Kedi severlerin akıllarında tek bir soru var; kedi sahibini seçer mi? Bugünkü yazımda bu konuya değineceğim.

Kedilerin yapılarında özgürce ve rahatça yaşamak gibi istekleri vardır. Kediler sıkıntıya gelemeyen ve istediği gibi hareket etmek isteyen canlılardır. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; her insan nasıl birbirine benzemiyorsa ve karakterleri farklıysa, aynı durum kediler içinde geçerlidir. Onların yaptıkları eylem aynıdır, fakat davranışları farklıdır. Bazı kediler rahat yaşayamadığı ortamda davranışlarıyla bunu belli ederken, diğer kediler ise “ne yapalım kaşığımıza bu çıktı, mecbur burada yaşayacağım!” diyerek ortama uyum sağlarlar 😺

Bilimsel olarak incelendiğinde, kedilerin insanlara karşı birtakım enerjiler beslediği ortaya çıkmış. Şöyle ki; sahipleneceğiniz kedi ile ilk buluşma onlar için çok önemlidir. Kediyi ilk gördüğünüz anda size karşı enerjisinin olumlu olabilmesi için ona yeterince sevgi dolu yaklaşmalısınız. Kediye temas ettiğiniz anda birbirinizin arasında enerji bağı oluşacaktır. Bu enerji bağını kedi hissettiğinde zaten olumlu yaklaşacak ve sizi seçmiş olacaktır. Sahipleneceğiniz kedi size karşı hiç tepki vermiyor veya saldırma eylemlerinde bulunuyorsa, sizi seçmek istemiyor demektir. Gelin kedi sahibini seçer mi? sorusunun cevabını daha ayrıntılı şekilde öğrenelim.

Kedi Sahibini Seçer Mi?

Kediler yaşayacağı ortamı ve sahibini tanımaya başladıktan sonra uyum sağlayıp sağlamayacağını sorgulamaya başlar. Kediler rahatlığa çok düşkün olduğu için ilk olarak ortama şöyle bir göz atarlar. Mama ve su kabını, yatağını, rahatça koşturabilecek alanları var mı, bunları kalite kontrolden geçirir. Yalnızca sahibine karşı değil, ortam ile de enerji bağı kurmaya çalışır. Hoşuna gitmeyen ve yeterince enerjili gelmeyen ortamda asla kalmak istemezler. Bu davranışlarını size mutlaka belli eder ve ortamı sürekli dağıtmaya çalışır.

Unutmayın ki; kediniz size değil, siz kedinize uyum sağlayacaksınız. Minik dostunuz ortamı ve sizi tanımaya çalışırken “beğendin mi abi/abla sana uygunsa burada yaşayabilir miyim?” diye kedinize sormak istersiniz 😺 Kedi sahibinin davranışlarını ve hareketlerini gözlemleyerek, ona uygun olup olmadığını düşünür. Eğer size karşı davranışları olumluysa, tebrikler sahip olarak işe alındınız 😺 Fakat kedi sahibine karşı olumsuz davranışlarda bulunuyorsa, pek memnun kalmamış demektir. Özet olarak, kedi sahibini seçer mi? sorusuna cevap olarak “evet” diyebiliriz.

Kedi Sahibini Seçer mi?
Kedi Sahibini Seçer mi?

Kedinin Sizi Seçmesi İçin Olumlu Davranmak

Kedi sahibi ile arasında enerji bağı kurduktan sonra onunla ilgilenecek ve istediğimi yapacak mı, diye sorgulamaya başlar. Onunla yeterince ilgilenmediğiniz takdirde, bu durumdan sıkılacak ve size karşı olumsuz davranışlarda bulunacaktır. Kedinizin sizi sahibi seçmesi için;

  • Onun sevdiği oyunları oynamak,
  • İlginizi mutlaka belli etmek,
  • Düzenli olarak ödül maması vermek,
  • Onu korkutacak davranışlarda bulunmamak (şiddet, cisimleri ona atmak gibi),
  • Size oyun olsun diye saldırdığında veya ısırdığında, bağırmamak,
  • Sizinle oyun oynamak için geldiğinde onu geri çevirmemek,
  • Her zaman ona karşı tatlı dilli bir iletişim kurmak,
  • Veterinere götürürken oldukça sakin ve şefkatli davranmak

gibi koşulları sıralayabiliriz. Bu maddeleri uygulamak sizin için hiç  zor olmayacaktır, çünkü kedi severler onlar için her şeyi yaparlar 😻 Siz bu maddeleri doğru şekilde uyguladıktan sonra kediniz sizin yanınızda kalmayı kabul edecektir.

