Meyvelerden Elma’nın kediler için sağlıklı olup olmadığı kedi sahipleri tarafından merak edilen bir konu. Sizin için kediler elma yer mi? sorusuna cevap verdik.

Sevimli dostlarımız için en iyisi olsun istiyoruz. Bu yüzden tabii ki beslenmelerine de önem veriyoruz. Onlar da bizim gibi sebze-meyvelerden vitamin ihtiyacını karşılıyor. Fakat “şundan da yesin” diye her bulduğumuzu vermemek gerekiyor. Peki ya kediler elma yer mi derseniz? bu soruya da cevap verdik.

Kediler Elma Yiyebilirler mi?

Evet, yiyebilirler. Elma bol miktarda pektin, kalsiyum, C ve K vitamini içeriyor. Kabuğu da bitkisel besinler açısından zengin.

Elmayı minik minik küpler hâlinde doğrayarak kedinize verebilirsiniz. Fakat çekirdeklerini ve saplarını ayıklamayı unutmamalısınız.

Birkaç ince dilim elma, kedinizin sindirim sistemini düzenlemek için yeterlidir. Aşırıya kaçmaktan uzak durmalısınız. Pek çok kuru mama firması, mamaları formüle ederken elmayı da kullanıyor. Kedi ödül mamaları ve yaş mamalar da elma ilâvesi içeriyor.

Elma antioksidan, lif ve flavonoid hazinesi. Dolayısıyla kedilerin beslenmesinde yer alabilecek faydalı, lezzetli ve güvenli bir ürün.

Fakat elma çekirdekleri toksik etkiye sahip. Kedilere elma verilir mi? Diye düşünenler bunu aklından çıkarmamalı. Elmalardaki çekirdeklerin Mide asidiyle bir araya gelince siyanür salgılanmasına yol açtığı biliniyor. Bu, insanların midesinde de oluyor. Ancak tehlikeli bir boyuta gelmiyor. Hayvanlar söz konusu olunca işin rengi değişiyor. Elma çekirdeklerinin Hiçbir zararı olmasa bile, yerken kedinizin boğazına takılma riski var.

Kedinizin çekirdeklerle oynamasına bile müsaade etmemelisiniz. Mâlum, çok meraklılar. Her şeyi ağızlarına götürmeye, dişlemeye bayılıyorlar.

Kabukları da kediler için sakıncalı. Elma yetiştiriciliğinde tarım ilaçları kullanıldığı bir gerçek. Üstelik birçok manav-market, daha güzel görünsün diye kimyasal parlatıcı uyguluyor.

Kediye Elma Verilir mi?
Kediye Elma Verilir mi?

Kabuklarıyla yedirecekseniz bile iyice yıkamanız gerekiyor. Sıcak suyun altında süngerle ovalamanızı öneririz. Hatta sirkeli su hazırlayıp elmayı birkaç dakika orada bekletin. Sonra ovalayarak yıkayın. Daha etkili olur.

Yine de kabuklarını soymanız en doğrusu. Çünkü kediler onu rahatça çiğneyemez. Gırtlağına yapışarak boğazında tıkanmaya sebebiyet verebilir. “Ne bu felâket tellalı gibi!” diye kızmayın ama. 😂

Kediniz yanlışlıkla elmanın çekirdeğini, sapını veya kabuğunu yutarsa vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmelisiniz.

Elmanın Kedilere Faydaları

Makul miktarlarda tüketmesi şartıyla elma, kediniz için yararlıdır. İçerdiği vitaminlerle hasta olma riskini azaltır. Kemik ve doku sağlığını destekler. Metabolizmasının hızlanmasına yardım eder. Aşırı kilolu kedilere iyi gelebilir.

Elma Kedilere Nasıl Verilmeli?

Kediler elma yiyebilir mi? Sorusuna EVET cevabını aldık, içimiz rahatladı. Peki bunu minnoşumuza nasıl vermeliyiz?

Elmaları minik minik doğramalıyız. En fazla yarım santim olmalı. Bu şekilde kuru veya yaş mamasına ekleyebiliriz. Ya da bir çatalla ezip püre hâline getiririz. Yine mamasına katarak onu bu lezzetle  buluşturabiliriz.

Söylemeye bile gerek yok ama, tabii kedilere kesinlikle çürük bir şey verilmemeli. Bazıları kendisinin yiyemeyeceği, bozulmuş gıdaları hayvanlara servis ediyor ve güya iyilik yapıyor.

Oysa hayvanların da ağız tadı ve sağlığı önemli. Onlar da can taşıyor. Çürük meyvelerle riske atmaya değer mi?

Bir de nadiren kedilerin elmaya alerjisi olabiliyor. Ona yeni bir besin verecekseniz küçük bir porsiyonla başlayın. Herhangi bir şikâyeti olup olmadığını takip edin. Baktınız ki hiçbir sorun yok, onu zaman zaman aynı besinlerle ödüllendirebilirsiniz.


Siz kedinize hangi meyveleri ikram ediyorsunuz? Kedinizin en sevdiği meyve nedir? yorumlarda cevaplarınızı bekliyoruz. Kediler elma yer mi sorusunun cevabını öğrendiğinize göre kedinize elma vermeyi düşünüyor musunuz? Sormak istediklerinizi de sormayı unutmayın.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?