Kedilerin duyma yetisinin nasıl olduğunu merak ediyor musun? İşte kedilerin sevdiği sesler ve duyduğu ses frekansının aralığı.

Evlerimize yeni bir hava katan sevimli dostlarımızın pek çok konuda biz insanlardan çok daha üstün olduğunu biliyor muydunuz? Kedilerin hisleri çok gelişmiştir. Bununla beraber pek çok hayvana göre çok iyi koku alabilirler. Öyle ki, bu konuda köpeklerle yarışabilirler. Yine duyma yetileri de en az koku alma yetileri kadar yüksektir. Çocuk dostu, oyun delisi olarak bilinen sevimli dostlarımız aklınıza bile gelemeyecek pek çok sesi bizlerden daha iyi duyarlar. Elbette ki hepimizin olduğu gibi onların da duyamadıkları sesler de vardır. Peki evinizin küçük sahipleri neleri duyabilir neleri duyamaz? Sizler için yazımızda kedilerin duyabilecekleri sesler hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Kedilerin kökenleri küçük kemirgen avcılardan gelmiştir. Bu nedenle en ufak bir sesi bile kolaylıkla duyabildiği gibi, sesin kaynağını da bulabilir. Minik meleklerimizin duyma aralığı bizden iki oktav daha yüksektir. Bizim duyamadığımız, ses ötesi adı verilen bölgeye kadar uzanabilir. Bu aralık, farelerin çıkardıkları tiz seslerden tutun da yarasaların uçma esnasında çıkardıkları dalga seslerine kadar duymalarına yardımcı olur. Bununla beraber minik dostlarınız çıkardıkları seslerden tüm kemirgenleri rahatlıkla ayırt edebilirler.

Kedilerin duyma yetisi ses ötesi dalgalara olan hassasiyetle kalmaz. Minik dostlarımız aynı zamanda en bas pes ve en tiz sesleri de duyar. Kediler, on bir oktavlık duyma aralıklarına sahiptir. Bu sebeple duyma konusunda hayvanların neredeyse tamamının önüne geçmiştir. İnsanlar ile karşılaştırıldığında kedilerin kafasının küçük olduğunu biliyoruz. Bu yüzden minik arkadaşlarımızın duyma oktavları daha tiz oktavlarakaymıştır. Kedilerin ses ötesi dalgaları hiç zorluk çekmeden duyabilmeleri, bu durum düşünüldüğünde çok da olağanüstü değildir.  Bu noktada asıl şaşırmamız gereken, sevimli dostlarımızın pes sesleri duyabilmesidir. Kedi kafasının büyüklüğüne oranla duymaları gerekenden çok daha fazla pes sesleri duymalarının sebebi kulak zarlarının arkasında  yer alan rezonans odacıklarının normale göre büyük olması ihtimali vardır. Ses ötesi dalgaları çok rahat duymalarının asıl nedeni ise rezonans odacıklarının diğer memelilerde görülemeyecek kadar sıradışı yapıda olmasıdır. Rezonans odacıklarını birbirine bağlı 2 ayrı bölme oluşturur. Bu sebeple kulak zarını titreten frekans aralığında artış görülür.

Kediler kulaklarını sese çevirir

Kulağını Sese Çeviren Kedi
Kulağını Sese Çeviren Kedi

Dik ve hareketli kulaklar, minik meleklerinizin yön bulmasındaki en önemli faktördür. Özellikle otların arasına saklanmış olan bir fareyi takip eden bir kedide bu durum fazlasıyla işe yaramaktadır. Kedilerin beyni sol ve sağ kulağa gelen sesleri ayırt eder. Bu sayede ses kaynağını kolayca ayırt edebilirler. Bizler kedilerimizle konuştuğumuzda sesimiz bir kulaktan diğerine daha geç gider. Bunun yanında daha tiz sesler de, kaynağa uzak olan kulağa giderken daha boğuk bir hal alır. Bu durum, kaynak yerine ilişkin bir başka ipucu sağlar. Sağladığı ipucu hepimizin sesin nereden geldiği konusunda fikir edinmemiz için kullandığı bir yöntemdir. Fakat şirin kediciklerin bizden daha farklı bir numaraları daha vardır. Kedilerin kulaklarındaki dış kısımlar bağımsız hareket eder. Bu sayede sese ya da tam tersine dönerek kaynağı net olarak belirleyebilirler. Bizim kulaklarımızın duyamadığı bir fare sesi vb. ses ötesi dalgaların ise kulağa ulaşma süreleri fark yaratmayacak kadar kısalır; fakat yarattığı boğulma etkisiyle daha yararlı bir hale gelir. Bu yüzden, minik meleğiniz sesin geldiği tarafı kolaylıkla tespit edebilir.

Ses sayesinde avlarını bulurlar

Bununla beraber, pinne adı verilen kulağın görülen kısmı olan dış kulak yapısı ve kulak kepçesi kedinizin gelen ses kaynağının pinne içerisinde yer alan oluklar, kedinizin kulağını sertleştirerek dik durmasına yardımcı olur. Yine bu oluklar kulak kanalına giren seslerin önemli ölçüde değişmesini de sağlar. Sesler kedi konumunun ne kadar yukarı ya da aşağısından geldiğine göre değişiklik gösterir. Kedi beyni, bu değişiklikleri algılar. Pinnelerin hareket halinde olduğunu düşünürsek, bu durum fazlasıyla zordur. Pinneler, aynı zamanda yön yükseltici işlevi görürler. Ancak fare seslerinden ziyade, kedi sesleri frekanslarına karşı fazlasıyla hassastırlar. Bu durum, dişi ve erkek kedilerin kızışma dönemleri esnasında birbirlerini rahatlıkla bulmalarına yardımcı olur. Ayrıca bir kedinin avını kolay bulabilmesi için gelişmiş belki de tek özelliktir.

Kedilerin Duyduğu Sesler
Kedilerin Duyduğu Sesler

Kedilerin şarkı söylemesi mümkün mü?

Minik dostlarımızın duyma bizimkinden çok daha fazla üstün olsa da, söz konusu kuvvet ve aralık yönünden ufak farklılıkları algılaması düşünüldüğünde durum bu kadar iç açıcı değildir. Kedilerimize şarkı söyletebilseydik doğru akorları kullanmaları mümkün değildi. Kedilerimiz, bizler gibi benzer sesleri ayırma konusunda çok başarılı değildir.

Kedilerin en sevdiği sesler tiz seslerdir

Bunun sebebi, zannediyoruz ki iletişim kurabilmek için konuşmaya başlamış ve konuşmacı hislerini  gizlemeye çalıştığı zaman dahi insan seslerindeki ipuçları ve ufak değişimlerden söylenenlerdeki duygusal içeriği anlayabilme yeteneğimizin olmasıdır. Sevimli meleklerimiz bu tarz farklılıkları anlayamaz. Fakat sahipleri onlarla konuşurken daha tiz bir ses kullanmalarını istedikleri görülebilir. Kalın erkek sesleri, kedilerinize saldırgan bir kedi sesini anımsatabilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?