Bazen kedi dostlarımız akıl almaz yerlere çıkabiliyor, tırmanabiliyor. Peki kediler tezgaha neden çıkarlar, çıkmaları nasıl engellenir.

Yemek masaları ve mutfak tezgahları, kedilerin başta yükseklik merakından dolayı tercih ettikleri yerlerdir. Tadına bakmak istediği ya da kendine oyuncak yapmak istediği herhangi bir şeyin tezgah ya da  masa üzerinde olması kedinizi cezbedici ikinci durumdur. Suyu sıkça değiştirilmeyen kedilerin taze olduğu için musluktan damlayan suyu içmek istemeleri de büyük ölçüde önemlidir. Yapacağınız birkaç küçük hamle ile kedinizin mutfak tezgahı hobisinden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi kediler yüksekte olmayı seviyorlar. Neden ona bir tırmanma ağacı almayı denemiyorsunuz? Aldığınız bu ağacı kedinizin en çok ilgi duyduğu pencerenin yanına yerleştirirseniz hem evinizi hem de dışarıyı rahatça izleme imkanı bulur. Bazı insanlar, su tabancası ya da sprey kutusu gibi caydırıcı yöntemler kullanıyorlar. Bunu yaparsanız, kediniz sizin olmadığınız zamanlarda aynı davranışı tekrar eder. Tezgahın üzerinde onun ilgisini çekecek bir şey bırakmamak ve varsa akıtan muslukları tamir ettirmek afacanın bu tutumuna karşı daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kediler ilgi istedikleri zaman sahiplerinin onaylamadığı davranışları yaparak kendilerinin farkında olmalarını sağlarlar. Aldığınız önlemler sonrasında durumu hala tekrarlıyorsa, kedinizle olan oyun saatlerinizi ve kalitesini arttırmayı deneyebilirsiniz.

Biz insanlar gibi kediler de bazen davranışlarını alışkanlık haline getirebilirler. Kendisi için uygun olmayan yerlere tırmanmak bir alışkanlık olduysa, daha keskin önlemler alarak duruma müdahale edebilirsiniz. Örneğin mutfak tezgahı üzerine çift taraflı bant yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Yapışkan yüzeyler, kedilerin kesinlikle nefret ettiği bölgelerdir. Bununla birkaç kez karşılaştıktan sonra kediniz alışkanlığından kendiliğinden vazgeçer. Yanlış yaptığı zaman kediyi cezalandırmak çok işe yaramaz. Yaptığı şeyin doğru olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle minik meleğinizi ödüllendirmelisiniz. Tezgah yerine kedi ağacına çıkıp burada keyif yaptığını fark ederseniz, bulunduğu yerde ona ödül maması vererek veya onu ağaç üstünde severek yaptığı şeyden memnun olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Tezgaha Çıkmış Kedi
Tezgaha Çıkmış Kedi

Gerektiği zaman kediler de biz insanlar gibi aşırı inatçı olabilir. Bu nedenle seçeceğiniz hangi yol olursa olsun meleğinizin tezgaha çıkmaya hırs yapmasına sebep olmamasına özen göstermelisiniz. Kediler, dünyanın belki de en tatlı tatlı olduğu kadar da dediğim dedik canlılarıdır.Davranışından vazgeçirmek konusunda yanlış bir yöntem tercih ederseniz,  kedinizin sizden ve dolayısıyla bütün insanlardan korkup kendi iç dünyasına çekilmesine sebep olabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz tüm yolları denemenize rağmen hala bir sonuç alamıyorsanız, uzman bir veterinerden kedinize psikolojik destek aldırma şansına sahipsiniz. Mümkünse yardım alacağınız veteriner kedinizin uzun bir süredir tanıdığı ve güvendiği bir karakter olmalıdır.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedinin Tezgaha Çıkmasını Nasıl Engellerim?".
  • Çağla

    Çok faydalı bir yazı olmuş. Öncelikle tebrik ederim. Ben tezgaha çıkmaya hiç alışmasın diye başta onun kokusundan dahi hoşlanmadığı şeyleri tezgaha koymuştum. Çift taraflı bant da uyguladığım yöntemler arasındaydı. Hiç tezgaha çıkma alışkanlığı olmadı dolayısıyla.