Kediler tatlı gıdaların tadını alamadıklarını biliyor muydunuz? Şeker çeşitleri kediler için çok zararlı olduğu için tatlı ürünlerinden uzak durmalılar.

Kediler tok olsa bile en çok sevdikleri veya gözlerine güzel gelen yiyecekleri gördüğü zaman hemen acıkabilirler. Hatta böyle ilginç davranışları oldukları için ”tok evin aç kedisi” cümlesi söylenmiştir 😻 Özellikle ev kedileri, sahiplerinin yedikleri yiyecekleri merak edip tatmak isterler, eğer tadını beğenirlerse daha fazlasını isteyerek hepsini midelerine indirirler.

Kediler hangi besinlerin onlar için faydalı veya zararlı olduklarını bilmedikleri için önüne gelen her besini tüketmek isterler. Bunu gören kedi sahipleri de ”kedim bu yiyeceği yiyor, demek ki onun için zararlı değil” diye düşünüyorlar, fakat bu algı çok yanlıştır. Kediler sadece mama türlerini yiyerek hayatlarını geçiremezler, onlar için faydalı olan yiyecekleri de arada sırada tüketmeleri gerekir.

Biz insanlar sürekli yararlı yiyecekler tüketmediğimiz için arada sırada kaçamak yapıp abur cubur yiyoruz. Kediler de elimizde farklı bir yiyecek gördüklerinde sanki uzun yıllar boyunca aç kalmışlar gibi miyavlarlar ve yemek isterler. Peki, kediler tatlı yer mi? veya kedilere şekerli gıdaları vermek ne kadar doğru olabilir? yazımızda detaylıca açıkladık.

Kedi Tatlı Yerse Ne Olur?
Kedi Tatlı Yerse Ne Olur?

Kedilere Tatlı Gıdalar Verilir mi?

Kediler etobur hayvanlar oldukları için tatlı gıdaların tadını alamazlar. Yani kediye tatlı verildiğinde yediğini görürsünüz ama bunun nasıl bir tadı olduğunu asla bilemezler. ”Tadını alamıyorlarsa, neden yemek istiyorlar?” diye sorarsanız; kediler tatlı gıdaların görünüşünü, yapısını, rengini veya şeklini gördüklerinde onlara çok farklı geldikleri için refleks olarak tüketmek isterler.

Tatlı gıdaların içeriğinde yüksek oranda şeker, gıda boyaları, sağlığı olumsuz etkileyen ek gıdalar, yağlar ve diğer tatlandırıcı ürünler bulunduğu için bunlar kedilere çok zararlıdır ve asla verilmemelidir. Şeker veya tatlı gıdalar tüketen kedilerde bu hastalıklar görülebilir;

 • Obezite: Fazlasıyla tatlı gıdalar tüketen kediler, vücutlarına karbonhidrat aldıkları için yağ oranları artar ve kilo alımı başlar,
 • Körlük: Kediler sıklıkla tatlı tüketirlerse görme yetileri geriler ve körlüğe kadar gidebilir,
 • Şeker hastalığı: Kediler şekerli gıdaların tadını alamadıkları için daha fazla tüketme ihtiyacı duyarlar. Sürekli tatlı tükettiklerinde insülin direnci olması gerektiği gibi üretilmez ve kedilerde diyabet başlayabilir,
 • İdrar yolu hastalıkları: Kediler fazlasıyla tatlı gıdalar tükettiklerinde böbreklere ağır gelir ve idrar yolunda iltihap gibi hastalıklar görülebilir,
 • Bağışıklık sisteminde düşüş: Tatlı gıdalar zararlı oldukları için bağışıklık zamanla işlevini kaybetmeye başlar ve kedilerin vücut direnci düşer,
 • Alerjik reaksiyonlar: Kedilerin bazı gıdalara alerjileri olabilir. Eğer tatlıya alerjileri varsa ve yine de tüketiyorlarsa ciltlerinde ciddi boyutta alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir,
 • Düşük yapma veya ölü yavrular doğurma: Hamile kediler tatlı gıdalar tükettiklerinde vücuttaki işlevleri düşeceği için yavruların sağlıklarını olumsuz derecede etkiler.

