Kedi annesi veya babası olanlar, kediler sahibini neden yalar? sorusunun cevabını merak ediyorlar. Yazımda kedinizin sizi neden yaladığı konusuna deyindik.

Kediler her ne kadar başına buyruk hayvanlar olsa da, aslında oldukça duygulu hayvanlardır. Sahiplerine karşı duygularını birtakım hareketlerinden veya davranışlarından çok çabuk belli edebilirler. Ayrıca şunu bilmelisiniz ki; kediler siz istediğiniz zaman değil, onlar istediği zaman size yaklaşır ve kendini sevdirir. Durup dururken kedinizin yanına onu sevmek için gittiğinizde, büyük ihtimalle ondan minnoş şiddet görebilirsiniz 😺

Kediler size karşı olumlu bir duygu beslediğinde, aniden yanınıza gelir ve pütürlü diliyle parmaklarınızı veya yüzünüzü bir güzel yalarlar. Onun bu hareketinden sonra kediler neden sahibini yalar? sorusunu ister istemez sorgulayabilirsiniz. Kedilerin sahiplerini yalamasının birçok nedeni olabilir. Her kedinin karakteri farklı olsa da, yaptıkları hareketlerin hepsi neredeyse tek bir amaca dayalıdır. Gelin hep beraber kediler sahibini neden yalar, öğrenelim.

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Kedilerin dili yaradılış gereği oldukça güçlü ve serttir. Onların dilini anatomik olarak incelediğimizde, zımpara gibi pütürlü bir dil yapısı olduğunu görürüz. Kedilerin dilinin böyle olmasının sebebi aslında annelik ve babalık içgüdüsünden geliyor. Yavrularını diliyle temizlerler ve onlara ait olduğunu benimsemek için tükürük yoluyla salgı bırakırlar. Yavruları kaybolsa bile birçok yavru arasından bıraktığı tükürük salgısını koklayarak, anne kedi yavrusunu bulabilir. Kedilerin yalaması ve dillerini kullanmasının birinci nedeni içgüdülerinden kaynaklanıyor. Diğer bir neden ise; kediler dışarıda yaşamaya alıştıkları için avlanma, beslenme ve kendini temizleme gibi eylemlerini pütürlü dilleriyle yaparlar. Aslında kedilerin dillerinin böyle olması, onları çok farklı kılıyor. Bu farklılıklarını ispat etmek için ise sahibini kullanıyorlar 😺

Kediler sahibinin yanına gelerek, aniden parmaklarını veya farklı bölgelerini yalamaya başlarlar. Bu hareketleri, teninizin ne kadar güzel olduğundan kaynaklanmıyor 😺 Diliyle sizi yalarken aslında sahibini tam anlamıyla benimsemiş oluyor. Pütürlü dilinin arasından geçen minik tükürükler, sizi yaladığı bölgeye ulaşıyor ve böylelikle sizinle bağ kurmuş oluyor. Kediler sahiplerini neden yalar? Sorusunun cevabını genel olarak sevgi bağı kurmak için diyebiliriz. Genel cevabı verdiğimize göre, diğer nedenleri de inceleyelim.

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?
Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Sosyal Bağ Kurmak İstemesi

Kediler sadece kendilerini değil, samimi olduğu diğer kedileri de yaladığını biliyor muydunuz? Kediler kendilerini temizlemek için yalarlar, ulaşamadığı bölgeler olduğu için diğer kedileri de yalayarak kendini temizletmiş olacaktır. Kediler genel olarak temizliği sevdiği için anne, baba, kardeş kedileri de mutlaka temizlerler. Kedilerin yalamasının nedeni, onların yaradılış gereği olarak diğer kedilerle sosyal bağkurduklarından kaynaklanıyor.

