Kedi sahibi olanlar, kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunun cevabını merak ediyorlar. Sizler için bu konuya ayrıntılı bir şekilde değindim.

Kediler yaradılış gereği uyumayı çok severler. Genel olarak kediler 16-20 saat boyunca uyuyabilir veya gözlerini kapatıp dinlenebilir. Kediler uyuma sürecini tek başına değil, gelip sahibinin yanında uyumak isteyebilirler. Kedi annesi veya babasıysanız, haliyle kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunu merak etmiş olabilirsiniz.

Kedinizin gün içerisinde veya özellikle gece saatlerinde yanınıza gelip kıvrılmak istemesi, sadece uyuması için değildir. Bunun birçok sebebi var fakat, en yüksek sebebi sahibiyle arasında özel bir bağ kurmak istemesi olabilir. Gün içerisinde kediniz hiç yanınıza gelmeyip, uyumak için yanınıza geldiğinde şaşırabilirsiniz. Kediniz ise kocaman gözleriyle size bakarak “ben kediyim, kediler sahibini sever de, döver de!” diyerek yanınıza yatıp sizinle uyur 😺 Kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunun cevabını daha ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler sosyal hayvanlar olduğu kadar, aynı zamanda sosyal uykucudur. Anne kedi doğumdan sonra yavrularını koruma amaçlı onların üstüne yatarak, içgüdüsel koruma sağlar. Kediler özellikle bebeklik dönemlerinde, diğer kardeşlerine ve annesine sarılarak uyurlar. Bu sebepten dolayı kediler birçok eşyaya veya sahiplerine temas ederek uyumayı severler. Kedilerin sahipleriyle uyumasının yüksek nedeni budur. Kediler sahiplerini anne veya baba figürü olarak gördüğü için sizinle bağ kurmak, sıcaklık hissetmek, güven oluşturmak için yanınıza gelip, sahipleriyle beraber uyurlar.

Kediniz ile gün içerisinde kaliteli zaman geçirip, onun güvenini kazandığınız zaman sizin yanınıza gelip uyuması gayet normal. Kediler, güven duymadığı ve bağ kurmak istemediği sahibinin yanına asla gelip uyumazlar. Sahiplerinin yanına gelip onun sıcaklığını hissederek uyumak, onların bu dünyada en sevdiği şeylerden biri olabilir. Kediniz sizin yanınıza gelip mışıl mışıl uyumak istiyorsa, bize de iyi uykular demek düşer 😻 Kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunu mantık olarak öğrenmiş olduk, biraz da duygusal açıdan nedenlerine bakalım.

Güven, Isınma ve Sosyal İhtiyaç
Güven, Isınma ve Sosyal İhtiyaç

Güven Hissetmek

Bizler, kedilerin uyku döngüsünü ne kadar uzun olduğunu düşünsek de, uykuları neredeyse 15-30 dakika sürer. Kediler, uykuları esnasında savunmasız oldukları için güven hissedeceği bir yerde uyumak veya dinlenmek isterler. Kedilerin sahipleriyle uyumasının nedenlerinden biri de, sahibine güven duymasıdır. Gün içerisinde sizinle zaman geçirdikten sonra, sizin yanınıza gelip uyumak istiyorsa “seni seviyorum ve uykumda savunmasız olduğum için yanında uyuyacak kadar sana güveniyorum sahip!” demektir.

Şunu unutmayın ki; normalde kediler tam olarak mışıl mışıl uyumazlar. Sadece güven duyduğu yerde vücut fonksiyonları normale dönüp, derin bir şekilde uyurlar. Güzel ve güvenli bir uyku zamanı geçirmek için sahiplerinin yanını tercih etmeleri harika bir duygu olmalı.

