“Kedi limon yer mi” kedi anne ve babalarının en sevdiği soru çünkü kedilerin limona karşı olan ilgisi en net tabirle tutarsız. Hadi biz de bu konuya eğilelim.

Kedi limon yer mi? sorusuna ilişkin cevaplar; limonun narenciye familyasında bulunmasından kaynaklı olarak farklılık içerir. Mandalina ve portakal gibi narenciyelerin, belirli ve küçük porsiyonlarda kedilere verilmesinde bir sakınca yoktur. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey sadece miktar değildir. Dikkat edilmesi gereken ilk unsur; her narenciyenin, kediler için uygun olmadığı gerçeğidir. Limon, greyfurt ve lime kedinin kusmasına ve sindirim sistemi ile alakalı sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Kedilerin Limon Yemesinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak meyve seçimi, hayvan beslenmesi konusunda sıklıkla tartışılmaktadır. Çünkü meyve içerisinde şeker bulunan bir besindir. Bu yüzden mevsimi fark etmeksizin fazla meyve tüketimi, vücuttaki insülin direncini etkiler.

Kediler için de bu durumu aynı şekilde düşünebiliriz. Fazla şeker, kedilerin vücudu için tehlike çanlarının çalması demektir. Limon zaten kediler için tercih edilmemelidir ancak narenciye tercih edecekseniz de çok düşük miktarlarda bir porsiyon oluşturmalısınız. Bu kıstaslara dikkat ederek, kediniz için sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz.

Kediler için limon zararlı bir besin olarak geçer. Aynı grupta bulunduğu mandalina ile portakal vitamin ve mineral bakımından zengindir ancak limon için bu durum geçerli değildir. İnsan sağlığı açısından değerlendirildiğinde limonun faydalarından bahsedebiliriz ama söz konusu kediler olduğunda aynı durum geçerli değildir.

Genelde limon ve türevi ürünler vücuttan toksinlerin atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Halihazırda asit oranı yüksek bir besin olan limon, fazla tüketildiğinde insan için dahi ülser ve reflü gibi sağlık sorunlarını tetikler. Bu yüzden kedilerin beslenmesinde limon tercih edilmesi, zarar niteliğindedir.

Özellikle kedinize eğer limon verirseniz ve miktarını yüksek tutarsanız kediniz kusmaya başlayabilir. Bu etki, kediden kediye değişkenlik gösterse de genel itibariyle ile kediler limondan kötü etkilenir. Bu yüzden tedbirli davranmak ve kediler için hem yararlı hem de doyurucu meyveleri seçmek gerekir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Patates Yer mi?
Kedi Limon Sever mi?
Kedi Limon Sever mi?

Kediler Limon Sever mi?

Kediler limon sever mi sorusunun cevabı, bir petten diğerine farklılık gösterse de ‘’evet’’ olacaktır. Evet, kediler limon sever. Geneli limon verildiği zaman bu besinin tadına bakar ancak bu en fazla bu kadar ile sınırlı kalmalıdır. Zararlarından bahsettiğimiz limon, kediniz için bir kere denemelik bir besin olmalıdır.

Bir kedinin, bir besinin tadını sevmesi; onu sürekli yemesini gerektirmez. Bu durum insanlar için de geçerlidir. Örneğin kadınlar için limon, erkekler için adaçayı  sevilerek tüketilse de zararlı olabilecek ürünlerdir. Kediler için limon da öyledir. Kedinizin mandalina yemesi, onun diğer narenciye ürünlerini de tüketebileceği anlamına gelmez.

Limonun İçinde Olduğu Ürünler de Kedilere Zararlı Mıdır?

İçerisinde limon olan ürünler genelde kedilerin tercih ettiği yiyecekler arasında bulunmaz. Örneğin limon genel olarak salatalarda bulunur ancak kedi, salatayı bizlerin yediği gibi yemez. Bu yüzden içinde limon olan ve kedilerin yediği pek bir ürün olmadığı için bu kıyaslamayı yapması daha zordur.

Limon asitik ve fruktoz içeren bir besindir. Kediler için tek başına bile fazlaca şeker içeren limon, kesinlikle limonata olarak tükettirilmemelidir. Kediniz her ne kadar siz içerken denemek istese de sadece koklamasına izin vermeli, kesinlikle ona limonatayı içirmemelisiniz.

