Kediler mama dışında çeşitli besinleri de yiyerek yeme-içme ihtiyaçlarını giderirler. Peki kediler böcek yer mi? sorusunu sizin için araştırdık.

Kediler çok ilginç hayvanlardır. Evimizin baş tacı olarak ilgilendiğimiz minik dostlarımızın ihtiyacı olan besinleri kaliteli bir şekilde önlerine sunsak da onlar bununla yetinmez. Kedilerin fare, kuş, tavşan vb. hayvanları avladığını ve etlerini keyifle yediklerini hepimiz biliriz.

Protein açısından et yemeleri onlar için faydalıdır. Kedilerin önlerinde bunca yiyeceğe rağmen, böcek avlamaları da bir hayli ilginçtir. Kedisi olanlar veya sokak kedilerini sevenler mutlaka gözlemlemiştir. Kediler evin içinde böcek, kelebek türü hayvanlar gördüklerinde onları avlamak ve yakalamak için büyük emek harcarlar.

Bu aslında onların yemekten ziyade avlanma iç güdülerinden kaynaklanmaktadır. Yani kedilerin böcek yakalamaya çalışması avlanma ve iz peşinde koşma gibi içgüdülerini tatmin etme gereksiniminden genelde doğmaktadır. Bunun kanıtı da kedilerin böcekleri yakalayıp öldürdükten sonra onları yemek yerine, oynamaya devam etmeleridir.

Kedilerin Böcek Yemesi Zararlı mı?
Kedilerin Böcek Yemesi Zararlı mı?

Şunu belirtmeliyiz ki; kediler yürüyen her şeyi takip eder ve yerler. Mesela kediler karınca yememesi lazımken yediği zaman elimizden bir şey gelmez. Kedilerin burun yetileri çok gelişmiş olduğu için sevmediği yiyeceklerden nasıl uzaklaşıp yemiyorsa, onun için zehirli veya kötü böcek gördüğünde de aynı tepkiyi verirler.

Yani kediler, onun için hangi böceğin zararlı olduğunu ve yememesi gerektiğini iyi bilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenelim ki, yeni kedi sahiplenecek olanların veya sürekli sokak kedilerini besleyenlerin aklındaki tüm soru işaretlerini giderelim.

Böcek Yemek Kediler İçin Zararlı mı?

Kedilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için çevresinden alması gereken vitamin ve proteinlere ihtiyacı vardır. Kediler her zaman oyun olsun diye böcek avlamaz; çoğu zaman vücutlarındaki eksik olan mineralleri tamamlamak için de böcek yiyebilirler. Dolayısıyla evin içinde ya da dışarıda herhangi böcek gördüklerinde yakalamak için savaşa girerler. Onların içgüdüsünde avcılık olduğu için hiçbir zaman böcek avlama sevdalarını engelleyemeyiz.

Bazı böcek türleri kediler için herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Kediler böcek yedikleri zaman midesi öğütemez ve kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler görebilir. Bu 1-2 tane böcek yediğinde değil, birkaç gün arayla sürekli böcek tükettiğinde veya zehirli böcekleri yakalayıp yediğinde yan etkiler meydana gelebilir.

Kedim Böcek Yiyor
Kedim Böcek Yiyor

Kediler İçin Hangi Böcekler Zararlı?

Karınca, minik böcek, kör sinekler, kelebek, kara sinek, zıplayan böcekler vb. gibi zararsız olan böcekleri kediniz yerse telaşlanmanıza gerek yoktur, çünkü içlerinde parazit veya virüs taşımadığı için tehdit oluşturmazlar. Siz yine de kedinizin böcek yemesini normalleştirmemeye özen göstermelisiniz. Peki, kediler hangi böcekleri yememeli?

