Kedilerle ilgili merak edilenlerden biri de kedi kumunun nereye atıldığıdır. Kedi kumu tuvalete atılır mı? konusunu açıklayıcı şekilde yazdık.

Kedi kumu tuvalete atılır mı? sorusu, kedi bakımını üstlenen kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Kediler gün içinde çok kez tuvaletlerini yaparlar. Kedinizin tuvaletini yapma sıklığına göre, kedi kumunun kirlenme süresi değişir. Kedi kumları kirlendiğinde değiştirilmesi gerekir, çünkü kedi kumu uzun süre değiştirilmezse kediniz enfeksiyon kapabilir. Bunu önlemek için kedi kumunun düzenli aralıklarla değiştirilmesi ve kirlenen kumunun atılması gerekir.

Kedinizin kirli kumunu aldıktan sonra peki kumunu tuvalete atabilir miyiz? sorumuzun cevabı hem evet hem hayırdır. Kedi kumunun özelliğine göre kedi kumunun tuvalete dökülüp dökülmeyeceği değişir. Bazı kedi kumlarının tuvalete dökülebilme özelliği vardır. Bu tür kedi kumlarını kullandıktan sonra tuvalete döküp sifonu çekebilirsiniz. Doğaya zarar vermeyen özellikte ve tuvaleti atılabilecek şekilde tozlaşan kedi kumlarını rahatça tuvalete atabilirsiniz.

Hangi Tür Kedi Kumları Tuvalete Dökülebilir?

Kediler için kullanılan birçok kedi kumu çeşidi vardır. Tuvalete dökülebilen kedi kumları olduğu gibi direkt toplanıp, çöpe atılması gereken kum çeşitleri de vardır. Piyasada kedi kumları içinde çam kedi kumu olarak bilinen kum çeşidi mevcuttur. Bu kedi kumunu kediniz için satın alabilirsiniz. Kullanım rahatlığı, temizliği, sağlıklı ve doğal olması açısından da bu kumu kediniz için tercih edebilirsiniz.

Çam ağacının talaşlarından bu kedi kumu üretilmektedir. Bu açıdan kediniz için son derece doğal ve sağlıklı bir kum çeşididir. Kediniz idrarını yaptığı zaman talaşlar toz haline gelir ve kum kabını sallayarak temiz talaşların üste çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin büyük tuvaletini kürekle temizlemeniz yeterlidir. Kumun hepsi tozlaştığı zaman tuvalete kumu dökmenizde bir sakınca yoktur ve doğaya herhangi bir zarar vermeyecektir.

İlgili yazı: En İyi Kedi Kumu Markaları

Kedi Kumu Tuvalete Dökülür mü?
Kedi Kumu Tuvalete Dökülür mü?

Kedi Kumu Tuvalete Dökülür mü?

Kedi kumu tuvalete dökülür mü? sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz: kumun çeşitleri içinde çam kedi kumunun tozlaşma özelliği olduğu için ve tamamen doğal olup doğaya zarar vermediği için tuvalete güvenle dökebilirsiniz. Siz de sevimli dostunuz için denemediyseniz çam kedi kumunu deneyebilirsiniz.

Çam kedi kumu dışında hızla topaklaşan ve tuvalete dökülebilecek özellikte kedi kumları vardır ve rahatlıkla tuvalete dökebilirsiniz. Bunlar hariç diğer kedi kumlarını tuvalete dökmek doğru olmayacaktır. Çünkü diğer kedi kumlarını tuvalete döktüğünüz takdirde tuvaletinizi tıkama ihtimali olabilir. Bu tür kumlar kirlendiğinde poşete toplayıp çöp kutusuna atmak en doğru olanıdır.


Sevgili kedi dostlarımız için kedi kumunun tuvalete dökülüp dökülmeyeceğinden bahsettik. Siz kedinizin kumunu temizledikten sonra nereye döküyorsunuz? cevabınızı yorum köşemizde bizimle mutlaka paylaşın.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?