşmış olsanız, sizin evinizde başkasıyla kalsa bile yine de sizi unutmayacaktır.

Kedinizi başkası temelli sahiplendirirseniz; yeni sahibine alışması zor olacaktır. Yeni sahibini bir süre koklamak istemez, çünkü daha önce sizi sahibi benimsediği için, başka bir sahibi benimsemek ona zor gelecektir. Kediniz sizin kokunuz olmadığı yerde, yeni sahibiyle yaşamaya başlarsa sizi uzun süre sonra unutabilir. Fakat, bu temelli unutma olmaz. Sizin kokunuzu duyar duymaz aniden aklınıza gelirsiniz ama eskisi kadar sizinle samimi olmaz. Kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye sorduğumuzda özet olarak; kediniz sizin kokunuzun olduğu ortamda, siz olmasanız asla sizi unutmaz çünkü kokunuzu alır. Kedinizi başkasına sahiplendirip, sizin kokunuzu hiçbir şekilde almıyorsa sahibini 8-14 ay içerisinde unutabilir.

Uzun süre sahibinden ayrı kalan kedinin sahibini sesinde tanımasını konu alan bir deney.

Kedinin Sahibini Unutma Süresi Karakterine Bağlı

Kedilerin genel olarak yapıları aynı olsa da, karakterleri tamamen farklıdır. Şöyle düşünün; ikiz kardeş olarak doğan insanlar düşünün. İkisi ne kadar birbirine benzese de, karakterleri ve huyları tamamen farklıdır. Verdiğim bu örnek ile kedilerin karakterlerinin birbirinden farklı olduğunu daha iyi anladınız. Bazı kediler sahibine çok düşkün ve ona karşı uysal olurken; bazı kediler ise sahibine karşı bazen uysal bazen ise agresif olurlar. Bunun nedeni tamamen kedilerin karakterlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Her kedinin karakteri farklı olduğu için kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? diye sorduğumuzda, buna net bir cevap veremeyiz. Sizin kediniz, ondan uzaklaştığınızda 8-14 arasında unutursa; başkasının kedisi sahibi uzaklaştıktan sonra 2-4 ay arasında unutabilir. Bu durum tamamen kedilerin karakterine göre değişir. Yukarıda verdiğim istatistik zaman dilimleri, genel olarak kedilerin davranışlarını inceleyerek sonuçlanmıştır. Genel olarak yavru kedilerin sahiplerini unutma süresi; 1-4 ay, yetişkin kedilerin sahiplerini unutma süresi; 8-14 ay arası diye belirlenmiştir. Elinizden geldiği kadar kedinizden uzaklaşmayın, yoksa unutulur gidersiniz 🙀😺

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerin Beden Dili

Bugünkü yazımda kedi sahibini ne kadar zamanda unutur? konusuna değindim. Bu konudaki fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından belirtebilirsiniz 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhabalar kedimin yavrularını 2 aylık olmusken sahiplendirdim. Sahipleri misafirlige gelirken yavruyuda getirdiler . Anne kedi önce yavruyu kokladı daha sonra birbirlerine hırlamaya ve saldırmaya başladılar . Yavru kediyi anne kediden zor kurtardım bu arada beni hep tırmaladı. Yavruyu vereli 1 hafta oldu . Anne kedi neden bu kadar agresif oldu yavruya saldırdı beni bilgilendirebilirmisiniz lütfen ?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Brokoli

  İyi geceler umarım mesajımı görüp cevap atabilirsiniz 😪
  2 yaşında british bir oğlum var kısırlaştırılmış ve yaklaşık 3 aylıktı sahiplendiğimizde 2 yaşına kadar ki süreçte 2 defa balkondan düştü çok şükür ki düştüğü yerden bi yere kımıldamadan onu almamızı bekledi.
  Şimdi sorum şu şekilde 20 gün şehir dışına çıkmak zorunda olduğumuz için oğlumuzu cuma akşamı bi arkadaşımıza bıraktık cumartesi sabah beni arayıp kediyi bulamadığını söyledi evin her yerine baktığını sokağı da defalarca kez dolaştığını ve buna rağmen bulamadığını söyledi kedi bu kadar uzun süre evin içinde saklanabilir mi eğer balkondan falan düştüyse sağ olabilir mi sağsa evlerimiz yakın arkadaşımızla kendi evimize gelmeye Çalışır mı gelirse eğer ben orda olmadığım için tepkisi ne olur nolur yardım edin 🥹