Isınma İhtiyaçları

Kedilerin vücut yapıları ve tüyleri ısı dengelerini sağlasa da, yine de ekstra sıcaklık hissetmekten çok hoşlanırlar. Genel olarak ısınmak için kalorifer, soba veya güneş vuran bölgelerde dinlenmeyi severler; fakat hiçbir yer sahiplerinin yanı kadar sıcak değildir! Özellikle kış aylarında kediniz yanınıza gelip sizinle uyuyorsa, bilin ki işi düştüğü içindir 😺

Normalde gün içerisinde yüzünüze bakmayan tatlı kediniz, soğuk bir kış gecesinde aniden yanınıza gelip yattığında anlam veremezsiniz. “Acaba kediler neden sahipleriyle uyur?” diye kendi kendinize sorabilirsiniz. Yanınıza yatmakla kalmayıp, bazen yüzüne veya karın bölgenize oturup uykuya dalabilirler. Bunun nedeni; yalnızca sahibini sevdiği için değil, sizin sıcaklığınızı alarak derin bir uyku çekmek istemeleridir. Bizler kedilerin emri altında olduğumuz için bizi kullanmalarına göz yummalıyız 😺

Eğer kediniz özellikle kış aylarında yanınıza veya kucağınıza çıkıp uyuduğunda, alıp yere koymayın. Bırakın sizin sıcaklığınızı hissederek, sahibiyle beraber güzel bir uyku çeksin. Beraber uyuyarak vakit geçirdiğiniz zaman size daha çok bağlanır. Böylece sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da sahibiyle beraber uyumak için can atacaktır.

Sosyal uyku

Kediler oldukça sosyal hayvanlardır, onların bu sosyalliği bebeklik dönemlerinden itibaren başlar. Anne kedi ortamdan çıkıp gittiği zaman bile kedi kardeşler, birbirlerinin üzerine çıkarak veya sarılarak uyurlar. Mutlaka görmüş olmalısınız ki, yeni doğan yavru kediler eğer kardeşleri ve annesi yanında yoksa ya sahiplerine, ya da herhangi bir cisme sarılıp uyumayı severler. Kedilerin sosyal uykusu bebeklikten, yetişkinliğe kadar devam eder. Sahiplendiğiniz kedi sosyal eksiklik hissedeceği için sizin yanınıza gelip uyumak isterler.

Kediler, sahiplerinin yanında sosyal bir uyku kurduktan sonra sanki sizinle hiç uyamamış gibi ortamdan uzaklaşırlar. Size bakarak “ben senin yanına gelmedim, sen benim yanıma gelip uyudun!” dermiş gibi yüzünüze bakarlar. Sosyallik ihtiyaçlarını size asla belli etmezler ve hiçbir şey olmamış gibi davranırlar. Kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunun cevabını sosyal uyku olarak anlayabilirsiniz.

Sahibi ile arasında bağ kurmak

Kediler tek başına uyurken, sahibi ile bağ kuramadıkları için aniden irkilme veya uyanma gibi davranışları olabilir. Kediniz sizin yanınıza gelip uyumak istemesi, tamamen sizinle aranızda bir güven ve koruma bağı kurmak istediği içindir. Kediniz ile beraber uyurken, yüksek bir ses veya ona göre tehdit oluşturacak şeyler meydana gelse bile asla uykusundan uyanmayacaktır. Size olan güven bağı çok yüksek olduğu için “nasıl olsa yanımda sahibim var, derin uyuyabilirim!” dermiş gibi kendini rahat hissedecektir.

Örnek olarak; kediniz ile uyurken onu bırakıp başka bir odaya uyumaya gittiğinizde, onun sizden önce odaya gittiğini görebilirsiniz 😺Bizler insanlara karşı nasıl güven ve sevgi bağı oluşturmak istiyorsak, kediler buna bizden daha da fazla önem verirler. Artık kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunu kendinize sorduğunuzda, cevabını çok net biliyor olacaksınız.


Bu yazımda kediler neden sahipleriyle uyur? sorusunun cevabını mantık ve duygusal açılardan öğrenmiş olduk. Kediniz sizinle uyuyor mu ve uyumak için yanınıza geldiğinde ne gibi tepkiler veriyor, yorumlarda belirtebilirsiniz. Hepinize patili günler! 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?".
  • Nehir Savur.

    Kedim bana sarılarak uyuyor ve onu öpmem için başını dudağıma koyuyor. Bebekliğinden beri ben bakıyorum sanırsam ki aramızda kuvvetli bir bağ var.