Kedilerin ek gıda olarak alması gereken bazı vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan biri de balık yağı. Kediler için en iyi balık yağlarını tanıttık.

Kediler yediği mamalardan veya besinlerden gereken vitaminleri alamadığı zaten ek gıdaya ihtiyaç duyabilirler. Balık yağlarının üretimi sayesinde kediler vücutlarına alması gereken vitamin ve mineralleri rahatlıkla alabilirler. Kediler genellikle balık yağının kokusundan ve tadından dolayı pek sevmeseler de onlar için yararlı olduklarını bilselerdi, zamanı geldiğinde balık yağını tüketmek için can atarlardı. Balık yağlarının üretim amaçlarının aynı olduğu gibi içeriğinde bulunan vitamin değerleri farklı olabilir.

Genellikle tüy döküntüsü yaşayan kediler için balık yağının içerisinde vitamin değeri yüksek olur, iştahsızlığın artması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gereken yağların içerisinde ekstra olarak somon veya keten yağı gibi maddeler bulunmaktadır. Tüm balık yağları aynı görevi üstlense de kullanım kolaylıkları ve içerisinde bulunan değerler farklıdır. Dolayısıyla kedinizde hangi olumsuzluk veya eksik vitamini varsa, ona göre balık yağı seçip düzenli olarak kullanmalısınız. İşte kediler için seçtiğimiz en iyi 5 balık yağı;

1. Mutamin Norveç Somon Balık Yağı

Mutamin Norveç Somon Balık Yağı
Mutamin Norveç Somon Balık Yağı

İçeriğinde bütün vitaminlerin bulunduğu balık yağı arıyorsanız, ekstra somon bulunan Mutamin balık yağını önerebiliriz. Balık yağının içinde B12, A, B, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor, selenium ve demir bulunduğu için çok güçlü bir üründür. Kedilerde tüy dökülmelerini engeller, diş ve diş etinin güçlenmesine yardımcı olur, bağırsak yollarını düzenler ve ishal olmasını engeller ve olası göz ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

Özellikle yavru kedilerde kemik gelişimini sağlıklı olarak ilerletmeyi ve kemik hastalıklarının meydana gelmesini önler. İçerisinde somon yağı bulunduğu için kedinize ekstra olarak faydalı olacaktır. Kısacası kedinizin alması gereken tüm vitaminler bir şişeye toplanmış diyebiliriz. Mutamin Norveç Somon Balık Yağı ürününü online olarak tüm sitelerde bulabilirsiniz.

2. Zurich Cat Balık Yağı

Zurich Cat Balık Yağı
Zurich Cat Balık Yağı

Kedinizde özellikle nedenli ve nedensiz tüy dökülmeleri görüyorsanız, bu sorunu çözmek için Zurich Cat Balık Yağı Tüy Döküm Engelleyici ek gıdayı kullanabilirsiniz. Yetişkin ve yavru kedilerin derisini güçlendirmek ve tüylerinin dökülmemesi için daha sağlam, kaliteli ve parlak çıkması için üretilmiştir. Balık yağının içerisinde ekstra olarak E vitamini vardır, tüy bakımı yaparken ayrıca vücuttaki eksik minerallerinde yerine gelmesini sağlar.

Özellikle hamile kedilerde erken doğumu oluşmasını engeller ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı korur. Zurich Cat Balık Yağı kedinizin daha sağlıklı, ve kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Her yerde bulunması kolay balık yağı olduğu için özellikle kedinizde tüy sorunu varsa, kesinlikle bu ürünü kullanmanızı öneriyoruz. Bir ilaç olarak değil, sadece ek gıda takviyesi olduğunu unutmamalı ve düzenli kullanımdan sonra farkı göreceğinizi bilmelisiniz.

3. Apex Omega 3 Balık Yağı

Apex Omega 3 Balık Yağı
Apex Omega 3 Balık Yağı

Kedilerde ek gıda olarak balık yağı veya E vitamini kullanmak için Apex Omega 3 Balık Yağı ürününü kullanabilirsiniz. Diğer tüy dökülmesini engelleyen balık yağları ile arasındaki tek farkı içeriğinde 20.000 mg bulunmasıdır ve bu sayede kedinizin cansız, solgun görünümlü tüyleri dökülecek ve yerine kalitesi yüksek tüyler çıkacaktır.

Ürünü kullanmaya başladığınızda kedinizin aşırı derecede tüylerinin döküldüğünü görebilirsiniz, bunun normal bir şey olduğunu unutmamalısınız. Kedinin vücudundaki mineralleri yerine getirdiğinde tüy dökülmesi duracaktır ve düzenli kullanımdan sonra kedinizin tüylerinin ne kadar bakımlı olduğunu fark edeceksiniz.

Özellikle kedinizde kalp ve diğer organ rahatsızlıkları bulunuyorsa, Apex Omega 3 Balık Yağı kullanılması uygun görülmektedir. Düzenli olarak daha rahat kullanılması için ürünün pompa kısmı çok rahattır, bu sayede kedinizi zorlamadan balık yağını içirebilirsiniz.

Balık yağının ikinci farkı ise tadının çok güzel ve hafif olmasıdır. Kediler ağır kokuları ve tatları sevmediği için çoğu balık yağından kaçınırlar. Apex Omega 3 Balık Yağı sayesinde, kediniz tadını alır almaz çok sevecek ve içirmenizi engellemeye çalışmadan ek gıdayı alacaktır.