Kedinin Aile Fertleri Seçimi

Evinizde kaç kişi yaşıyorsa, mutlaka onları kediniz ile tanıştırmalısınız. Kedi yalnızca size karşı değil, onlara karşı da enerji bağı kurar. Aynı ortamda birlikte yaşayacağı insanları tanımak, zaman geçirmek ve uyum sağlayıp sağlamayacağını görmek ister. Aile fertlerinden birinin, kedinize ters bir davranışı bile sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. En azından kediniz size ve fertlerinize alışana kadar onunla oyun oynarken onu kızdıracak davranışlarda uzak durmalısınız.

Evdeki hangi kişi ona su, kuru mama ve ödül maması verecek tanımak ister. Kedi eve yeni geldiğinde herkes ilgi göstereceği için hepinizi sınava tabi tutabilir 😺 Fakat her evde mutlaka bir kişi kediyle daha çok ilgilenir. Aranızdan hangi kişiyle arasında enerji bağını yüksek tutarsa, onu sahibi seçecek ve sürekli zaman geçirmek isteyecektir.

Kedinin Ortama Uyum Sağlaması

Kediler bulunduğu ortamda rahatça gezmek ve koşmak isterler. Kediyi bir odaya kapatıp özgürlüğünü kısıtlamak, ona yapılacak en kötü şey olabilir. Kediye böyle bir harekette bulunmak; sizi sahibi olarak seçme olasılığını düşürür. Evinizin her odasının kapısı açık olmalı ki, minik dostunuz özgürce dolaşabilmeli. Kedinize karşı sınır çizdiğinizde, zaten bu kurala uyacak ve sizin istemediğiniz odaya girmeyecektir.

Kedinin yatağını, mama-su kabını, tuvalet kabını evin hangi köşesine koyduğunuz çok önemli. Kediniz bulunduğu ortamı beğenmezse, size tepki olarak hareketlerini yanlış yapacaktır. Onun sürekli yattığı ve dolaştığı yere göre ortamı hazırlamak onu mutlu edecektir. Kedinizin sizi ve ortamı seçmesi için suyuna gitmelisiniz. Eğer kedi yaşadığı ortamı beğenmezse, sizi sahibi olarak benimsemek istemez ve olumsuz davranışlarda bulunabilir.

Kediniz İle Kaliteli Zaman Geçirmek

Kedilerin yaradılışında oyuncu ruhları vardır. Günde 16-20 saat uyuyan kediler, yeterince enerji topladıkları için oyun oynamak isterler. Kediniz oyun oynamak için sizin yanınıza geldiğinde, mutlaka onunla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Kedinin sizi sahibi olarak seçmesinin en önemli yolu budur. Onunla ne kadar çok oynarsanız ve ilgi gösterirseniz, size o kadar bağlanacaktır. Sizinle olmaktan mutlu olacağı için sahibini benimseyecektir.

Kediniz ile zaman geçirirken, başka şeylerle ilgilenmeyin. Kediniz bunu oyun dışı olarak algılar ve onunla oyun oynamak istemediğinizi düşünür. Kedinize oyun saati belirleyerek, onun sevdiği oyunları oynayabilirsiniz. Günün aynı saatlerinde oyun oynadığınız zaman bunu anlayacak ve o saatte yanınıza gelip, sizi oyuna çağıracaktır. Kediniz böyle olumlu davranışlar sergilediğinde, sizi çoktan sahibi olarak benimsemiş demektir.


Bugünkü yazımda kedi sahibini seçer mi? sorusunun cevabını açıkladım. Unutmayın ki; anlattığım tüm yöntemleri doğru bir şekilde uygularsanız, kediniz sizi sahibi seçer ve hiç ayrılmak istemez. Kedinin sizi sahibi olarak seçmesi, tamamen sizin elinizde. Bol şanslar 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?