Kediler mandalina yer mi, sorusu her kış kedi anne ve babalarının aklına gelir. Peki kediler için mandalina zararlı mı, mandalina yemelerinde sakınca var mı?

Kediler mandalina yer mi konusundaki sorular, en sık merak edilenler arasında yer almaktadır. Hem insan hem de hayvan beslenmesinde her zaman geçerli olan ‘’ölçü’’ kavramı, bu tüketimlerde de geçerli olmaktadır. Belirtmek gerekir ki mandalina özellikle içerisinde barındırdığı vitaminden dolayı hem kediler hem de insanlar için faydalı bir besindir ama içerisindeki şeker dolayısıyla da zararlıdır. Bu nedenle kedi beslenmesi konusunda ana besin değil yardımcı besin kategorisinde değerlendirilir.

Kediler Meyve Tüketmeli Midir?

Kedilerde meyve tüketimi ölçülü miktarlar ile mümkün olmaktadır. Bir meyveyi çok miktarda ve sık vermekten ziyade, ölçülü miktarda ve veteriner hekime danışarak vermek önemlidir. Bu dengeyi tutturduktan sonra kedileriniz de o meyvenin içerisinden alması gereken vitamin, mineral ya da demiri yeterli miktarda alacaktır.

Özellikle diyette olan ya da özel bir beslenme modeline giren kediniz için vitamin sağlayıcı olarak meyve, iyi bir seçenektir. Vitamin deposu olarak bilinen mandalina ve portakal, kedilerin çok sevdiği tatlar olmasa da faydalı kabul edilen ürünlerdir. Bu nedenle pek çok mamada işlenmiş halde narenciye parçaları bulunur ama içerdiği früktoz, miktar konusunda veteriner hekime danışmayı zorunlu kılmaktadır.

Kediler için yaban mersini, elma, çilek, muz, turna yemişi, kayısı gibi farklı meyve ve sebzeler onların besin zincirine uygundur. Kediler Mandalina Yer mi? sorusu da bu diyette yerini almaktadır. Özellikle C vitamini konusunda fayda sağlayacak olan mandalina, belirli zaman aralıklarında ve sınırlı verildiği takdirde kediler için uygun olmaktadır.

Mandalina Kediler için Faydalı mıdır?

Kediler için mandalina tüketimi bağışıklığı güçlendirdiği ve kedinizin vücudunda bulunan toksinleri uzaklaştırdığı için yararlıdır. Yalnız kedinize mandalina vermek için mutlaka mandalinanın kabuğunu soymalı ve meyveyi çekirdeklerinden arındırmalısınız. Çünkü portakal ve mandalina gibi besinlerin kabuklarında bulunan doğal yağlar, kedilerin metabolizması için sorun teşkil edebilir. Çekirdek ise boğazına takılabilir. Bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kediye sadece mandalina ya da portakalın iç kısmının verilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Unutulmaması gereken diğer önemli bir husus ise narenciye familyasındaki her ürünün kediler için faydalı olmadığıdır. Portakal ve mandalina, kediler için fayda teşkil ederken; greyfurt, limon ve lime gibi meyveler kedilerin kusmasına sebep olabilir.

Kedil Mandalina Yer mi?
Kedil Mandalina Yer mi?

Kediye Mandalina Sever mi?

Kedilerin en bilinen özelliklerinden bir tanesi de mandalina kokusu sevmemeleridir. Hatta öyle ki bazı tarlalara kedi gelmemesi için mandalina fideleri dikilmektedir. Haliyle mandalina kabuğunun kokusundan bile hoşlanmayan kediniz için, mandalinanın kendisini yedirmek zor olabilir.

Ancak içerisindeki vitamini almasını istiyorsanız bu meyveyi az miktarda kedinize vermeniz, doğru bir adım olacaktır. Veteriner hekiminize danışarak mandalinayı ne kadar vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Veterineriz gerekirse kan değerlerine bakarak size miktarı, besin periyodlarını söyleyecektir.

Kediye mandalina verilir mi sorusu ise genelde kediler için önerilen diyetlerde sorulmaktadır. Şeker oranı yüksek olmayan meyvelerin tercih edilmesi, kedilerin diyetleri için oldukça önemlidir. Mandalina şeker oranı yüksek bir meyvedir ama içerdiği vitamin ve mineral değerleri de yüksektir. Ayrıca kediniz, kendisine lazım olan besini, siz vermeseniz dahi talep eder. Eğer kediniz sizden mandalina talep ederse miktarını gözeterek vermeniz gerekmektedir. Genelde bir dilim yeterlidir.

Kedilerin Diyetlerinde Mandalina Verilir mi?

Kedi diyetinde mandalina şeker oranı dikkate alınarak verilebilir. Çok şekerli olan meyvelerden uzak durmanız, bir anda yüksek porsiyonlu meyveler kullanmamanız kediniz için daha sağlıklı olacaktır.

Lif oranı yüksek, şeker oranı düşük, metabolizmayı canlandıran meyvelerin tercih edilmesi kedinizin sağlıklı beslenmesi noktasında önemlidir. C ve A vitamini içeren meyveleri tercih ederek, kedinizin doku ve kemik sağlığını koruyabilirsiniz. Kediniz ona verdiğiniz meyveyi sindiremez ve kusarsa ona bir daha o meyveden vermemelisiniz.

Kedilere Verilecek Meyveler Hangileridir?

Kedilere verilecek meyveler sağlık açısından sorun teşkil etmeyenlerden seçilmelidir. Burada önemli nokta ise kedilerin hem insan hem de kendi cinslerinden ayrı bir metabolizmaya sahip olduğunun bilincinde olmaktır. Her kedi, kendi diyetine göre bir metabolizma sistemi geliştirir. Dolayısıyla her hayvana hatta her kediye iyi gelen bir besin, sizin kedinize iyi gelmeyebilir. Bu yüzden doğru meyve seçmek oldukça önemlidir.

Kediler için en sağlıklı meyveler ise; elma, kayısı, muz, yaban mersini, kavun, karpuz, balkabağı, belirli miktarda portakal ve mandalinadır. Bu ürünler genelde hem kedilerin sevdiği hem de onlar için oldukça besleyici olan besinlerdir.

Kedinizi iyi dinlemeniz, yeni bir sebze ya da meyve vereceğiniz zaman öncelikle bunu küçük bir porsiyon halinde vermeniz, onun tepkisini izlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Kedinizin sağlığı ile doğru orantılı olacak şekilde kontrollü bir beslenme şekli sağlamanız gerekmektedir.

En sık sorulan sorular arasında olan kediler mandalina yer mi sorusunu elimizden geldiğince cevapladık. Evet, kediler mandalina yiyebilir ancak çekirdeksiz ve kabuksuz şekli ile bu tüketim sağlanmalı; mutlaka öncesinde veteriner hekime danışılmalıdır.


Siz de minnoş kedinizin en çok hangi meyveyi sevdiğini ya da hangi meyvenin ona, ne gibi yararlar sağladığını bizimle paylaşın. Böylelikle diğer kedi sahiplerinin de fikir sahibi olmasına yardımcı olun.

Article by

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Mandalina Yer mi?".
  • Songül

    Kedimin mandalinayı soyarken niçin yanımdan hışımla kaçtığını şimdi anladım 😂 Emeğiniz için çok teşekkürler.