Bir kereden bir şey olmaz diyerek dostunuza şekerli şeyler vermeyin, çünkü kediler tatlı gıdaların tadını bir kere aldıysa, sürekli yemek isteyeceklerini unutmamalısınız. Eğer evinizde sürekli dondurma, çikolata, şeker, tatlı vb. gıdalar bulunduruyorsanız, kedinizin sağlığı için ulaşamayacağı yerlere sakladığınızdan emin olmalısınız.

Kediler Tatlı Gıdalara İhtiyaç Duyarlar mı?

Nasıl ki biz insanların kan şekeri düştüğünde herhangi bir şekerli gıdaya ihtiyaç duyuyorsak, kediler de bazen tatlı ürünleri yemek zorunda kalabilirler. Ciddi bir hastalıkla cebelleşen, grip olan ya da yoğun tedavi geçiren kediler yorgun ve halsiz olacakları için kan şekerlerinde düşüşler olur. Eski enerjilerini yerine getirmek için küçük miktarda şeker verilebilir.

Bunu kendi kafamıza göre yapmamalıyız, mutlaka veterinere danışarak onların önerdiği şekilde tatlı gıdalar verilmelidir. Veterineriniz izin verdiyse, dostunuzun yemesi için minik parça tatlı ikram etmeyi deneyin, eğer yemiyorsa içme suyuna çok az şeker katarak karıştırın. Şekerin tadını alamayacağı için normal su olarak algılayacak ve fark etmeden düşen kan şekeri yükselmiş olacaktır.

Kedilere Şeker Verilir mi?
Kedilere Şeker Verilir mi?

Kedilere Tatlı Yerine Ne Verilebilir?

Kedilerin yukarıda bahsettiğimiz zararları görmemeleri için tatlı yerine daha faydalı olan gıdaları verebiliriz. Meyvelerin içerisinde de bir miktar şeker vardır, fakat tatlı gıdalar kadar zararlı olmadıkları için daha masum sayılırlar. Haftada bir gün yetişkin kedilere 1 yemek kaşığı; yavru kedilere 1 tatlı kaşığı miktarında olması şartıyla, bu meyvelerden birini yemesine izin verebilirsiniz;

 • Elma,
 • Çilek,
 • Muz,
 • Karpuz,
 • Armut,
 • Yaban mersini,
 • Ahududu,
 • Böğürtlen,
 • Şeftali,
 • Kayısı,
 • Mango,
 • Kızılcık.

Bahsettiğimiz bu meyvelerin kabuklarını soyup, çekirdeklerini ayıkladığınızdan emin olmalısınız. En taze ve tatlı olan meyveyi seçerek, kediniz için minik parçalara bölüp ikram edebilirsiniz. Arada sırada değişiklik yapabilirsiniz, mesela seçtiğiniz bir meyvenin suyunu sıkarak 1 veya 1,5 yemek kaşığı kadar kedinize içerebilirsiniz. Yavru kediniz varsa 1 tatlı kaşığı miktarında meyvenin suyunu içirebilirsiniz.

Kediler bizim çocuklarımız sayıldığı için onlara da çeşitli sürprizler yapmak isteriz. Eğer kedinize doğum günü partisi veya ödül pastası yapmak gibi bir fikriniz varsa biz insanların yiyebileceği pastayı almak yerine, kedilerin yiyebileceği pasta çeşidini evde yapabilirsiniz.

 1. Kediler çikolatalı süt içebilirler mi?

  Kediler için sade süt bile zararlıdır, haliyle çikolatalı sütleri içmemeliler.

 2. Kedim tatlı yemiş, ne yapmalıyım?

  Fazla miktarda yemediyse bir sorun olmayabilir, fakat bir paket çikolatayı veya kocaman pasta dilimi yediyse, her ihtimale karşı veterinere danışmanızda fayda vardır.

 3. Kediler bal yiyebilirler mi?

  Çok nadir aralıklarla ve küçük bir miktarda (çay kaşığının ucuyla) yiyebilirler.

 4. Kediler ev keki veya kurabiyesi yiyebilirler mi?

  Evde yapılan atıştırmalıklar daha sağlıklıdır. Ödül olarak minik bir parça, az şekerli kurabiye veya kek verilebilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?