 1. Sivrisinek: Sivrisinekler boyutlarından dolayı her ne kadar masum gibi dursalar da aslında bazıları vücutlarında parazit taşıyabilir. Kediler sivrisinek yediği zaman ondaki parazit ve virüsler kediye geçebilir.
 2. Kedi tırtılı: Türkiye’de bu böcek türü pek görülmese de bazı insanlar yeşillik/ormanlık alanda gördüğünü iddia ediyorlar. Kedi tırtılı insan cildine dokunduğu anda zarar verdiği gibi kediye temas ettiğinde yaralar oluşturur. Kediniz bu böceğe dilini değdirse dahi ani zehirlenmeyle karşı karşıya kalabilir.
 3. Örümcek: Apartman, ev veya tavan gibi yerlerde yaşayan basit örümceklerden bahsetmiyoruz. Sarıkız, karadul veya kum örümcekleri, kediye temas ettiği anda saniyeler içerisinde komaya sokabilir. Hangi örümcek türü olduğunu bilemeyebilirsiniz, dolayısıyla örümceklerden uzak durmalısınız.
 4. Eşek arısı: Normal boyutlarda olan arılar kedilere zarar verebilir, fakat eşek arıları hastalık derecesine kadar sürükleyebilir. Eşek arısının iğnesi çok büyük ve zehirli olduğu için dostunuzda büyük tepkimelere yol açabilir.
 5. Korsan böceği: Bu böcek vücudunda ve ayaklarında parazit taşır. Başka bir hayvanla karşı karşıya geldiği zaman ona yaklaşarak parazitlerini akıtır ve karşısındakinin vücut ısısını düşürmek için alt dişlerini kullanır. Türkiye’de pek karşılaşılmayan böcek türü olsa da kediler için ölümcül olan böcek türüdür.
 6. Öpücük böceği: Herkes tarafından suikastçı böcek olarak bilinir ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde de görülmüştür. Birçok hastalığın parazitlerini taşıdığı için temas ettiği canlıyı saniyeler içerisinde öldürebilir. Eğer Amerika’da yaşıyorsanız, öpücük böceği ile karşılaşmanız çok olasıdır.
 7. Bot fly: Tropikal veya sulak yerlerde yaşayan bu böcek türü son derece ölümcüldür. Hayvanları çok severler ve vücutlarındaki herhangi bölgeye kafalarını sokarak içeriye larvasını bırakır. Bu böcek gözüne kestirdiği canlıların bağırsaklarına yerleşir ve hayvanın kısa sürede ölmesine neden olur. Yaşadığınız yer, belirttiğiniz iklimleri taşıyorsa veya yurt dışında yaşıyorsanız bu böceğe mutlaka dikkat edin.
 8. Akrep: Bazen evlerde görülen akrepler, kedilerin çok dikkatini çeker. Akreplerin kuyruk kısımları çok zehirli olduğu için kendini tehdit altında hissettiği anda karşısındaki canlıyı hemen sokabilir. Kuyruk kısmında kaslar yoğun olduğu için akrep ölse bile kuyruktaki hücreler ölmez. Kediler akrebi yakalamaya veya yemeye çalışırken, anında kediye kuyruk kısımlarını sokabilirler. Çok dikkatli olmalısınız.
 9. Kırkayak: Bazı kırkayaklar zehirsiz olduğu gibi zehirlileri de vardır. Bunlara genelde çiyan denilir. Vücutlarındaki zehir bezleri sayesinde kedilere temas ettirebilir ve bazı alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
 10. Hamam böceği: Hamam böceği kolaylıkla çoğalabilen canlıdır. Bakteri taşıdıkları için kediler yediklerinde vücutlarında iç parazit oluşabilir.
 11. Kertenkele: Bazı kertenkeleler vücudunda bakteri bulundurabilirler. Kediler kertenkele tükettiklerinde vücutlarına bu bakteriler gireceği için parazit meydana gelebilir.

Not: Bazı böcekler Türkiye’de yaşamaz, fakat yurt dışında yaşıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Diğer ülkelerde olan böcekler bazen Türkiye’deki belirli bölgelerde de görülebilir.

Evinizdeki Haşerelerden Kurtulabilirsiniz

Evin içinde çeşitli haşerelerle karşılaşmamız mümkündür. Kediler avlanmayı seven hayvanlar olduğu için evinizde ne kadar böcek varsa yakalamaktan büyük zevk alacaklardır. Evinizdeki böcek ve haşerelerden sizi kurtarsa da minik dostunuzun sağlığını bazı böcek türleri olumsuz etkileyebilir.

Kedilerin böcek avlaması yemediği müddetçe bize yarar sağlayabilir. Ancak dikkatli olmakta yarar vardır. Bazı kediler sadece avlanmak için böcek yakalarlar. Bazıları ise hem avlanmak hem de avlarını yemek için böcek avlama girişiminde bulunurlar. Kediniz için zararlı olacağını düşünüyorsanız evinizi ilaçlamak en iyi yoldur. Tüylü dostunuza da her zaman ki gibi kaliteli mamalar sunarak onun sağlığına ve gelişimine en iyi şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?