Kedilerin kulakları soğuk olduğunda akla hemen kötü şeyler gelir. Öncelikle rutinlerinde değişiklik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kediler her ne kadar dayanıklı gibi görünseler de aslında çok narinlerdir. Özellikle bulundukları ortamda hoşlarına gitmeyecekleri bir şey olduğunda bundan etkilenerek davranışlarını ve rutinlerini kolaylıkla değiştirebilirler. Mesela kediler sıcak ortamda yatmayı, uyumayı ve oyun oynamayı çok severler. Haliyle onlara sıcak yerine soğuk bir ortam sunulduğunda vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelir.

Örnek olarak: kulakları soğuk olabilir, üşüdükleri için sıcak yerlere girmeye çalışırlar, battaniyenin üzerinde yatarlar veya peteklere çıkarak zaman geçirirler. Kedilerin kulakları soğuk olduğunda akla kötü bir düşünce gelmemelidir. En basiti kedilerin üşüdüklerinin veya tüylerinin ıslak olup olmadığı ihtimali düşünülmelidir. Gerçekten bu ihtimali kontrol edildiğinde boş yere panik yapıldığı anlaşılacaktır.

Tam tersi bir durumda eğer kedilerin kulakları uzun süre soğuksa mutlaka bir sorun var demektir. Dolayısıyla veterinere danışarak muayene edilmelidir. Peki, kedilerin kulakları neden soğuk olur? veya kedilerin kulaklarının soğuk olması endişe edilecek bir şey midir? tüm merak edilen soruların cevaplarını yazımızda verdik.

Kedimin Kulakları Soğuk
Kedimin Kulakları Soğuk

Ortamın Soğuk Olması

Kedilerin kulaklarının soğuk olmasının en basit sebeplerinden biri budur. Mantık olarak kedilerin bulundukları oda soğuksa üşürler ve kulakları soğuk olur. Bazı insanlar “kediler üşümez, onların tüyleri var kendilerini ısıtırlar” diye düşünürler. Aslında bu düşünce çok yanlıştır, çünkü ev kedileri bile üşüyebiliyorsa sokak kedilerinin halini düşünmek bile istemeyiz.

Kedilerin yaşadıkları ev olması gereken sıcaklığın altındaysa haliyle kulakları soğuk olabilir. Ev ısıtılmazsa kedilerin kulakları hep soğuk olacağından üşütme olasılıkları fazla olur. Hatta kedilerin kulaklarının soğuk olmasıyla beraber halsizlik belirtisi de görülebilir. Ev ortamı ne soğuk ne de çok sıcak olmalı, tam orta ısı derecesi ayarlanmalıdır. Özellikle kedilerin sürekli bulunduğu yerler daha sıcak olursa onlar için iyi olur.

İlgili Yazı: Kedilerin Kulakları Neden Sıcak Olur?

Hava Durumu

Son zamanlarda havaların çok değişken ilerlediğini biliyoruz. Yani bir gün içerisinde iki veya üç mevsimi aynı anda yaşayabiliyoruz. Hava sıcakken aniden serin oluyor, rüzgar çıkıyor ve normal olarak yağmur yağmaya başlayabiliyor. Bu hava durumu değişikliğinden dolayı birçok insanın vücudu etkilendiği için hastalıklar meydana gelebiliyor.

Aynı durum kediler içinde geçerlidir, günlük hava durumu aniden değiştiğinde kediler büyük ölçüde etkilenirler. Vücutlarının bazı bölgelerine, patilerine ve kulaklarına dokunulduğunda soğuk olduğu fark edilir. Üşütmemeleri ve hastalanmamaları için hava durumları takip edilerek ona göre kedilerin bulundukları ortam ısıtılmalıdır.

