Kedilerin en sevdiği besinlerden biri süt. Fakat süt kediler için faydalı mı? Kedilerimize süt verirken nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi ve süt, hepimiz için ayrılmaz bir ikiliyi çağrıştırıyor. Öyle ki, sokakta hayatlarını idame ettiren kedilere bile genel olarak süt verildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki, kedilere sütün zararının olup olmadığı hakkında araştırma yaptınız mı? Eğer hala yapmadıysanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere kediler için süt yararlı mı yoksa zararlı mı konusunda bilgi vereceğiz.

Sabah süt ile kahvaltı yaptığınızı var sayalım. Minik dostunuz mutfağa giriyor ve kendisine de süt vermeniz için size sürtünüyor. Bu sevimliliği yüzünden sütün geri kalanını sevimli dostunuza vermek istiyorsunuz. Siz kedi sahiplerine minik dostunuz için süt kadar yararlı bir kahvaltı olamayacakmış gibi geliyor. Peki, kedilere süt vermek zararlı mı? Kedinin süt içmesinde ne gibi bir zarar olabilir? Kedinize süt verdiğinizde pek çok zararla karşı karşıya kalabilirsiniz. Karşınıza çıkabilecek zararların en başında da hiç şüphesiz ishal geliyor.

Kediler, sütün içerisinde yoğun olarak bulunan laktoz enzimini sindiremezler. Bu sebeple de sütte yer alan besleyici maddelerden yararlanamazlar. En sonunda da kendilerini kötü hissederler. Bu da ishal olmalarına neden olur. Kısacası süt genel olarak kedilere içirilse de, aslında onlara yarar sağlayan bir yiyecek değildir.

Sütün tek zararı ishal değildir. İçerisinde bazı süt içeren maddelerde sütle beraber şeker de yoğun oranda bulunur. Şeker maddesi kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Süt İçen Kedi
Süt İçen Kedi

Kediniz soya ya da badem sütü içebilir mi? Soya ve badem, aslında süt kategorisinde olsa da tam olarak süt değildir. Özellikle badem yağı, fazla oranda yağ içerir. Fakat bu içecekler genellikle insan damak tadına uygun olarak hazırlanırlar. Bu sebeple soya ve badem de kediniz için yararlı değildir. Sütün yanında dondurma da kedinize verilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alır. İçerisinde yer alan şeker kedinizin sağlığına zarar verir. Bunun yanında dondurmada yer alan şeker, sevimli dostunuzun dişleri için de oldukça zararlıdır. Kısacası süt, kedinize verilmemesi gereken bir besin kaynağıdır. Kedinize ne tür besinler verebileceğiniz konusunda veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler İçin Süt Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mıdır?".
  • BJA

    Peki kedilere uygun mesela laktozsuz süt verebilir miyiz? 😸😸😸