Kedileri anlamanın bir çok yolu var, bu yazıda kedinizin davranışını yorumlayarak ne düşündüğünü ve neden öyle davrandığını anlamaya çalışacağız.

Bilim insanları, sön dönemlerde bir hayvanın duygularını keşfetmenin davranışlarını da anlamak için yardımcı bir etken olduğu hususunda görüş birlikteliği içerisindeler. Kedilerin duyguları, davranışsal uzmanlar tarafınca sürekli bir sıcak tartışma konusudur. Sebebi ise kediler nasıl anlarız, duyguları nasıl anlar ve nasıl ölçeriz sorularının kaynağının henüz belirli olmamasıdır.

Bir kedi sahibi, kedilerin duygularını keşfetmek için beden dilinden birçok ruh halini, yüz ifadesini ve çıkardığı sesleri tanıyarak onu daha iyi anlayabilmektedir. Duyguların yoğunluğunu veya azlığını belirlemek, herhangi bir ölçüm yapak davranış uzmanları tarafınca henüz tam olarak sağlanamamıştır. Kedilerin duyguları, kedilere belirli bir olay ya da durum karşısında hareket etme dürtüsü ve sinyalleri oluşturmaktadır. Örnek olarak, kedilerin korktuğu bir ortam oluşacak olursa bu olumsuz duygu onların bir köşeye kaçmasına ve saklanmasına sebebiyet vermektedir. Eğer ki çok mutlu olacağı bir durum olursa, sahiplerinin kucaklarına sevgi görmek için çıkmak isteyecektirler.

Kedilerin duyguları pozitif ve negatif olmak üzere iki ana kategoride incelenmektedir. Kedilerin duyguları birer terazi gibidir. Bir taraf yükselirken daima diğer taraf düşecek, bir taraf düşerken diğer taraf daima yükselecektir. Örneğin hayal kırıklığına uğraması sonucu kediniz çok fazla saldırgan bir hale gelebilir ve kırgınlığını ortaya çıkarabilir. Eğer bir kedinin davranış sorunu var ise, genel kapsamda duygularını çok yüksek noktada açığa çıkarmaktadır. Köpekler kedilere kıyasla her zaman daha insan canlısı olarak bilinse de, kedilerin insanlara duyduğu duygular henüz pek açığa çıkmamıştır. Ancak uzmanlar kedilerin sanılanın aksine çok fazla duygusal olduğunu ve insanlar mutlu ya da mutsuz olduğunda bunu fark edeceklerini, hareketlerini ona göre şekillendirdikleri kanısını ortaya çıkarmışlardır.

Kedileri nasıl anlarız diye düşünen tüm kedi sahipleri, aslında kedilerini anlayabildiklerinin tam olarak farkında değillerdir. Yüzeysel olarak üzgün, kızgın, mutlu, heyecanlı olduklarını anlamaları kolaydır. Çünkü kediler bunu yüz ifadelerinde bile belirtebilmektedirler. Ancak uzmanlar da bunu kanıtlamıştır ki, henüz kimse bu duyguların miktarını bilmemektedir. Ne kadar çok mutlu? Bu sorunun içerisinde bulunan çok kelimesinin miktarını bulabilecek bir aleti henüz keşfedememişlerdir.

Kedilerin duygularını yansıtmaları, sadece duygusallık olarak anlamlandırılmamalıdır. Kedilerin duyguları, davranışlarının tamamını belgelemektedir aslında. Kediler kendilerini huzursuz hissettiklerinde veya sahiplerine dair bir şeye kızıp küsme evresine geçtiklerinde hızlı ve anlık bazı tepkiler vermektedirler. Gösterdikleri bu tepkiler ya da küsme evreleri uzun süreli olacak olursa, davranış bozuklukları ve sorunları ortaya çıkmaktadır. Hareketlerindeki değişikliği en net olacak şekilde mama konusunda kendini belli etmektedir. Aldığınız ve hazırlamış olduğunuz en iyi kedi maması bile onun hoşuna gitmiyorsa hareketlerindeki var olan değişikliği fark etmeniz mümkündür. Daha ileri seviye ve sürekli bir küsme ya da sinir anlarında ise, sinirlilik, tüy dökme ve saldırganlık gözlemlenebilir.

Kedilerin duygularını, nasıl hissettiklerini ve hareketlerinin size ne söylediğini, kısacası kedinizi anlayabilmeniz için kedinizle daha fazla ilgilenmeli ve tamamen ilgi sahibi olmalısınız.

1. Kediniz Kanepede Yanınıza Oturuyorsa

Kediniz Kanepede Yanınıza Oturuyorsa
Kediniz Kanepede Yanınıza Oturuyorsa

Kediniz, siz kanepeye oturduğunuzda hiç vakit kaybetmeden sizinle birlikte kanepeye oturup yanınıza yatıyorsa bu hareket sizi sevdiğini göstermektedir. Kedilerin duygularını belli etme şekli köpeklere kıyasla daha asosyal düzeyde olduğundan kaynaklı olarak, bu davranışı tamamen sahibini sevdiğini göstermek için yapmaktadır. Bazı zamanlar ise inatçı yapıları dolayısıyla siz yanınızda isteseniz bile onlar gelmeyecektir.

