Çoğunlukla kedilerin kulakları sıcak olabilir. Bunun sebepleri bazen basit olsa da bazen ciddi durumlardan dolayı kaynaklanabilir.

Kediler hastalandıkları zaman üzüldüğümüz için ne yapacağımızı şaşırırız. Bazen panikten dolayı hızlıca araştırmalar yapıp kulaktan dolma bilgileri beynimize kaydederiz. Yanlış bilgilerden dolayı kedilerine yanlış müdahalelerde bulunan insan sayısı ne yazık ki çok fazladır. Elbette kedilere ilk yardım konusunda bilgi sahibi olunmalıdır ama insan panik anında bildiği her şeyi unutuyor.

Mesela kedilerin kulakları bazı durumlardan ötürü sıcak olabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığımızda hemen kedinin rutin gününde neler yaptığını düşünmeliyiz. Belli zaman gözlem altında tutularak neler yaptığı veya nasıl davrandığı kontrol edilmelidir. Eğer kedi çok sıcak ortamda kaldıysa kulaklarının ısınması gayet normaldir.

Tam tersi kedinin kulaklarının sıcak olmasıyla birlikte farklı belirtiler de görünüyorsa işte o zaman ciddiye alınmalı ve veterinere gidilmelidir. Erken fark edildiği için bazı şeylere geç kalınmamış olunur ve hayat bile kurtarılabilir. Peki, kedilerin kulakları neden sıcak olur? veya her kedinin kulakları sıcak olur mu? en sık karşılaşılan durumu yazımızda açıkladık.

Kedimin Kulakları Sıcak
Kedimin Kulakları Sıcak

Kedilerde Ateş

Kedilerin kulakları sıcak olduğunda büyük ihtimalle ateşten kaynaklanabilir. Yine de kedinin kulağını tutup “eyvah, kesin ateşi var!” demek de doğru bir teşhis değildir. Kedilerin ateşi olup olmadığını anlamanın tek kesin yolu ateş ölçer ile bakmaktır. Alından ateş ölçüldüğünde bu her zaman doğru dereceyi vermeyebilir. Kedinin ateşini anlamak için en kesin yol rektal (anüs) ölçümüdür.

Ateş ölçerin uç kısmını dezenfekte edip temizledikten sonra çok az miktarda yağ sürülmelidir. Kedinin anüs (popo) kısmı size bakacak şekilde olmalıdır. Kedinin aniden kaçıp canı acımaması için sırt ve boyun bölgesinden tutulmalıdır. Ateş ölçerin uç kısmını anüse sokarak çok hafif ilerletilmelidir. Eğer sonuç 38-39 dereceyse normaldir. Ancak 39.5-40-41 derecelerinden birini gösteriyorsa ciddi ateş demektir ve müdahale edilmelidir.

İlgili Yazı: Kedilerin Kulakları Neden Soğuk Olur?

Kedilerde Kulak Enfeksiyonu

Kedilerde kulak enfeksiyonu sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Kedi kulak enfeksiyonu, orta kulak iltihabı (uyuz, bakteri, parazit, yabancı madde kaçması vb.) ve iç kulak enfeksiyonu olarak ikiye ayrılır. Kedilerde kulak enfeksiyonu meydana geldiğinde birçok belirti görülebilir. Özellikle kedinizde enfeksiyon şüphesi varsa kulaklarda yanma, çok sıcak olması, kızarması ve kulağa dokundurmaması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kedilerin kulakları sıcak olduğu zaman o an panikle nasıl bir müdahale yapacağımızı bilemeyebiliriz. “Kedinin kulağı sıcaksa hemen su tutayım ki sıcaklığı geçsin” olarak düşünebiliriz ama maalesef bu pek işe yaramayabilir. Eğer kedinin kulakları sıcaksa, şiddetli yanıyorsa ve dokundurmuyorsa uygun bir anı kollayıp kontrol için kulak içine bakılmalıdır.

Eğer kulak içinde akıntı, kir, siyah noktalar görünüyorsa ve kötü koku geliyorsa mutlaka enfeksiyondan şüphelenip veterinere gitmelisiniz. Dostlarımızı kulak enfeksiyonundan %100 korumayız belki ama kulak temizliklerini dört dörtlük yaparsak enfeksiyondan korunma olasılığı yükselmiş olur. Ayrıca kulak içine yabancı maddeler girdiğinde de enfeksiyon meydana geldiği için bu durum engellenmeli ve dikkat edilmelidir.

Kedimin Kulağı Sıcak
Kedimin Kulağı Sıcak

Kedilerde Alerji

Gıda, polen, pire ısırığından kaynaklanan alerjiler kedilerin kulaklarını ısıtabilir. Kedilerin vücutlarında alerjik bir durum olduğunda vücut bunu atmak istediği için efor sarf eder. Dolayısıyla vücutta ciddi bir ısınma olduğundan kedilerin kulaklarında ısı, yanma veya kızarıklık belirtileri meydana gelebilir. Bu belirtilere ek olarak aşırı kaşınma, tahriş, şişlik, yara, tüy kaybı, halsizlik vb. gibi durumlarda görülebilir.

Özellikle kedilerde alerji görüldüğünde derin bir uykudayken aniden kalkarak ciddi kaşınmaya başlarlar. Kedinizde de böyle belirtiler görüyorsanız ve kulaklarına dokunduğunuzda sıcaklık hissediyorsanız büyük ihtimalle alerjik bir durumdur. Alerji durum evde kendi kendiliğinden geçmeyeceği için mutlaka veterinere gidilerek gerekli tedavilerin yapılması ve önlemlerin alınması gerekmektedir.

Sıcak Ortamda Zaman Geçirme

Kediler özellikle soğuk havalarda sıcak yerlerde durmayı çok severler. Kendi vücut ısılarını korumak için bir şekilde bunu dengelemeye çalışsalar da sıcak ortamlar onların vazgeçilmezleridir. Mesela güneş alan alanlar, battaniye, yünlü yatak, peteklerin üstü, yorganın altı, dolap içi vb. gibi sıcak yerlerde zaman geçirdiklerinde kulakları ısınabilir.

Kediler bu durumlardan dolayı kulaklarının sıcak olmasından pek rahatsızlık duymazlar. Ancak kedi sahipleri, dostlarının kulaklarının yanmasını hissettiği zaman hemen panik yaparlar. Aslında bu noktada kedinin karakterinin bilinmesi çok önemlidir. Kedi sürekli sıcak yerlerde dolaşıyorsa büyük ihtimalle kulaklarının sıcaklığı bundan kaynaklanmaktadır.

Kedilerin de güneşten gelecek olan vitaminlere ihtiyaçları vardır. Hatta arada sırada dışarı çıkarılıp güneşlenmeleri sağlıklarına faydalıdır. Ancak uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalmaları engellenmelidir. Basit bir yöntem olarak perdeler çekilmeli ve dikkatlerini dağıtmak için sevdikleri oyuncaklarla oynamaları sağlanmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?