Kediler bir çok meyve ve sebzeyi yemeyi severler, peki ya salatalık? Kedi beslenmesinde sık sorulan kediler salatalık yer mi? sorusunu detaylarıyla cevapladık.

Kedilerin bakımında beslenmenin önemli bir yeri vardır. Kediler genelde etle beslenen etçil nitelikte hayvanlardır. Bu bakımdan beslenme menülerinde etin mutlaka olması gerekir. Tabi bu durum onların sadece etle besleneceği ve farklı lezzetler tatmayacağı anlamına gelmez.

Kedilerin diyet listesine et dışında sebze ve meyve de katılabilir. Kediler salatalık yer mi sorusunun yanıtına bu anlamda evet diyebiliriz. Et dışında kedilere salatalık, kayısı, nektari, yaban mersini gibi, elma, muz gibi çeşitli besinler belli miktarda verilebilir. Bu besinler onların damak tadının gelişmesine ve farklı lezzetleri tadarak menülerinin zenginleşmesini sağlayabilir. Kedilere sebze ve meyve verirken aşırı miktarda vermemeye çalışarak belli ölçülerde farklı tatları almasına izin verebiliriz.

Kedilere Salatalık Nasıl Verilir?
Kedilere Salatalık Nasıl Verilir?

Kedilere Salatalık Nasıl Verilir?

Kedilere salatalık vermek istediğinizde kendimize hazırladığımız gibi salatayı dilimleyerek verebiliriz. Bütün halde salatalığı önüne koyduğumuzda refleks olarak korkabilir. Kediler tehlikeden korunmak için uzaktan gördükleri cisimlere karşı tedbirli olabilmektedirler. Bütün halde salatalık, muz gibi ürünleri yılan gibi algılayabilirler. Bu bakımdan korkmaları normaldir. Kedinize onu korkutmadan salatalık vermek istiyorsanız salatayı dilimleyip tabağına koyabilirsiniz. İştahlı bir şekilde yediğine şahit olabilirsiniz.

Kedinize salatalığı yemesi için güvenli bir şekilde verebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre salatalığın kedilere olan zararları hakkında olumsuz bir yargı belirtilmemiştir. Dolayısıyla kedinize korkmadan salatalık verebilirsiniz. Ancak fazla miktarda alımı karın ağrısı ve ishal yapma olasılığını da akla getirebilir. Bu açıdan belli ölçülerde bir miktar salatalığın kedinizin beslenme menüsüne dahil edebilirsiniz.

Salatalığın Kedinize Yararları Nelerdir?

Salatalığın kedinize yararı nedir diye bir soru aklınıza gelebilir. Salatalık K ve C vitamini açısından zengin bir besindir. Dolayısıyla salatalık kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirmede fayda sağlayabilir. Yağ ve kalori açısında düşük bir besin olduğu için kedinizin diyet listesinde de yer alabilir. Bazı kediler kilo almaya müsaittir ve sürekli etle beslendiğinde kilolarında artış olabilir. Kedilerin fazla kilo almaları onlarda bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir. İnsanlarda olduğu gibi kalp hastalığı, sindirim sorunu gibi pek çok rahatsızlık fazla kilo alımı gibi nedenlerden yaşanabilir. Bu bakımdan kedinizi sürekli etle ya da mamayla beslemek yerine hafif ve yararlı sebze veya meyveler beslenmelerine katkı sağlamak onlar için yararlı olabilir.

Salatalığın Kedinize Yararları Nelerdir?
Salatalığın Kedinize Yararları Nelerdir?

Kedinizin Farklı Lezzetler Tatmasına İzin Verin

Kedinizin farklı lezzetler tatması onlar için mutluluk kaynağı olabilir. Sürekli aynı tip beslenmek kedinizde zaman içinde bıkkınlığa sebep olabilir. Et ve mama ile devamlı beslenince belirttiğimiz gibi kilo problemi de yaşanabilir. Kedinizin yeme menüsünü zenginleştirerek ona değişik lezzetleri sunabilirsiniz. Böylece yemeklerini iştahlı bir şekilde yemelerine katkı sağlayabilirsiniz. Farklı besinlerle onları tanıştırarak tek tip beslenmelerinin önüne geçerek daha sağlıklı bir şekilde gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Faydasından emin olduğunuz sebze ve meyveleri kedinize verebilirsiniz.


Kediler için salatalığın herhangi bir zararının olmadığını öğrendik. Peki sizin kediniz salatalık yemeyi seviyor mu? Yorumlarda buluşalım.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Salatalık Yer mi?" için yapılan yorumlar;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Anonim

    Salatalık için çıldırıyor çok seviyor günde 6-7 dilim yiyor

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Leyla

    Benim kedim salatalığı çok sevdiği için ismine cacık verdik😂😂😂😂