Kediler, misket limon gibi bahçe bakımına uygun küçük limon ağaçlarına da pek yaklaşmazlar. Zaten tat dokularında ekşiye de yer yoktur. Ama bahçenizde ya da balkonunuzda limon varsa kediniz ev kedisi olduğu için bu ağacı kemirmek, meyvelerini ısırmak..vb isteyebilir. Kedinize kesinlikle izin vermemeli, limondan onu uzak tutmalısınız.

Kediler İçin Zararlı Olan Diğer Besinler Nelerdir?

Kediler için zararlı olan besinler en başta soğan ve sarımsaktır. Çiğ yumurta, kafeinli içecekler, çikolata, yaş ve kuru üzüm, süt ürünleri, köpek maması, çiğ et ve kemik, şeker ve şekerli ürünler, mantar, tuz ve şeker, kemikli ve kılçıklı olan gıdalar ve şaşırtıcı olsa da süt; kediler için zararlı olan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Tatlı, Şeker ve Şekerli Şeyler Yer mi?

Bu arada ıslak mama ve market mamaları, kediler için iştah kabartıcı olsa bile içerisinde bulunan katkı maddeleri ve tuz nedeniyle onlar için zararlıdır. Genelde market maması olarak etiketlenen bu ürünler, veteriner hekimler tarafından da tavsiye edilmez. Kediniz bu market mamalarına deyim yerindeyse saldırıyor olabilir ama bu tamamen yaş mamanın aromasından kaynaklıdır. Maalesef pek çoğunun içinde gerçekten et, tavuk ya da balık da bulunmaz.

Bu ürünlerin tüketimi sonrasında kediniz metabolizmasının bozulmasından kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Kusmak, kuyruğu sürekli aşağıda dolaşmak, kumunda uzun süre vakit geçirmek, kulaklarının soğuk olması ve enerjisinin düşük olması bu sorunlardan bazılarıdır. Bu yüzden bu besinlerin kullanımına dikkat etmek ve gerekirse hiçbir şekilde kedinizin görmemesini sağlayabilmelisiniz. Kediler doğaları gereği pek çok şeye el uzatan yapıdadır. Bu besinleri ondan uzak tutmak, görmeyeceği ve ulaşamayacağı bir yerde saklamak daha sağlıklı olacaktır. Tüm bu çabalarınıza rağmen kediniz yine de bu besinleri yemişse mutlaka veteriner hekime götürmeli, durumu anlatmalı, kan değerlerine baktırmalısınız.


Kediler limon yer mi? kedi sahiplerinin sıklıkla sorduğu bir soruydu ve gördüğünüz gibi cevabı kesinlikle hayır olan bir soruydu. Siz de minik arkadaşınızın hangi yiyecekleri daha çok sevdiğini ya da hangilerinden kaçtığını yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Limon Yer mi?".
 • Mustafa Turna

  Merhabalar, sizin gibi kocaman kalpli yüce gönüllü insanlar iyi ki varsınız… ben de bir kedi babasıyım yine dışarıda, her yerde kedilerim ve kopeklerim var. Ben kedime kuru mama veriyorum. Hafif haşlanmış yumurta sarısı arada veriyorum. Arada da yediklerimden sadece tattırıyorum yani çok az da olsa. Bir zararı olur mu?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar Mustafa Bey,
   Hiçbir sorun olmaz, zaten kediler için yumurta haşlaması çok yararlıdır (tabii miktarı aşmazsa) Yediğiniz besinlerden az tuzsuz, az yağlı ve şekersizleri tattırmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

 • Tuğçe

  Kedime ağzı kokuyor diye internette okuduğum gibi suya limon sıkıp verdim bir şey olur mu?

  • Ayşenur Bekgöz

   Bir kereliğine verdiyseniz pek sıkıntı olmayabilir ama limonun içerisinde asit olduğu için kediye zarar verebilir, bir daha kedinize limon vermeyin. Kedilerin ağızlarının kokmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi diş ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Eğer imkanınız varsa, mutlaka veterinere götürmelisiniz.

   • Anonim

    Limonun kendisini ağzına damlarsa ne olur? Çok merak ettiğim bir sorudur.

 • Anonim

  Bu çok değerli bilgilendirme için teşekkürler…