Kedinin Kulaklarının Soğuk Olması
Kedinin Kulaklarının Soğuk Olması

Tüylerinin Islak Olması

Kediler meraklı ve yaramaz oldukları için dikkatlerini çeken her şeyi keşfetmek isterler. Mesela masanın üzerinde duran bardağı incelemek isterlerken üzerlerine dökebilirler. Dökülen su ister soğuk ister ılık olsun hiç fark etmez, tüyleri suyu hemen emdiği için üşüme hissedebilirler. Kendilerini yaladıklarında bile yine de o bölgede serinlik kalacağı için kulakları da etkilenebilir.

Kedi sahipleri, dostlarının kulaklarına dokundukları zaman buz gibi olduğunu fark ettiklerinde hemen bir korku yaşanır. “Eyvah, kesin üşüttü! hasta mı olacak? veya başka bir rahatsızlığı mı var?” diye düşünürler. Panik yapmadan önce kedilerin üzerine bir şey dökülmediğinden emin olunmalıdır. Eğer bahsettiğimiz gibi üzerine bir şey döküldüğü için kulakları soğuksa havlu yardımıyla veya fön makinesinin ısı ayarını düşürerek kurutulmalıdır.

Hipotermi

Kedilerin vücut sıcaklıkları, biz insanların vücut ısısından biraz daha yüksektir. Haliyle vücutlarında meydana gelen sıcaklık değişikliklerinden rahatsız olabilirler. Kedilerin kulaklarıyla beraber tüm vücutları soğuksa hipotermi meydana gelmiş olabilir. Hipotermi, genellikle sokak kedilerinde meydana gelse de nadir olarak ev kedilerinde de görülebilir. Soğuğa veya yağmura maruz kalmış sokak kedilerinin vücut sıcaklıkları aniden düşer.

Kendilerini ısıtabildikleri kadar ısıtırlar ama üşüdükleri için o gücü kendilerinde bulamazlar. Eğer kısa süre içerisinde ısınamazlarsa hipotermi geçirebilirler. Bu durum genellikle ölümle sonuçlandığı için hepimizin bilinçli olması gerekiyor. Üşüyen bir kedi gördüğümüzde mutlaka bir şekilde ısıtılmalıdır, eğer ısınmıyorsa daha fazla vakit kaybetmeden veterinere gidilmelidir.

Kedimin Kulakları Soğuk ve Halsiz
Kedimin Kulakları Soğuk ve Halsiz

Sağlık Durumu

Kedilerin kulaklarının soğuk olması herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Nasıl bir ilaç alındığında vücutta yan etkiler meydana geliyorsa aynı şekilde hastalık olduğunda da beraberinde birkaç etki görülebilir. Kedilerin kulaklarına dokunulduğunda soğuk olduğu fark ediliyorsa başka bir belirti olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Mesela iştahsızlık, yorgunluk, yatılan yerden kalkmama, oyun oynamama isteği, vücutlarının soğuk olması, kilo kaybı, hızlı kalp atışı, solunum güçlüğü vb. gibi belirtiler görülüyorsa mutlaka ciddiye alınmalıdır. Nadir olarak kedilerin kulakları soğuk olduğunda bu belirtilerden birkaçı görüldüyse hemen panik yapılmamalıdır. Belirtiler birkaç gün devam ediyorsa işte o zaman şüphelenip veterinere danışılmalıdır.

Anestezi

Bildiğiniz gibi ameliyathaneler enfeksiyon ve mikroplara karşı soğuktur. Kediler herhangi gibi sebepten dolayı ameliyata alındıklarında soğuktan etkilenerek kulakları üşüyebilir. Ameliyattan çıktıklarında da o soğuğu kolay kolay üzerlerinden atamazlar. Ayrıca vücutlarına anestezi aldıkları için vücut ısılarında değişiklik olur ve hipotermi meydana gelir. Haliyle kulaklarında ve vücutlarında soğukluk olmaları çok normaldir. Anestezi zamanla vücuttan atılacağı için vücut ısıları yavaş yavaş yerine gelecektir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?