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bulabildiniz mi kedinizi :((

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  İlke

  Merhaba, ben kedimi 2 aylıkken sahiplendim şimdi 1,5 yaşında ve uysal bir kedi. Sahiplendiğim aile geldiği zaman onlara sürekli tıslıyor, bağırıyor ve sevmek istediklerinde saldırıyor. Onlardan başka kimseye yapmıyor. Sebebi ne olabilir?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Daha önce kaldığı evin sahiplerinin kokusunu hatırlamış ve ondan dolayı agresif tavırlar sergiliyor olabilir. Başka kimseye yapmıyorsa mutlaka daha önceki sahipleri yeniden geldikleri için rahatsız olmuş olabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ezgi

  Merhaba, 3 yıldır kedi sahibiyim sürekli beraber uyur gece gündüz hep birlikteydik. Ev değiştirdiğim için yaklaşık 8 aydır nişanlımla birlikte yaşıyor. Haftada 1-2 gün görmeye gidiyorum. Nişanlımı mı sahibi olarak görüyodur şu an yoksa beni mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, kediler beslendikleri ve ilgi gördükleri insanları çok severler. Sizi unutmaz ama nişanlınıza daha çok bağlanacaktır.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Baran

  Selam, benim de sahiplendiğim kedim Blue Point cinsi 2.5 yaşında. 1.5 yıldır benimle beraber bende 3 aylığına yurt dışına çıkacağım ama onu güvenilir bir arkadaşıma emanet edeceğim. Kedim depresyona girer mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, kediniz size aşırı düşkünse mutlaka eksikliğinizi hissedecek ve strese girecektir. Aranız normal seviyedeyse yine sizi arar ama bağımlı olanlar kadar strese girmez.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Berkay demir

  Merhaba, ben 1,5 yaşında kedimi British gri olan kedimi sahiplendirdim. Yavruluktan bu yana benimle yattı uyudu. Çok üzülür mü? ve bizi unutması ne zamana kadar sürer?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Epey zaman geçirmiş ve aranızda duygusal bağ oluşturduğunuz için mutlaka yokluğunuzu hissedecektir. Sizi şu kadar zamanda unutur diyemem, sevgisi büyük olduğu için uzun süre sizi unutamayabilir. Yeni sahipleri sizin kadar yakın davranırsa artık ona uyum sağlayacağı için yavaş yavaş sizi unutabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, bakkalın önünden iki tane yavru kedi bulmuştuk. Daha çok küçükler ve 3 gündür bizimleler. Biz şu an köydeyiz ve şehre dönmemiz gerekiyor. Kediler sokak kedisi onları yeni sahibine bıraksam kendilerine zarar gelir mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, kedileri güvenilir birilerine sahiplendirirseniz hiçbir sorun olmaz. Hatta aksine dışardaki yaşam onlar için daha zor olduğundan evde sahipleriyle beraber yaşamaları daha iyi olacaktır. 3 gündür sizinle oldukları için sizi unutabilirler, çünkü daha yavru oldukları için birde sizinle az zaman geçirdiklerinden yeni sahiplerine alışarak onları benimserler.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, yaklaşık 7 aylık olan kedimden 1 ay boyunca uzak kaldım. 5 aydır falan ona bakıyorum ve beraber uyurduk. Yemeğini benim yanımda yerdi, ben gidince 2 gün falan yemek yememiş. Şu an 1 aydır onu görmüyorum ve başkası bakıyor. Beni bu sürede unutmuş mudur? Agresif bir kediydi hep çizerdi ellerimi falan, şu an beni unutmuş mudur? Taşınacağız ve taşınmadan 1 ay tatile gelmiştim umarım unutmaz ve taşınmak kediyi çok kötü etkiler mi? iki sorumu da cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   1- Merhabalar, kedinizle aranızdaki bağ çok güçlü olduğu için unutması kolay değildir. Kediler çok akıllı ve hafızası güçlü oldukları için sevdikleri ve zaman geçirdikleri insanı unutmazlar. Ama artık yeni sahibiyle beraber olduğu için zamanla sizi unutarak, sahibiyle beraber anı biriktireceğinden sizinle olan bağı zayıflayacaktır.
   2- Kediler değişikliklere açık değildir. Eşyalarının yerlerinin değişmesinden nefret ederler ve taşındıklarında farklı ev ortamına girdiklerini hissedecekleri için davranış problemleri yaşayabilirler. İlk etapta eve alışana kadar zorluk çekerler ama daha sonra bu davranışları geçerek eski hallerine geri dönerler.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhabalar, ben kedimi 20 günlüğüne kedi pansiyonuna bırakacağım. Unutur mu acaba beni? yavruyken sahiplenmiştim şu anda iki yaşında.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, her kedinin karakteri ve sahiplerine düşkünlüğü farklıdır. Eğer kediniz size çok düşkünse ve yanınızdan hiç ayrılmıyorsa, 20 günde sizi unutması imkansızdır. Kedilerin hafızaları ve burunları çok güçlü oldukları için sahiplerinin kokularını hemen tanıyarak anılarını hatırlayabilirler. Endişe etmenize gerek yok, kediniz sizi unutmaz. Yine de pansiyona verirken, en çok kullandığınız kıyafetinizi kedinizin çantasına bırakabilirsiniz. Bu sayede sizin kokunuzu sürekli alır ve 20 gün sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kullanıcı