2. Kediniz Kafasını Bedeninize Sürtüyorsa

Kediniz Kafasını Bedeninize Sürtüyorsa
Kediniz Kafasını Bedeninize Sürtüyorsa

Kediniz kafasını size sürtüyorsa, bu hareketi ara sıra yapmasının sebebini uzmanlar kedilerin karşısındaki kişiye duygularını açmaları olarak tanımlamıştır. Bağlılık, onaylama ve sevgi gibi duyguları kediniz size sürtünerek göstermektedir.

3. Kediniz Sizi Gördüğü Zaman Miyavlıyorsa

Kediniz Sizi Gördüğü Zaman Miyavlıyorsa
Kediniz Sizi Gördüğü Zaman Miyavlıyorsa

Kediler, susadıkları veya aç kaldıkları zaman miyavlama potansiyeline sahiplerdir. Acıktıkları zaman yemek istemenin başka bir çaresi olmadığından kaynaklı olarak, sessiz ve masum bir şekilde miyavlayacaklardır. Ancak kediniz doğrudan size bakıp o şekilde miyavlıyorsa, bu hareketinin sebebi size duygularını daha fazla açmak istemeleri ve daha yakın bir iletişim kurmak istemeleridir.

4. Kediniz Sizi Tırmalamayı Bıraktıysa

Kediniz Sizi Tırmalamayı Bıraktıysa
Kediniz Sizi Tırmalamayı Bıraktıysa

Kedilerin, tırmalamayı bir tür savunma mekanizması olarak görmektedirler. Bazı şeylerin onlara zarar vereceğini düşündükleri zaman içgüdüsel bir hareketle pençelerini açığa çıkarırlar. Eğer kediniz sizinle büyüdüyse, yavru bir kediyken tırnak izlerinden üzerinizde bolca bırakmıştır. Ancak zamanla bu tırmalama savunmasını bıraktıysa, bunun tek sebebi sizi zamanla sevmeye başlaması ve size güvenmesidir. Kediler, yaşamlarındaki değişimden çok basit bir şekilde etkilenebilir ve etki altında uzun süre de kalabilirler. Güvenlerini kırdığınız ilk anda size karşı tutumu değişecek ve daha değişik hareketler sergileyecektir.

5. Eve Biri Geldiğinde Kediniz Kaçıyorsa

Eve Biri Geldiğinde Kediniz Kaçıyorsa
Eve Biri Geldiğinde Kediniz Kaçıyorsa

Kediler, sahipleri dışında çok fazla insanla birlikte olmayı sevmezler. Eve birileri geldiği zaman misafirlerden kaçıyor ve başka bir odaya gidiyorsa bunun sebebi sadece sizi yanında istemesi ve yanına çekmeye çalışmasıdır.

6. Kediniz Ayağınıza Yatıyorsa

Kediniz Ayağınıza Yatıyorsa
Kediniz Ayağınıza Yatıyorsa

Kediniz, genellikle köpeklerin yapmış olduğu bu hareketi size karşı yapıyorsa kesinlikle bir şeyler anlatmaya çalışıyordur. Eğer koltukta uzanırken kediniz gelip ayaklarınıza dolanıyor ve uzanıyorsa sizden sıcaklık ve ilgi beklemektedir. Sizinle birlikte olmak onu mutlu edecek ve sizi sevdiğini daha fazla belli edecektir.

7. Kediniz Size Masaj Yapıyorsa

Kediler bu hareketi yapıyorsa özellikle de siz uyurken yapıyorsa sevgilerinin en harika ifade şeklini yapıyor demektir. Patilerinin tabanları onların iletişiminin en güçlü oluğu yerdir ve feromon salgılanır. Salgılanan feromon yardımı ile kişiyi etkileme adımlarına başvurur.


Kediler esasında sizi sevdiklerini göstermek için birçok yola başvurmaktadırlar. Mırıldanırlar, gözlerini kırparlar ve daha nicesi. Ancak kediniz size bir tepkisini göstermeye, sinirini, kırgınlığını göstermeye çalışıyorsa kesinlikle sizden uzaklaşacak ve arkasını dönecektir.  Kolay kazanılan güvenleri ve kalpleri haddinden fazla kırılırsa eğer, bunu kazanmak zor olacaktır hatta kediniz hasta bile olabilir. Kedilerin duyguları, kırılgan yapılarını hemen ortaya çıkarabilecek niteliktedir. Bir kediyi anlamak için çok iyi bir gözlemci olmak size düşmektedir. Kedileri anlamak için gözlemlemek ve puzzle parçaları gibi bütün davranışları birleştirdiğinizde, onun nasıl hissettiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerin Anlama Rehberi".
  • mişşa

    kedim var oh çatla patla

  • Kedicik

    Ya çok güzel bilgiler var. Zaten bir ya da iki tane kedi alacağız, bu bilgiler bana çok yardımcı oldu. Emeğinize sağlık. (*3*)

  • Kediş

    Çok güzel bilgiler ve kedilerin resmi de çok tatlı.