4. My Cat Nova Balık Yağı

My Cat Nova Balık Yağı
My Cat Nova Balık Yağı

Kedilerin vücudunda olması gereken yağ asitleri vardır bunun eksikliğinden dolayı kedilerde hazımsızlık veya mide ağrısı yaşanabilir. My Cat Nova Balık Yağı ürünün içeriğinde doymamış yağ asitleri bulunur, Omega 3 ve Omega 6 sayesinde kediniz vücudundaki eksik yağları alır.

Ayrıca bağışıklık sistemi güçsüz olan kedilerin, vücut dirençleri de düşük olduğu için kediniz kolaylıkla hastalanabilir veya psikolojik olarak her şeyden kolaylıkla etkilenebilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için bahsettiğimiz ürünü kedinizde düzenli olarak kullandığınız takdirde, kedinizin daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

My Cat Nova Balık Yağı çok hafif olduğu için fazla miktarda verirseniz kedinizde herhangi bir yan etki olmayacaktır. Eğer kedinizin vücut yapısı çok hassas ise veterinerin önerdiği dozu kullanarak, dostunuzun daha çabuk toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Dr. Nature’s Felimax Balık Yağı

Dr. Nature's Felimax Balık Yağı
Dr. Nature’s Felimax Balık Yağı

Kediler tok olsa bile en sevdiği yemeği görünce iştahları açılır ve oburluk yaparlar. Bazı kediler tam tersi olarak çok iştahsız olur ve arada sırada yemek yerler. Dr. Nature’s Felimax Balık Yağı sayesinde kedinizin iştahı birden açılacak ve içeriğinde yüksek mineraller bulunan mamaları yedirerek, zayıf olan kedinize kilo alımı sağlayabilirsiniz. Ürünün dışı ve ucu küçük olduğu için kolaylıkla kullanabilirsiniz ve damla sayısını rahat bir şekilde sayabilirsiniz.

Dr. Nature’s Felimax’ın bir diğer güzel yanı ise direkt olarak kedinize içiremeseniz bile mamasına karıştırıp yemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kediniz mamaya bir şey karıştırıldığını anlamayacak ve düzenli kullanımdan sonra mama yeme miktarının arttığını fark edeceksiniz. İsterseniz sadece mamasına değil, kedilere faydalı olan besinlerin içerisine de gönül rahatlığıyla katabilirsiniz.

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinize ek gıda olarak alacağınız balık yağında mutlaka olması gerekenleri bilirseniz, hangi ürünün kediniz için uygun olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz;

 • Balık yağının içerisinde hangi vitaminlerin olduğuna mutlaka bakın, özellikle Omega 6 olmasına dikkat edin,
 • Balık yağı ürününün kokusunun çok ağır olmamasına bakın,
 • Ürünün pompasının şekline bakın, çünkü bazılarının ucu büyük olduğu için fazladan damla akabilir,
 • İçeriğinde hangi vitaminlerin ne kaç mg olduğuna dikkat edin,
 • Hangi kedi rahatsızlığına (kalp, böbrek, tüy, diş ve diş eti, deri vb.) iyi geldiğine bakın,
 • Hamile veya yavru kedilerin kullanımına uygun olup olmadığına dikkat edin.
Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler İçin En İyi 5 Balık Yağı".
 • Necip Turhan

  Ayşenur Hanım, merhabalar. Yok bir birimizden farkımız ben de sizin gibi ağır vaka kedi hastasıyım. Benim 12 yaşında Chinchilla var tüyleri bu sıralar çok dökülmekte. Kaliteli Royal Canin mama vermekteyim. Bu durumu sizinle paylaşmak isterim. Ne yapabilirim? Ve bu günlerde durgun bu hususta tavsiyenizi beklerim. Allah’ım sizin ve sevdiklerimiz patileri korusun.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar Necip Bey,
   Kedilerin tüyleri mevsim geçişlerinde (yazdan kışa-kıştan yaza) dönerken tüyleri çok dökülebilir, bu gayet normaldir. Ayrıca hava durumları çok değişken biliyorsunuz rüzgarlarda meydana gelmeye başladı, nem oranları değişiyor ve bu durumdan her kedi çok etkileniyor. Şöyle düşünebilirsiniz; nasıl ki insanların saçları mevsimsel olarak dökülüyor, aynı şekilde kedilerin tüyleri de mevsimlere göre dökülebilir. Endişe etmenize hiç gerek yok.
   Gayet kaliteli mama kullanıyorsunuz, bu konuda sizi tebrik ederim. Bazı kedi sahipleri hiç bilinmedik marka mamalar kullanıyorlar ve aslında kedilerine zarar vermiş oluyorlar.
   Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olmadığından eminseniz rutinlerden sıkıldığı için durgun olabilir. Mesela oyun oynama sıklığını arttırabilirsiniz, taşıma çantasında gezmeye götürebilirsiniz ya da boyun tasması kullanarak dışarı da çıkarabilirsiniz.
   Bunun dışında sağlığını ve tüy dökülmelerini engellemek için kaliteli vitaminler kullanabilirsiniz. Yazımızda belirttiğim gibi balık yağı alıp da kullanabilirsiniz. Arada sırada tükettiğiniz meyve veya sebzeleri dostunuza ikram edebilirsiniz.
   Allah yavrunuza uzun ömürler versin, sevgiler 🙂