  Merhaba benim kedim var 1-2 aylık ben bir aylığına bir yere gitmem lazım kedim benden küser veya beni unutur mu ? 🙁

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yusuf

  Arkadaşlar benim bir kedim var 8 aylık falan. Bebekliğinden beri bakıyorum. Şu an sınava hazırlanmam gerektiği için ve (apartmanda oturuyoruz 7.kat) düşme tehlikesi olduğu için kediyi sahiplendirmeyi düşünüyorum. Beni unutma süresini tahmini olarak yazar mısınız? ve benden ayrıldığında çok üzülür mü? cevaplarsanız sevinirim.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yilmaz

  Merhaba, kedimiz yavruladı 4 tane bebek kedimiz vardı ve bunları başka ailelere vermek zorunda kaldık mecburen. Büyük kızım bir tanesine çok bağlanmış onu geri alabilmek için ne yapabilirim yazdık kişilere ama onlarda geri verme niyetinde değiller. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Bence öncelikli olarak kedine en sevdiği şeyleri al. Mesela bu bir oyuncak ya da ödül maması olabilir. Bu şekilde sana daha çok başlanacağına inanıyorum.. 😊

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Mehmet gezen

  Merhabalar. Ben İstanbul Güngören’de ayakkabı imalatçısıyım. Bir aylıkken alıp yaklaşık yedi ay baktığım ve onunla güçlü bir bağ kurduğuma inandığım kedim, büyük erkek kedi saldırısı sonucu şu an Belediye Veterinerliğinde ameliyat oldu. Narkoz dikiş falan oldu ve 10 gün daha gözlem altında kalacak ve Belediye Veterinerliğinde de kediyi kesinlikle göstermiyorlar sonra sokağa bırakacaklarmış. Acaba bu durumda beni unutur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar. Benzer bir durum benim başıma geldi. Ben de Belediye Veterinerliğini aradım ve müdüre bağlamaları gerektiğini söyledim. Yetkili kişiye bağlandım ve onlarda beni ilgili veterinerlere bağladılar. Sonucunda köpeğimi görebildim ve tedavisi sonrasında da teslim ettiler. Telefonla arayın ve ne kadar kararlı olduğunuzu gösterin. Sorunuza gelince ameliyat korkusu kedileri değiştirebilir (psikolojik) olarak. Sizi unutabilir, mutlaka Belediyeyi arayıp durumu üst makamlara taşımalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Patisever

