Kediler balığın kokusunu ve ton balığını çok severler. Kediler ton balığı yer mi? ve yemeleri ne kadar doğrudur? yazımızda açıkladık.

Kediler mama harici her şeyi yemek isterler, özellikle insanların yediği yemekleri çok merak ederler ve ucundan biraz tatmak için ellerinden geleni yaparlar. Sokak kedileri birkaç gün aç kalabiliyor veya karınlarını doyurmak için onların yememesi gereken besinleri yiyebiliyorlar. Mesela bazı insanlar kalitesi çok düşük olan mamaları satın alıp kedilere veriyorlar, bu onların karınlarını doyurmaya yetiyor ama vücutlarına ekstra olarak vitamin alamıyorlar. Bundan dolayı özellikle sokak kedilerine içeriğinde mineral, kalsiyum ve vitamin bulunan mamaları almanızı öneriyoruz. Bu sayede karınları iyice doyar ve alması gereken tüm vitaminleri almış olacaklardır.

Ev kediniz varsa, zaten dostunuzun ne yemesi ve yememesi gereken besinleri bilmiş olacaksınız. Bilginin hiçbir zaman sonu olmadığı için kediler hakkında daha fazla bilgi öğrenmeniz, onların sağlığı için çok faydalı olacaktır. Sizde balığı çok seviyor ve mutlaka arada sırada tüketiyorsanız, dostunuz ve sokakta sürekli baktığınız kediler balığın kokusunu alır almaz vermeniz için bekleyeceklerdir. Kediler balığı çok severler ve yemelerinde hiçbir sakınca olmadığı için bazı noktalara dikkat ederek gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Balık yerine ton balığı tüketmeyi seviyorsanız, kediniz bunu merak edecektir ve mutlaka ona da vermenizi isteyebilir. Peki, kediler ton balığı yer mi? yazımızda anlattık.

Kediye Ton Balığı Verilir mi?

Kediler içerisinde balık kokusu alan her türlü besini çok severler. Kedilere özel ton balıkları satılıyor, fakat bunları kedinize vermemenizi öneriyoruz. Konserve ton balıkları farklı şekillerde pişmiştir ve kedinin alması gereken vitaminlerde içeriğinde yok olmuş demektir. Kedinize illa ki ton balığı almak istiyorsanız, konserve harici içerisinde ton balığı bulunan mamaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede içeriğindeki tüm yararlı mineralleri almış olur ve konserve balıktan çok daha iyidir.

İnsanların yemesi için üretilmiş ton balıkları çiğ olduğu ve damak zevkine göre pişirildiği için kediler için biraz daha masumdur diyebiliriz. Marketten güvenilir markadan aldığınız ton balığını siz kediniz için yağda pişirebilirsiniz, fakat kediniz için olması gereken gibi pişirmelisiniz. Ton balığını yıkayıp kuruttuktan sonra üstünü tuzlamadan veya ekstra yağ koymadan fırına atabilirsiniz. Fırında pişen balık veya diğer et ürünleri, yağda kızarmışlardan çok daha sağlıklı olduğu için kedilere uygun olacaktır.

Kediye Ton Balığı Verilir mi?
Kediye Ton Balığı Verilir mi?

Hiçbir kedinin beslenme listesinde ton balığı olmamalı, bunun yerine yüksek mineralli mamalar bulunmalıdır. Arada sırada veya kedinize ödül verme zamanı gelince ton balığı ikram edebilirsiniz, onun dışında sık sık kedinize vermemelisiniz. Tüylü dostunuza ton balığını yarıdan bölerek veya parçalayarak vermeniz daha doğru olacaktır, aksi halde balığın boyutu büyük olduğu için kedinin yemesi gereken miktarı geçebilir.

Az miktarda yediği takdirde ton balığının içinde bulunan B,C ve omega 3 vitaminlerini alabilirler. Eğer kediniz içeriğinde balık bulunan hiçbir şeyi sevmiyor ve yiyemiyorsa, gerekli vitaminleri alamıyor demektir. Bu eksikliği kapatmak için kedinize balık yağı verebilirsiniz. Hem bu sayede iyi beslenemeseler bile balık yağındaki tüm mineraller onların sağlığına katkıda bulunacaktır. Dostunuz için en iyi ve kaliteli balık yağını bulmak adına kediler için en iyi 5 balık yağı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ton Balığının Kedilere Zararı Var mı?

Kedilere ne verdiğimiz de önemli fakat, en mühim olan ne kadar miktarda verdiğimizdir. Kediler sevdikleri yiyeceklere karşı hemen bağımlılık kazanabilir ve beslenme alışkanlıkları bir anda değişebilir. Kedinizi sık sık konserve ton balığıyla beslerseniz, bir müddet sonra başka gıda yiyemeyecek hale geleceklerdir. Ayrıca fazla tükettikleri zaman cıva zehirlenmesi bile görülebilir. Ton balıklarının içerisinde yüksek oranda tuz ve yağ bulunduğu için kedilerde kalp veya böbrek hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Ton Balığının Kedilere Zararı Var mı?
Ton Balığının Kedilere Zararı Var mı?

Bazı insanlar kedisine çiğ ton balığı verilmesinden bir şey olmayacağını düşünseler de aslında onlar için çok zararlıdır. Çiğ balık tüketimi sonucu gıda zehirlenmesi veya parazit oluşumu meydana gelebilir. Sokak veya ev kedinize ton balığı vermeden önce mutlaka belirttiğimiz önerileri dikkate alın ve kedinizin sağlığı için miktarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kedinizde hiç beklemediğinizde beslenmeye bağlı olarak belirli rahatsızlıklar çıkabilir.

Eğer yavru kediniz varsa onlara ton balığı vermenizi önermeyiz, onun yerine hamsi veya palamut balığının yumuşak yerlerini az miktarda vermeniz, onlar için daha sağlıklı olacaktır. Yavrular, yetişkinlere göre daha hassas ve narin oldukları için bazı besinler midelerine ağır gelir ve sindiremezler. Dolayısıyla rahatsızlanabilir veya hazımsızlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yavru kediniz illa ki ton balığı yemek istiyorsa, çok nadir olarak tuzsuz ve yağsız şekilde pişirerek bir kereye mahsus olmak şartıyla verebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?