Kedilerin burunlarının ıslak ve soğuk olması sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen normal kabul edilse de bazen rahatsızlığın habercisidir.

Kedilerin en sevdiğimiz bölgeleri kesinlikle burunlarıdır. O minik ve pembe burunlarını öpmeye doyamadığımız gibi ısırmamak içinde kendimizi zor tutarız. Yine de kedisinin burnunu ısıran var mı bilmiyoruz, çünkü ısırdığı an pati atakları meydana gelebilir 🙀

Kedilerin burunları sadece nefes almaları için değildir, burunlarına bakarak bir hastalığın olup olmadığı anlaşılabilir. Mesela kedilerin burnu kuru olduğu zaman bu beklenmedik bir durumdur. Burunda kuruluk oluştuğunda meydana gelen belirtilere dikkat edilmelidir.

Tam tersi kedilerin burunlarının ıslak ve soğuk olması onların ne kadar sağlıklı olduklarına işarettir. Kedilerin burunlarında sümük salgılayan birden fazla özel salgı bulunmaktadır. Bu salgılar sayesinde kedilerin burunları hep nemli ve ıslak olur. Bu salgı dışında kedilerin burunlarının ıslak ve soğuk olmasının normal sebepleri de şunlardır;

Kedilerin Burnu Neden Islak Olur?
Kedilerin Burnu Neden Islak Olur?

Burun Yalanması

Biliyorsunuz ki kediler sürekli burunlarını yalarlar. Hatta bazen burun kenarlarını da yaladıkları görülür. Bu hareketi refleks, içgüdüsel, temizleme ve kokuyu daha iyi alabilmeleri için yaparlar. Haliyle kedilerin burnunun sürekli ıslak ve soğuk olması yalamalarından kaynaklanır. Bu gayet sağlıklı ve normal bir hareket olduğu için panik yapılacak bir durum söz konusu değildir.

Su Tüketimi

Kediler yemek yemeyi çok sevdikleri gibi su içmeye de bayılırlar. Bazı dostlarımız su içmeyi sevmeyebilir, bu gayet normaldir. Bunu bilerek belirli zamanlarda şırınga yardımıyla su içirilerek sorun çözülebilir. Kediler şapur şupur su içtikten sonra burunlarını yaladıkları için ıslak olur. Eğer kedinizin burnu çok ıslaksa çenesinin altında da küçük su damlacıklarının olduğunu görebilirsiniz. Az önce su içtiğini ve burnunun ondan dolayı çok ıslak olduğunu anlayabilirsiniz.

Kedimin Burnu Islak
Kedimin Burnu Islak

Soğuk Ortam

Kedilerin burnunun soğuk ve ıslak olmasının bir diğer sebebi de bulundukları ortamdır. Kediler sıcak ortamda vakit geçirirken burunlarına dokunduğumuzda normal sıcaklıkta olduğunu fark ederiz. Tam tersi soğuk odada olduklarında burunlarının soğuk ve üşümüş olduğunu görürüz. Bu durumdan rahatsız olmamaları ve üşütmemeleri için sıcak odada durmaları sağlanmalı ya da evin sıcaklığı arttırılmalıdır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Yolculukta Neden Ağzını Açar?

Burun Akması

Kedilerin burunları aktığı zaman burun bölgeleri fazlasıyla ıslak olur. Bu durumdan rahatsız oldukları için sürekli burunlarını yalarlar ve kaşımaya çalışırlar. Eğer kedinizin burnu akıyorsa üst solunum yolu enfeksiyonundan veya üşüttüğünden şüphelenerek veterinere götürmelisiniz. Burnunun akmasının nedeni araştırılarak teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?