Tok evin aç kedileri, karınları aç olmasa bile merak ettikleri besinleri yemek ister. Peki, kediler dondurma yer mi? yazımızda açıkladık.

Kedi sahibiyseniz veya sokaktaki kedileri sürekli besliyorsanız; kedilerin nasıl beslenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Kediler hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, onların sağlığına ekstra olarak fayda katabilirsiniz. Kediler sürekli kuru mama veya yaş mama ile beslenseler de aslında bazen ve belirli ölçülerde, biz insanların yediği yiyeceklerden yemesi gerekiyor. Kedilere ne verdiğimiz kimi zaman önemli değil; asıl önemli olan seçtiğimiz besini kedilere ne kadar ve hangi ölçek ile verdiğimiz önemlidir.

Eğer dondurmayı seviyorsanız ve tüketiyorsanız; kediniz elinizdekinin ne olduğunu merak ederek yanınıza gelir ve dondurmanızı tatmak ister. Kediler dondurma yer mi? diye sorarsak, onlar tatlı gıdaların tadını alamadığı için dondurmanın da tadını almaz, fakat yalaması onun hoşuna gidebilir. Neyli dondurma yediğiniz de çok önemli, çünkü vanilyalı dondurmayı sevebilirler ama renkli veya farklı maddeler bulunan dondurmayı beğenmeyebilirler. Gelin, kedilerin dondurma yemesi hakkında daha fazlasını öğrenelim.

Kedilerin Dondurma Yemesi Zararlı mı?
Kedilerin Dondurma Yemesi Zararlı mı?

Kedilere Dondurma Verilir mi?

Dondurma yediğiniz zaman kediniz ne yaptığınızı yakından görmek isteyerek, dondurmayı tatmak isteyebilir. Birkaç kere dondurmayı yalamasına izin verebilirsiniz, fakat bu miktardan fazlasını vermemeye özen göstermelisiniz. Kaşık ölçüsüyle düşünürsek yaklaşık 1 çay kaşığı kadar kedinize dondurma verebilirsiniz. 1 çay kaşığından fazla tüketmişse bile kedinizde belirtiler fark ederseniz, veterinere danışabilirsiniz.

Kedilerin dondurma yemesi zararlı mı? konusunda karşıt görüşler olsa da dondurmanın içeriğinde şeker, süt, vanilya, kakao, çilek, krema vb. gibi maddeler olduğu için kedilere zararı dokunabilir. Kedinizin fazla dondurma ve şeker yemesi; kusma, bağırsak sorunları, obezite, karın ağrısı ve ishal gibi sorunlara yol açabilir. Kedinize dondurma vermeyi çok istiyorsanız; çilekli veya kakaolu dondurma vermek yerine vanilyalı dondurma vermeyi tercih edebilirsiniz.

Bazı dondurmaların içeriğinde keçi sütü, inek sütü, laktozlu veya laktozsuz süt kullanıldığını bilmediğimiz için miktarına çok dikkat etmelisiniz. İçeriğinde nelerin olduğunu bilmediğiniz dondurmayı kedinize vermek yerine evde süt tozuyla dondurma yapıp, şekerini de minimum seviyede tutarak sağlıklı şekilde kedinize verebilirsiniz.

Yavru Kediler Dondurma Yiyebilir mi?

Yavru kedilerin bünyesi ve bağışıklık sistemi, yetişkin kedilere göre daha hassas oldukları için bazı yiyeceklerden kolaylıkla etkilenebilir. Yavru kediler annesinden süt ile beslendikleri için laktoz enzim seviyeleri yüksektir. Yavru kedi gelişim çağında kuru veya yaş mama ile beslendiğinde laktoz seviyesi düşer ve süt ve süt ürünlerine karşı yetişkin kedilerle aynı etkiyi yaşarlar. Dolayısıyla yavru kedilerinde dondurma yemesini önermiyoruz, fakat illa kedinize dondurma yedirmek isterseniz 1 çay kaşığından daha az olacak şekilde tattırabilirsiniz.

Yavru Kediler Dondurma Yiyebilir mi?
Yavru Kediler Dondurma Yiyebilir mi?

Kediler Çikolatalı-Çilekli Dondurma Yer mi?

İnsanlar arasında kediler dondurma yer mi? konusunda az miktarda vanilyalı dondurma verebileceğinizi belirttik. İçeriğinde çikolata veya çilek bulunan dondurmalar ne kadar masum dursa da vanilyalı dondurmadan daha zararlıdır. Kedilere çikolata çok zararlı olduğu için herhangi besinin içerisinde çikolata bulunsa bile yine aynı zararı verecektir.

Kediniz çikolatalı dondurma yediğinde; hem çikolatanın zararlarını hem de dondurmanın zararlarını bünyesine almış olacaktır. Çileğin içerisinde C vitamini olduğu için kedilerin az miktarda yemesinde herhangi sakınca yoktur. Yine 1 çay kaşığı kadar kedinize çilekli dondurma verebilirsiniz. Yeter ki, miktarının geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?