Kediler; diğer kedilerle sosyal bağ kurdukları gibi, tabii ki sahipleriyle de kuracaktır. Kediniz sizi yaladığı zaman “acaba ben kirli miyim, ondan mı beni yalıyor?” diye düşünebilirsiniz. Aslında kirli değilsiniz sizi bu sebepten dolayı yalamıyor ama siz yine de ellerinizi sık sık yıkayın 😺 Şaka bir yana kediler sahibini yaladıktan sonra kokularınız birbirimize geçer ve böylelikle sizinle arasında sosyal bağ kurmuş olur. Kediniz sizinle arasında sosyal bağ kurmak için yaladığında, hemen yelkenleri suya indirmeyin çünkü bir güzel yaladıktan ve bağ kurduktan sonra ısırabilir 🙀

Sahibine Sevgisini Göstermek

Kediler sahibine karşı direkt olarak “seni seviyorum!” diyemediği için bu duygusunu eylemleriyle gösterir. Nasıl gösterir biliyor musunuz? Tabii ki zımpara gibi diliyle yalayarak! Kediler sahibine karşı sevgi beslediğinde onun yanına gider ve aniden yalamaya başlar. Pütürlü dilini bir oraya, bir buraya sürterek sahibini bir güzel temizlemiş olur. Aslında sahibini ne kadar çok sevdiğini ve bunu göstermek için sizi yaladığını mutlaka bilmelisiniz.

Kediniz sizi ailesi olarak görüyor ve bebekken annesi veya babası onu nasıl yaladıysa, aynısını da size yapıyor. Tabii ki işine geldiği zaman bize bebeğe olarak görür, işine gelmediği zaman ise köle sahip olarak görür 😺 Kediniz yanınıza gelip sizi yalamaya başladığında, sizi çok sevdiğini ve güvendiğini belirtmek için bu tarz eylemde bulunurlar.

Kendini Gergin Hissettiği Zaman

Kediniz ile aranızda hiçbir sorun yokken aniden gelip sizi yalaması normal olarak kabul edilir. Fakat, yalama eylemi çok uzun sürüyorsa ve yaladıktan birkaç dakika ısıtmaya başlıyorsa, bu eylemi onun stresli olduğu anlamına gelir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; biz insanlar bazen ruh halimiz yerinde olmayabiliyor veya stresli hissedebiliyoruz. Hâl böyle olunca, gerginliğimizi üzerimizden atmak için birtakım eylemlerde bulunuyoruz. Aynı bizim yaptığımız gibi kediler de, üzerindeki stresi atmak için sahibini yalarlar.

Kediler, sahiplerini yaladıktan sonra evdeki farklı cisimleri de yalayabilirler. Bu eylemleri bizim tarafımızdan normal olarak kabul edilir. Eğer kediniz sizi sürekli yalıyor ve ardından oyuncak, plastik ve çorap gibi nesneleri yalıyorsa, müdahale etmeyin. Bunu yapmasının nedeni tamamen üzerindeki stresi ve endişeyi atmak içindir. Merak etmeyin, kedinizin bu stresi uzun sürmeyecektir. Sahibini veya  cisimleri yalaması, stresin kısa sürede biteceğini gösterir. Diliyle yalayarak üzerindeki endişeyi atar ve hemen normal haline geri döner.

Diliyle Kendi Alanını Çizer

Kediler bulunduğu ortamda kendi alanlarını çizmeye bayılırlar. Belki bu onların en güzel aktivitesi olabilir. Yaşadığı ortamda bulunan tüm cisimleri yalayarak, tükürük salgısı bırakarak “burası benim!” der. Kediniz yanınıza gelip sizi yaladığında dilinden çıkan o minik salgılar bölgeye ulaşarak, sizi kendine benimsemiş olur. Hatta bazı kediler sahibinin kıyafetlerini yalar ve dışarı çıktığı zaman kediler onun salgısını alsın ve sahibine yaklaşmasın diye böyle eylemde bulunabilirler. Aslında kediniz bir nevi sizi işaretlemiş oluyor.

Kediler pütürlü diliyle sahibini veya eşyaları yaladıktan sonra son derece rahat oluyorlar. Sizi ve eşyaları tam anlamıyla benimsedikten sonra eve yabancı bir kedi gelse bile orada barınamayacağını biliyor. Böylesine zeki ve sahiplenici kedileri hak ettiğimiz için çok şanslıyız 😻


Bugünkü yazımda kediler neden sahiplerini yalar? sorusunun cevabını, siz değerli okurlarımıza anlattım. Evinizdeki minnoş kediniz sizi yalıyor mu ve teninize zımpara misali dil değince kendinizi nasıl hissediyorsunuz, yorumlarda belirtebilirsiniz 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?