  Merhaba, kedimi veteriner hekime kısırlaştırmaya götürdüğümde kedim kaçtı. Çok aradım ve bulamadım bana uzaklığı da 15 km mesafe de. Tekrar aramaya gideceğim, çok üzgünüm onu bulmak için ne yapmalıyım? Sesimi duysa gelir mi? sizce bulabilir miyim acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba, inşallah bulursunuz küçük yaramazı 🙁
   Özellikle kaybettiğiniz bölgeleri arayın. Kedinizi evde çağırmak için ne kullanıyorsanız, onunla beraber gidin. Sevdiği şeyin sesini duyunca belki gelir.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Eğer senin sesini duyunca geliyorsa gelir. Ama onun yakınlarında olman lazım.. 😊 İnşallah bulursun. ❤️

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba 👋 kedimiz yaklaşık 1 yaşında ve 1 aydır görmüyorduk, geldiğimizde bizi hiç tanımıyormuş gibi davrandı adını seslendiğimiz halde aldırış etmedi, neden böyle davranıyor ve bizi hatırlaması için ne yapmalıyız?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba. Kediler sahibini uzun süre görmezse, evde yalnız bırakırsa veya başkasına bırakıp bir yere giderse onu terk ettiğini zannedip depresyona girebilirler. Kedinizi yaklaşık 1 aydır görmediğiniz için onu unuttuğunuzu veya terk etmiş olduğunuzu düşünüyor olabilir. Aslında sizi tanıyor ama sahibini göremediği içim psikolojisi bozulmuş olabilir. Onunla eskiden yaptığınız aktiviteleri yine yapın, onun sevdiği mamayı, oyuncağı verin. Yani eskiden onunla beraber neler yapıyorsanız, yine aynısı yapın. Ona sıcaklığınızı ve sevginizi gösterin ki, gerçekten onu terk edip gittiğinizi düşünmesin. Sabırlı olun ve asla ona olumsuz davranmayın.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bazen bunu trip atmak için de yapıyor benim kedim, beni bıraktın gittin neredeydin diye tepki verme şekli

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Rüzgar

   Bence en sevdiği şeyleri almalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Benim yavru kedim vardı 9. Kattan düşünce onu dayıma bıraktık ve bırakalı 2 3 ay oldu ara sıra ziyaret ediyorum hep hatırlıyordu ama geçen ziyaret ettiğimizde duman bize yabancı gibi davrandığında üzüldüm sadece 1 yasında ve artık neden böyle davrandığını anladım

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, biz ailecek taşınıyoruz ve bu sebeple kedimi Veterinerimize vereceğiz ve onun yanında 1-2 ay olamayacağım. Tatile gideceğiz ve gideceğimiz yer kedi istemiyormuş -,- Kedim 1 buçuk yaşında sayılır beni unutur mu, çok çabuk unutan bi kedi.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, yaklaşık 1 hafta boyunca yavru kedimden uzak kalacağım ve bakılması için bir arkadaşıma bırakacağım. Sizce kedim beni unutur mu ya da bana karşı davranışları değişir mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Ben de şu an aynı durumdayım, kedinize döndüğünüzde davranışlarında bir değişiklik olmuş muydu? Ben de 1 hafta yanında olmayacağım unutmasından korkuyorum. 2.5 aylık ve 1 aydır bakıyordum.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba.
   Sorunuzu daha yeni gördüm, ama yine de cevaplayayım bilginiz olsun.
   1 hafta yavru bebeğinizden uzak kalacaksanız, bu çok kısa bir süre. Sizi unutacağını veya size karşı davranışlarının değişeceğini zannetmiyorum. Yavru kediler sahiplerini annesi gibi gördüğü için onu 1 hafta yalnız bıraktığınız için arkanızdan ağlayabilir. Gitmeden önce kedinizin yatağına kendi kokunuzun sinmiş olduğu tişörtünüzü bırakabilirsiniz. Bu sayede kokunuzu asla unutmaz ve sizi gördüğü zaman hiçbir şey olmamış gibi davranır.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bence 1 haftadan birşey olmaz. 😊